Co musíte ráno vědět (13. června)
|

Co musíte ráno vědět (13. června)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jakým tempem v květnu rostly spotřebitelské ceny v USA a co se také dá za velké peníze prodat na aukci? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu klesly kvůli energetickým a finančním podnikům

Americké akcie ve středu oslabily. Energetické společnosti se dostaly pod tlak kvůli prudkému poklesu cen ropy, zatímco na finanční podniky měly negativní vliv vyhlídky na to, že americká centrální banka přikročí ke snížení úrokových sazeb. Index Dow ztratil 0,17 % na 26 004,83 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,2 % na 2 879,84 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,38 % na 7 797,72 bodu. Index volatility VIX se snížil o 0,5 % na 15,91 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o dva bazické body na 2,12 %.

Proč tolik povyku okolo americké výnosové křivky?
Křivka výnosů amerických vládních dluhopisů je inverzní, pokud sledujeme rozdíl výnosů desetiletých a tříměsíčních dluhopisů, a blíží se inverzi, pokud tříměsíční výnos nahradíme dvouletým. Proč inverze (případně pouhé její riziko) vzbuzuje takovou pozornost, vysvětluje hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.
Technická analýza: Elliottovy vlny a nová maxima pro americké akcie?
Technická analýza umí vhodně doplňovat analýzu fundamentální a identifikovat vhodné momenty pro vstup nebo pro opuštění trhu. Podívejme se na americký akciový index NYSE Composite optikou Elliottových vln. Mají před sebou akcie v USA nová maxima?

2. Evropské burzy ve středu klesly, dolů je poslala čínská reakce na Trumpova slova

Evropské akciové trhy zakončily středeční seanci v minusu, když je dolů poslal pesimismus investorů ohledně ukončení obchodní války mezi USA a Čínou. Čínská strana totiž na úterní hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa zareagovala příslibem tvrdé reakce, pokud bude Washington nadále stupňovat obchodní napětí. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,3 % na 379,74 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,42 % na 7 367,62 bodu, francouzský CAC 40 odevzdal 0,62 % na 5 374,92 bodu a německý DAX oslabil o 0,33 % na 12 115,68 bodu. Nejvíce ztratil sektor ropy a zemního plynu, který se snížil o více než 2 %, banky spadly zhruba o procento. Dařilo se naopak mediálním firmám, jež si připsaly zhruba 0,7 %.

Predikování výnosů z investic a délka horizontu jsou jako dvě strany jedné mince
Vážně míněné investování by mělo pracovat s horizontem v délce minimálně deseti let. Proto je úsměvné, když někdo svou kariéru na trzích staví na predikcích toho, co se s cenami akcií stane v horizontu dnů nebo týdnů.
Co Twitter dal: Býk, nebo medvěd?
Tentokrát něco o tom, že (ne)potřebujeme penzijní reformu, co je potřeba k úspěchu v rámci strategie "kup a drž", čeho se bojí manažeři fondů, o tom, zda je dnes lepší být medvědem, nebo býkem, a nakonec něco o ratingu.

3. Pražská burza v polovině týdne ztratila necelé procento, dolů ji stáhly akcie KB a ČEZ

Pražská burza ve středu klesla, index PX odepsal 0,93 % na 1 051,99 bodu. Nedařilo se zejména akciím Komerční banky (-1,78 % na 885 Kč) a elektrárenské skupiny ČEZ (-1,18 % na 543,50 Kč). V červených číslech uzavřely i další finanční tituly s výjimkou pojišťovny VIG, jež zpevnila o 0,25 % na 596,50 Kč. Erste Group Bank ztratila 1,05 % na 826,20 Kč, MONETA Money Bank odevzdala 0,39 % na 76,80 Kč.

Investorský magazín: Pesimismus mileniálů, slibná Indie a kariérní rady od legendy
Zdálo by se, že se máme mimořádně dobře. Mileniálové nebo takzvaná generace Z to ale vidí celkem černě. Kde se v nich berou nejistota a pesimismus? Také o tom je Investorský magazín, který se věnuje i signálům vysílaným dluhopisovým trhem, výhledům indické ekonomiky nebo kariérním tipům od americké manažerské legendy. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek Austrálie zveřejní statistiku z trhu práce a Čína se pochlubí objemem přímých zahraničních investic. V Evropě vyjdou německá inflační data, česká bilance běžného účtu, průmyslová výroba eurozóny a Švýcarská národní banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky. Sejde se také takzvaná euroskupina, která je tvořena ministry zemí eurozóny. Spojené státy na trh pošlou indexy dovozních a vývozních cen a pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledky hospodaření bude reportovat společnost Broadcom. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 10. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Spotřebitelské ceny v USA v květnu meziročně vzrostly o 1,8 %

Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v květnu zpomalil na 1,8 % z 2 % v předchozím měsíci. Analytici očekávali pokles inflace na 1,9 %. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v květnu zvýšily o 0,1 % po růstu o 0,3 % v předchozím měsíci. Tempo růstu se snížilo zejména kvůli levnějšímu benzinu, který překonal i růst cen potravin.

