Co musíte ráno vědět (17. února)
|

Co musíte ráno vědět (17. února)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak analytiky překvapila česká inflace a proč (ne)má smysl řešit hladinu 30 tisíc bodů indexu Dow? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly, za celý týden všechny tři hlavní indexy zpevnily

Americké akcie v pátek kvůli nejistotě související s epidemií onemocnění způsobovaného novým koronavirem a slabší statistice mírně oslabovaly. Indexům S&P 500 a Nasdaq Composite se ale nakonec podařilo ztráty smazat a uzavřít mírně v plusu díky výsledkům hospodaření výrobce čipů NVIDIA a odpolední zprávě, že Bílý dům zvažuje daňové pobídky na nákup akcií. Index Dow v závěru týdne klesl o 0,09 % na 29 398,08 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 0,18 % na 3 380,16 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,20 % na 9 731,18 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,32 % na 13,68 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 1,59 %. Za celý týden hlavní indexy posílily, Dow přidal 1,01 %, S&P 500 stoupl o 1,57 % a Nasdaq Composite zpevnil o 2,21 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Ignorování možných dopadů koronaviru pokračuje, americké akcie vylepšily rekordy
Americký akciový index S&P 500 v týdnu posílil o 1,57 % a opět posunul historické maximum, a před pondělním svátkem se tak obchodníci mohou těšit ze zisků.
Problém pro americké akcie? Znamení Hindenburg začíná být příliš
Znamení Hindenburg nepochybně mnohokrát předznamenalo hlubší pokles akciového trhu, ještě daleko častěji se ale poté, co nastalo, na trhu nedělo nic výjimečného. Když je ale těchto technických signálů opravdu hodně v krátké době, přestává to podporovat výhled dalšího posilování akciového trhu.
Kdo vyhraje volby v USA? Akcie to (možná) prozradí
Na americkém akciovém trhu může letos hrát podstatnější roli než jindy politika, především pak podzimní prezidentské volby. Většina investorů tak nějak předpokládá, že volby ovlivňují dění na trzích. Ale co když je to naopak?

2. Evropské akcie v pátek uzavřely smíšeně, v týdenním horizontu ale zpevnily o více než 1,5 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování smíšeně, když se investoři nadále soustředili zejména na šíření čínského koronaviru a na výsledkovou sezónu. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,11 % na 431,57 bodu a za celý týden si polepšil o 1,7 %. Britský FTSE 100 klesl o 0,58 % na 7 409,13 bodu (týden: -0,77 %), francouzský CAC 40 se snížil o 0,39 % na 6 069,35 bodu (týden: +0,66 %) a německý DAX uzavřel na červené nule na 13 744,21 bodu (týden: +1,7 %).

Zlatý rok 2019: Světová poptávka mírně klesla, propadl se zájem o slitky a mince
Globální poptávka po zlatě loni podle zprávy Světové rady pro zlato klesla o procento na 4 355,7 tuny. Výrazně se zvýšil zájem o ETF investující do zlata, nižší byla naopak poptávka po kovu v technologickém sektoru a výrazně spadl zájem o slitky a mince.

3. Pražská burza v pátek mírně ztratila, za celý týden přišla o 0,7 %

Pražská burza v závěru týdne mírně oslabila. Index PX klesl o 0,11 % na 1 102,93 bodu. Dolů ho stáhly především české banky a nedařilo se ani O2 Czech Republic. Naopak se ziskem zakončily páteční obchodování rakouské emise či ČEZ. Zobchodovaný objem čítal zhruba 380 milionů Kč, a byl tak podprůměrný. Nejvýrazněji v pátek ztratila MONETA Money Bank, a to 1,4 % na 84,60 koruny. Komerční banka přišla o 1,19 %, její cenné papíry zlevnily na 787,50 Kč. Cenné papíry O2 Czech Republic oslabily zhruba o procento na 230,50 koruny. Z menších emisí si mírné ztráty připsaly Kofola ČeskoSlovensko a Philip Morris ČR. Naopak se ziskem kolem čtyř desetin procenta uzavřely rakouské tituly (Erste Group Bank +0,46 %, VIG +0,4 %). Akcie ČEZ zpevnily o 0,77 % na 500 korun. Za celý týden pražská burza ztratila 0,7 %.

P2P jako cesta k investicím do půjček pro drobné investory
Jako Booking.com, ale ne s ubytováním, ale s půjčkami mimo bankovní sektor a investory, kteří chtějí do těchto pohledávek investovat. P2P platformu Bondster na lednovém Investičním fóru představila její hlavní ekonomka Jana Mücková.

