Co musíte ráno vědět (26. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (26. listopadu)

Jak se na úvod týdne obchodovalo na akciových trzích Evropy i Ameriky, jak se Londýňané (a jejich taxikáři) chystají zatočit s Uberem a čeho se lekl Bill Gates? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy zahájily týden posunem rekordních maxim, trh navnadily zprávy o fúzích a pokrok v obchodních jednáních

Americké akcie v pondělí posílily díky nadějím na pokrok v obchodních rozhovorech mezi Spojenými státy a Čínou. Hlavní indexy uzavřely na nových rekordech. Náladu na trhu podpořila rovněž série zpráv o fúzích a akvizicích. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,68 % a obchodování zakončil na 28 066,47 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,75 % na 3 133,64 bodu a technologický index Nasdaq Composite se zvýšil o 1,32 % na 8 632,49 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,81 % na 11,8 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 1,75 %. Ceny zlata a stříbra klesly o půl procenta, ropa naopak o půl procenta zdražila a nejsledovanější kryptoměny přidaly kolem procenta.

Americké akcie: Tři roky s Trumpem ve světle historie
Americký akciový trh krátce po zvolení Donalda Trumpa prezidentem začal posilovat, a to navzdory většině předvolebních predikcí. Jak na tom jsou akcie v USA v éře Trumpa ve srovnání s historickým průměrem?
Akciový trh na rekordech a (ne)podpora spekulantů
I ten největší zastánce a přítel trhu se všemi jeho problémy podepíše, že objem úvěrů brokerů na nákupy aktiv velice dobře vyjadřuje míru spekulace, píše John Kenneth Galbraith ve své knize The Great Crash 1929. A tento ukazatel má solidní vypovídací hodnotu i v současnosti.

2. Evropské akcie v pondělí stoupaly v naději ohledně obchodní dohody USA a Číny

Ceny akcií na hlavních burzách západní Evropy mířily během pondělního obchodování vesměs vzhůru, když investoři čerpali optimismus ze zpráv hovořících o možném dosažení alespoň takzvané první fáze dohody mezi Spojenými státy a Čínou o podobě budoucích vzájemných obchodních vztahů. Hlavní index britské burzy FTSE 100 si připsal 0,95 %, německý DAX stoupl o 0,63 % a francouzský CAC 40 si polepšil o 0,54 %. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel seanci se ziskem 1,06 %. Trh reagoval na sobotní zprávu bezpečnostního poradce Bílého domu Roberta O'Briena, jenž naznačil, že by dohoda mezi Washingtonem a Pekingem mohla být podepsána už na začátku prosince.

Aktuální FX výhled Citigroup: Koruna posílí dříve, podstatný je pro ni i trh s EUR/USD
Listopadová predikce vývoje kurzů měn přináší změnu. Čekáme o něco silnější českou korunu již v ve 12měsíčním horizontu, v krátkodobém výhledu by pak česká měna měla být o něco méně slabší, než jsme dosud předpokládali.

3. Pražská burza v pondělí přidala čtvrt procenta, vítězem dne byl Avast

Index pražské burzy PX si během pondělního obchodování připsal 0,25 % a uzavřel na 1 084,56 bodu. Nejvýrazněji zdražily akcie softwarové firmy Avast, naopak zlevnil nejobchodovanější titul, tedy ČEZ. Zobchodovaný objem přesáhl 432 milionů korun.

KONTEXT: Hlad po energii vs. (ne)obnovitelné zdroje aneb Komu zvoní hrana?
Obnovitelné zdroje nestíhají duální růst globální ekonomiky a počtu obyvatel naší planety. Svět se tak i napříště bude muset ve velkém spoléhat na fosilní paliva. Vyplývá to z čerstvé zprávy Mezinárodní energetické agentury, podle které se navzdory posílení role alternativ vyšplhaly loni emise škodlivin vypouštěných do ovzduší na historické maximum. Z pohledu (nejen) investorů jde o hrozbu, ale i příležitost.
Hypotéky v Česku vystrkují růžky, sazby ale klesají. Proč?
Podle údajů Hypoindexu za říjen (a pár předchozích měsíců) se zdá, že se český hypotéční trh přece jen pomalu probouzí z mrákot, elegantněji řečeno z propadu v první polovině roku 2019 daného předzásobením na podzim 2018 před účinností nových limitů doporučovaných Českou národní bankou (DTI, DSTI). Svou poznámku k tématu nabízí ekonom Michal Skořepa z České spořitelny.

