Co musíte ráno vědět (4. února)
|

Co musíte ráno vědět (4. února)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jaké byly v lednu podmínky v českém zpracovatelském sektoru a jak vysoké škody loni způsobily přírodní katastrofy? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy v pondělí napravily část pátečních ztrát, hvězdou dne byla Tesla

Americké akcie v úvodu týdne zpevnily, mimo jiné díky překvapivě příznivým údajům o vývoji zpracovatelského průmyslu USA a zájmu investorů o technologické tituly. Akciový trh se zotavuje z výprodeje, který zažil minulý týden v důsledku obav z koronaviru šířícího se z Číny. Index Dow se zvýšil o 0,51 % na 28 399,81 bodu, širší S&P 500 narostl o 0,73 % na 3 248,92 bodu a technologický index Nasdaq Composite zpevnil o 1,34 % na 9 273,40 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,62 % na 17,97 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů se zvedl o dva bazické body na 1,53 %. Ceny ropy spadly o 3-4 %, o procento až dvě klesly o dolarové ceny zlata a stříbra a nejsledovanější kryptoměny odepsaly okolo procenta.

Apple a Tesla jako drahé burzovní zboží
Akcie Applu a Tesly jsou v posledních měsících tahouny amerického trhu. Jako kdyby ocenění nehrálo roli.

2. Evropské akcie v pondělí zpevnily, dařilo se technologickému sektoru

Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování v pozitivním pásmu, když investoři nadále monitorovali zprávy týkající se šíření koronaviru a vyhodnocovali indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Regionální index STOXX Europe 600 posílil o 0,25 % na 411,75 bodu, britský FTSE 100 získal 0,55 % na 7 326,31 bodu, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,45 % na 5 832,51 bodu a německý DAX vzrostl o 0,49 % na 13 045,19 bodu. Dařilo se zejména technologickému sektoru, jenž si připsal více než 1,5 %, proti trendu naopak šla odvětví základních zdrojů a ropy a zemního plynu.

Mojmír Hampl: Brexit je lekce pro všechny, názory Britů na EU nelze brát na lehkou váhu
Zemím, jako je Česká republika, bude Spojené království v Evropské unii chybět. Rovnováha sil v unii je odchodem Británie narušená, uvedl na platformě Alter Eko bývalý viceguvernér ČNB a dnes ředitel služeb pro finanční sektor v KPMG Mojmír Hampl v debatě s ekonomem Petrem Zahradníkem, členem Evropského hospodářského a sociálního výboru.

3. Pražská burza v úvodu týdne zpevnila o více než procento, nahoru ji táhly akcie Avastu

Pražská burza zakončila pondělní obchodování v zelených číslech, index PX zpevnil o 1,18 % na 1 085,15 bodu. Dařilo se zejména Avastu, jehož akcie zdražily o 3,91 % na 133 Kč, a částečně se tak oklepaly z propadu z minulého týdne. Objem obchodů byl s necelými 353 miliony korun podprůměrný.

Investorský magazín: Fondy do portfolia třicátníků a padesátníků, špetka koronaviru a kritika české montovny
Podílové fondy jsou důležitou součástí investičního portfolia. Z jakých fondů ho mají poskládat třicátníci a padesátníci, napoví aktuální Investorský magazín. Podíváme se také, jak imunní dokážou být investice proti koronaviru, a kritiku schytá navenek solidně prosperující česká ekonomika. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

V úterý evropský statistický úřad Eurostat zveřejní výrobní inflaci v eurozóně, Itálie se pochlubí indexem spotřebitelských cen a ve Spojeném království vyjde index nákupních manažerů ve stavebnictví. Spojené státy na trh pošlou údaje o továrních zakázkách a index ekonomického optimismu. Australská centrální banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky, sazby by ale podle odhadů analytiků měly zůstat beze změny. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti ConocoPhillips, Centene, Ford Motor, Walt Disney, Snap, BP či Pandora. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 3. února a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily, ale již méně

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykazují nadále zhoršení, byť méně výrazné než v předchozích měsících. PMI, který sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby, stoupl v lednu na 45,2 bodu z prosincových 43,6 bodu. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená zlepšení sektoru.