4. Očekávané události

V pondělí zůstanou zavřené trhy v USA a Kanadě. Z makrodat zaujmou japonská průmyslová výroba a HDP, Čína (stejně jako Británie) zveřejní index cen domů a statistiku nových úvěrů, v Evropě zasednou ministři financí eurozóny a vyjde statistika stavební výroby a Rusko oznámí svou průmyslovou produkci. Hospodářské výsledky oznámí mimo jiné Bridgestone, Transocean, Deutsche Börse nebo BHP Group. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 17. února a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Inflace v Česku se v lednu vyšplhala nejvýše za téměř osm let, koruna posílila pod 24,80 EUR/CZK

Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v lednu zrychlil na 3,6 % z prosincových 3,2 %. Jde o nejvyšší meziroční růst od března 2012. Inflaci ovlivnilo hlavně zdražování potravin, alkoholu a bydlení. Informoval o tom v pátek Český statistický úřad. Analytici čekali stagnaci tempa růstu cen na 3,2 %. Koruna v reakci na zprávu přechodně posílila pod 24,80 EUR/CZK.

Záznam ze zasedání ČNB: Pro růst sazeb minulý týden hlasovali Rusnok, Mora, Benda a Holub
Pro zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu hlasovali na jednání bankovní rady České národní banky ve čtvrtek 6. února guvernér ČNB Jiří Rusnok, viceguvernér Marek Mora a členové rady Vojtěch Benda a Tomáš Holub. Vyplývá to ze záznamu z jednání bankovní rady. Tři členové hlasovali pro ponechání sazeb beze změny. Šlo o viceguvernéra ČNB Tomáše Nidetzkého a členy bankovní rady Oldřicha Dědka a Aleše Michla. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, minulý týden stoupla na 2,25 %.

6. Maloobchodní tržby v USA v lednu stouply o 0,3 %, průmysl naopak o 0,3 % klesl

Američtí maloobchodníci utržili v lednu podle očekávání o 0,3 % více než v prosinci. Meziročně jejich tržby vzrostly o 4,4 % (odhad: +4,9 %). Po očištění o prodeje aut se tržby prodejců meziměsíčně rovněž zvýšily o 0,3 % (odhad: +0,4 %). Průmyslová výroba v lednu meziročně klesla o 0,8 %. Po prosincovém poklesu o 0,9 % trh čekal 1,4% snížení. Meziměsíčně výroba klesla o 0,3 % (odhad: -0,2 %, prosinec: -0,4 %). Produkce zpracovatelského průmyslu ve Spojených státech se v lednu podle očekávání meziměsíčně snížila o 0,1 % (prosinec: +0,1 %).

7. Růst české ekonomiky loni zpomalil na 2,4 %, ve čtvrtém kvartálu tempo kleslo na 1,7 %

Růst české ekonomiky loni zpomalil na 2,4 %. Vyplývá to z předběžného odhadu vývoje hrubého domácího produktu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad. Ve čtvrtém čtvrtletí 2019 meziroční růst HDP rovněž zpomalil, a to na 1,7 % z 2,5 % ve třetím čtvrtletí. Analytici tento vývoj zhruba předpovídali. V roce 2018 vzrostl HDP o 2,8 %.

Růst německé ekonomiky se v závěru loňského roku zastavil
Německá ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku stagnovala, hrubý domácí produkt zůstal ve srovnání s předchozím čtvrtletím beze změny. Ve svém prvním rychlém odhadu to v pátek uvedl spolkový statistický úřad. Hlavní podíl měl na výsledku vývoz, který se ve srovnání se třetím kvartálem snížil.
HDP eurozóny loni vzrostl o 1,2 %, nejméně za šest let
Ekonomika eurozóny loni podle sezónně přepočtených údajů vzrostla o 1,2 %, což je nejnižší tempo růstu od roku 2013, kdy se země platící eurem potýkaly s negativními důsledky dluhové krize. Předloni růst hrubého domácího produktu činil 1,8 %. Ve zpřesněné zprávě to v pátek uvedl statistický úřad Eurostat. V celé Evropské unii ekonomika bez započtení Británie loni vykázala růst o 1,4 %.

8. USA kvůli sporu kolem Airbusu zvýší clo na evropská letadla

Americká vláda zvýší clo na letadla dovezená z Evropské unie na 15 % z dosavadních 10 %. Vyšší cla mají vstoupit v platnost 18. března. Oznámil to v noci na sobotu Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR). USA tak zvyšují tlak na EU v rámci 16 let trvajícího transatlantického sporu kvůli subvencím pro výrobce letadel. Cla na další zboží však USA zatím zvyšovat nebudou.

