Co musíte ráno vědět (29. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (29. dubna)

Jak se v úterý obchodovalo s akciemi na burzách v Evropě a na Wall Street, co ukáže pětidenní volno v Číně a jak si vedou jednorožci? Nejen to musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý oslabily, investoři hodnotí dopady pandemie koronaviru na ekonomiku

Americké akciové indexy navzdory počátečnímu růstu oslabily. Na trhu přetrvávají obavy z negativních dopadů koronaviru na ekonomiku. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,13 % na 24 101,55 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,52 % na 2 863,39 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 1,40 % na 8 607,73 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 0,84 % na 33,57 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelý jeden bazický bod na 0,616 %. Ceny ropy zvrátily počáteční ztráty a zvýšily se o 2-4 %. Zlato a stříbro uzavřely den okolo pondělních závěrečných hodnot a nejsledovanější kryptoměny přidaly do jednoho procenta. Po skončení obchodování oznámilo výsledky několik významných firem v čele s Alphabetem.

Gundlach: Teď není čas naskakovat do akciového vlaku, trh podceňuje sociální rozvrat vyvolaný vysokou nezaměstnaností
Americký akciový trh může opět testovat březnová minima. Investoři podceňují možné dopady prudkého nárůstu míry nezaměstnanosti na stabilitu společnosti. O práci přitom za několik posledních týdnů přišlo přes 25 milionů Američanů, upozorňuje Jeffrey Gundlach ze společnosti DoubleLine Capital. Sám proto aktuálně sází na pokles akciového trhu v USA.
Cesta k historickému krachu cen ropy v jedné grafice
Ropné futures se v dubnu poprvé v historii propadly pod nulu, a to hodně hluboko. Co všechno předcházelo tomuto bezprecedentnímu vývoji a jaký je výhled pro několik příštích měsíců?

2. Evropské akcie v úterý zpevnily díky dobrým firemním výsledkům

Akciím na evropských akciových trzích v úterý pomohly zprávy o plánovaném uvolňování restriktivních opatření v jednotlivých zemích, ale také překvapivě dobré výsledky některých společností, jež dokázaly zneutralizovat pokračující pokles cen ropy. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 1,68 % na 341,09 bodu, britský FTSE 100 posílil o 1,91 % na  5 985,5 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 1,43 % na 4 569,79 bodu a německý DAX přidal 1,27 % na 10 795,63 bodu. Večer pak agentura Fitch snížila rating Itálii.

V čem se zachraňování trhů a ekonomiky podobá lepení děr v trupu lodi?
Propad trhů nebyl způsobený jen koronavirem. Ten, spolu s restriktivními opatřeními vlád, pád cen na burzách jen urychlil a umocnil, je přesvědčený Jeff Deist z Mises Institute. USA podle něj byly již dlouho "nemocnou" ekonomikou, a reflexe této skutečnosti trhy tak byla jen otázkou času.

3. Pražská burza v úterý opět posílila, táhly ji akce Erste Group Bank

Pražská burza v úterý opět posílila, index PX vzrostl o 0,91 % na 867,16 bodu. Táhly ho především akcie Erste, které přidaly více než pět procent. Dařilo se i ČEZ, více než polovina hlavních titulů ale skončila se ztrátou.