6. EK vyzvala členské země k práci na prohloubení měnové unie

Na hlavních rysech budoucího rozpočtového nástroje eurozóny by se podle názoru Evropské komise měli koncem příštího týdne shodnout premiéři a prezidenti členských zemí EU. Komise ve středu před červnovým summitem EU vybídla šéfy států a vlád bloku k několika konkrétním krokům směrem k větší integraci evropské hospodářské a měnové unie.

7. Škoda dodala v květnu zákazníkům meziročně o 6,6 % méně aut

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto dodala v květnu zákazníkům 104 900 vozů, meziročně o 6,6 % méně. Důvodem je především pokles prodejů na největším trhu značky v Číně, kde klesly dodávky o 31,5 % na 21 100 vozů, což podle firmy odráží situaci na tamním trhu s osobními vozy.

8. Zisk ropné firmy Saudi Aramco loni stoupl o 46 %

Největší ropné firmě na světě, saúdskoarabské Saudi Aramco, stoupl v loňském roce čistý zisk na 111,1 miliardy USD ze 75,9 miliardy USD v roce 2017. Celkové příjmy se díky růstu cen ropy zvýšily o téměř 35 % na 355,9 miliardy USD.

9. Volkswagen investuje do švédského výrobce baterií Northvolt

Německá automobilka Volkswagen investuje zhruba 900 milionů eur do společných aktivit se švédským výrobcem baterií Northvolt. Německý podnik ve středu oznámil, že v rámci investice získá ve švédské společnosti zhruba pětinový podíl.

10. Americká KKR vstupuje do nejvlivnějšího německého vydavatelství

Americká investiční společnost KKR vstupuje do nejvlivnějšího německého vydavatelství Axel Springer. S hlavním akcionářem, vdovou po zakladateli firmy Friede Springerovou, a s generálním ředitelem Mathiasem Döpfnerem se KKR dohodla, že učiní nabídku na odkup akcií od minoritních akcionářů. Springerová a Döpfner po poklesu akcií za poslední rok chtějí, aby se vydavatel nejčtenějšího německého listu Bild stal znovu soukromou firmou, a doufají, že jim nový akcionář pomůže financovat další růst.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Zavirovaný notebook se na aukci prodal za 1,345 milionu USD

Jak se zbavit starého notebooku a zároveň na něm zbohatnout? Takovou otázku si zřejmě položil čínský umělec Guo O Dong, který na konci května uspořádal aukci, jejíž jedinou položkou byl Notebook Samsung NC1 napěchovaný šesti nebezpečnými viry.

Vyvolávací cena tohoto předmětu, který musel být označen za umělecké dílo, aby byla celá aukce vůbec legální, byla stanovena na 1,2 milionu USD, zájem však překonal očekávání samotného umělce a počítač byl nakonec prodán za 1,345 milionu USD.

A co si vlastně anonymní dražitel pořídil? Notebook byl infikován viry ILOVEYOU, MyDoom, SoBig, WannaCry, DarkTequila a BlackEnergy, které v minulosti údajně způsobily finanční škody v hodnotě zhruba 95 miliard USD. Snad si je tedy kupec vědom, že vydražil neobvyklý umělecký kousek, a ne kybernetickou zbraň.

MONETA Money Bank vyhlíží další akvizice
před 2 minutami

MONETA Money Bank vyhlíží další akvizice

Generální ředitel Monety Money Bank Tomáš Spurný uvedl, že má-li být finanční dům relevantní a mít 10% podíl na trhu,...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Evropské banky Banky
Netflix bude mít pobočku v Římě, chce zvýšit italskou produkci
Netflix bude mít pobočku v Římě, chce zvýšit italskou produkci
před hodinou

Netflix bude mít pobočku v Římě, chce zvýšit italskou produkci

Americký provozovatel streamovacích služeb Netflix otevře první pobočku v Římě, chce rozšířit svou původní italskou...
Netflix Americké akcie Itálie
Philips uvažuje o prodeji své divize domácích spotřebičů
před hodinou

