Co musíte ráno vědět (1. července)
|

Co musíte ráno vědět (1. července)

Jak zakončily první pololetí akcie v Evropě a na Wall Street, kolik bilionů eur se našlo na účtech v daňových rájích a koho nejvíce postrádají lidé v Mumbaji? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy v úterý posílily, Dow završil nejlepší kvartál za 33 let

Akcie v USA v úterý zpevnily. Nálada amerických spotřebitelů se v červnu zlepšila více, než se čekalo, a investoři čekají oživení ekonomiky. Index S&P 500 vykázal za druhý kvartál největší procentuální růst od roku 1998, Dow dokonce od roku 1987. Index Dow vzrostl v úterý o 0,85 % na 25 812,88 bodu, širší index S&P 500 posílil o 1,54 % na 3 100,29 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,87 % na 10 058,77 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,25 % na 30,43 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva bazické body na 0,658 %. Od začátku roku Dow stále ztrácí 9,31 %, S&P 500 odepisuje 4,04 % a Nasdaq Composite přidává 12,11 %. Za druhé čtvrtletí ale Dow přidal 17,77 %, S&P 500 posílil o 19,95 % a Nasdaq Composite zpevnil o 30,63 %.

Současné ocenění akcií jako paralela 20 let staré bubliny? Ne, dnes je to mnohem horší!
Americká ekonomika není kvůli dopadům pandemie covidu-19 v nejlepší kondici a nějakou dobu potrvá, než se "oklepe". Situace na akciovém trhu je ovšem docela jiná, a tak srovnání s rokem 2000 ukazuje na potenciálně velice nebezpečnou situaci.
Akcie, která vás zajímá: Macy's pohledem analytiků
Před pěti lety stály akcie společnosti Macy's přes 70 USD, v současnosti se potácejí hluboko pod 10 USD. V souvislosti s byznysem maloobchodního řetězce a jeho zadlužením se stále častěji hovoří o možném bankrotu. Jak vnímají Macy's čeští tržní profesionálové?

2. Evropské akcie zakončily úterý smíšeně, ale mají za sebou nejlepší kvartál za pět let

Akcie na západoevropských trzích skončily v úterý se smíšenými výsledky, ale za poslední tři měsíce zaznamenaly nejlepší čtvrtletní výsledek za pět let. Panevropský index STOXX Europe 600 ztratil 0,13 % na 360,34 bodu, britský index FTSE 100 odepsal 0,90 % na 6 169,74 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,19 % na 4 935,99 bodu a německý DAX si připsal zisk 0,64 % na 12 310,93 bodu.

Co se na trzích (nejspíše) nikdy nezmění
Letošní vývoj na akciových trzích střídmí komentátoři označují za mimořádně volatilní a překvapivý, ti odvážnější se nezdráhají hovořit o šílenství. Jsou přitom věci, které ani ten nejpřísnější blázinec nepotře.

3. Pražská burza po dvou dnech růstu v úterý oslabila o 0,72 %

Pražská burza po dvou dnech růstu v úterý oslabila. Index PX klesl o 0,72 % na 918 bodů. Více než tři procenta ztratily akcie Erste Group Bank a Komerční banky.  Za celý červen si akcie na BCPP připsaly zisk 2,51 %, za první půlrok ale index PX ztratil téměř 18 %.

Jan Sýkora (WOOD & Company): Diverzifikace je základ přípravy portfolia na další krize, příležitosti nevidím (jen) v levnějších akciích
Pandemie nemoci COVID-19 a následná opatření zaváděná napříč ekonomikou ukázala, že některé dlouhodobé trendy mají opravdu smysl. V současnosti i proto vnímám jako příležitost budování nových, inovativních byznysů, které na technologických trendech budou stavět, uvedl v rámci debaty z cyklu ABCD investora Jan Sýkora, partner WOOD & Company.
Investorský magazín: Výhled pro českou korunu a pohledávka jako alternativa do portfolia
Zajímavá vás, jak se bude v létě vyvíjet kurz české koruny? Aktuální Investorský magazín neodpovídá pouze na tuto otázku, přibližuje také alternativní možnost zhodnocení peněz v pohledávkách nebo pohled na to, ve které evropské zemi se nebojí emitovat stoleté dluhopisy. Nechybí ani stručný přehled očekávaných ekonomických událostí pro přelom června a července.

4. Očekávané události

Ve středu budou vycházet finální červnové indexy nákupních manažerů ve výrobě, sledované ale budou také nezaměstnanost a maloobchod v Německu a v USA data o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru, zásoby ropy a zápis z posledního zasedání Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Britská ekonomika v prvním čtvrtletí kvůli koronaviru klesla nejvíce od roku 1979

Britská ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku, tedy v období, než se plně projevil vliv pandemie nemoci covid-19, klesla nejvíce od roku 1979. Hrubý domácí produkt se od ledna do března snížil v porovnání s předchozím čtvrtletím o 2,2 %. Vyplývá to z konečných údajů, které v úterý zveřejnil britský statistický úřad ONS. Konečné údaje jsou o něco horší než předběžné z konce května, které počítaly s poklesem o dvě procenta.

