Co musíte ráno vědět (13. června)
|

Co musíte ráno vědět (13. června)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jakým tempem v květnu rostly spotřebitelské ceny v USA a co se také dá za velké peníze prodat na aukci? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu klesly kvůli energetickým a finančním podnikům

Americké akcie ve středu oslabily. Energetické společnosti se dostaly pod tlak kvůli prudkému poklesu cen ropy, zatímco na finanční podniky měly negativní vliv vyhlídky na to, že americká centrální banka přikročí ke snížení úrokových sazeb. Index Dow ztratil 0,17 % na 26 004,83 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,2 % na 2 879,84 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,38 % na 7 797,72 bodu. Index volatility VIX se snížil o 0,5 % na 15,91 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o dva bazické body na 2,12 %.

Proč tolik povyku okolo americké výnosové křivky?
Křivka výnosů amerických vládních dluhopisů je inverzní, pokud sledujeme rozdíl výnosů desetiletých a tříměsíčních dluhopisů, a blíží se inverzi, pokud tříměsíční výnos nahradíme dvouletým. Proč inverze (případně pouhé její riziko) vzbuzuje takovou pozornost, vysvětluje hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.
Technická analýza: Elliottovy vlny a nová maxima pro americké akcie?
Technická analýza umí vhodně doplňovat analýzu fundamentální a identifikovat vhodné momenty pro vstup nebo pro opuštění trhu. Podívejme se na americký akciový index NYSE Composite optikou Elliottových vln. Mají před sebou akcie v USA nová maxima?

2. Evropské burzy ve středu klesly, dolů je poslala čínská reakce na Trumpova slova

Evropské akciové trhy zakončily středeční seanci v minusu, když je dolů poslal pesimismus investorů ohledně ukončení obchodní války mezi USA a Čínou. Čínská strana totiž na úterní hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa zareagovala příslibem tvrdé reakce, pokud bude Washington nadále stupňovat obchodní napětí. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,3 % na 379,74 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,42 % na 7 367,62 bodu, francouzský CAC 40 odevzdal 0,62 % na 5 374,92 bodu a německý DAX oslabil o 0,33 % na 12 115,68 bodu. Nejvíce ztratil sektor ropy a zemního plynu, který se snížil o více než 2 %, banky spadly zhruba o procento. Dařilo se naopak mediálním firmám, jež si připsaly zhruba 0,7 %.

Predikování výnosů z investic a délka horizontu jsou jako dvě strany jedné mince
Vážně míněné investování by mělo pracovat s horizontem v délce minimálně deseti let. Proto je úsměvné, když někdo svou kariéru na trzích staví na predikcích toho, co se s cenami akcií stane v horizontu dnů nebo týdnů.
Co Twitter dal: Býk, nebo medvěd?
Tentokrát něco o tom, že (ne)potřebujeme penzijní reformu, co je potřeba k úspěchu v rámci strategie "kup a drž", čeho se bojí manažeři fondů, o tom, zda je dnes lepší být medvědem, nebo býkem, a nakonec něco o ratingu.

3. Pražská burza v polovině týdne ztratila necelé procento, dolů ji stáhly akcie KB a ČEZ

Pražská burza ve středu klesla, index PX odepsal 0,93 % na 1 051,99 bodu. Nedařilo se zejména akciím Komerční banky (-1,78 % na 885 Kč) a elektrárenské skupiny ČEZ (-1,18 % na 543,50 Kč). V červených číslech uzavřely i další finanční tituly s výjimkou pojišťovny VIG, jež zpevnila o 0,25 % na 596,50 Kč. Erste Group Bank ztratila 1,05 % na 826,20 Kč, MONETA Money Bank odevzdala 0,39 % na 76,80 Kč.

Investorský magazín: Pesimismus mileniálů, slibná Indie a kariérní rady od legendy
Zdálo by se, že se máme mimořádně dobře. Mileniálové nebo takzvaná generace Z to ale vidí celkem černě. Kde se v nich berou nejistota a pesimismus? Také o tom je Investorský magazín, který se věnuje i signálům vysílaným dluhopisovým trhem, výhledům indické ekonomiky nebo kariérním tipům od americké manažerské legendy. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek Austrálie zveřejní statistiku z trhu práce a Čína se pochlubí objemem přímých zahraničních investic. V Evropě vyjdou německá inflační data, česká bilance běžného účtu, průmyslová výroba eurozóny a Švýcarská národní banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky. Sejde se také takzvaná euroskupina, která je tvořena ministry zemí eurozóny. Spojené státy na trh pošlou indexy dovozních a vývozních cen a pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledky hospodaření bude reportovat společnost Broadcom. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 10. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Spotřebitelské ceny v USA v květnu meziročně vzrostly o 1,8 %

Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v květnu zpomalil na 1,8 % z 2 % v předchozím měsíci. Analytici očekávali pokles inflace na 1,9 %. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v květnu zvýšily o 0,1 % po růstu o 0,3 % v předchozím měsíci. Tempo růstu se snížilo zejména kvůli levnějšímu benzinu, který překonal i růst cen potravin.

