Co musíte ráno vědět (1. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (1. listopadu)

Jak se ve čtvrtek vedlo akciovým burzám na obou stranách Atlantiku, kdo se chystá vytvořit čtvrtou největší automobilku planety a za co se musel omlouvat fastfoodový řetězec McDonald's? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek sestoupily z historických maxim kvůli obchodní nejistotě

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek srazily z jejich dosavadních maxim nejednoznačné signály ohledně americko-čínské obchodní dohody. Pozitivně naopak investoři přijali výsledkové listiny firem Apple a Facebook, které byly zveřejněny po konci středečního obchodování. Na devizovém trhu zlevňoval dolar. Index Dow odepsal 0,52 % na 27 046,23 bodu (říjen: +0,48 %), benchmark S&P 500 klesl o 0,3 % na 3 037,57 bodu (říjen: +2,04 %) a index Nasdaq Composite si pohoršil o 0,14 % na 8 292,36 bodu (říjen: +3,66 %). Index volatility VIX vzrostl o 7,22 % na 13,22 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o devět bazických bodů na 1,68 %. Většina hlavních sektorů zakončila čtvrteční obchodování v červených číslech. Nejvíce ztratilo odvětví základních materiálů (-1,29 %), v plusu se naopak udržely sektory komunikačních služeb (+0,06 %) a utilit (+0,33 %).

Americké akcie: Číhá na investory japonský scénář?
Na základě srovnání průměrného a současného ocenění akcií lze tvrdit, že na akciovém trhu v USA je bublina. V extrémním případě by se americké firmy mohly dočkat scénáře, který Japonsko začalo prožívat před zhruba třiceti lety.
Data z ekonomiky jako potrava pro býky i medvědy: Blíží se změna?
Ekonomika i trhy jsou ve fázi, kdy je každá teorie správná, ale zároveň může být považována za chybnou. Každý pozitivně vnímaný faktor má svůj protipól, což vytváří zajímavou rovnováhu. Je to dobře, nebo ne?

2. Evropské akcie ve čtvrtek klesaly kvůli čerstvým obavám o osud dohody mezi USA a Čínou

Evropské akcie neudržely zisky z úvodu seance a uzavřely čtvrteční obchodování vesměs se ztrátami v reakci na zprávu, že Čína pochybuje o možnosti uzavření funkční dlouhodobé obchodní dohody s USA. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 během odpoledního obchodování odepsal 0,3 procenta. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 přišel o 1,12 procenta, německý DAX poklesl o 0,34 procenta a francouzský CAC 40 si pohoršil o 0,63 procenta. Sektory základních surovin a automobilového průmyslu, jež jsou citlivé na průběh americko-čínských obchodních jednání, poklesly o více než procento. Akcie v ropném sektoru mezitím po výsledcích společnosti Royal Dutch Shell poklesly o 1,2 procenta. Nejlépe si vedl sektor cestovního ruchu, jenž si připsal 1,2 procenta; většina ostatních odvětví sklouzla do červených čísel.

Tržby v řádu stovek milionů, ale žádný zisk: Scaleupy jako investiční příležitost
Firmy, které mají za sebou rychlý start a daří se jim výrazně expandovat, často potřebují další kapitál. Pro drobné investory velice srozumitelnou a schůdnou fondovou investici do takzvaných scaleupů představil na podzimním Investičním fóru Tomáš Kálal ze společnosti Conseq Investment Management.

3. Pražská burza ve čtvrtek odepsala 1 %, ztrácely Komerční banka a Erste Group Bank

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování poklesl o 1,06 procenta a zakončil seanci na hodnotě 1 050,87 bodu. Nejvíce ztrácely Komerční banka, nejobchodovanější titul dne, a Erste Group Bank. Jejich ztráty převážily nad zisky Monety Money Bank a elektrárenské firmy ČEZ. Zobchodovaný objem čítal těsně přes 330 milionů korun.

MONETA Money Bank: Digitalizace se vyplácí, zní z Komerční banky
Na základě aktualizace modelu ocenění potvrzujeme pro akcie Monety Money Bank doporučení na stupni "koupit" s cílovou cenou 97 Kč za akcii. Oproti tržní ceně v době sestavení doporučení proto čekáme celkový výnos 37 % (se zahrnutím dividendového výnosu 9,2 %), napsal analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

4. Očekávané události

V pátek budou na tuzemské scéně hlavní událostí čtvrtletní výsledky telekomunikační společnosti O2 Czech Republic. Analytik Miroslav Frayer z Komerční banky v hospodaření společnosti O2 nečeká žádné zásadní změny v dosavadních trendech. Zveřejněná čísla by podle něj měla poukázat na pokračující pokles výnosů z hlasových služeb, SMS a MMS a naopak na další růst výnosů z datových služeb. Ze zahraničí se dozvíme, jak se v říjnu vyvíjel americký trh práce, a vyjdou také finální indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Pozornost bude poutat také japonská míra nezaměstnanosti. Ve Francii, Itálii a Španělsku se kvůli státnímu svátku nebude obchodovat. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti ExxonMobil, Chevron, AbbVie, Colgate-Palmolive či Newell Brands. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 28. října a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fiat Chrysler a FCA schválily plán fúze

Správní rada automobilky Fiat Chrysler (FCA) a dozorčí rada francouzské PSA schválily plán fúze obou společností. Může tak vzniknout čtvrtý největší výrobce aut na světě podle objemu prodeje, hodnota nové firmy dosáhne zhruba 50 miliard USD. Automobilky to uvedly ve společném čtvrtečním sdělení, v němž poskytly bližší podrobnosti k plánu spojení, které se má uskutečnit prostřednictvím výměny akcií.

6. Reuters: Alibaba obnoví plány vstupu na burzu v Hongkongu

Čínská internetová společnost Alibaba Group Holding znovu uvažuje o vstupu na akciovou burzu v Hongkongu, uskutečnit by se mohl už v listopadu. Z nabídky by mohla firma získat až 15 miliard USD. S odvoláním na informované zdroje to ve čtvrtek uvedla agentura Reuters. Alibaba odložila plán na vstup na hongkongskou burzu v srpnu kvůli politickým nepokojům ve městě.

7. Facebook nechal falešnou Trumpovu kampaň kupovat reklamy

Sociální síť Facebook umožňovala kupovat reklamy "zjevně falešné" stránce vydávající se za kampaň amerického prezidenta Donalda Trumpa, přestože zadavatelé politického obsahu musí procházet prověřovacím procesem. Podvodná stránka byla zrušena až poté, co na ni upozornila televize CNN, uvedla v noci na čtvrtek stanice na svém webu. Zpráva přichází v čase, kdy je vedení Facebooku kvůli přístupu k politickým reklamám pod značným tlakem.

8. Trump zaútočil na Fed den po snížení úrokových sazeb

Americký prezident Donald Trump pokračoval ve čtvrtek ve svých výpadech proti Fedu obecně a proti jeho šéfovi Jerome Powellovi osobně. "Pro lidi je Powell VELIKÝM zklamáním," zahájil Trump čtvrteční dávku s plnou parádou včetně svých oblíbených verzálek.

9. PPF prodala čtvrtinu v maďarském Telenoru firmě Antenna Hungária

Skupina PPF prodala čtvrtinový podíl v maďarské radiokomunikační firmě Telenor, do které patří firmy Telenor Hungary a Telenor Real Estate, společnosti Antenna Hungária. Transakce má umožnit společnosti Telenor Hungary využít synergie s firmou Antenna Hungária, která je dominantním hráčem na maďarském telekomunikačním trhu.

10. CME: S&P připouští snížení ratingu v důsledku akvizice

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) udělila ratingu mediální skupiny CME na stupni B+ negativní výhled. Podle S&P může mít CME po fúzi s dceřinou společností PPF výrazně vyšší zadlužení, než jaké doposud čekala. S&P chce o případné změně ratingu rozhodnout ve druhém čtvrtletí roku 2020, až bude akvizice dokončena.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Sundej Bloody Sundae!

Fastfoodový řetězec McDonald's si buď naběhl, nebo se šikovně dostal do mediálních hledáčků - jde o to, které verzi dáváte přednost. V Portugalsku spustil reklamu na halloweenské oslavy za pomoci zmrzliny s ovocnou polevou a sloganu Sundae Bloody Sundae. Sundae, jak víme, je název McZmrzliny, znějící stejně jako v angličtině neděle. Bloody Sunday se naopak říká masakru z 30. ledna 1972, kdy britští vojáci postříleli v Londonderry 14 lidí demonstrujících za sjednocení Irska; žádná halloweenská přehlídka umělé hrůzy. Kapela U2 poté napsala o tragédii písničku s názvem  ano, hádáte správně (nebo si ji ještě pamatujete?)  Sunday Bloody Sunday. Šéfové McDonald's se omluvili a reklamu stáhli - ale chápejme je. Jak jinak by se zmínka o jejich firmě dostala až sem, na Investiční web?

Analytik: EU může některé projekty proplatit až za několik let
14:15

Analytik: EU může některé projekty proplatit až za několik let

Systém čerpání evropských dotací je založený na principu předfinancování ze státního rozpočtu. Evropská komise může...
Evropská unie Česká republika Česká ekonomika
Čínský vývoz překvapivě klesl, výrazně méně zboží odešlo do USA
Čínský vývoz překvapivě klesl, výrazně méně zboží odešlo do USA
13:44

Čínský vývoz překvapivě klesl, výrazně méně zboží odešlo do USA

Čínský vývoz v listopadu překvapivě meziročně klesl o 1,1 % na 221,7 miliardy dolarů. Do Spojených států se v...
Čína Emerging Markets Mezinárodní obchod
MMF se dohodl s Ukrajinou na novém úvěrovém programu
09:40

MMF se dohodl s Ukrajinou na novém úvěrovém programu

Mezinárodní měnový fond a Ukrajina dospěly k dohodě o novém tříletém úvěrovém programu v objemu 5,5 miliardy dolarů,...
Ukrajina Mezinárodní měnový fond Střední a východní Evropa
Inflace v listopadu podle odhadů zřejmě stoupla až ke třem procentům
09:10

