Co musíte ráno vědět (5. července)
|

Co musíte ráno vědět (5. července)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo s evropskými akciemi (v USA ve jménu oslav Dne nezávislosti peníze mlčely), jak se Evropané pustili do amerických internetových megafirem a kde na světě je nejlepší život? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Evropské akcie ve čtvrtek zakončily okolo nuly v očekávání snížení sazeb v USA

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy ve čtvrtek zaznamenaly jen minimální pohyby, když investoři po slabších makroekonomických datech z USA vyčkávali, zda Fed v červenci sníží klíčové úrokové sazby. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 zakončil čtvrteční seanci se skromným ziskem 0,09 %. Nejúspěšnějším sektorem dne byly telekomunikace, zatímco nejhůře se vedlo akciím veřejných služeb. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 odepsal 0,08 %, německý DAX stoupl o 0,11 % a francouzský CAC 40 si polepšil o 0,03 %.

Velký bratr dnes a zítra: Problémem není množství dat, ale jejich souvislosti. Systém možná jednou lidi vypne
Vyberte si v rámci moderních technologií jakýkoli obor a já vám pro něj vymyslím katastrofický scénář, vyzval v rámci debaty na platformě Alter Eko o kybernetické (ne)bezpečnosti manažer kybernetické bezpečnosti na Generálním finančním ředitelství Aleš Špidla Jána Lalku ze společnosti Surveilligence. Výhled na příští dekády je v tomto směru podle Špidly zbytečně dlouhý, stačí se podívat na příklad čínského sociálního systému.
Měnový vítěz prvního pololetí
Měnám rozvíjejících se trhů střední a východní Evropy se první polovina roku vydařila a mají našlápnuto k solidnímu celoročnímu výsledku. Statistikám vévodí ruský rubl, který si vůči euru letos zatím připisuje více než 10 %.

2. Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,27 % díky vzestupu rakouských finančních titulů, za týden index PX přidal procento

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,27 % a uzavřel seanci na 1 052,10 bodu. Šlo o jeho třetí vzestup v řadě. Růst vedly Vienna Insurance Group a Erste Group Bank, přičemž druhý jmenovaný ústav byl nejobchodovanější emisí dne. Naopak se nedařilo Stock Spirits a O2 Czech Republic. Zobchodovaný objem přesáhl 340 milionů korun. Cenné papíry Erste Group Bank si před prodlouženým víkendem polepšily o 1,36 % na 851,40 koruny. Objem obchodů s akciemi Erste byl necelých 170 milionů korun a tvořil více než 43 % celkového denního objemu na trhu. VIG získala 1,52 %, cena jedné akcie se vyšplhala na 600 korun. Z českých finančních titulů si lépe vedla Komerční banka, jejíž akcie posílily o 0,34 % na 890 korun. Cenné papíry Monety Money Bank oslabily zhruba o půl procenta na 76,55 Kč. O necelých sedm desetin procenta přišel operátor O2 C.R. a akcie ČEZ zlevnily o 0,19 % na 526 korun. Z menších emisí si nejhůře vedly cenné papíry Stock Spirits, nejlépe naopak akcie PFNonwovens. Stock si pohoršil o 2,67 % na 62 korun, PFNonwovens si polepšila o 1,37 % na 738 korun. Za celý týden stoupl index PX o procento.

Investorský magazín: Akciové tipy ze střední Evropy
Region střední a východní Evropy roste ekonomicky rychleji než eurozóna a nabízí řadu zajímavých investičních příběhů. Na některé z nich upozorňuje i poslední Investorský magazín v prvním pololetí. Prostor dostanou také evropská geopolitika nebo vlastnosti správného manažera, závěr pak jako vždy patří ekonomickému kalendáři, tentokrát hned na dva příští obchodní týdny.

3. Očekávané události

Páteční dopoledne bude patřit německé průmyslové výrobě a indexu cen britských domů od banky Halifax. Odpoledne se pak investoři zaměří na zprávu o situaci na americkém trhu práce (míra nezaměstnanosti, tvorba pracovních míst, vývoj mezd). Hospodářské výsledky představí v Evropě společnost Industrivärden. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. července a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Dolní komora francouzského parlamentu schválila digitální daň

Francouzské Národní shromáždění ve čtvrtek schválilo návrh zákona na zavedení digitální daně. Povinná platba do státní pokladny ve výši tří procent je namířená proti velkým mezinárodním internetovým firmám, ve Francii se pro ni proto vžil název GAFA, což je zkratka pro Google, Amazon, Facebook a Apple.