6. EK vyzvala členské země k práci na prohloubení měnové unie

Na hlavních rysech budoucího rozpočtového nástroje eurozóny by se podle názoru Evropské komise měli koncem příštího týdne shodnout premiéři a prezidenti členských zemí EU. Komise ve středu před červnovým summitem EU vybídla šéfy států a vlád bloku k několika konkrétním krokům směrem k větší integraci evropské hospodářské a měnové unie.

7. Škoda dodala v květnu zákazníkům meziročně o 6,6 % méně aut

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto dodala v květnu zákazníkům 104 900 vozů, meziročně o 6,6 % méně. Důvodem je především pokles prodejů na největším trhu značky v Číně, kde klesly dodávky o 31,5 % na 21 100 vozů, což podle firmy odráží situaci na tamním trhu s osobními vozy.

8. Zisk ropné firmy Saudi Aramco loni stoupl o 46 %

Největší ropné firmě na světě, saúdskoarabské Saudi Aramco, stoupl v loňském roce čistý zisk na 111,1 miliardy USD ze 75,9 miliardy USD v roce 2017. Celkové příjmy se díky růstu cen ropy zvýšily o téměř 35 % na 355,9 miliardy USD.

9. Volkswagen investuje do švédského výrobce baterií Northvolt

Německá automobilka Volkswagen investuje zhruba 900 milionů eur do společných aktivit se švédským výrobcem baterií Northvolt. Německý podnik ve středu oznámil, že v rámci investice získá ve švédské společnosti zhruba pětinový podíl.

10. Americká KKR vstupuje do nejvlivnějšího německého vydavatelství

Americká investiční společnost KKR vstupuje do nejvlivnějšího německého vydavatelství Axel Springer. S hlavním akcionářem, vdovou po zakladateli firmy Friede Springerovou, a s generálním ředitelem Mathiasem Döpfnerem se KKR dohodla, že učiní nabídku na odkup akcií od minoritních akcionářů. Springerová a Döpfner po poklesu akcií za poslední rok chtějí, aby se vydavatel nejčtenějšího německého listu Bild stal znovu soukromou firmou, a doufají, že jim nový akcionář pomůže financovat další růst.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Zavirovaný notebook se na aukci prodal za 1,345 milionu USD

Jak se zbavit starého notebooku a zároveň na něm zbohatnout? Takovou otázku si zřejmě položil čínský umělec Guo O Dong, který na konci května uspořádal aukci, jejíž jedinou položkou byl Notebook Samsung NC1 napěchovaný šesti nebezpečnými viry.

Vyvolávací cena tohoto předmětu, který musel být označen za umělecké dílo, aby byla celá aukce vůbec legální, byla stanovena na 1,2 milionu USD, zájem však překonal očekávání samotného umělce a počítač byl nakonec prodán za 1,345 milionu USD.

A co si vlastně anonymní dražitel pořídil? Notebook byl infikován viry ILOVEYOU, MyDoom, SoBig, WannaCry, DarkTequila a BlackEnergy, které v minulosti údajně způsobily finanční škody v hodnotě zhruba 95 miliard USD. Snad si je tedy kupec vědom, že vydražil neobvyklý umělecký kousek, a ne kybernetickou zbraň.

Co musíte ráno vědět (17. června)
Co musíte ráno vědět (17. června)
00:00

Co musíte ráno vědět (17. června)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a za oceánem, jak je na tom podle ratingové agentury Moody's turecká...
Musíte vědět
Šéf Boeingu připustil chyby, získat zpět důvěru potrvá
včera v 20:18

Šéf Boeingu připustil chyby, získat zpět důvěru potrvá

Šéf americké společnosti Boeing připustil, že se firma dopustila chyby při zavádění problematického systému varování...
Boeing Doprava
Objem veřejných stavebních zakázek do konce května klesl o 1,7 %
včera v 16:16

Objem veřejných stavebních zakázek do konce května klesl o 1,7 %

Objem zakázek, které veřejní investoři v Česku zadali stavebním firmám, letos do konce května meziročně klesl o 1,7 %...
Česká republika Infrastruktura
ČR: Komunisté trvají na snížení schodku rozpočtu 2020 na 30 mld. Kč
včera v 14:43

ČR: Komunisté trvají na snížení schodku rozpočtu 2020 na 30 mld. Kč

Komunisté trvají na snížení schodku státního rozpočtu na příští rok na 30 miliard korun. V diskusním pořadu České...
Rozpočet Česká republika Politika
Nowotny z ECB preferuje pružný inflační cíl
Nowotny z ECB preferuje pružný inflační cíl
včera v 13:38

Nowotny z ECB preferuje pružný inflační cíl

Člen Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) Ewald Nowotny preferuje větší pružnost na cestě k inflačnímu cíli...
ECB Centrální banky Inflace
The Observer: Piloty Boeingu 787 znepokojuje protipožární systém
včera v 12:19