6. Inflace v eurozóně zrychlila v červnu na 0,3 %

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v červnu zrychlilo na 0,3 % z květnových 0,1 %. Největší podíl na tom měl růst cen potravin, alkoholu a tabáku, vyplývá z rychlého odhadu, který v úterý zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V červnu začaly evropské země rušit omezení, jejichž cílem bylo zabránit šíření nemoci covid-19.

7. Aktivita čínského průmyslu roste, pandemie ale dále brání vývozu

Aktivita čínského průmyslu díky rušení protinákazových opatření a vládním investicím v červnu zrychlila. S odkazem na příslušný index aktivity o tom v úterý informovala agentura Reuters. Pandemie způsobená šířením nového koronaviru ale dále poškozuje vývoz, a ohrožuje tak hospodářské oživení.

8. Federace zadavatelů: Třetina velkých značek přeruší reklamu na sociálních sítích

Výdaje na reklamu na sociálních sítích pozastaví kvůli nedostatečné regulaci nenávistných projevů téměř třetina velkých světových značek. Vyplývá to z průzkumu Světové federace reklamních zadavatelů (WFA), na který v úterý upozornil list Financial Times. Členové WFA generují 90 % světových výdajů na marketingovou komunikaci. Společnost Facebook v pondělí oznámila, že se podrobí auditu ohledně toho, jak nenávistné projevy na svých sociálních sítích reguluje, a v úterý se chystá oslovit skupinu zadavatelů reklamy.

9. Globální hodnota fúzí a akvizic ve druhém čtvrtletí klesla nejníže od roku 2009

Hodnota fúzí a akvizic po celém světě se ve druhém čtvrtletí snížila o 55 % na 485,3 miliardy USD, což je nejnižší hodnota od třetího čtvrtletí roku 2009. Celkem bylo uzavřeno 8 272 dohod, nejméně od třetího čtvrtletí 2004. Vyplývá to z údajů společnosti Refinitiv. Podniky se v době pandemie nemoci covid-19 vzdaly plánů na další expanzi a místo toho se zaměřily na posílení svých bilancí a na ochranu zaměstnanců.

10. Na účtech v daňových rájích se loni našlo deset bilionů eur

Daňové úřady v téměř stovce zemí světa loni díky dohodě o automatické výměně informací získaly data o 84 milionech účtů, které obyvatelé těchto zemí vlastní v takzvaných daňových rájích. Majetek na těchto účtech v úhrnu činil zhruba deset bilionů eur. To je prudký nárůst ve srovnání s rokem 2018, kdy byly vyměněny informace o 47 milionech účtů s majetkem pět bilionů eur. Uvedla to Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

The Guardian: Mumbaj zjišťuje, jak těžké to je bez dělníků

Zatímco indickou megalopoli Mumbaj bičuje monzunový déšť a nebe je temné černými mraky, obyvatelé cítí nostalgický stesk po mužích, díky nimž dříve běžel život města jako švýcarské hodinky. Po mužích, kteří čistili odpady od nánosů a usazenin, aby mohla voda volně odtékat, nezaplavovaly se ulice a voda nešířila takové choroby, jako je leptospiróza. Po elektrikářích, kteří přišli opravit výpadky způsobené větrem a deštěm. Po dělnících, kteří před příchodem monzunů chodili stříkat čtvrti repelenty proti komárům, aby zabránili šíření malárie, horečky dengue či chikungunya.

Mnoho z těchto dělníků a řemeslníků byli lidé migrující za prací, kteří z Mumbaje utekli poté, co se kvůli pandemii ocitli v zoufalé situaci, bez peněz a jídla. "I když se vláda státu Maháráštra chvástala, že jim poskytuje jídlo, rozdávala 5 000 potravinových balíčků pro 10 000 lidí. Rodiny hladověly," řekla Sarita Sableová, dobrovolná charitativní pracovnice v jednom z místních slumů.

Před jejich hromadným odchodem si jich dobře situovaní obyvatelé prakticky nevšímali. Vždycky tu byli. Přežívali v zastrčených koutech města, aby se objevili ve chvíli, kdy někdo potřeboval opravit ucpaný záchod nebo dovézt pizzu. Ale nyní je jejich nepřítomnost znát. A město, které se potýká s pandemií koronaviru a čelí každoročním monzunovým dešťům a záplavám, si uvědomuje, jak moc je na závislé na mnoha druzích "wallahů".

