Co musíte ráno vědět (26. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (26. listopadu)

Jak se na úvod týdne obchodovalo na akciových trzích Evropy i Ameriky, jak se Londýňané (a jejich taxikáři) chystají zatočit s Uberem a čeho se lekl Bill Gates? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy zahájily týden posunem rekordních maxim, trh navnadily zprávy o fúzích a pokrok v obchodních jednáních

Americké akcie v pondělí posílily díky nadějím na pokrok v obchodních rozhovorech mezi Spojenými státy a Čínou. Hlavní indexy uzavřely na nových rekordech. Náladu na trhu podpořila rovněž série zpráv o fúzích a akvizicích. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,68 % a obchodování zakončil na 28 066,47 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,75 % na 3 133,64 bodu a technologický index Nasdaq Composite se zvýšil o 1,32 % na 8 632,49 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,81 % na 11,8 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 1,75 %. Ceny zlata a stříbra klesly o půl procenta, ropa naopak o půl procenta zdražila a nejsledovanější kryptoměny přidaly kolem procenta.

Americké akcie: Tři roky s Trumpem ve světle historie
Americký akciový trh krátce po zvolení Donalda Trumpa prezidentem začal posilovat, a to navzdory většině předvolebních predikcí. Jak na tom jsou akcie v USA v éře Trumpa ve srovnání s historickým průměrem?
Akciový trh na rekordech a (ne)podpora spekulantů
I ten největší zastánce a přítel trhu se všemi jeho problémy podepíše, že objem úvěrů brokerů na nákupy aktiv velice dobře vyjadřuje míru spekulace, píše John Kenneth Galbraith ve své knize The Great Crash 1929. A tento ukazatel má solidní vypovídací hodnotu i v současnosti.

2. Evropské akcie v pondělí stoupaly v naději ohledně obchodní dohody USA a Číny

Ceny akcií na hlavních burzách západní Evropy mířily během pondělního obchodování vesměs vzhůru, když investoři čerpali optimismus ze zpráv hovořících o možném dosažení alespoň takzvané první fáze dohody mezi Spojenými státy a Čínou o podobě budoucích vzájemných obchodních vztahů. Hlavní index britské burzy FTSE 100 si připsal 0,95 %, německý DAX stoupl o 0,63 % a francouzský CAC 40 si polepšil o 0,54 %. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel seanci se ziskem 1,06 %. Trh reagoval na sobotní zprávu bezpečnostního poradce Bílého domu Roberta O'Briena, jenž naznačil, že by dohoda mezi Washingtonem a Pekingem mohla být podepsána už na začátku prosince.

Aktuální FX výhled Citigroup: Koruna posílí dříve, podstatný je pro ni i trh s EUR/USD
Listopadová predikce vývoje kurzů měn přináší změnu. Čekáme o něco silnější českou korunu již v ve 12měsíčním horizontu, v krátkodobém výhledu by pak česká měna měla být o něco méně slabší, než jsme dosud předpokládali.

3. Pražská burza v pondělí přidala čtvrt procenta, vítězem dne byl Avast

Index pražské burzy PX si během pondělního obchodování připsal 0,25 % a uzavřel na 1 084,56 bodu. Nejvýrazněji zdražily akcie softwarové firmy Avast, naopak zlevnil nejobchodovanější titul, tedy ČEZ. Zobchodovaný objem přesáhl 432 milionů korun.

KONTEXT: Hlad po energii vs. (ne)obnovitelné zdroje aneb Komu zvoní hrana?
Obnovitelné zdroje nestíhají duální růst globální ekonomiky a počtu obyvatel naší planety. Svět se tak i napříště bude muset ve velkém spoléhat na fosilní paliva. Vyplývá to z čerstvé zprávy Mezinárodní energetické agentury, podle které se navzdory posílení role alternativ vyšplhaly loni emise škodlivin vypouštěných do ovzduší na historické maximum. Z pohledu (nejen) investorů jde o hrozbu, ale i příležitost.
Hypotéky v Česku vystrkují růžky, sazby ale klesají. Proč?
Podle údajů Hypoindexu za říjen (a pár předchozích měsíců) se zdá, že se český hypotéční trh přece jen pomalu probouzí z mrákot, elegantněji řečeno z propadu v první polovině roku 2019 daného předzásobením na podzim 2018 před účinností nových limitů doporučovaných Českou národní bankou (DTI, DSTI). Svou poznámku k tématu nabízí ekonom Michal Skořepa z České spořitelny.