5. CNBC: Británie vyšetřuje Facebook a Google kvůli digitální reklamě

Britský antimonopolní úřad CMA vyšetřuje americké internetové společnosti Facebook a Google kvůli jejich dominantnímu postavení na trhu s digitální reklamou. Informovala o tom ve čtvrtek televize CNBC na svých internetových stránkách.

Americké akcie na rekordech? Ano, ale na oslavy je brzy!
Hlavní americké akciové indexy jsou na maximech a trh se těší na novou vlnu uvolňování měnové politiky. Do toho se Donald Trump dohodl se svým čínským protějškem na minimálně dočasném neútočení (či menším útočení). Ale znáte to, na trhu se vždy, podobně jako v životě, najdou škarohlídi, kteří malují čerty na zeď.

6. USA: Objem fúzí a akvizic meziročně klesl téměř o polovinu

Hodnota přeshraničních akvizic a fúzí zahrnujících společnosti z USA v první polovině letošního roku klesla o 48 % na 204 miliard USD. To je nejnižší pololetní hodnota od první poloviny roku 2014, uvedla agentura Bloomberg. Navíc žádná z deseti největších dohod oznámených v letošním roce v USA nezahrnovala zahraničního kupce nebo prodejce, zatímco v posledních letech to bývaly čtyři z deseti.

Čtyři pětiny akciového trhu jedou na autopilota
Pasivní investiční produkty představují asi 60 % akciového trhu, dalších 20 % jsou pak kvantitativní fondy, které spoléhají na sledování trendů, ne na fundamenty. Až 80 % akciového trhu je tedy zainvestováno v pasivně řízených investičních nástrojích.
Dividendoví šampioni (nejen) na volatilní červenec
Investování do podhodnocených akcií by mělo v dlouhodobém horizontu umožnit zajímavý výnos, u nadhodnocených akcií by to mělo být naopak. Podívejme se na tituly, které jsou vzhledem ke svým dividendovým výnosům na obou koncích dividendového spektra.

7. Facebook vyřešil výpadky na svých platformách

Facebooku se podařilo vyřešit problém s nahráváním nebo odesíláním mediálních souborů, který se objevil u jeho aplikací a platforem. Oznámila to společnost v noci na čtvrtek. Ve středu mnoho uživatelů po celém světě nemohlo posílat a dostávat obrázky, videa nebo jiné soubory přes platformy sociální sítě, včetně Instagramu a WhatsAppu.

8. Indie letos počítá s návratem tempa růstu HDP na 7 %

Indie předpokládá, že tempo růstu jejího hrubého domácího produktu se letos vrátí na 7 %. Hospodářství by měly podpořit růst investic a spotřeba, uvedla ve čtvrtek vláda. V minulém finančním roce, který skončil 31. března, ekonomika vzrostla o 6,8 %. To bylo nejslabší tempo za pět let. Indie má sedmou největší ekonomiku na světě.

9. EPH získá aktiva Uniperu ve Francii, byly podepsány smlouvy

Energetický a průmyslový holding podnikatele Daniela Křetínského získá elektrárny a další aktivity německé skupiny Uniper ve Francii. Ve čtvrtek byly podepsány všechny související smlouvy. Agentuře ČTK to sdělil mluvčí EPH Daniel Častvaj. Cenu nespecifikoval. Obě strany už podle něj také získaly všechna potřebná schválení od státních a regulačních orgánů.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Švýcarsko, Turecko a Vietnam

Co mají uvedené země společného, ptáte se? Pro leckoho překvapivé umístění v první desítce letošní verze žebříčku míst nejlepších pro život a práci. Žebříček každoročně vydává britská banka HSBC a v posledních pěti letech mu kraloval Singapur. Letos se umístil až druhý za Švýcarskem, které poskočilo do čela z loňské osmé příčky.