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu klesl na 51,9 bodu
Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v lednu podle finálních údajů společnosti Markit klesl na 51,9 bodu z prosincových 52,4 bodu. Analytici počítali s poklesem na 51,7 bodu. ISM index nákupních manažerů se v lednu naopak zvýšil na 50,9 bodu z 47,2 bodu v prosinci (odhad: 48,5 bodu).
IHS Markit: Útlum aktivity v evropském průmyslu v lednu polevil
Aktivita v průmyslu v zemích eurozóny v lednu pokračovala v poklesu, útlum však polevil a výhled je lepší, než naznačovala předběžná data. Ukázaly to v pondělí výsledky průzkumu, které zveřejnila konzultační společnost IHS Markit. Konečná hodnota jejího indexu nákupních manažerů vystoupila na devítiměsíční maximum 47,9 bodu z prosincových 46,3 bodu.

6. Ryanair je zpět v zisku, problémy Boeingu mu ale kazí plány

Irská letecká společnost Ryanair je zpět v zisku, za třetí finanční čtvrtletí vytvořila zisk po zdanění 87,8 milionu eur. Největší nízkonákladový letecký dopravce v Evropě zároveň oznámil, že kvůli váznoucím dodávkám letadel Boeing 737 MAX bude muset o dva roky odložit svůj dlouhodobý cíl přepravovat 200 milionů lidí ročně. Předloňský třetí kvartál měl Ryanair ztrátu 66,1 milionu eur, teď k lepším výsledkům přispěl obchodně úspěšnější závěr roku.

7. Ruská ekonomika loni zpomalila tempo růstu na 1,3 %

Ruská ekonomika loni podle předběžných údajů vzrostla o 1,3 %. Výrazně tak zpomalila z 2,5 % v předchozím roce, ukázaly v pondělí údaje ruského statistického úřadu Rosstat. Výsledek ale mírně překonal očekávání analytiků. Ti v anketě agentury Reuters předpokládali, že hrubý domácí produkt vzroste o 1,2 %, ruská centrální banka pak čekala růst maximálně o 1,3 %.

8. Toyota a Panasonic spolu budou vyrábět baterie do elektromobilů

Japonská automobilka Toyota Motor a japonský výrobce elektroniky Panasonic založí společný podnik, který bude od letošního dubna vyvíjet baterie do elektrických vozů. Nová společnost nazvaná Prime Planet Energy and Solutions bude vyrábět prizmatické baterie, tedy hranaté, které budou moci využít všechny automobilky, nejen Toyota. Společný podnik zaměstná asi 5 000 lidí, Toyota v něm bude mít 51% podíl a Panasonic zbytek.

9. Státní rozpočet v lednu skončil ve schodku, poprvé od roku 2003

Hospodaření státního rozpočtu skončilo letos v lednu ve schodku osm miliard korun. Loni v lednu rozpočet vykázal přebytek 8,8 miliardy korun. Informovalo o tom v pondělí ministerstvo financí. Státní rozpočet přitom za leden vykázal schodek poprvé od roku 2003, tehdy skončil rozpočet v deficitu 10,4 miliardy korun. Od té doby až do loňského roku byl v lednu státní rozpočet v přebytku.

10. Ekonomika Hongkongu loni poprvé za deset let klesla

Ekonomika Hongkongu loni poprvé za deset let klesla, na vině jsou hlavně násilné protivládní protesty a také cla, která byla zavedena kvůli obchodní válce mezi Spojenými státy a Čínou. Hrubý domácí produkt se podle předběžných údajů snížil o 1,2 %, oznámily v pondělí místní úřady. Analytici varují, že to nejhorší teprve přijde, protože ukončení protestů ve městě, které je pod čínskou správou, zatím nebylo oznámeno. Ekonomiku navíc ohrožuje epidemie onemocnění novým koronavirem v Číně.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Přírodní katastrofy loni způsobily škody za 150 miliard dolarů

Přírodní katastrofy loni na celém světě způsobily škody za 150 miliard dolarů. Vyplývá to ze zprávy německé zajišťovny Munich Re. Nejnákladnější byl v loňském roce tajfun Hagibis, který v Japonsku napáchal škody za 17 miliard dolarů.

