Co musíte ráno vědět (5. května)
|

Co musíte ráno vědět (5. května)

Jak se v pondělí dařilo akciím v Evropě a ve Spojených státech, o kolik nul na svých bankovkách se dobrovolně připraví Írán a jak se dělá self promotion na nejvyšší úrovni? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí posílily díky technologickým firmám, nedařilo se aerolinkám

Americké akcie zahájily týden růstem, když indexy Dow a S&P 500 před koncem seance smazaly předchozí ztráty. K posílení pomohly hlavně velké technologické a internetové společnosti a růst cen ropy, které převážily nad obavami kvůli obnovenému napětí mezi USA a Čínou a rozhodnutí firmy Berskhire Hathaway zbavit se podílů ve velkých aerolinkách. Index Dow stoupl o 0,11 % na 23 749,76 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,42 % na 2 842,74 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,23 % na 8 710,71 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,28 % na 35,97 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 0,629 %.

Investorský magazín: Tištění peněz a jeho (ne)rizika, chyby podle Dalia a ruské akcie
Burzy jako na houpačce a rotačky centrálních bank v plném chodu. Investorský magazín se tentokrát zabývá chováním trhů v době koronavirové krize a dopady bezprecedentního tištění peněz. Hlavní téma je doplněno aktuálními tržními radami od expertů z New Yorku a Moskvy, v závěru pak nechybí stručný ekonomický kalendář na nový obchodní týden.
KONTEXT: Sell in May? No way!
Pro americké akcie byl duben nejlepší měsíc za více než třicet let, ty evropské si pak připsaly nejvyšší zisky od října 2015. S prvním květnem jako kdyby se připomněla realita, 2-3% výplach na klíčových trzích přitom ani zdaleka nereflektuje temná oblaka vznášející se nad globální ekonomikou. Ani tak ale není potřeba z trhu utíkat.

2. Evropské akcie začaly týden propadem

Akcie v Evropě v pondělí výrazně ztrácely. Podobně jako na ostatních akciových trzích byly i v Evropě jedním z hlavních faktorů ovlivňujících náladu investorů neshody mezi USA a Čínou ohledně původu koronaviru způsobujícího nemoc covid-19. Panevropský index STOXX Europe 600 ztratil 2,65 % na 328,44 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,16 % na 5 753,78 bodu, francouzský CAC 40 skončil se ztrátou 4,24 % na 4 378,23 bodu a německý DAX oslabil o 3,64 % na 10 466,80 bodu.

Utrácení na plný plyn aneb Vítejte zpět v 70. letech
V roce 1976 vyměřila švédská vláda spisovatelce Astrid Lindgrenové mezní daňovou sazbu 102 %. Autorka na to zareagovala satirickou pohádkou Pomperipossa ve světě peněz. Nejenže vyprovokovala zuřivou debatu, způsobila v témže roce dokonce velkou volební prohru sociálnědemokratické vládě, která tak musela poprvé po 44 letech od válu.
Expertní tržní výhled: Květen může být ve znamení dalších poklesů, Buffett je extrémně opatrný
Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových a dalších trhů. Nejen o tom v expertním tržním výhledu s investičním stratégem Filipem Kejlou z WOOD & Company a šéfredaktorem Investičního webu Petrem Novotným. Ptát se můžete i vy.

3. Pražská burza v pondělí ztrácela, nedařilo se většině hlavních emisí

Pražská burza zahájila týden poklesem, index PX se snížil o 1,17 % na 862,95 bodu. Nedařilo se zejména rakouským finančním titulům a energetické společnosti ČEZ. Výraznějšímu poklesu indexu zabránily cenné papíry technologické firmy Avast a Komerční banky. 

Je možné se lépe připravit na (další pandemii) a její ekonomické důsledky?
Pandemie koronaviru a s ní související opatření v zájmu ochrany zdraví lidí tlačí ekonomiku do hluboké recese. Je vůbec možné se na něco podobného v budoucnu připravit? Věřím, že ano, a že můžeme dokonce založit na nebývalý hospodářský růst.
Lekce pro investory z doby koronavirové
Ještě v polovině února se zdálo, že růst cen akcií a dalších aktiv nemůže nic zastavit. Stačilo pár dnů a trhy se začaly pod náporem prodejních příkazů hroutit. I v tomto případě však platí, že vše špatné je pro něco dobré. Investorům uplynulé týdny přinejmenším připomněly některé důležité investiční a tržní pravdy.

4. Očekávané události

Úterní dopoledne bude patřit britskému indexu nákupních manažerů v sektoru služeb a ve stavebnictví a výrobní inflaci v eurozóně. Evropská komise navíc zveřejní novou makroekonomickou prognózu. Odpoledne Spojené státy přidají výsledek obchodní bilance, PMI za sektor služeb a kompozitní dubnový index nákupních manažerů. Výsledky hospodaření na trh pošlou v Evropě firmy Pandora, Repsol, BNP Paribas, Fiat Chrysler Automobiles, Intesa Sanpaolo nebo AXA, na pražské burze MONETA a v zámoří DuPont, Marathon Petroleum, Activision Blizzard, Devon Energy či Walt Disney. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. května a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturou Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecko letos čeká pokles ekonomiky o 4,7 až 8,9 %

Řecká ekonomika v letošním roce v důsledku šíření koronaviru klesne o 4,7 až 8,9 %. V dokumentu pro Evropskou komisi to uvedla řecká vláda. Dodala, že mezi její hlavní cíle patří obnovit hospodářský růst a přilákat investice.

6. Podnikatelská aktivita v eurozóně je v hlubokém útlumu

Podnikatelská aktivita v eurozóně se v dubnu kvůli pandemii nemoci covid-19 téměř zastavila. Její index se propadl na rekordní minimum. Ukázaly to finální výsledky průzkumu, které v pondělí zveřejnila konzultační společnost IHS Markit.

7. HDP Hongkongu v prvním kvartálu kvůli koronaviru rekordně klesl

Ekonomika Hongkongu v prvním čtvrtletí letošního roku klesla meziročně o 8,9 %, což je největší pokles od roku 1974, kdy se začal tento údaj sledovat. Ekonomický propad se prohloubil ze 3 % ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnila vláda. K vysokému propadu přispěla pandemie nemoci covid-19, která zhoršila již tak špatnou situaci v zemi způsobenou loňskými násilnými protivládními protesty a cly souvisejícími s obchodní válkou mezi USA a Čínou.

8. Schodek slovenského rozpočtu za dobu pandemie výrazně vzrostl

Schodek slovenského státního rozpočtu v dubnu, tedy v době pandemie nemoci covid-19, výrazně vzrostl. Dosáhl 87 % hodnoty, která je plánovaná na celý letošní rok. Informovalo o tom v pondělí slovenské ministerstvo financí, které už dříve zhoršilo odhad letošního vývoje ekonomiky i příjmů státu z daní a povinných odvodů.

9. USA: Čína a Rusko zneužívají koronaviru k prosazování svých zájmů

Rusko a Čína zneužívají krize kolem šíření koronaviru k prosazování svých zájmů v Evropě. V rozhovoru s italským deníkem La Stampa to v pondělí prohlásil americký ministr obrany Mark Esper, který zároveň označil za škodlivé snahy o prosazování mobilních technologií čínské společnosti Huawei.

10. Írán kvůli poklesu své měny škrtne na bankovkách čtyři nuly

Íránský parlament schválil zákon, který umožňuje škrtnout na bankovkách domácí měny ríjál čtyři nuly. Změna je reakcí na prudký pokles hodnoty měny kvůli americkým sankcím. Oficiální měnou země se pak má nově stát túmán. Oznámila to v pondělí státní média.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Reklama na dokonalost

V době, kdy je v USA přes 1,2 milionu lidí s covidem-19 a počet obětí se blíží 70 tisícům a kdy 30 milionů lidí přišlo v průběhu několika týdnů o práci, je publikování takového videa na svém twitterovém účtu projevem absolutního nedostatku soudnosti. V dnešní době takový způsob politiky ale bohužel vyhrává volby. 

Schillerová nepodporuje státní záruku pro společnost Smartwings
před 36 minutami

Schillerová nepodporuje státní záruku pro společnost Smartwings

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nepodporuje státní záruku pro leteckou skupinu Smartwings. V debatě...
Česká republika Doprava Koronavirus
Schillerová chce o schodku až půl bilionu korun debatovat v koalici
před hodinou

Schillerová chce o schodku až půl bilionu korun debatovat v koalici

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) už má připravenou novelu zákona o státním rozpočtu, kterou by zvýšila...
Česká republika Česká ekonomika Politika
Kvůli koronaviru byla zrušena zakázka u 59 % stavebních firem
10:03

Kvůli koronaviru byla zrušena zakázka u 59 % stavebních firem

Se zrušením zakázky se kvůli opatřením proti koronaviru setkalo 59 procent stavebních firem. V průměru jim bylo...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Meziroční inflace v Česku podle odhadů v květnu klesla na 2,6 procenta
08:57