Zemi helvétského kříže na čele žebříčku nejspíše čekáte (hlavně když to tam bankéři mají tak prima), na dalších místech však najdete nejedno překvapení. Za Singapurem a Kanadou se umístilo Španělsko, až za ním Nový Zéland a Austrálie, následuje outsider z Turecka, po něm Německo (proč není Turecko zaplaveno německými gastarbeitery?), Spojené arabské emiráty a desítku uzavírá opět trochu nečekaně Vietnam.

Analytici: Samotné vystoupení Británie z EU ekonomiku nezasáhne,…
11:06

Analytici: Samotné vystoupení Británie z EU ekonomiku nezasáhne, rizikem konec roku

Od samotného formálního vystoupení Velké Británie z EU na konci ledna nelze čekat žádné výrazné dopady na vývoj trhů...
Spojené království Evropská unie Evropská ekonomika
Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je…
Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je…
09:43

Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je, varuje vědec

Jak rychle se může šířit nákaza koronavirem, která již Peking přiměla k uzavření města Wu-chan, rušení mnoha...
Čína Ekonomické a politické hrozby Krása a zdraví
Boeing 777X úspěšně absolvoval zkušební let
včera v 23:26

Boeing 777X úspěšně absolvoval zkušební let

Nový dálkový letoun americké společnost Boeing 777X v sobotu úspěšně absolvoval první zkušební let, který byl tento...
Boeing Doprava
Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu
Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu
včera v 21:31

Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu

Americká společnost Boeing v sobotu zahájila zkušební let nového letounu 777X. Stroj vzlétl v 10.09 místního času (19...
Boeing Doprava Americké akcie
Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň
včera v 12:15

Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň

Mezinárodní ratingová agentura Fitch zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka o jeden stupeň na úroveň BB....
Řecko Rating
V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel
včera v 10:14

V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank jmenovala do své dozorčí rady bývalého německého vicekancléře a...
Deutsche Bank Evropské banky Management
Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-
včera v 08:13

Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni AA-....
Rating Česká republika Česká ekonomika
Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X
24. 1. 2020 23:25

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého...
Boeing Doprava
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
24. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý týden hlavní indexy klesly zhruba o procento

Americké akcie v pátek klesly, protože rostoucí obavy ohledně koronaviru šířícího se z Číny převážily nad příznivými...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku
24. 1. 2020 22:05

Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku

Šéf amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) Steve Dickson v pátek telefonicky sdělil představitelům...
Boeing Doprava
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně…
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně…
24. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně klesly

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když investory uklidnilo čtvrteční rozhodnutí...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
24. 1. 2020 17:18

Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční

Jaderná elektrárna Dukovany odstaví o víkendu třetí výrobní blok, jehož odstávka měla podle plánu začít počátkem...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
24. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %

Pražská burza se v pátek po čtvrtečním poklesu vrátila na téměř devítileté maximum. Index PX stoupl o 0,66 procenta...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
24. 1. 2020 16:19

ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %

Objem nově poskytnutých hypoték, které podléhají od října 2018 novým limitům ukazatelů pro posuzování žadatelů, klesl...
Česká republika Hypotéky Nemovitosti
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu…
24. 1. 2020 16:00

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu podle předběžných dat klesl na 51,7 bodu, tempo růstu sektoru služeb se naopak zvýšilo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v lednu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Čínský vlastník firmy British Steel by mohl propustit až 500 lidí
24. 1. 2020 15:22

Čínský vlastník firmy British Steel by mohl propustit až 500 lidí

Čínská společnost Jingye Group, která přebírá ocelárnu British Steel, by mohla v této britské firmě propustit až 500...
Ocelářské firmy Spojené království
Ze světa investičních doporučení (24. ledna)
24. 1. 2020 15:00

Ze světa investičních doporučení (24. ledna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Kanada: Maloobchodní tržby v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,9 %
24. 1. 2020 14:32

Kanada: Maloobchodní tržby v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,9 %

Kanadské maloobchodní tržby se v listopadu meziměsíčně zvýšily o 0,9 % po poklesu o 1,2 % v říjnu. Tržby bez...
Kanada Maloobchod Tržby
Většina kryptoměn v závěru týdne ztrácí, bitcoin naopak mírně roste
24. 1. 2020 14:04

Většina kryptoměn v závěru týdne ztrácí, bitcoin naopak mírně roste

Trh s digitálními měnami se v závěru týdne pohybuje převážně v červených číslech; proti trendu ale jde bitcoin, který...
Kryptoměny Bitcoin