Investorský magazín: Kolaps cen ropy, rady Petra Koblice a emerging markets jako atraktivní akciová volba
Když už si všichni mysleli, že ceny ropy nemůže potkat nic horšího, přišel nový šok. Co znamená kolaps ropného trhu pro energetický sektor, spotřebitele nebo třeba akcie ČEZ? I tomu se věnuje aktuální Investorský magazín, ve kterém dále krátkodobým obchodníkům poradí sám šéf pražské burzy a dozvíte se, co udělá koronavirová krize s dluhy jednotlivých zemí. Nechybí také strategický pohled na světové akcie a ekonomický kalendář na nový obchodní týden.
Investiční alternativy: Pro a proti s mužem, který dostal unikátní aktiva do portfolií českých drobných investorů
Alternativní investice mají v portfoliu nezastupitelnou roli. Jejich výhodou je nízká korelace s vývojem na trzích s akciemi a dluhopisy, které tvoří základ mixu aktiv drobných investorů. Zlato, bitcoin nebo sběratelské předměty jsme probrali s Radimem Krejčím, zakladatelem Portu Gallery, která mimo jiné umožňuje i s malými částkami investovat do unikátních sběratelských předmětů.
Jarní START Day na pražské burze: Jak se (v době koronavirové) daří firmám z trhu pro inovativní české podniky?
Akciový trh START pražské burzy pro malé a střední podniky na konci dubna pořádal další START Day. Během něj i tentokrát vystoupili zástupci firem, které své akcie dříve úspěšně upsaly, aby investory seznámili s vývojem podnikání a odpověděli na jejich dotazy. Vstoupit na burzu chce v první polovině roku také dodavatel softwaru eMan. Toho během START Day zastupoval výkonný ředitel a jeden ze zakladatelů firmy Jiří Horyna.

4. Očekávané události

Ve středu se nejprve dozvíme data z trhu práce a obchodní bilanci na Novém Zélandu, pak přijde na řadu inflace v Austrálii a také předběžná inflace v Německu. V USA bude hlavní zprávou první odhad vývoje HDP v prvním čtvrtletí a později závěr měnověpolitického zasedání FOMC, zaujmout ještě mohou rozjednané prodeje nemovitostí nebo zásoby ropy. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí zveřejní v Evropě AstraZeneca, Barclays nebo Garmin, na Wall Street budou sledovaná čísla firem jako Boeing, Facebook, GE, Mastercard, Microsoft nebo Qualcomm. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 27. dubna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturou Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Koronavirová krize způsobí nejstrmější pokles světové ekonomiky od druhé světové války

Podle analytické společnosti Capital Economics letos světový hrubý domácí produkt poklesne o pět a půl procenta. Během finanční krize v roce 2008 byl pokles HDP jen půlprocentní.

6. Dědek: ČNB by měla využít situace a snížit hlavní úrok na nulu

Česká národní banka by měla využít současného prostoru k dalšímu uvolnění měnové politiky a snížit svůj základní úrok na technickou nulu. Agentuře Bloomberg to v úterý řekl člen bankovní rady ČNB Oldřich Dědek. Banka by tak podle něj podpořila fiskální uvolňování. K dalšímu snížení základní sazby minulý týden vyzval také Aleš Michl, další z členů rady ČNB.

7. Slovensko využije evropské fondy na opatření proti koronaviru

Slovensko vyčlení 1,2 miliardy eur z balíku evropských fondů na financování opatření v souvislosti s dopady pandemie nemoci covid-19. Novinářům to v úterý řekla vicepremiérka Veronika Remišová, podle které není vyloučeno, že zmíněná částka se ještě zvýší.

8. Průzkum: Miliony Američanů neuspěly při registraci k žádosti o podporu

Milionům Američanů, kteří za současné pandemie přišli o práci, se nepodařilo registrovat, aby mohli pobírat podporu v nezaměstnanosti. Ukázal to průzkum, jehož výsledky v úterý zveřejnilo levicově orientované středisko Economic Policy Institute. Na každých deset lidí, kteří o podporu úspěšně požádali, připadnou tři nebo čtyři jiní, kterým se registrovat nepovedlo, a dva další, co se o to ani nepokusili.

9. Pětidenní volno v Číně ukáže, nakolik se lidé vrátí k cestování

Pětidenní volno v Číně u příležitosti nadcházejícího květnového Svátku práce představuje první větší příležitost pro čínské turisty, aby se po uvolnění koronavirových opatření vrátili k cestování. Nakolik se Číňané rozhodnou svátky strávit mimo své domovy a navštívit oblíbené destinace, památky a atrakce, bude jakýmsi ukazatelem pro sektor turistického ruchu, který je v době koronavirové krize jedním z nejhůře zasažených odvětví.