I když celosvětová výše škod z celkem 820 přírodních katastrof zůstala na dlouhodobém průměru, výrazně klesl počet lidí, kteří při bouřích, hurikánech, záplavách nebo zemětřeseních přišli o život. V roce 2018 jich bylo 15 000, loni 9 000. Průměr za posledních 30 let přitom činí asi 52 000 obětí na životech.

"Je to vývoj, který jde proti trendu růstu počtu obyvatel. Svět se v tomto ohledu stal lepším," je přesvědčen Ernst Rauch z Munich Re. Přispívají k tomu podle něj mimo jiné výrazně lepší varovné systémy než v minulosti.

Nejhorší byl loni co do počtu obětí cyklón Idai, který si v Mosambiku a okolních státech podle zajišťovny vyžádal přes 1 000 lidských životů. Další stovky tisíc lidí přišly o střechu nad hlavou i o veškerý majetek.

Finančně nejhorší byl vedle tajfunu Hagibis tajfun Faxai, který zasáhl taktéž Japonsko a zapříčinil škody zhruba za devět miliard dolarů. V Severní Americe pak hurikán Dorian napáchal škody za 5,6 miliardy dolarů a v Evropě letní bouře za 2,5 miliardy USD.

Z celkových škod za 150 miliard dolarů jich bylo pojištěno necelých 35 %, tedy 52 miliard dolarů.

Co musíte ráno vědět (2. dubna)
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
za 15 minut

Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu (ne)dařilo světovým akciím, které ekonomiky budou podle ING kvůli koronaviru pod největším tlakem a...
Musíte vědět
Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem
před hodinou

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem

Nizozemsko navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské...
Evropská unie Evropská ekonomika Koronavirus
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
22:00

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
21:59

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů
21:30

SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů

Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Na...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021
19:39

Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021

Vláda v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila pro příští rok strukturální deficit na čtyři procenta...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank
19:30

ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték
19:25

Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték

Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna
18:47

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna

Automobilka Škoda Auto podruhé prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli pandemii...
Auta Volkswagen Koronavirus
Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint
18:22

Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint

Americká telekomunikační společnost T-Mobile US dokončila spojení s konkurentem Sprint. Oznámila to firma, která si...
Americké akcie Fúze a akvizice Telekomunikace
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
18:00

Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než 4 %

Obchodování na západoevropských burzách začalo ve středu zhruba 3 % v červených číslech. Během dne indexy ztráty...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
17:55

MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot

Skupina MONETA Money Bank dokončila akvizici Wüstenrot stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky, a stala se...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Akcie ČR Fúze a akvizice
ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu
17:39

ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu

Česká bankovní asociace vnímá a vítá zmírnění limitů ukazatelů pro poskytování hypoték jako logickou snahu České...
Banky Hypotéky ČNB
Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009
17:01

Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v březnu klesla, její index sestoupil na nejnižší úroveň od...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
16:50

Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu

Pražská burza po úterním růstu opět klesla. Index PX odepsal 2,43 % na 770,67 bodu. Dolů ho táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců
16:19

Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců

Soukromý sektor ve Spojených státech v březnu zaznamenal první pokles počtu pracovních míst za dva a půl roku....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Pracovní trh
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
16:03

ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték

Česká národní banka ve středu uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky. Limit...
ČNB Banky Hypotéky
EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu
15:57

EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu

Evropská komise (EK) ve středu navrhla systém podpory krátkodobého zaměstnávání lidí, kteří by jinak mohli přijít o...
Evropská ekonomika Evropská unie Pracovní trh
Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu
14:42

Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu

Schodek státního rozpočtu Slovenska v prvním letošním čtvrtletí meziročně vzrostl o třetinu na bezmála 1,55 miliardy...
Slovensko Rozpočet Koronavirus
MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy
14:20

MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí dnes ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 87,4 miliardy korun, což je stejně jako při...
České státní dluhopisy Česká ekonomika Koronavirus