Co musíte ráno vědět (1. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (1. listopadu)

Jak se ve čtvrtek vedlo akciovým burzám na obou stranách Atlantiku, kdo se chystá vytvořit čtvrtou největší automobilku planety a za co se musel omlouvat fastfoodový řetězec McDonald's? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek sestoupily z historických maxim kvůli obchodní nejistotě

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek srazily z jejich dosavadních maxim nejednoznačné signály ohledně americko-čínské obchodní dohody. Pozitivně naopak investoři přijali výsledkové listiny firem Apple a Facebook, které byly zveřejněny po konci středečního obchodování. Na devizovém trhu zlevňoval dolar. Index Dow odepsal 0,52 % na 27 046,23 bodu (říjen: +0,48 %), benchmark S&P 500 klesl o 0,3 % na 3 037,57 bodu (říjen: +2,04 %) a index Nasdaq Composite si pohoršil o 0,14 % na 8 292,36 bodu (říjen: +3,66 %). Index volatility VIX vzrostl o 7,22 % na 13,22 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o devět bazických bodů na 1,68 %. Většina hlavních sektorů zakončila čtvrteční obchodování v červených číslech. Nejvíce ztratilo odvětví základních materiálů (-1,29 %), v plusu se naopak udržely sektory komunikačních služeb (+0,06 %) a utilit (+0,33 %).

Americké akcie: Číhá na investory japonský scénář?
Na základě srovnání průměrného a současného ocenění akcií lze tvrdit, že na akciovém trhu v USA je bublina. V extrémním případě by se americké firmy mohly dočkat scénáře, který Japonsko začalo prožívat před zhruba třiceti lety.
Data z ekonomiky jako potrava pro býky i medvědy: Blíží se změna?
Ekonomika i trhy jsou ve fázi, kdy je každá teorie správná, ale zároveň může být považována za chybnou. Každý pozitivně vnímaný faktor má svůj protipól, což vytváří zajímavou rovnováhu. Je to dobře, nebo ne?

2. Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli čerstvým obavám o osud dohody mezi USA a Čínou

Evropské akcie neudržely zisky z úvodu seance a uzavřely čtvrteční obchodování vesměs se ztrátami v reakci na zprávu, že Čína pochybuje o možnosti uzavření funkční dlouhodobé obchodní dohody s USA. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 během odpoledního obchodování odepsal 0,3 procenta. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 přišel o 1,12 procenta, německý DAX poklesl o 0,34 procenta a francouzský CAC 40 si pohoršil o 0,63 procenta. Sektory základních surovin a automobilového průmyslu, jež jsou citlivé na průběh americko-čínských obchodních jednání, poklesly o více než procento. Akcie v ropném sektoru mezitím po výsledcích společnosti Royal Dutch Shell poklesly o 1,2 procenta. Nejlépe si vedl sektor cestovního ruchu, jenž si připsal 1,2 procenta; většina ostatních odvětví sklouzla do červených čísel.

Tržby v řádu stovek milionů, ale žádný zisk: Scaleupy jako investiční příležitost
Firmy, které mají za sebou rychlý start a daří se jim výrazně expandovat, často potřebují další kapitál. Pro drobné investory velice srozumitelnou a schůdnou fondovou investici do takzvaných scaleupů představil na podzimním Investičním fóru Tomáš Kálal ze společnosti Conseq Investment Management.

3. Pražská burza ve čtvrtek odepsala 1 %, ztrácely Komerční banka a Erste Group Bank

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování poklesl o 1,06 procenta a zakončil seanci na hodnotě 1 050,87 bodu. Nejvíce ztrácely Komerční banka, nejobchodovanější titul dne, a Erste Group Bank. Jejich ztráty převážily nad zisky Monety Money Bank a elektrárenské firmy ČEZ. Zobchodovaný objem čítal těsně přes 330 milionů korun.

MONETA Money Bank: Digitalizace se vyplácí, zní z Komerční banky
Na základě aktualizace modelu ocenění potvrzujeme pro akcie Monety Money Bank doporučení na stupni "koupit" s cílovou cenou 97 Kč za akcii. Oproti tržní ceně v době sestavení doporučení proto čekáme celkový výnos 37 % (se zahrnutím dividendového výnosu 9,2 %), napsal analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

4. Očekávané události

V pátek budou na tuzemské scéně hlavní událostí čtvrtletní výsledky telekomunikační společnosti O2 Czech Republic. Analytik Miroslav Frayer z Komerční banky v hospodaření společnosti O2 nečeká žádné zásadní změny v dosavadních trendech. Zveřejněná čísla by podle něj měla poukázat na pokračující pokles výnosů z hlasových služeb, SMS a MMS a naopak na další růst výnosů z datových služeb. Ze zahraničí se dozvíme, jak se v říjnu vyvíjel americký trh práce, a vyjdou také finální indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Pozornost bude poutat také japonská míra nezaměstnanosti. Ve Francii, Itálii a Španělsku se kvůli státnímu svátku nebude obchodovat. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti ExxonMobil, Chevron, AbbVie, Colgate-Palmolive či Newell Brands. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 28. října a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fiat Chrysler a FCA schválily plán fúze

Správní rada automobilky Fiat Chrysler (FCA) a dozorčí rada francouzské PSA schválily plán fúze obou společností. Může tak vzniknout čtvrtý největší výrobce aut na světě podle objemu prodeje, hodnota nové firmy dosáhne zhruba 50 miliard USD. Automobilky to uvedly ve společném čtvrtečním sdělení, v němž poskytly bližší podrobnosti k plánu spojení, které se má uskutečnit prostřednictvím výměny akcií.

6. Reuters: Alibaba obnoví plány vstupu na burzu v Hongkongu

Čínská internetová společnost Alibaba Group Holding znovu uvažuje o vstupu na akciovou burzu v Hongkongu, uskutečnit by se mohl už v listopadu. Z nabídky by mohla firma získat až 15 miliard USD. S odvoláním na informované zdroje to ve čtvrtek uvedla agentura Reuters. Alibaba odložila plán na vstup na hongkongskou burzu v srpnu kvůli politickým nepokojům ve městě.

7. Facebook nechal falešnou Trumpovu kampaň kupovat reklamy

Sociální síť Facebook umožňovala kupovat reklamy "zjevně falešné" stránce vydávající se za kampaň amerického prezidenta Donalda Trumpa, přestože zadavatelé politického obsahu musí procházet prověřovacím procesem. Podvodná stránka byla zrušena až poté, co na ni upozornila televize CNN, uvedla v noci na čtvrtek stanice na svém webu. Zpráva přichází v čase, kdy je vedení Facebooku kvůli přístupu k politickým reklamám pod značným tlakem.

8. Trump zaútočil na Fed den po snížení úrokových sazeb

Americký prezident Donald Trump pokračoval ve čtvrtek ve svých výpadech proti Fedu obecně a proti jeho šéfovi Jerome Powellovi osobně. "Pro lidi je Powell VELIKÝM zklamáním," zahájil Trump čtvrteční dávku s plnou parádou včetně svých oblíbených verzálek.

9. PPF prodala čtvrtinu v maďarském Telenoru firmě Antenna Hungária

Skupina PPF prodala čtvrtinový podíl v maďarské radiokomunikační firmě Telenor, do které patří firmy Telenor Hungary a Telenor Real Estate, společnosti Antenna Hungária. Transakce má umožnit společnosti Telenor Hungary využít synergie s firmou Antenna Hungária, která je dominantním hráčem na maďarském telekomunikačním trhu.

10. CME: S&P připouští snížení ratingu v důsledku akvizice

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) udělila ratingu mediální skupiny CME na stupni B+ negativní výhled. Podle S&P může mít CME po fúzi s dceřinou společností PPF výrazně vyšší zadlužení, než jaké doposud čekala. S&P chce o případné změně ratingu rozhodnout ve druhém čtvrtletí roku 2020, až bude akvizice dokončena.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Sundej Bloody Sundae!

Fastfoodový řetězec McDonald's si buď naběhl, nebo se šikovně dostal do mediálních hledáčků - jde o to, které verzi dáváte přednost. V Portugalsku spustil reklamu na halloweenské oslavy za pomoci zmrzliny s ovocnou polevou a sloganu Sundae Bloody Sundae. Sundae, jak víme, je název McZmrzliny, znějící stejně jako v angličtině neděle. Bloody Sunday se naopak říká masakru z 30. ledna 1972, kdy britští vojáci postříleli v Londonderry 14 lidí demonstrujících za sjednocení Irska; žádná halloweenská přehlídka umělé hrůzy. Kapela U2 poté napsala o tragédii písničku s názvem  ano, hádáte správně (nebo si ji ještě pamatujete?)  Sunday Bloody Sunday. Šéfové McDonald's se omluvili a reklamu stáhli - ale chápejme je. Jak jinak by se zmínka o jejich firmě dostala až sem, na Investiční web?

Operátorovi O2 Czech Republic v prvním pololetí vzrostl zisk o 2,8 %…
Operátorovi O2 Czech Republic v prvním pololetí vzrostl zisk o 2,8 %…
před 31 minutami

Operátorovi O2 Czech Republic v prvním pololetí vzrostl zisk o 2,8 % na 2,68 miliardy Kč

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic vykázala za letošní první pololetí provozní výnosy 19,33 miliardy korun,...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Telekomunikace Akcie ČR
Tisk: Microsoft má zájem o veškeré aktivity TikToku mimo Čínu
před hodinou

Tisk: Microsoft má zájem o veškeré aktivity TikToku mimo Čínu

Americký softwarový gigant Microsoft se zajímá o převzetí veškerých aktivit aplikace pro sdílení krátkých videí...
Microsoft Sociální sítě Internet
Co musíte ráno vědět (7. srpna)
Co musíte ráno vědět (7. srpna)
00:00