10. Přední čínské banky navzdory koronaviru zvýšily čtvrtletní zisky

Přední čínské bankovní společnosti v letošním prvním čtvrtletí zvýšily své zisky navzdory negativním dopadům šíření koronaviru na ekonomiku. Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), která je podle aktiv největší komerční bankou na světě, například vykázala meziroční nárůst čtvrtletního zisku o tři procenta na 84,49 miliardy jüanů (zhruba 300 miliard Kč).

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jednorožci

To, že na akciových trzích je nyní vše tak nějak divné, může vidět každý, kdo dění na burzách trochu sleduje. Výsledky firem nic extra, podpůrná opatření jako kdyby nikdy nebyla dostatečná, ale akcie po březnovém masakru posilují. Celkově jsou sice stále v hlubokém mínusu, což by odpovídalo tomu, že ekonomika stojí a nikdo neví, co bude za pár dní, ale ztráty stále nejsou v souladu s tím, že opětovný start ekonomické aktivity je v nedohlednu.

A pak se podíváte na výnosy takzvaných jednorožců, u nichž ziskovost vlastně nikdy nebyla na pořadu dne, a zjistíte, že od začátku roku jsou jejich akcie stále v plusu. Je potřeba ještě nějaký důkaz o tom, že dění na trzích není možná tak docela zdravé?

Tisíce lidí ve Francii protestovaly proti propouštění v Renaultu
15:34

Tisíce lidí ve Francii protestovaly proti propouštění v Renaultu

Několik tisíc lidí v sobotu před továrnou automobilky Renault ve francouzském městě Maubeuge protestovalo proti...
Francie Pracovní trh Auta
EU a Berlín se domluvily stran záchranného balíčku pro Lufthansu
15:25

EU a Berlín se domluvily stran záchranného balíčku pro Lufthansu

Německá vláda se dohodla s Evropskou unií ohledně záchranného balíčku devět miliard eur pro leteckou společnost...
Německo Evropská unie Deutsche Lufthansa
Merkelová kvůli koronaviru odmítla pozvánku Trumpa na summit G7
08:22

Merkelová kvůli koronaviru odmítla pozvánku Trumpa na summit G7

Německá kancléřka Angela Merkelová odmítla pozvánku amerického prezidenta Donalda Trumpa na možný summit vůdců zemí...
Donald Trump Německo Spojené státy americké (USA)
Americké akcie v pátek převážně vzrostly, za celý týden přidaly…
Americké akcie v pátek převážně vzrostly, za celý týden přidaly…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek převážně vzrostly, za celý týden přidaly indexy Dow a S&P 500 více než 3 %

Americké akcie v pátek převážně zpevnily. Většinu průběžných ztrát smazaly po tiskové konferenci prezidenta Donalda...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie skončily v pátek ve ztrátě, za týden i měsíc ale…
Evropské akcie skončily v pátek ve ztrátě, za týden i měsíc ale…
včera v 18:00

Evropské akcie skončily v pátek ve ztrátě, za týden i měsíc ale skončily v plusu

Evropské akcie v pátek nedokázaly navázat na sérii čtyř ziskových dnů a poměrně výrazně ztrácely, protože je...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Na burze se objeví akcie České zbrojovky. Proč se s nimi (zatím)…
Na burze se objeví akcie České zbrojovky. Proč se s nimi (zatím)…
včera v 17:53

Na burze se objeví akcie České zbrojovky. Proč se s nimi (zatím) nebude obchodovat?

Na pražské burze se objeví v pondělí akcie České zbrojovky, ale obchodovat se s nimi zatím nebude. Mluvčí BCPP Jiří...
Pražská burza Akcie ČR Zbraně
Brusel ani Londýn nevěří v brzký pokrok pobrexitových jednání
včera v 17:46

Brusel ani Londýn nevěří v brzký pokrok pobrexitových jednání

Nevelkou naději na pokrok ve vyjednávání budoucích vztahů Evropské unie a Británie vkládají obě strany do dalšího...
Spojené království Evropská unie Politika
Pražská burza v pátek opět oslabila, nedařilo bankovním titulům
Pražská burza v pátek opět oslabila, nedařilo bankovním titulům
včera v 16:55

Pražská burza v pátek opět oslabila, nedařilo bankovním titulům

Pražská burza v pátek znovu oslabila. Index PX klesl o 0,68 % na 895,52 bodu. Nejvýrazněji ztrácely akcie bankovní...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Růst indické ekonomiky kvůli koronaviru zpomalil
včera v 16:30

Růst indické ekonomiky kvůli koronaviru zpomalil

Růst indické ekonomiky v prvním kalendářním čtvrtletí v důsledku koronaviru zpomalil na 3,1 % ze 4,1 % v předchozích...
Indie HDP Hospodářský růst
Spotřebitelské výdaje v USA v dubnu rekordně klesly
včera v 16:05

Spotřebitelské výdaje v USA v dubnu rekordně klesly

Spotřebitelské výdaje ve Spojených státech se v dubnu kvůli koronavirové krizi propadly o 13,6 %. To představuje...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelé
Švédská ekonomika v 1. čtvrtletí navzdory koronaviru vzrostla
včera v 15:20

Švédská ekonomika v 1. čtvrtletí navzdory koronaviru vzrostla

Švédská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí navzdory šíření koronaviru mírně vzrostla. Vyplývá to ze zpřesněných...
Švédsko HDP Hospodářský růst
Velké americké firmy vydávají dluhopisy ve velkém, letos si půjčily…
Velké americké firmy vydávají dluhopisy ve velkém, letos si půjčily…
včera v 14:33

Velké americké firmy vydávají dluhopisy ve velkém, letos si půjčily už bilion dolarů dolarů

Americké firmy s vysokým ratingem už letos od začátku roku emitovaly dluhopisy o objemu dvojnásobně větším, než ve...
Americké akcie Firemní dluhopisy Fed
Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy klesl
včera v 13:49

Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy klesl

Podíl zahraničních investorů, kteří drží české státní dluhopisy, ke konci dubna klesl na 36,85 % z 39,39 % ke konci...
České státní dluhopisy
Zisky firem v USA klesly v prvním čtvrtletí nejvíce od roku 2008
včera v 13:05

Zisky firem v USA klesly v prvním čtvrtletí nejvíce od roku 2008

Podle amerického ministerstva obchodu klesly zisky firem v USA v prvním čtvrtletí o 13,9 %. Jde o největší propad od...
Americké akcie Zisky Výsledková sezóna
JDE Peet's získal z nabídky akcií 2,3 miliardy eur, jejich cena roste
včera v 12:38

JDE Peet's získal z nabídky akcií 2,3 miliardy eur, jejich cena roste

Druhý největší výrobce balené kávy na světě, společnost JDE Peet's, získal z primární nabídky akcií 2,3 miliardy eur....
Primární úpis akcií (IPO) Evropské akcie
Ekonomiky Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí o 5,3 %
včera v 11:36

Ekonomiky Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí o 5,3 %

Hrubé domácí produkty Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí ve srovnání s předchozím kvartálem v důsledku...
Itálie Francie HDP
Růst cen v eurozóně v květnu dále zpomalil na 0,1 %
včera v 11:13

Růst cen v eurozóně v květnu dále zpomalil na 0,1 %

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v květnu zpomalilo na 0,1 % z dubnových 0,3 %. Vyplývá to z...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
včera v 10:30

Asijské akcie zakončily týden smíšeně

Asijské akcie byly i poslední den v týdnu nejvíce ovlivňovány děním v Hongkongu a čínskou snahou zvyšovat svůj vliv v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Akcie Philip Morris ČR budou k závěru obchodování vyřazeny z indexu…
včera v 10:16

Akcie Philip Morris ČR budou k závěru obchodování vyřazeny z indexu MSCI Global Small Cap

K závěru pátečního obchodování budou efektivní změny převážení MSCI indexů. V rámci tohoto převážení budou vyřazeny...
Philip Morris ČR Akcie ČR Indexy
MONETA se připojila k programu COVID III
včera v 10:10

MONETA se připojila k programu COVID III

MONETA Money Bank oznámila, že se připojila k programu zajištěných úvěrů COVID III pro podnikatele a malé firmy,...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Koronavirus