Co musíte ráno vědět (26. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (26. listopadu)

Jak se na úvod týdne obchodovalo na akciových trzích Evropy i Ameriky, jak se Londýňané (a jejich taxikáři) chystají zatočit s Uberem a čeho se lekl Bill Gates? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy zahájily týden posunem rekordních maxim, trh navnadily zprávy o fúzích a pokrok v obchodních jednáních

Americké akcie v pondělí posílily díky nadějím na pokrok v obchodních rozhovorech mezi Spojenými státy a Čínou. Hlavní indexy uzavřely na nových rekordech. Náladu na trhu podpořila rovněž série zpráv o fúzích a akvizicích. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,68 % a obchodování zakončil na 28 066,47 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,75 % na 3 133,64 bodu a technologický index Nasdaq Composite se zvýšil o 1,32 % na 8 632,49 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,81 % na 11,8 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 1,75 %. Ceny zlata a stříbra klesly o půl procenta, ropa naopak o půl procenta zdražila a nejsledovanější kryptoměny přidaly kolem procenta.

Americké akcie: Tři roky s Trumpem ve světle historie
Americký akciový trh krátce po zvolení Donalda Trumpa prezidentem začal posilovat, a to navzdory většině předvolebních predikcí. Jak na tom jsou akcie v USA v éře Trumpa ve srovnání s historickým průměrem?
Akciový trh na rekordech a (ne)podpora spekulantů
I ten největší zastánce a přítel trhu se všemi jeho problémy podepíše, že objem úvěrů brokerů na nákupy aktiv velice dobře vyjadřuje míru spekulace, píše John Kenneth Galbraith ve své knize The Great Crash 1929. A tento ukazatel má solidní vypovídací hodnotu i v současnosti.

2. Evropské akcie v pondělí stoupaly v naději ohledně obchodní dohody USA a Číny

Ceny akcií na hlavních burzách západní Evropy mířily během pondělního obchodování vesměs vzhůru, když investoři čerpali optimismus ze zpráv hovořících o možném dosažení alespoň takzvané první fáze dohody mezi Spojenými státy a Čínou o podobě budoucích vzájemných obchodních vztahů. Hlavní index britské burzy FTSE 100 si připsal 0,95 %, německý DAX stoupl o 0,63 % a francouzský CAC 40 si polepšil o 0,54 %. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel seanci se ziskem 1,06 %. Trh reagoval na sobotní zprávu bezpečnostního poradce Bílého domu Roberta O'Briena, jenž naznačil, že by dohoda mezi Washingtonem a Pekingem mohla být podepsána už na začátku prosince.

Aktuální FX výhled Citigroup: Koruna posílí dříve, podstatný je pro ni i trh s EUR/USD
Listopadová predikce vývoje kurzů měn přináší změnu. Čekáme o něco silnější českou korunu již v ve 12měsíčním horizontu, v krátkodobém výhledu by pak česká měna měla být o něco méně slabší, než jsme dosud předpokládali.

3. Pražská burza v pondělí přidala čtvrt procenta, vítězem dne byl Avast

Index pražské burzy PX si během pondělního obchodování připsal 0,25 % a uzavřel na 1 084,56 bodu. Nejvýrazněji zdražily akcie softwarové firmy Avast, naopak zlevnil nejobchodovanější titul, tedy ČEZ. Zobchodovaný objem přesáhl 432 milionů korun.