Philips uvažuje o prodeji své divize domácích spotřebičů

Nizozemská společnost Philips uvažuje o prodeji své divize domácích spotřebičů, která vyrábí například kávovary,...
Nizozemsko Evropské akcie Výsledková sezóna
Brazilský úřad schválil Boeingu převzetí divize firmy Embraer
08:59

Brazilský úřad schválil Boeingu převzetí divize firmy Embraer

Brazilský antimonopolní úřad Cade schválil plán amerického výrobce letecké techniky Boeing na převzetí kontrolního...
Boeing Fúze a akvizice Brazílie
Reuters: Boeing si zajistil půjčku přes 12 miliard dolarů
Reuters: Boeing si zajistil půjčku přes 12 miliard dolarů
08:34

Reuters: Boeing si zajistil půjčku přes 12 miliard dolarů

Americká strojírenská společnost Boeing si u více než deseti bank zajistila příslib půjčky v celkové hodnotě přes 12...
Boeing Americké akcie Půjčky
Co musíte ráno vědět (28. ledna)
Co musíte ráno vědět (28. ledna)
00:00

Co musíte ráno vědět (28. ledna)

Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak se v loňském roce dařilo telekomunikační firmě O2 Czech...
Musíte vědět
Americké akcie v pondělí oslabily nejvíce od října a od začátku roku…
Americké akcie v pondělí oslabily nejvíce od října a od začátku roku…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí oslabily nejvíce od října a od začátku roku jsou ve ztrátě. Obavy z koronaviru ovládly trh

Akciové indexy v USA klesly o více než 1,5 % a prodělaly nejhorší den za tři měsíce. Čína, druhá největší ekonomika...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
CPI získala podíl ve vlastníkovi polských a rumunských kanceláří
včera v 18:12

CPI získala podíl ve vlastníkovi polských a rumunských kanceláří

Společnosti CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka získala zhruba šestiprocentní podíl ve firmě Globalworth...
Realitní trh Fúze a akvizice
Evropské akcie v pondělí kvůli obavám z koronaviru výrazně oslabily
Evropské akcie v pondělí kvůli obavám z koronaviru výrazně oslabily
včera v 18:00

Evropské akcie v pondělí kvůli obavám z koronaviru výrazně oslabily

Evropské akcie zahájily týden výrazným poklesem kvůli obavám z ekonomických dopadů nového typu koronaviru, který se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Automobilka GM investuje 2,2 miliardy dolarů do závodu v Detroitu
Automobilka GM investuje 2,2 miliardy dolarů do závodu v Detroitu
včera v 17:52

Automobilka GM investuje 2,2 miliardy dolarů do závodu v Detroitu

Americká automobilka General Motors investuje 2,2 miliardy dolarů do málo využitého závodu v Detroitu, kde plánuje...
Americké akcie Investice Auta
O2 Czech Republic loni stoupl čistý zisk o 0,2 % na 5,46 miliardy Kč,…
O2 Czech Republic loni stoupl čistý zisk o 0,2 % na 5,46 miliardy Kč,…
včera v 17:48

O2 Czech Republic loni stoupl čistý zisk o 0,2 % na 5,46 miliardy Kč, spotřeba mobilních dat vyskočila o 30 %

Telekomunikační společnosti O2 Czech Republic loni vzrostly provozní výnosy meziročně o 2 % na 38,76 miliardy Kč....
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Telekomunikace Akcie ČR
Opozici vadí odklad aukce k mobilním sítím 5G
včera v 17:04

Opozici vadí odklad aukce k mobilním sítím 5G

Opoziční strany kritizují oddálení aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G. Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO...
5G sítě Telekomunikace O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Pražská burza v úvodu týdne oslabila o více než procento, nejvíce…
Pražská burza v úvodu týdne oslabila o více než procento, nejvíce…
včera v 16:45

Pražská burza v úvodu týdne oslabila o více než procento, nejvíce ztratily akcie likérky Stock Spirits

Pražská burza zahájila týden prudkým poklesem, index PX odepsal 1,09 % na 1 130,48 bodu. Nejvíce ztratily cenné...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická vláda chce prodat státní aerolinky Air India
Indická vláda chce prodat státní aerolinky Air India
včera v 16:18

Indická vláda chce prodat státní aerolinky Air India

Indická vláda plánuje prodat celý svůj podíl v letecké společnosti Air India. Vláda obnovila plány na prodej...
Indie Doprava
Prodeje nových domů v USA v prosinci nečekaně klesly
včera v 16:01

Prodeje nových domů v USA v prosinci nečekaně klesly

Prodeje nových domů v USA se v prosinci meziměsíčně snížily o 0,4 % na celoročně přepočítané tempo 694 tisíc jednotek...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti