Co musíte ráno vědět (5. července)
|

Co musíte ráno vědět (5. července)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo s evropskými akciemi (v USA ve jménu oslav Dne nezávislosti peníze mlčely), jak se Evropané pustili do amerických internetových megafirem a kde na světě je nejlepší život? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Evropské akcie ve čtvrtek zakončily okolo nuly v očekávání snížení sazeb v USA

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy ve čtvrtek zaznamenaly jen minimální pohyby, když investoři po slabších makroekonomických datech z USA vyčkávali, zda Fed v červenci sníží klíčové úrokové sazby. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 zakončil čtvrteční seanci se skromným ziskem 0,09 %. Nejúspěšnějším sektorem dne byly telekomunikace, zatímco nejhůře se vedlo akciím veřejných služeb. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 odepsal 0,08 %, německý DAX stoupl o 0,11 % a francouzský CAC 40 si polepšil o 0,03 %.

Velký bratr dnes a zítra: Problémem není množství dat, ale jejich souvislosti. Systém možná jednou lidi vypne
Vyberte si v rámci moderních technologií jakýkoli obor a já vám pro něj vymyslím katastrofický scénář, vyzval v rámci debaty na platformě Alter Eko o kybernetické (ne)bezpečnosti manažer kybernetické bezpečnosti na Generálním finančním ředitelství Aleš Špidla Jána Lalku ze společnosti Surveilligence. Výhled na příští dekády je v tomto směru podle Špidly zbytečně dlouhý, stačí se podívat na příklad čínského sociálního systému.
Měnový vítěz prvního pololetí
Měnám rozvíjejících se trhů střední a východní Evropy se první polovina roku vydařila a mají našlápnuto k solidnímu celoročnímu výsledku. Statistikám vévodí ruský rubl, který si vůči euru letos zatím připisuje více než 10 %.

2. Pražská burza si ve čtvrtek připsala 0,27 % díky vzestupu rakouských finančních titulů, za týden index PX přidal procento

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,27 % a uzavřel seanci na 1 052,10 bodu. Šlo o jeho třetí vzestup v řadě. Růst vedly Vienna Insurance Group a Erste Group Bank, přičemž druhý jmenovaný ústav byl nejobchodovanější emisí dne. Naopak se nedařilo Stock Spirits a O2 Czech Republic. Zobchodovaný objem přesáhl 340 milionů korun. Cenné papíry Erste Group Bank si před prodlouženým víkendem polepšily o 1,36 % na 851,40 koruny. Objem obchodů s akciemi Erste byl necelých 170 milionů korun a tvořil více než 43 % celkového denního objemu na trhu. VIG získala 1,52 %, cena jedné akcie se vyšplhala na 600 korun. Z českých finančních titulů si lépe vedla Komerční banka, jejíž akcie posílily o 0,34 % na 890 korun. Cenné papíry Monety Money Bank oslabily zhruba o půl procenta na 76,55 Kč. O necelých sedm desetin procenta přišel operátor O2 C.R. a akcie ČEZ zlevnily o 0,19 % na 526 korun. Z menších emisí si nejhůře vedly cenné papíry Stock Spirits, nejlépe naopak akcie PFNonwovens. Stock si pohoršil o 2,67 % na 62 korun, PFNonwovens si polepšila o 1,37 % na 738 korun. Za celý týden stoupl index PX o procento.

Investorský magazín: Akciové tipy ze střední Evropy
Region střední a východní Evropy roste ekonomicky rychleji než eurozóna a nabízí řadu zajímavých investičních příběhů. Na některé z nich upozorňuje i poslední Investorský magazín v prvním pololetí. Prostor dostanou také evropská geopolitika nebo vlastnosti správného manažera, závěr pak jako vždy patří ekonomickému kalendáři, tentokrát hned na dva příští obchodní týdny.

3. Očekávané události

Páteční dopoledne bude patřit německé průmyslové výrobě a indexu cen britských domů od banky Halifax. Odpoledne se pak investoři zaměří na zprávu o situaci na americkém trhu práce (míra nezaměstnanosti, tvorba pracovních míst, vývoj mezd). Hospodářské výsledky představí v Evropě společnost Industrivärden. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. července a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Dolní komora francouzského parlamentu schválila digitální daň

Francouzské Národní shromáždění ve čtvrtek schválilo návrh zákona na zavedení digitální daně. Povinná platba do státní pokladny ve výši tří procent je namířená proti velkým mezinárodním internetovým firmám, ve Francii se pro ni proto vžil název GAFA, což je zkratka pro Google, Amazon, Facebook a Apple.