KONTEXT: Hlad po energii vs. (ne)obnovitelné zdroje aneb Komu zvoní hrana?
Obnovitelné zdroje nestíhají duální růst globální ekonomiky a počtu obyvatel naší planety. Svět se tak i napříště bude muset ve velkém spoléhat na fosilní paliva. Vyplývá to z čerstvé zprávy Mezinárodní energetické agentury, podle které se navzdory posílení role alternativ vyšplhaly loni emise škodlivin vypouštěných do ovzduší na historické maximum. Z pohledu (nejen) investorů jde o hrozbu, ale i příležitost.
Hypotéky v Česku vystrkují růžky, sazby ale klesají. Proč?
Podle údajů Hypoindexu za říjen (a pár předchozích měsíců) se zdá, že se český hypotéční trh přece jen pomalu probouzí z mrákot, elegantněji řečeno z propadu v první polovině roku 2019 daného předzásobením na podzim 2018 před účinností nových limitů doporučovaných Českou národní bankou (DTI, DSTI). Svou poznámku k tématu nabízí ekonom Michal Skořepa z České spořitelny.

4. Očekávané události

V úterý zaujmou investory mimo jiné hongkongská obchodní bilance a obdobná statistika z Itálie, dále pak obchodní bilance a velkoobchodní zásoby v USA a také americké indexy cen nemovitostí, prodeje nových domů a především spotřebitelská důvěra. Z technického hlediska bude zajímavé převážení indexů MSCI. To vždy přináší zvýšený objem obchodů i vyšší volatilitu. Převážení se dotkne i akcií ČEZ, Komerční banky či Monety Money Bank. Kvůli vyššímu podílu čínských titulů v indexech MSCI dochází ke snížení vah ostatních zemí. Hospodářské výsledky odhalí mimo jiné Best Buy, Dollar Tree, HP nebo Dell Technologies. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Uber nejspíše opět přijde o londýnskou licenci

Poskytovatel alternativní taxislužby Uber by mohl podruhé za necelé dva roky přijít o provozní licenci v Londýně. Příslušný úřad pro veřejnou dopravu v Londýně v pondělí oznámil, že kvůli několika problémům, které ohrozily cestující a jejich bezpečnost, neprodlouží Uberu provozní licenci. Ta měla vypršet o pondělní půlnoci. Uber uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá, a může proto pokračovat v provozu, dokud nebude odvolací proces u konce.

6. Ericsson: V roce 2025 bude mobilní telefon s podporou 5G mít 2,6 miliardy lidí

Švédská společnost Ericsson očekává, že v roce 2025 bude na mobilní sítě páté generace napojeno 2,6 miliardy uživatelů a přístup k nim bude mít 65 % světové populace. Nyní sítě 5G užívá zhruba 13 milionů lidí. S přihlédnutím k současnému trendu odborníci z Ericssonu tvrdí, že se síť páté generace rozšíří mnohem rychleji než širokopásmová technologie LTE označovaná jako 4G. Vyplývá to ze zprávy, v níž švédská firma každý půlrok odhaduje budoucí vývoj mobilního trhu.

7. LVMH převezme Tiffany za 16,2 miliardy USD

Francouzská skupina LVMH se definitivně dohodla s americkým klenotnictvím Tiffany & Co. na jeho převzetí za 16,2 miliardy USD. Dohoda je dosud největší akvizicí LVMH a má posílit zatím nejmenší část podnikání této na luxus orientované skupiny, tedy klenotnictví a hodinářství.

8. Novartis zaplatí za The Medicines 9,7 miliardy USD

Švýcarská farmaceutická firma Novartis se dohodla na koupi americké biotechnologické společnosti The Medicines Co. za 9,7 miliardy USD. Novartis akvizicí rozšíří svoji nabídku léků na kardiovaskulární onemocnění, uvedly firmy v noci na pondělí.

9. Tesla má již 200 tisíc objednávek na pickup Cybertruck

Navzdory zádrhelům při prezentaci svého prvního elektromobilního pickupu Cybertruck má americká automobilka Tesla již 200 000 objednávek. Sériová výroba vozu by přitom měla začít až ke konci roku 2021.