Běžné rodiny postrádají prodavače ovoce a zeleniny, kteří stávali na ulici před výškovými domy. Pryč jsou čajoví wallahové nalévající horký čaj masala ze starých kovových konvic. Zmizeli džusoví wallahové prodávající šťávu z granátových jablek bohatou na antioxidanty. K dispozici není ani wallah s osobním mandlem, který doručoval dokonale vyžehlené šaty až na práh zabalené v balíčku jako dárek, ani wallah s autorikšou, který vyzvedával děti ze školy.

A možná nejhorší pro obyvatele města, kteří milují k obědu doma vařené jídlo, je absence proslulých dabba-wallahů. Na Harvardově univerzitě by měli prozkoumat jejich jedinečné logistické schopnosti, díky nimž jsou schopní vyzvednout jídlo z domova zákazníka a dopravit ho do jeho kanceláře. Ačkoli jsou přitom vyzbrojení jen kódem označujícím každou krabici s obědem, jen výjimečně dodávky spletou nebo se opozdí.

Poprvé za posledních 125 let většina z 5 000 dabba-wallahů odjela do svých domovských vesnic, zastrašená koronavirem a karanténními opatřeními. Vzhledem k povaze jejich práce zahrnující každodenní kontakt s desítkami lidí ve veřejné dopravě, aby každý den dopravili zhruba 200 000 obědových krabiček. Kdo by byl ochotný si najmout jejich služby uprostřed šíření nakažlivé nemoci?

Kromě absence dělníků, kteří každý den zajišťovali obyvatelům veškeré pohodlí, mají problémy i podnikatelé. Snaží se opět rozběhnout kola města, která se zastavila kvůli koronavirovým opatřením, ale nemohou najít hlídače, techniky, elektrikáře, metaře, baliče nebo dělníky na montážní linky. Zaměstnance hledají i slévárny, mlýny, obchody a nákupní střediska. Zastavila se stavba silnic, nadjezdů a metra. Je potřeba dokončit rozestavěné budovy, ale podle firmy TeamLease Services poklesl počet dělníků o 40-50 %. Městské úřady odhadují, že za karantény opustilo město 1,2 milionu migrujících dělníků.

"Je zábavné, jak zaměstnavatelé, kteří mnohdy migrující dělníky ignorovali, nyní zoufale touží po jejich návratu," řekl D. L. Karad, národní viceprezident Střediska indických odborových svazů. "Spousta z nich se nevrátí. Nejdříve s nimi zaměstnavatelé zacházeli jako s otroky, a pak se k nim společnost zachovala jako k toulavým psům, když začala koronavirová opatření. Někteří možná zase přijedou, ale jen tehdy, když budou umírat hlady."

Co musíte ráno vědět (8. července)
Co musíte ráno vědět (8. července)
00:00

Co musíte ráno vědět (8. července)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a v USA, kolik dala americká vláda firmě Novavax na vývoj vakcíny proti nemoci...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý klesly, investoři vybírali zisky po předchozím…
Americké akcie v úterý klesly, investoři vybírali zisky po předchozím…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý klesly, investoři vybírali zisky po předchozím růstu

Americké akcie v úterý oslabily, protože investoři vybírali zisky po předchozím růstu. Náladu na akciovém trhu navíc...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Příjmy Gazpromu z vývozu plynu v prvních pěti měsících roku prudce…
včera v 19:55

Příjmy Gazpromu z vývozu plynu v prvních pěti měsících roku prudce klesly

Příjmy ruské plynárenské společnosti Gazprom z vývozu zemního plynu prostřednictvím plynovodů se v prvních pěti...
Rusko Zemní plyn
Italská vláda chce v rámci obnovy ekonomiky omezit byrokracii
včera v 19:11

Italská vláda chce v rámci obnovy ekonomiky omezit byrokracii

Italská vláda v úterý schválila soubor opatření, který má zjednodušit byrokracii. Ta je dlouho považována za hlavní...
Itálie Podpora ekonomiky
Deutsche Bank zaplatí v USA pokutu kvůli vztahům s Epsteinem
včera v 18:17

Deutsche Bank zaplatí v USA pokutu kvůli vztahům s Epsteinem

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank zaplatí ve Spojených státech pokutu 150 milionů dolarů kvůli...
Deutsche Bank Spojené státy americké (USA) Regulace
Evropské akcie v úterý oslabily, investory zklamala data z Německa a…
Evropské akcie v úterý oslabily, investory zklamala data z Německa a…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý oslabily, investory zklamala data z Německa a negativně působilo i šíření koronaviru

Akcie na evropských trzích v úterý zaznamenaly pád poté, co data o průmyslové výrobě v Německu nesplnila očekávání a...
Shrnutí obchodování v Evropě Evropské akcie
OECD čeká nejvyšší nezaměstnanost od krize ve 30. letech
včera v 17:44