Meziroční inflace v Česku podle odhadů v květnu klesla na 2,6 procenta

Meziroční inflace v květnu klesla na 2,6 % z dubnových 3,2 %, odhadují analytici oslovení ČTK. Za meziročním snížením...
Česká ekonomika Česká republika Inflace
Čínský vývoz i dovoz v květnu klesly, dovoz nejvíce za čtyři roky
Čínský vývoz i dovoz v květnu klesly, dovoz nejvíce za čtyři roky
08:00

Čínský vývoz i dovoz v květnu klesly, dovoz nejvíce za čtyři roky

Vývoz z Číny v květnu klesl, propad dovozu byl dokonce největší za čtyři roky. Oznámil to čínský celní úřad. Omezení...
Čína Mezinárodní obchod Emerging Markets
Němečtí zákonodárci hledají cestu ven z rozhodnutí soudu o ECB
03:33

Němečtí zákonodárci hledají cestu ven z rozhodnutí soudu o ECB

Skupina německých zákonodárců napříč stranami chce spolupracovat na vyřešení námitky německého ústavního soudu vůči...
Německo Eurozóna Centrální banky
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 21:00

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Polský premiér doufá, že ekonomika neklesne o více než 4 %
včera v 12:53

Polský premiér doufá, že ekonomika neklesne o více než 4 %

Polský premiér doufá, že ekonomika letos následkem koronavirové krize neklesne více než o čtyři procenta a míra...
Polsko Recese Střední a východní Evropa
Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow…
Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow…
5. 6. 2020 22:30

Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow za celý týden zpevnil bezmála o 7 %

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne prudce vzrostly a index Nasdaq Composite uzavřel těsně pod rekordem z...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Dodávky Airbusu v květnu meziměsíčně vzrostly
5. 6. 2020 20:44

Dodávky Airbusu v květnu meziměsíčně vzrostly

Evropskému výrobci letadel Airbus se podařilo v květnu zlepšit dodávky letadel ve srovnání s předchozím měsícem. I...
Airbus Průmysl Doprava
Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií
5. 6. 2020 18:48

Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií

Společnost Facebook začíná na stejnojmenné sociální síti k obsahu některých ruských, čínských a dalších médií...
Média Facebook
Evropské akcie v pátek opět výrazně zpevnily, pomohla jim data z…
Evropské akcie v pátek opět výrazně zpevnily, pomohla jim data z…
5. 6. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek opět výrazně zpevnily, pomohla jim data z amerického trhu práce

Akcie na evropských trzích v pátek od rána sílily a nervozita z očekávaných údajů z trhu práce USA nebyla příliš znát...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Majitel aerolinek BA zvažuje právní kroky kvůli karanténě
5. 6. 2020 17:19

Majitel aerolinek BA zvažuje právní kroky kvůli karanténě

Společnost IAG, která mimo jiné vlastní aerolinky British Airways, zvažuje právní kroky kvůli britskému karanténnímu...
Doprava Koronavirus
Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se…
Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se…
5. 6. 2020 16:50

Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se bankám

Pražská burza rostla popáté za sebou, index PX v pátek posílil nejvýrazněji za zhruba dva měsíce, a to o 2,7 % na 957...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Jednání EU s Británií nepokročila, obě strany chtějí zrychlit
5. 6. 2020 15:05

Jednání EU s Británií nepokročila, obě strany chtějí zrychlit

Další kolo vyjednávání o budoucích vztazích Evropské unie a Británie nepřineslo zásadní sblížení postojů v klíčových...
Evropská unie Spojené království
Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v…
Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v…
5. 6. 2020 14:30

Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v květnu vzniklo 2,51 milionu míst a míra nezaměstnanosti klesla na 13,3 %

Ve Spojených státech v květnu mimo zemědělství vzniklo 2,51 milionu pracovních míst. Analytici přitom odhadovali, že...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Centrální banka: Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 procenta
5. 6. 2020 13:22

Centrální banka: Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 procenta

Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 %, uvedla v páteks ve svém odhadu centrální banka. Pokud na podzim přijde i jen...
Rakousko HDP Koronavirus
Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je…
Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je…
5. 6. 2020 12:36

Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je kupovat s cílovou cenou 72 Kč

Analytici společnosti Patria Finance začali pokrývat akcie finančního domu MONETA Money Bank s doporučením kupovat a...
Investiční doporučení Cílové ceny MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Maloobchod se v dubnu propadl méně, než se čekalo
5. 6. 2020 12:01

Maloobchod se v dubnu propadl méně, než se čekalo

Maloobchodní tržby v dubnu zaznamenaly slabší pokles, než analytici předpovídali. Mohou za to především revidovaná...
Maloobchod Česká ekonomika