4. Očekávané události

V úterý zaujmou investory mimo jiné hongkongská obchodní bilance a obdobná statistika z Itálie, dále pak obchodní bilance a velkoobchodní zásoby v USA a také americké indexy cen nemovitostí, prodeje nových domů a především spotřebitelská důvěra. Z technického hlediska bude zajímavé převážení indexů MSCI. To vždy přináší zvýšený objem obchodů i vyšší volatilitu. Převážení se dotkne i akcií ČEZ, Komerční banky či Monety Money Bank. Kvůli vyššímu podílu čínských titulů v indexech MSCI dochází ke snížení vah ostatních zemí. Hospodářské výsledky odhalí mimo jiné Best Buy, Dollar Tree, HP nebo Dell Technologies. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Uber nejspíše opět přijde o londýnskou licenci

Poskytovatel alternativní taxislužby Uber by mohl podruhé za necelé dva roky přijít o provozní licenci v Londýně. Příslušný úřad pro veřejnou dopravu v Londýně v pondělí oznámil, že kvůli několika problémům, které ohrozily cestující a jejich bezpečnost, neprodlouží Uberu provozní licenci. Ta měla vypršet o pondělní půlnoci. Uber uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá, a může proto pokračovat v provozu, dokud nebude odvolací proces u konce.

6. Ericsson: V roce 2025 bude mobilní telefon s podporou 5G mít 2,6 miliardy lidí

Švédská společnost Ericsson očekává, že v roce 2025 bude na mobilní sítě páté generace napojeno 2,6 miliardy uživatelů a přístup k nim bude mít 65 % světové populace. Nyní sítě 5G užívá zhruba 13 milionů lidí. S přihlédnutím k současnému trendu odborníci z Ericssonu tvrdí, že se síť páté generace rozšíří mnohem rychleji než širokopásmová technologie LTE označovaná jako 4G. Vyplývá to ze zprávy, v níž švédská firma každý půlrok odhaduje budoucí vývoj mobilního trhu.

7. LVMH převezme Tiffany za 16,2 miliardy USD

Francouzská skupina LVMH se definitivně dohodla s americkým klenotnictvím Tiffany & Co. na jeho převzetí za 16,2 miliardy USD. Dohoda je dosud největší akvizicí LVMH a má posílit zatím nejmenší část podnikání této na luxus orientované skupiny, tedy klenotnictví a hodinářství.

8. Novartis zaplatí za The Medicines 9,7 miliardy USD

Švýcarská farmaceutická firma Novartis se dohodla na koupi americké biotechnologické společnosti The Medicines Co. za 9,7 miliardy USD. Novartis akvizicí rozšíří svoji nabídku léků na kardiovaskulární onemocnění, uvedly firmy v noci na pondělí.

9. Tesla má již 200 tisíc objednávek na pickup Cybertruck

Navzdory zádrhelům při prezentaci svého prvního elektromobilního pickupu Cybertruck má americká automobilka Tesla již 200 000 objednávek. Sériová výroba vozu by přitom měla začít až ke konci roku 2021.

10. ČR měla loni nadále nejnižší nezaměstnanost v EU

Česká republika měla loni v Evropské unii třetí rok v řadě nejnižší míru nezaměstnanosti, a to 2,2 %. Druhou nejnižší míru nezaměstnanosti mělo Německo s 3,4 %, nejvyšší mělo nadále Řecko s 19,3 %. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad ve Statistické ročence 2019.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Warrenová vystrašila Gatese

Uchazečka o nominaci Demokratické strany do prezidentských voleb v USA Elizabeth Warrenová vyděsila svým superprogresivním daňovým plánem Billa Gatese. "Zaplatil jsem na daních deset miliard dolarů. Když zaplatím dvacet miliard, je to pořád OK," řekl zakladatel Microsoftu, jehož jmění čítá podle odhadu časopisu Forbes přes 106 miliard dolarů. "Ale pokud mám zaplatit sto miliard, musím začít počítat, jestli mi něco zbude," řekl Gates.

A co na to Warrenová? "Bude mi potěšením mluvit s Billem Gatesem o tom, kolik by podle mého návrhu daňové reformy zaplatil (a slibuji, že to nebude 100 miliard)." Nakolik to Gatese, jenž tak či tak přislíbil rozdat většinu svého majetku na charitu,  uklidnilo, nebylo v pondělí večer zjevné.

Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl
Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl
včera v 22:30

Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl

Akcie ve Spojených státech v pátek v reakci na zprávu, že Peking a Washington dojednaly první fázi obchodní dohody,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská banka Popolare di Bari byla umístěna pod zvláštní správu
včera v 22:12

Italská banka Popolare di Bari byla umístěna pod zvláštní správu

Italská centrální banka umístila kvůli rostoucím kapitálovým ztrátám pod zvláštní správu družstevní banku Popolare di...
Itálie Evropské banky
Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden…
Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden stouply zhruba o procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování výrazně v plusu, když je nahoru poslalo oznámení, že Spojené...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Účastníci konference OSN o klimatu se zatím nedohodli
včera v 17:40

Účastníci konference OSN o klimatu se zatím nedohodli

Navzdory tomu, že v pátek má v Madridu skončit dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu (COP25), ještě odpoledne...
Světová ekonomika Ekologie a životní prostředí Politika
Světová banka získá rekordních 82 miliard dolarů pro chudé země
včera v 17:23

Světová banka získá rekordních 82 miliard dolarů pro chudé země

Světová banka dostala příslib rekordních 82 miliard dolarů na podporu nejchudších států světa. V příštích třech...
Chudoba Banky
Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, i jeden do Prahy
včera v 17:05

Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, i jeden do Prahy

Italská letecká společnost Alitalia v pátek kvůli jednodenní stávce svých zaměstnanců zrušila přes 350 letů, včetně...
Itálie Doprava Odbory
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %

Pražská burza v pátek posílila, index PX vzrostl o 0,15 % na 1 093,41 bodu a v týdenním horizontu si připsal 0,2 %....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čína potvrdila uzavření první fáze obchodní dohody se Spojenými státy
včera v 16:42

Čína potvrdila uzavření první fáze obchodní dohody se Spojenými státy

Čínští představitelé v pátek potvrdili, že se s americkými protějšky dohodli na textu první fáze obchodní dohody,...
Spojené státy americké (USA) Čína Politika
EU: Obchodní dohoda s Londýnem musí vyvážit práva a povinnosti
včera v 16:23

EU: Obchodní dohoda s Londýnem musí vyvážit práva a povinnosti

Partnerství Evropské unie s Británií po brexitu musí být založené za rovnováze práv a povinností a zajišťovat rovné...
Evropská unie Spojené království Politika
Růst odbytu koncernu Volkswagen v listopadu zpomalil
Růst odbytu koncernu Volkswagen v listopadu zpomalil
včera v 15:22

Růst odbytu koncernu Volkswagen v listopadu zpomalil

Německý automobilový koncern Volkswagen v listopadu meziročně zvýšil odbyt o 5,1 procenta na 988 800 vozů. Tempo jeho...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Ze světa investičních doporučení (13. prosince)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (13. prosince)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
USA: Indexy dovozních a vývozních cen se v listopadu meziročně…
včera v 14:45

USA: Indexy dovozních a vývozních cen se v listopadu meziročně snížily o 1,3 %

Americký index dovozních cen se v listopadu meziročně snížil o 1,3 % po poklesu o 3 % v říjnu (odhad: -3,3 %). Index...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Mezinárodní obchod
USA: Maloobchodní tržby v listopadu stouply o 0,2 procenta
včera v 14:30

USA: Maloobchodní tržby v listopadu stouply o 0,2 procenta

Američtí maloobchodníci utržili v listopadu o 0,2 procenta více než v říjnu. Analytici odhadovali růst o 0,5 %....
Americká ekonomika Maloobchod Tržby
Delivery Hero koupí za čtyři miliardy dolarů korejskou konkurenci
včera v 14:01

Delivery Hero koupí za čtyři miliardy dolarů korejskou konkurenci

Německá internetová služba pro rozvoz jídla Delivery Hero koupí za čtyři miliardy dolarů konkurenční jihokorejskou...
Fúze a akvizice Jižní Korea Německo
Prezident Zeman podepsal rozpočet se schodkem 40 miliard korun
včera v 13:40

Prezident Zeman podepsal rozpočet se schodkem 40 miliard korun

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, což je stejně jako...
Česká republika Rozpočet
ČNB: Čistý zisk bank stoupl letos o 7,7 miliardy na 70,4 miliardy Kč
včera v 13:19

ČNB: Čistý zisk bank stoupl letos o 7,7 miliardy na 70,4 miliardy Kč

Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74 miliardy Kč na 70,35...
ČNB Banky Evropské banky
Firmy výsledek voleb v Británii vítají, klíčová bude podoba cel
včera v 12:59

Firmy výsledek voleb v Británii vítají, klíčová bude podoba cel

Pro český byznys znamená podle oslovených expertů výsledek britských parlamentních voleb konec nejistoty a dobrou...
Spojené království Evropská unie Politika
Ruská centrální banka letos popáté snížila klíčový úrok
včera v 12:40

Ruská centrální banka letos popáté snížila klíčový úrok

Ruská centrální banka v pátek snížila klíčovou úrokovou sazbu na 6,25 z 6,5 procenta. Půjčování peněz letos zlevnila...
Rusko Centrální banky