9. Zuckerberg: Facebook denně smaže přes milion falešných profilů

Facebook podle svého šéfa Marka Zuckerberga maže každý den více než milion falešných profilů. Zuckerberg to řekl v sobotu na bezpečnostní konferenci v Mnichově. Zároveň připustil, že jeho firma hraje roli v polarizaci společnosti a že zpočátku pomalu reagovala na cílené dezinformační kampaně. V posledních letech se ale podle jeho přesvědčení výrazně zlepšila. Sofistikovanější jsou však i původci těchto kampaní.

10. Tesla získá prodejem akcií přes dvě miliardy dolarů

Americký výrobce elektromobilů Tesla získá prodejem akcií více než dvě miliardy dolarů. Firma prodá 2,65 milionu akcií v ceně 767 dolarů za kus, informoval v pátek server CNBC. Cena je o 4,6 procenta nižší než cena, na které akcie uzavřely ve čtvrtek na trhu Nasdaq. V pátek Tesla odepsala jen 0,49 %.

11. Pelosiová: Čína chce přes 5G vyvážet digitální autokracii

Šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová v pátek na mnichovské bezpečnostní konferenci evropské země důrazně varovala před spoluprací s čínskou telekomunikační firmou Huawei při výstavbě sítě páté generace (5G). Čína chce podle ní vyvážet digitální autokracii. Peking v pátek na konferenci tvrdě kritizovali také američtí republikánští senátoři Mitt Romney a Lindsey Graham.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

30 000 bodů indexu Dow

Říká se, že když velká média na titulních stranách vyhlížejí a předpovídají další růst cen akcií, je nejvyšší čas prodávat. Někdo namítne, že tento kontrariánský indikátor má smysl až v době, kdy jde o titulní strany nikoli finančních (naposledy v lednu Barron's), nýbrž mainstreamových médií. Budiž. Nakonec je to ale jedno, protože akcie (zatím) každou kulatou hladinu vyhlíženou napříč médii zdolaly. A je celkem dobře možné, že některá další kulatá čísla (na 30 000 bodů indexu Dow stále čekáme) už nebudou zdobit obálky slavných tištěných magazínů, protože tyto do té doby stihnou zaniknout. Uvidíme, kdo s koho.

zdroj: Birinyi Associates

Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou
před hodinou

Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou

Ekonomiky Rakouska a Slovinska v letošním roce kvůli epidemii způsobené koronavirem klesnou. Vyplývá to z...
Rakousko Slovinsko HDP
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne…
před hodinou

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne vyvíjely smíšeně, futures na americké indexy po 14.00 klesaly

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Nad nulou den zahájila i pražská burza. Náladu...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu
13:11

Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu

České stavebnictví kvůli opatřením proti šíření koronaviru letos meziročně klesne o 10,1 %, příští rok o 3,1 %....
Stavebnictví Česká ekonomika Koronavirus
Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod…
12:35

Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod tlakem

Spready výnosů dluhopisů firem z amerického energetického sektoru, které nemají takzvaný investiční rating, jsou...
Ropa WTI Firemní dluhopisy Ropa
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
11:49

British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick

Společnost British Airways kvůli dopadům koronaviru přeruší lety z londýnského letiště Gatwick. Šéf aerolinek Alex...
Evropské akcie Doprava Koronavirus
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
11:12

Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla o polovinu...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
10:57

Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
10:47

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
10:46

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
10:32

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách

Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě
09:51

VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě

Pojišťovnická skupina VIG odložila valnou hromadu plánovanou na 15. května. Společnost oznámí nové datum konání valné...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Pojišťovny
O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě…
O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě…
09:44

O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě nekonání valné hromady

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic rozhodlo, že pokud se valná hromada svolaná na 16. dubna...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %
09:28

ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 %. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8...
Česká republika Česká ekonomika Hospodářský růst
SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let
08:55

SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let

Pandemie způsobená novým koronavirem prudce zpomalí ekonomický růst v rozvíjejících se zemích jihovýchodní Asie a...
Hospodářský růst Asijská ekonomika Čína
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
08:32

Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla

Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru, který je považován za barometr zdraví podniků, v březnu...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Koronavirus
Co musíte ráno vědět (31. března)
Co musíte ráno vědět (31. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém...
Musíte vědět
Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
včera v 23:04

Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy

Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby...
Auta Evropské akcie Americké akcie
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
včera v 23:00

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie rovněž zpevnily

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje

Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje
včera v 21:44

Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje

Izraelská vláda představila balík ekonomických opatření v hodnotě 80 miliard šekelů (zhruba 550 miliard Kč), který má...
Izrael Koronavirus Podpora ekonomiky