5. CNBC: Británie vyšetřuje Facebook a Google kvůli digitální reklamě

Britský antimonopolní úřad CMA vyšetřuje americké internetové společnosti Facebook a Google kvůli jejich dominantnímu postavení na trhu s digitální reklamou. Informovala o tom ve čtvrtek televize CNBC na svých internetových stránkách.

Americké akcie na rekordech? Ano, ale na oslavy je brzy!
Hlavní americké akciové indexy jsou na maximech a trh se těší na novou vlnu uvolňování měnové politiky. Do toho se Donald Trump dohodl se svým čínským protějškem na minimálně dočasném neútočení (či menším útočení). Ale znáte to, na trhu se vždy, podobně jako v životě, najdou škarohlídi, kteří malují čerty na zeď.

6. USA: Objem fúzí a akvizic meziročně klesl téměř o polovinu

Hodnota přeshraničních akvizic a fúzí zahrnujících společnosti z USA v první polovině letošního roku klesla o 48 % na 204 miliard USD. To je nejnižší pololetní hodnota od první poloviny roku 2014, uvedla agentura Bloomberg. Navíc žádná z deseti největších dohod oznámených v letošním roce v USA nezahrnovala zahraničního kupce nebo prodejce, zatímco v posledních letech to bývaly čtyři z deseti.

Čtyři pětiny akciového trhu jedou na autopilota
Pasivní investiční produkty představují asi 60 % akciového trhu, dalších 20 % jsou pak kvantitativní fondy, které spoléhají na sledování trendů, ne na fundamenty. Až 80 % akciového trhu je tedy zainvestováno v pasivně řízených investičních nástrojích.
Dividendoví šampioni (nejen) na volatilní červenec
Investování do podhodnocených akcií by mělo v dlouhodobém horizontu umožnit zajímavý výnos, u nadhodnocených akcií by to mělo být naopak. Podívejme se na tituly, které jsou vzhledem ke svým dividendovým výnosům na obou koncích dividendového spektra.

7. Facebook vyřešil výpadky na svých platformách

Facebooku se podařilo vyřešit problém s nahráváním nebo odesíláním mediálních souborů, který se objevil u jeho aplikací a platforem. Oznámila to společnost v noci na čtvrtek. Ve středu mnoho uživatelů po celém světě nemohlo posílat a dostávat obrázky, videa nebo jiné soubory přes platformy sociální sítě, včetně Instagramu a WhatsAppu.

8. Indie letos počítá s návratem tempa růstu HDP na 7 %

Indie předpokládá, že tempo růstu jejího hrubého domácího produktu se letos vrátí na 7 %. Hospodářství by měly podpořit růst investic a spotřeba, uvedla ve čtvrtek vláda. V minulém finančním roce, který skončil 31. března, ekonomika vzrostla o 6,8 %. To bylo nejslabší tempo za pět let. Indie má sedmou největší ekonomiku na světě.

9. EPH získá aktiva Uniperu ve Francii, byly podepsány smlouvy

Energetický a průmyslový holding podnikatele Daniela Křetínského získá elektrárny a další aktivity německé skupiny Uniper ve Francii. Ve čtvrtek byly podepsány všechny související smlouvy. Agentuře ČTK to sdělil mluvčí EPH Daniel Častvaj. Cenu nespecifikoval. Obě strany už podle něj také získaly všechna potřebná schválení od státních a regulačních orgánů.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Švýcarsko, Turecko a Vietnam

Co mají uvedené země společného, ptáte se? Pro leckoho překvapivé umístění v první desítce letošní verze žebříčku míst nejlepších pro život a práci. Žebříček každoročně vydává britská banka HSBC a v posledních pěti letech mu kraloval Singapur. Letos se umístil až druhý za Švýcarskem, které poskočilo do čela z loňské osmé příčky.

Zemi helvétského kříže na čele žebříčku nejspíše čekáte (hlavně když to tam bankéři mají tak prima), na dalších místech však najdete nejedno překvapení. Za Singapurem a Kanadou se umístilo Španělsko, až za ním Nový Zéland a Austrálie, následuje outsider z Turecka, po něm Německo (proč není Turecko zaplaveno německými gastarbeitery?), Spojené arabské emiráty a desítku uzavírá opět trochu nečekaně Vietnam.

Kjódó: Nissan hodlá zrušit více než 10 000 pracovních míst
Kjódó: Nissan hodlá zrušit více než 10 000 pracovních míst
18:17

Kjódó: Nissan hodlá zrušit více než 10 000 pracovních míst

Japonský výrobce automobilů Nissan Motor hodlá zrušit více než 10 000 pracovních míst po celém světě. Informovala o...
Japonsko Auta Asijské akcie
Evropské akcie v úterý zdražily po zvolení Borise Johnsona do čela…
Evropské akcie v úterý zdražily po zvolení Borise Johnsona do čela…
18:00

Evropské akcie v úterý zdražily po zvolení Borise Johnsona do čela britských konzervativců

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v pozitivním pásmu, když se investoři soustředili na dění v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Alibaba umožní malým americkým firmám prodávat u ní své zboží
17:33

Alibaba umožní malým americkým firmám prodávat u ní své zboží

Alibaba umožní malým americkým firmám, aby u ní prodávaly své zboží. Největší čínský internetový prodejce to uvedl ve...
Alibaba Čína
Bloomberg: Pololetní tržby Huawei vzrostly o zhruba 30 procent
Bloomberg: Pololetní tržby Huawei vzrostly o zhruba 30 procent
17:18

Bloomberg: Pololetní tržby Huawei vzrostly o zhruba 30 procent

Tržby čínského výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies se v letošním prvním pololetí zvýšily o zhruba...
Čína Telekomunikace Výsledková sezóna
Ze světa investičních doporučení (23. července)
17:00

Ze světa investičních doporučení (23. července)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Pražská burza v úterý mírně stoupla, akcie skupiny CME zdražily o…
Pražská burza v úterý mírně stoupla, akcie skupiny CME zdražily o…
16:45

Pražská burza v úterý mírně stoupla, akcie skupiny CME zdražily o více než 3 %

Pražská burza v úterý uzavřela v plusu, index PX zpevnil o 0,15 % na 1 071,22 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Prodeje starších domů v červnu klesly o 1,7 %
16:00

USA: Prodeje starších domů v červnu klesly o 1,7 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v červnu meziměsíčně klesly o 1,7 % na celoročně přepočítané tempo 5,27...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
MMF mírně zhoršil odhad růstu globální ekonomiky
MMF mírně zhoršil odhad růstu globální ekonomiky
15:02

MMF mírně zhoršil odhad růstu globální ekonomiky

Světová ekonomika letos vykáže růst o 3,2 procenta, příští rok pak tempo růstu zrychlí na 3,5 procenta. V aktualizaci...
Světové akcie Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst
Sazka má zájem o provozování loterie v Turecku
14:55

Sazka má zájem o provozování loterie v Turecku

Česká loterijní společnost Sazka Group má zájem o provozování státní loterie v Turecku. Sazka v úterním sdělení...
Sázky a hazard Turecko
Česko nepřijde o 37 miliard Kč z evropských dotací, splnilo cíle EU
14:52

Česko nepřijde o 37 miliard Kč z evropských dotací, splnilo cíle EU

Česko nepřijde o 37 miliard korun z evropských dotací na programové období 2014 až 2020 z takzvané výkonnostní...
Česká republika Evropská unie Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy
Izraelská Gazit-Globe koupí celou firmu Atrium, jež působí i v ČR
14:02

Izraelská Gazit-Globe koupí celou firmu Atrium, jež působí i v ČR

Izraelská realitní společnost Gazit-Globe se dohodla na převzetí 40procentního podílu ve firmě Atrium European Real...
Izrael Fúze a akvizice Realitní trh
Zisk Harley-Davidson klesl o 19,3 procenta, překonal však odhady
13:18

Zisk Harley-Davidson klesl o 19,3 procenta, překonal však odhady

Americkému výrobci motocyklů Harley-Davidson klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 19,3 procenta na 195,6 milionu...
Americké akcie Výsledková sezóna
Novým šéfem britských konzervativců se stal Boris Johnson
13:06

Novým šéfem britských konzervativců se stal Boris Johnson

Boris Johnson porazil ve stranickém hlasování Jeremyho Hunta a povede Konzervativní stranu po Therese Mayové. Johnson...
Spojené království Politika