10. ČR měla loni nadále nejnižší nezaměstnanost v EU

Česká republika měla loni v Evropské unii třetí rok v řadě nejnižší míru nezaměstnanosti, a to 2,2 %. Druhou nejnižší míru nezaměstnanosti mělo Německo s 3,4 %, nejvyšší mělo nadále Řecko s 19,3 %. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad ve Statistické ročence 2019.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Warrenová vystrašila Gatese

Uchazečka o nominaci Demokratické strany do prezidentských voleb v USA Elizabeth Warrenová vyděsila svým superprogresivním daňovým plánem Billa Gatese. "Zaplatil jsem na daních deset miliard dolarů. Když zaplatím dvacet miliard, je to pořád OK," řekl zakladatel Microsoftu, jehož jmění čítá podle odhadu časopisu Forbes přes 106 miliard dolarů. "Ale pokud mám zaplatit sto miliard, musím začít počítat, jestli mi něco zbude," řekl Gates.

A co na to Warrenová? "Bude mi potěšením mluvit s Billem Gatesem o tom, kolik by podle mého návrhu daňové reformy zaplatil (a slibuji, že to nebude 100 miliard)." Nakolik to Gatese, jenž tak či tak přislíbil rozdat většinu svého majetku na charitu,  uklidnilo, nebylo v pondělí večer zjevné.

ILO: Pandemie vedla k poklesu globálních příjmů z práce
před 7 minutami

ILO: Pandemie vedla k poklesu globálních příjmů z práce

Globální příjmy pracovníků z jejich práce se v prvních třech čtvrtletích letošního roku snížily o téměř 11 procent na...
Světová ekonomika Koronavirus Pracovní trh
ČNB v září podle očekávání sazby nezměnila, ekonomové čekají…
ČNB v září podle očekávání sazby nezměnila, ekonomové čekají…
před hodinou

ČNB v září podle očekávání sazby nezměnila, ekonomové čekají stabilitu úroků po delší dobu

Česká národní banka v září podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na 0,25 %, diskontní sazbu na 0,05 % a...
Česká republika Česká ekonomika ČNB
Slovensko do konce roku prodlouží dotace na udržení zaměstnanosti
před hodinou

Slovensko do konce roku prodlouží dotace na udržení zaměstnanosti

Slovensko do konce letošního roku prodlouží program poskytování pobídek firmám a živnostníkům na udržení...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Německý rozpočet bude mít v roce 2021 schodek 96 miliard eur
před hodinou

Německý rozpočet bude mít v roce 2021 schodek 96 miliard eur

Německo pro příští rok kvůli koronavirové krizi počítá s rozpočtovým schodkem 96,2 miliardy eur. Příslušný návrh...
Německo Rozpočet
Traton bude s firmou TuSimple vyvíjet samořízené nákladní vozy
13:19

Traton bude s firmou TuSimple vyvíjet samořízené nákladní vozy

Výrobce užitkových automobilů Traton, který patří do německé skupiny Volkswagen, se dohodl, že bude spolupracovat s...
Auta Volkswagen
Německo uzavřené hranice nechce, ve hře jsou testy pro pendlery
12:17

Německo uzavřené hranice nechce, ve hře jsou testy pro pendlery

Německo, které ve středu zřejmě označí celou Českou republiku za epidemicky rizikovou oblast, nestojí o uzavření...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Průzkum: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se téměř zastavil
Průzkum: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se téměř zastavil
11:00

Průzkum: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se téměř zastavil

Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se v září téměř zastavil, protože vzestup počtu nových případů nákazy covidem...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Eurozóna Evropská ekonomika
ČNB zatím není pod tlakem na změnu politiky, druhá vlna pandemie to…
ČNB zatím není pod tlakem na změnu politiky, druhá vlna pandemie to…
10:54

ČNB zatím není pod tlakem na změnu politiky, druhá vlna pandemie to však může změnit

Česká národní banka může být možná na první pohled spokojená. Poslední čísla z ekonomiky ji na rozdíl od ECB rozhodně...
Česká republika Česká ekonomika ČNB
Huawei: USA útočí na naše dodavatelské řetězce
10:05