4. Očekávané události

V úterý zaujmou investory mimo jiné hongkongská obchodní bilance a obdobná statistika z Itálie, dále pak obchodní bilance a velkoobchodní zásoby v USA a také americké indexy cen nemovitostí, prodeje nových domů a především spotřebitelská důvěra. Z technického hlediska bude zajímavé převážení indexů MSCI. To vždy přináší zvýšený objem obchodů i vyšší volatilitu. Převážení se dotkne i akcií ČEZ, Komerční banky či Monety Money Bank. Kvůli vyššímu podílu čínských titulů v indexech MSCI dochází ke snížení vah ostatních zemí. Hospodářské výsledky odhalí mimo jiné Best Buy, Dollar Tree, HP nebo Dell Technologies. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Uber nejspíše opět přijde o londýnskou licenci

Poskytovatel alternativní taxislužby Uber by mohl podruhé za necelé dva roky přijít o provozní licenci v Londýně. Příslušný úřad pro veřejnou dopravu v Londýně v pondělí oznámil, že kvůli několika problémům, které ohrozily cestující a jejich bezpečnost, neprodlouží Uberu provozní licenci. Ta měla vypršet o pondělní půlnoci. Uber uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá, a může proto pokračovat v provozu, dokud nebude odvolací proces u konce.

6. Ericsson: V roce 2025 bude mobilní telefon s podporou 5G mít 2,6 miliardy lidí

Švédská společnost Ericsson očekává, že v roce 2025 bude na mobilní sítě páté generace napojeno 2,6 miliardy uživatelů a přístup k nim bude mít 65 % světové populace. Nyní sítě 5G užívá zhruba 13 milionů lidí. S přihlédnutím k současnému trendu odborníci z Ericssonu tvrdí, že se síť páté generace rozšíří mnohem rychleji než širokopásmová technologie LTE označovaná jako 4G. Vyplývá to ze zprávy, v níž švédská firma každý půlrok odhaduje budoucí vývoj mobilního trhu.

7. LVMH převezme Tiffany za 16,2 miliardy USD

Francouzská skupina LVMH se definitivně dohodla s americkým klenotnictvím Tiffany & Co. na jeho převzetí za 16,2 miliardy USD. Dohoda je dosud největší akvizicí LVMH a má posílit zatím nejmenší část podnikání této na luxus orientované skupiny, tedy klenotnictví a hodinářství.

8. Novartis zaplatí za The Medicines 9,7 miliardy USD

Švýcarská farmaceutická firma Novartis se dohodla na koupi americké biotechnologické společnosti The Medicines Co. za 9,7 miliardy USD. Novartis akvizicí rozšíří svoji nabídku léků na kardiovaskulární onemocnění, uvedly firmy v noci na pondělí.

9. Tesla má již 200 tisíc objednávek na pickup Cybertruck

Navzdory zádrhelům při prezentaci svého prvního elektromobilního pickupu Cybertruck má americká automobilka Tesla již 200 000 objednávek. Sériová výroba vozu by přitom měla začít až ke konci roku 2021.

10. ČR měla loni nadále nejnižší nezaměstnanost v EU

Česká republika měla loni v Evropské unii třetí rok v řadě nejnižší míru nezaměstnanosti, a to 2,2 %. Druhou nejnižší míru nezaměstnanosti mělo Německo s 3,4 %, nejvyšší mělo nadále Řecko s 19,3 %. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad ve Statistické ročence 2019.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Warrenová vystrašila Gatese

Uchazečka o nominaci Demokratické strany do prezidentských voleb v USA Elizabeth Warrenová vyděsila svým superprogresivním daňovým plánem Billa Gatese. "Zaplatil jsem na daních deset miliard dolarů. Když zaplatím dvacet miliard, je to pořád OK," řekl zakladatel Microsoftu, jehož jmění čítá podle odhadu časopisu Forbes přes 106 miliard dolarů. "Ale pokud mám zaplatit sto miliard, musím začít počítat, jestli mi něco zbude," řekl Gates.