Inflace v listopadu podle odhadů zřejmě stoupla až ke třem procentům

Meziroční míra inflace v listopadu stoupla podle odhadů analytiků na 2,9-3,0 % z říjnových 2,7 %. Za růstem cen je...
Česká republika Česká ekonomika Inflace
Tržby ČEZ ESCO za tři čtvrtletí meziročně vzrostly o pětinu
Tržby ČEZ ESCO za tři čtvrtletí meziročně vzrostly o pětinu
08:45

Tržby ČEZ ESCO za tři čtvrtletí meziročně vzrostly o pětinu

Tržby skupiny ČEZ ESCO, která patří do energetické skupiny ČEZ, vzrostly za první tři čtvrtletí letošního roku...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Reddit: Corbyn zřejmě v kampani použil dokument vypuštěný Rusy
včera v 17:21

Reddit: Corbyn zřejmě v kampani použil dokument vypuštěný Rusy

Dokument britské vlády o obchodních rozhovorech se Spojenými státy, který v předvolební kampani využila opoziční...
Spojené království Politika Rusko
Senát možná zpřísní možnost členství v radě pro fondy EU
včera v 15:14

Senát možná zpřísní možnost členství v radě pro fondy EU

Senát možná výslovně doplní do novely o vládní Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy, že její předseda...
Česká republika Politika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy
Ericsson zaplatí přes miliardu dolarů kvůli korupci v USA
včera v 11:50

Ericsson zaplatí přes miliardu dolarů kvůli korupci v USA

Společnost Ericsson se přiznala k dlouholetému korupčnímu chování ve Spojených státech a dalších zemích včetně Číny,...
Telekomunikace Spojené státy americké (USA) Evropské akcie
Boeing zaplatí 3,9 milionu USD za montáž vadných součástek
včera v 09:24

Boeing zaplatí 3,9 milionu USD za montáž vadných součástek

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů za montáž vadných součástek do 133 letadel...
Boeing Americké akcie
Plán: Náročné profese by mohly chodit do penze dříve od roku 2023
včera v 07:12

Plán: Náročné profese by mohly chodit do penze dříve od roku 2023

Pracovníci v náročných profesích by mohli od roku 2023 chodit do penze dříve než ostatní. Počítá s tím návrh...
Důchody Česká republika Česká ekonomika
O2 Czech Republic v týdnu do 6. prosince pokračovala ve zpětném…
6. 12. 2019 23:18

O2 Czech Republic v týdnu do 6. prosince pokračovala ve zpětném odkupu akcií

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic v uplynulém týdnu pokračovala ve zpětném odkupu akcií, tentokrát v...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Zpětné odkupy akcií
Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za…
Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za…
6. 12. 2019 22:30

Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za celý týden ale z hlavních indexů stoupl jen S&P 500

Americké akcie na závěr týdne posílily. K nákupu cenných papírů v pátek povzbudila investory příznivá zpráva o vývoji...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Rakouská firma AMS uspěla s nabídkou na převzetí Osramu
6. 12. 2019 20:39

Rakouská firma AMS uspěla s nabídkou na převzetí Osramu

Rakouský výrobce čipů AMS uspěl se svou nabídkou na převzetí německého výrobce osvětlení Osram za 4,6 miliardy eur....
Evropské akcie Fúze a akvizice
Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké…
Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké…
6. 12. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké západoevropské burzy ztratily

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v zelených číslech, když investory potěšila data z amerického trhu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Phoenix koupí za 3,2 miliardy GBP divizi zajišťovny Swiss Re
6. 12. 2019 17:44

Phoenix koupí za 3,2 miliardy GBP divizi zajišťovny Swiss Re

Pojišťovací skupina Phoenix Group Holdings se dohodla na koupi ReAssure, britské divize švýcarské zajišťovny Swiss Re...
Fúze a akvizice Pojišťovny Evropské akcie
Průzkum: Kladně hodnotí svou životní úroveň nejméně lidí za 3 roky
6. 12. 2019 17:22

Průzkum: Kladně hodnotí svou životní úroveň nejméně lidí za 3 roky

Čechů hodnotících kladně svou životní úroveň je nejméně za poslední více než tři roky. Životní úroveň své domácnosti...
Česká republika Životní úroveň
Digitální měny v závěru týdne posilují, bitcoin se drží nad úrovní 7…
6. 12. 2019 17:04

Digitální měny v závěru týdne posilují, bitcoin se drží nad úrovní 7 400 USD

Trh s kryptoměnami se v závěru pracovního týdne pohybuje v plusu. Bitcoin kolem 17.00 SEČ podle serveru coinmarketcap...
Kryptoměny Bitcoin
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento
6. 12. 2019 16:45

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento

Pražská burza zakončila páteční obchodování v pozitivním pásmu, index PX vzrostl o 0,67 % na 1 091,19 bodu. Nejvyšší...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince
S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince
6. 12. 2019 16:32

S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince

S akciemi saúdskoarabského státního ropného gigantu Saudi Aramco se začne obchodovat na burze v Rijádu 11. prosince....
Saudi Aramco Primární úpis akcií (IPO) Saúdská Arábie