The Observer: Piloty Boeingu 787 znepokojuje protipožární systém

Piloti leteckých společností se obávají o bezpečnost Boeingu 787 Dreamliner, neboť klíčový protipožární systém je...
Boeing Doprava
ČR: Stát loni vybral na daních 1,042 bilionu Kč, meziročně o 62…
včera v 11:16

ČR: Stát loni vybral na daních 1,042 bilionu Kč, meziročně o 62 miliard Kč více

Stát loni vybral na daních celkem 1,042 bilionu korun. Výběr daní tak meziročně vzrostl o více než 62 miliard korun....
Česká republika Česká ekonomika Daně
Saúdská chce letos dokončit privatizaci za dvě miliardy rijálů
včera v 09:15

Saúdská chce letos dokončit privatizaci za dvě miliardy rijálů

Saúdská Arábie hodlá do konce letošního roku dokončit privatizační dohody za dvě miliardy rijálů (12,2 miliardy Kč)....
Saúdská Arábie Blízký a Střední východ Privatizace
Nejčastějšími cizími majiteli českých firem jsou Rusové a Slováci
15. 6. 2019 14:32

Nejčastějšími cizími majiteli českých firem jsou Rusové a Slováci

Slováci v letošním roce vlastnili v Česku téměř 13 500 firem, což bylo o 31,5 % více než v roce 2015. Po Rusech byli...
Česká republika Slovensko Rusko
Zaměstnanci americké továrny VW odmítli odborovou organizaci
15. 6. 2019 12:44

Zaměstnanci americké továrny VW odmítli odborovou organizaci

Zaměstnanci továrny německé automobilky Volkswagen ve Spojených státech v hlasování odmítli vytvoření celozávodní...
Volkswagen Auta Spojené státy americké (USA)
Pernod Ricard kupuje amerického výrobce whisky a bourbonu Rabbit Hole
15. 6. 2019 11:29

Pernod Ricard kupuje amerického výrobce whisky a bourbonu Rabbit Hole

Francouzská nápojářská společnost Pernod Ricard kupuje amerického výrobce whisky a bourbonu Rabbit Hole Whiskey....
Alkohol a drogy Evropské akcie Fúze a akvizice
Huawei odkládá uvedení svého ohebného telefonu Mate X na trh
15. 6. 2019 10:12

Huawei odkládá uvedení svého ohebného telefonu Mate X na trh

Čínská společnost Huawei odložila uvedení svého ohebného telefonu Mate X na trh o tři měsíce. Firma původně chtěla...
Čína Mobilní telefony Technologie
Moody's snížila rating Turecka hlouběji do spekulativního pásma
15. 6. 2019 08:15

Moody's snížila rating Turecka hlouběji do spekulativního pásma

Mezinárodní ratingová agentura Moody's snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka o jeden stupeň na úroveň B1....
Turecko Emerging Markets Rating
Americké akcie v pátek klesly, výrobce čipů tlačila dolů nejistota…
Americké akcie v pátek klesly, výrobce čipů tlačila dolů nejistota…
14. 6. 2019 22:30

Americké akcie v pátek klesly, výrobce čipů tlačila dolů nejistota ohledně budoucí poptávky

Americké akcie v pátek mírně oslabily. Výrobci čipů se dostali pod tlak, protože společnost Broadcom varovala, že na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pokles odbytu koncernu Volkswagen v květnu zpomalil
14. 6. 2019 21:15

Pokles odbytu koncernu Volkswagen v květnu zpomalil

Odbyt německého automobilového koncernu Volkswagen se v květnu snížil o 3,6 % na 918 900 vozů. Tempo jeho poklesu tak...
Volkswagen Auta
Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden však mírně zdražily
Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden však mírně zdražily
14. 6. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden však mírně zdražily

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v červených číslech, když byly pod tlakem růstu napětí mezi USA a...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
CVVM: Více než polovina Čechů pokládá svou životní úroveň za dobrou
14. 6. 2019 17:03

CVVM: Více než polovina Čechů pokládá svou životní úroveň za dobrou

Více než polovina Čechů považuje životní úroveň své domácnosti za dobrou a téměř polovina lidí hodnotí kladně i...
Česká republika Životní úroveň
Pražská burza v pátek nepatrně zpevnila, dařilo se akciím skupiny ČEZ
Pražská burza v pátek nepatrně zpevnila, dařilo se akciím skupiny ČEZ
14. 6. 2019 16:45

Pražská burza v pátek nepatrně zpevnila, dařilo se akciím skupiny ČEZ

Pražská burza zakončila páteční obchodování v plusu, index PX však stoupl pouze o 0,06 % na 1 051,46 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čína zvyšuje antidumpingová cla na ocelové trubky z USA a EU
14. 6. 2019 16:26

Čína zvyšuje antidumpingová cla na ocelové trubky z USA a EU

Čína zvyšuje antidumpingová cla na bezešvé trubky z legované ocele dovážené ze Spojených států a Evropské unie. Nová...
Čína Ocelářské firmy Mezinárodní obchod