A co na to Warrenová? "Bude mi potěšením mluvit s Billem Gatesem o tom, kolik by podle mého návrhu daňové reformy zaplatil (a slibuji, že to nebude 100 miliard)." Nakolik to Gatese, jenž tak či tak přislíbil rozdat většinu svého majetku na charitu,  uklidnilo, nebylo v pondělí večer zjevné.

Co musíte ráno vědět (27. ledna)
Co musíte ráno vědět (27. ledna)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (27. ledna)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a v USA, o kom se nelichotivě vyjádřil George Soros a jaké "tajemství"...
Musíte vědět
Faltýnek: Digitální daň by mohla začít platit ještě letos
včera v 14:21

Faltýnek: Digitální daň by mohla začít platit ještě letos

Digitální daň pro internetové firmy v Česku by mohla začít platit ještě letos. V pořadu Otázky Václava Moravce v...
Daně Internet Česká republika
Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek
včera v 12:41

Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zvažuje zrušení několika daňových výjimek. Jedna z nich se týká...
Daně Česká republika Nemovitosti
OECD by měla návrhy na provedení důchodové reformy v Česku dodat do…
včera v 12:14

OECD by měla návrhy na provedení důchodové reformy v Česku dodat do konce července

Odborníci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) by měli dodat vládě své návrhy na provedení...
Důchody Česká republika
Analytici: Samotné vystoupení Británie z EU ekonomiku nezasáhne,…
včera v 11:06

Analytici: Samotné vystoupení Británie z EU ekonomiku nezasáhne, rizikem je konec roku

Od samotného formálního vystoupení Velké Británie z EU na konci ledna nelze čekat žádné výrazné dopady na vývoj trhů...
Spojené království Evropská unie Evropská ekonomika
Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je…
Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je…
včera v 09:43

Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je, varuje vědec

Jak rychle se může šířit nákaza koronavirem, která již Peking přiměla k uzavření města Wu-chan, rušení mnoha...
Čína Ekonomické a politické hrozby Krása a zdraví
Boeing 777X úspěšně absolvoval první zkušební let, ve vzduchu byl…
Boeing 777X úspěšně absolvoval první zkušební let, ve vzduchu byl…
25. 1. 2020 23:26

Boeing 777X úspěšně absolvoval první zkušební let, ve vzduchu byl zhruba čtyři hodiny

Nový dálkový letoun 777X americké společnost Boeing v sobotu úspěšně absolvoval první zkušební let, který byl tento...
Boeing Doprava
Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu
Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu
25. 1. 2020 21:31

Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu

Americká společnost Boeing v sobotu zahájila zkušební let nového letounu 777X. Stroj vzlétl v 10.09 místního času (19...
Boeing Doprava Americké akcie
Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň
25. 1. 2020 12:15

Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň

Mezinárodní ratingová agentura Fitch zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka o jeden stupeň na úroveň BB....
Řecko Rating
V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel
25. 1. 2020 10:14

V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank jmenovala do své dozorčí rady bývalého německého vicekancléře a...
Deutsche Bank Evropské banky Management
Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-
25. 1. 2020 08:13

Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni AA-....
Rating Česká republika Česká ekonomika
Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X
24. 1. 2020 23:25

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého...
Boeing Doprava
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
24. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý týden hlavní indexy klesly zhruba o procento

Americké akcie v pátek klesly, protože rostoucí obavy ohledně koronaviru šířícího se z Číny převážily nad příznivými...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku
24. 1. 2020 22:05

Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku

Šéf amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) Steve Dickson v pátek telefonicky sdělil představitelům...
Boeing Doprava
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden se indexy na…
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden se indexy na…
24. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden se indexy na směru neshodly

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když investory uklidnilo čtvrteční rozhodnutí...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
24. 1. 2020 17:18

Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční

Jaderná elektrárna Dukovany odstaví o víkendu třetí výrobní blok, jehož odstávka měla podle plánu začít počátkem...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
24. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %

Pražská burza se v pátek po čtvrtečním poklesu vrátila na téměř devítileté maximum. Index PX stoupl o 0,66 procenta...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
24. 1. 2020 16:19

ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %

Objem nově poskytnutých hypoték, které podléhají od října 2018 novým limitům ukazatelů pro posuzování žadatelů, klesl...
Česká republika Hypotéky Nemovitosti
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu…
24. 1. 2020 16:00

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu podle předběžných dat klesl na 51,7 bodu, tempo růstu sektoru služeb se naopak zvýšilo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v lednu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)