OECD čeká nejvyšší nezaměstnanost od krize ve 30. letech

Míra nezaměstnanosti v členských zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) by se v letošním...
Světová ekonomika Koronavirus Krize
Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce ztrácely akcie Komerční…
Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce ztrácely akcie Komerční…
včera v 16:45

Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce ztrácely akcie Komerční banky a CME

Pražská burza v úterý mírně oslabila, index PX klesl o 0,13 % na 936,79 bodu. Nejvýrazněji klesly z hlavních emisí...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Izraelské aerolinky El Al otevřely cestu ke svému zestátnění
Izraelské aerolinky El Al otevřely cestu ke svému zestátnění
včera v 15:14

Izraelské aerolinky El Al otevřely cestu ke svému zestátnění

Správní rada izraelské letecké společnosti El Al souhlasí s poskytnutím státní pomoci, což by v důsledku mohlo...
Izrael Doprava
Lufthansa zruší pětinu vedoucích pozic a tisíc míst administrativy
Lufthansa zruší pětinu vedoucích pozic a tisíc míst administrativy
včera v 14:22

Lufthansa zruší pětinu vedoucích pozic a tisíc míst administrativy

Německá Lufthansa zruší 20 procent vedoucích pozic a tisíc míst v administrativě. Další oznámená úsporná opatření...
Deutsche Lufthansa Koronavirus Pracovní trh
Solární společnost Sunrun kupuje za 3,2 miliardy USD konkurenční…
Solární společnost Sunrun kupuje za 3,2 miliardy USD konkurenční…
včera v 14:02

Solární společnost Sunrun kupuje za 3,2 miliardy USD konkurenční firmu Vivint Solar

Americká společnost Sunrun oznámila dohodu o koupi svého konkurenta Vivint Solar. Sunrun za transakci zaplatí 3,2...
Solární energie Fúze a akvizice Spojené státy americké (USA)
Akcie Novavaxu letí vzhůru, firma dostala od americké vlády 1,6…
Akcie Novavaxu letí vzhůru, firma dostala od americké vlády 1,6…
včera v 13:14

Akcie Novavaxu letí vzhůru, firma dostala od americké vlády 1,6 miliardy dolarů na vývoj vakcíny proti covidu-19

Farmaceutická společnost Novavax oficiálně oznámila vládní financování ve výši 1,6 miliardy USD. Firma byla začleněna...
Koronavirus Farmacie Americké akcie
Firma eMan plánuje v srpnu vstoupit na trh START pražské burzy,…
Firma eMan plánuje v srpnu vstoupit na trh START pražské burzy,…
včera v 12:43

Firma eMan plánuje v srpnu vstoupit na trh START pražské burzy, získat chce až 50 milionů Kč

Společnost eMan podnikající v oblasti informačních technologií chce v srpnu vstoupit na trh START pražské burzy. V...
Informační technologie Akcie ČR Pražská burza
Deutsche Bank stále vyhodnocuje podporu Wirecard
Deutsche Bank stále vyhodnocuje podporu Wirecard
včera v 12:14

Deutsche Bank stále vyhodnocuje podporu Wirecard

Generální ředitel Deutsche Bank Christian Sewing v úterý uvedl, že je "příliš brzy na to soudit", jak bude banka...
Deutsche Bank Banky Německo
Nissan Motor získal od svých věřitelů už 7,8 miliardy USD
Nissan Motor získal od svých věřitelů už 7,8 miliardy USD
včera v 11:02

Nissan Motor získal od svých věřitelů už 7,8 miliardy USD

Dvojka na japonském trhu s auty se snaží obnovit ziskovost poté, co zveřejnila svou první ztrátu za 11 let....
Průmysl Japonsko Recese
Evropská komise zhoršila odhad propadu hospodářství EU na 8,3 %,…
Evropská komise zhoršila odhad propadu hospodářství EU na 8,3 %,…
včera v 10:40

Evropská komise zhoršila odhad propadu hospodářství EU na 8,3 %, Česku předpovídá pokles o 7,8 %

Ekonomiku Evropské unie těžce zasaženou koronavirovými omezeními čeká letos propad o rekordních 8,3 %. To výrazně...
Evropská ekonomika Evropská unie Eurozóna
Asijsko-pacifický region obchodoval smíšeně, rostla Čína
Asijsko-pacifický region obchodoval smíšeně, rostla Čína
včera v 10:30

Asijsko-pacifický region obchodoval smíšeně, rostla Čína

Asijské trhy po silném vstupu do nového týdne oslabovaly. Indexy rostly šestý den po sobě pouze v Číně. Jihokorejský...
Shrnutí obchodování v Asii Asijské akcie