Huawei: USA útočí na naše dodavatelské řetězce

Čínský telekomunikační gigant Huawei Technologies uvedl, že jsou jeho dodavatelské řetězce terčem útoku Spojených...
Čína Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Výrobce sportovních potřeb Nike zvýšil zisk, jeho akcie posílily
Výrobce sportovních potřeb Nike zvýšil zisk, jeho akcie posílily
10:01

Výrobce sportovních potřeb Nike zvýšil zisk, jeho akcie posílily

Největší světový výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike zvýšil čtvrtletní zisk meziročně o 11 % na 1,5 miliardy...
Nike Americké akcie Móda a design
Asijské akcie ve středu převážně mírně posilovaly, hvězdou dne byl…
Asijské akcie ve středu převážně mírně posilovaly, hvězdou dne byl…
10:00

Asijské akcie ve středu převážně mírně posilovaly, hvězdou dne byl australský trh

Burzy v Asii a Tichomoří ve středu převážně rostly. Po dvou dnech volna ale mírně ztrácely akcie v Japonsku.
Asijské akcie Japonské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Evropské akciové indexy v úvodu středeční seance navazovaly na…
09:30

Evropské akciové indexy v úvodu středeční seance navazovaly na pozitivní vývoj na Wall Street a rostly

Britský FTSE 100 +0,89 %, německý DAX +0,80 %, francouzský CAC 40 +0,72 %, STOXX Europe 600 +0,52 %.
Evropské akcie
Pražská burza v úvodu středečního obchodování ztrácela, index PX…
09:25

Pražská burza v úvodu středečního obchodování ztrácela, index PX klesal o 0,6 %

ČEZ -0,45 %, Erste -2,10 %, Kofola ČS -1,82 %, KB -0,60 %, MONETA +0,58 %, 02 C.R. +0,46 %, VIG -2,52 %.
Akcie ČR Pražská burza
Šéf Tesly Elon Musk slibuje levnější elektromobily s delším dojezdem
Šéf Tesly Elon Musk slibuje levnější elektromobily s delším dojezdem
09:10

Šéf Tesly Elon Musk slibuje levnější elektromobily s delším dojezdem

Americká společnost Tesla pracuje na nové bateriové technologii, díky které bude moci vyrábět cenově dostupnější...
Americké akcie Tesla Auta
Propad HDP Španělska ve druhém čtvrtletí byl lehce mírnější, než se…
Propad HDP Španělska ve druhém čtvrtletí byl lehce mírnější, než se…
09:00

Propad HDP Španělska ve druhém čtvrtletí byl lehce mírnější, než se čekalo

Meziročně hrubý domácí produkt Španělska spadl o 21,5 % (odhad: 22,1 %), mezikvartálně hospodářský výkon země spadl o...
Španělsko HDP Evropská ekonomika
ČEZ sníží cenu elektřiny pro domácnosti v průměru o devět procent
ČEZ sníží cenu elektřiny pro domácnosti v průměru o devět procent
08:35

ČEZ sníží cenu elektřiny pro domácnosti v průměru o devět procent

Největší dodavatel elektřiny v Česku, skupina ČEZ, sníží od října cenu elektřiny pro domácnosti napříč ceníky v...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Přehled předběžných indexů nákupních manažerů za září: Zklamání v…
Přehled předběžných indexů nákupních manažerů za září: Zklamání v…
08:30

Přehled předběžných indexů nákupních manažerů za září: Zklamání v evropských službách brzdí optimismus ohledně oživení hospodářství

Jak se vyvíjí názor manažerů firem ve velkých ekonomikách na možný hospodářský vývoj? To naznačují indexy nákupních...
Světová ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Říjnový index spotřebitelské nálady GfK v Německu zaostal za odhady
08:00

Říjnový index spotřebitelské nálady GfK v Německu zaostal za odhady

Index dosáhl -1,6 bodu po -1,7 bodu v září, čekalo se ale zlepšení na -1 bod.
Německo Evropská ekonomika Spotřebitelská důvěra