Co musíte ráno vědět (7. srpna)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a ve Spojených státech, proč se Jeff Bezos zbavuje akcií Amazonu a jak by...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek posílily, index Nasdaq Composite poprvé…
Americké akcie ve čtvrtek posílily, index Nasdaq Composite poprvé…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek posílily, index Nasdaq Composite poprvé uzavřel nad úrovní 11 000 bodů

Americké akcie ve čtvrtek navzdory počátečnímu poklesu posílily a index Nasdaq Composite poprvé uzavřel nad úrovní 11...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Senát USA schválil zákaz aplikace TikTok na vládních zařízeních
včera v 20:35

Senát USA schválil zákaz aplikace TikTok na vládních zařízeních

Americký Senát ve čtvrtek schválil návrh zákona, který federálním zaměstnancům zakazuje používat čínskou aplikaci pro...
Sociální sítě Internet Spojené státy americké (USA)
Deutsche Bank zlepšila výhled letošního vývoje světové ekonomiky
včera v 19:50

Deutsche Bank zlepšila výhled letošního vývoje světové ekonomiky

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank ve čtvrtek zlepšila výhled letošního vývoje světové ekonomiky....
Světová ekonomika Investiční a ekonomický výhled HDP
Evropské akcie ve čtvrtek padaly, Bank of England svou prognózou…
Evropské akcie ve čtvrtek padaly, Bank of England svou prognózou…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek padaly, Bank of England svou prognózou investory nepotěšila

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek uzavřely v minusu. Prognóza delšího než očekávaného ožívání ekonomiky po...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Šéf Amazonu Bezos prodal akcie firmy za 3,1 miliardy USD
včera v 17:37

Šéf Amazonu Bezos prodal akcie firmy za 3,1 miliardy USD

Generální ředitel internetového obchodu Amazon.com Jeff Bezos prodal v posledních dnech akcie společnosti za 3,1...
Amazon Americké akcie Nejbohatší investoři a byznysmeni
Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, dařilo se akciím Komerční banky
Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, dařilo se akciím Komerční banky
včera v 16:55

Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, dařilo se akciím Komerční banky

Pražská burza ve čtvrtek po čtyřech posíleních v řadě stagnovala, index PX se zvýšil o setinu procenta na 906,52 bodu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Uber se dohodl na koupi britského konkurenta Autocab
včera v 16:32

Uber se dohodl na koupi britského konkurenta Autocab

Americká alternativní taxislužba Uber se dohodla na koupi svého největšího britského konkurenta Autocab, který...
Uber Technologie
O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v minulém týdnu zhruba 1,2…
včera v 14:30

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v minulém týdnu zhruba 1,2 milionu lidí

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 1. srpna nově 1,186 milionu lidí. Oznámilo to ve čtvrtek...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
TikTok zřídí datové centrum v Irsku, investuje 420 milionů eur
TikTok zřídí datové centrum v Irsku, investuje 420 milionů eur
včera v 14:30

TikTok zřídí datové centrum v Irsku, investuje 420 milionů eur

Provozovatel aplikace TikTok, kterou vlastní čínská společnost ByteDance, v Irsku zřídí své první datové centrum....
Irsko Čína Investice
ČNB ponechala úrokové sazby beze změny, ekonomika bude podle nové…
ČNB ponechala úrokové sazby beze změny, ekonomika bude podle nové…
včera v 14:30

ČNB ponechala úrokové sazby beze změny, ekonomika bude podle nové prognózy ožívat pomaleji

Bankovní rada České národní banky na čtvrtečním měnověpolitickém jednání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní...
ČNB Centrální banky Úrokové sazby
Nintendo má výrazně vyšší čtvrtletní zisk, pandemie zvýšila zájem o…
včera v 13:59

Nintendo má výrazně vyšší čtvrtletní zisk, pandemie zvýšila zájem o videohry

Japonský výrobce herních konzolí a videoher Nintendo v prvním čtvrtletí svého finančního roku zvýšil čistý zisk na...
Japonské akcie Asijské akcie Výsledková sezóna
Adidas se ve druhém čtvrtletí kvůli koronaviru propadl od ztráty
Adidas se ve druhém čtvrtletí kvůli koronaviru propadl od ztráty
včera v 13:50

Adidas se ve druhém čtvrtletí kvůli koronaviru propadl od ztráty

Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas se ve druhém čtvrtletí propadl do ztráty - velká část jeho...
Adidas Výsledková sezóna Německo
Italské bance UniCredit ve druhém čtvrtletí klesl zisk o 77 %
Italské bance UniCredit ve druhém čtvrtletí klesl zisk o 77 %
včera v 13:20

Italské bance UniCredit ve druhém čtvrtletí klesl zisk o 77 %

Italské bankovní skupině UniCredit klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 77 % na 420 milionů eur. Banka ve čtvrtek...
Itálie UniCredit Banky