Co musíte ráno vědět (7. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (7. dubna)

Jak se v pondělí dařilo akciím na světových trzích, co nového v boji s koronavirem na scéně Evropské unie a jak vlastně COVID-19 porazíme? To všechno musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy v pondělí přidaly přes 7 %. Trh cítí naději, že je vrchol pandemie blízko

Americké akcie v pondělí výrazně zpevnily. Hlavní tři akciové indexy si připsaly přes sedm procent. Mírný denní pokles počtu obětí nemoci COVID-19 v New Yorku, tedy ve státě, který šíření koronaviru sužuje v rámci USA nejvíce, vyvolal naději, že hlavní nápor pandemie zde polevuje. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 7,73 % na 22 679,99 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 7,03 % na 2 663,68 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 7,33 % na 7913,24 bodu. Index volatility VIX klesl jen o 3,33 % na 45,24 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvedl o devět bazických bodů na 0,674 %. Cena americké ropy WTI spadla o více než 7 % na 26,3 USD za barel, Brent odepsal jen 3 % na 33 USD za barel. Zlato i stříbro přidaly zhruba 4 % a nejsledovanější kryptoměny solidně vzrostly (bitcoin +6 %, ethereum +13 %).

7 akcií, které by měly těžit z nízkých sazeb Fedu a podpůrného balíku americké vlády
Americké akcie za první čtvrtletí kvůli nejistotě spojené s dopady pandemie COVID-19 a opatřením pro boj s ní odepsaly kolem 20 %, některé tituly i výrazně více. Americká centrální banka mezitím razantně uvolnila měnovou politiku a vláda Spojených států schválila balík opatření na podporu ekonomiky v objemu 2,2 bilionu USD. Které konkrétní akciové tituly by měly z kroků Fedu a politiků těžit?

2. Evropské akcie v pondělí posílily, obětí nemoci COVID-19 přibývá pomaleji

Evropské akcie v pondělí výrazně zpevnily. Skutečnost, že na kontinentu nárůst počtu obětí nemoci COVID-19 zpomalil, totiž vzbudila naděje, že zavedené restrikce se budou postupně uvolňovat. Panevropský akciový index STOXX 600 si připsal 3,73 % na 320,58 bodu. Nejvíce posílily akcie v automobilovém odvětví a v sektoru cestovního ruchu. Německý akciový index DAX má za sebou nejlepší seanci za dva týdny, stoupl o 5,77 % na 10 075,17 bodu. Index pařížské burzy CAC 40 se zvýšil o 4,61 % na 4 346,14 bodu. Index milánské burzy FTSE/MIB vzrostl o 4 % na 17 039,31 bodu a hlavní index londýnské burzy FTSE 100 si připsal 3,08 % na 5 582,29 bodu.

Vztah mezi recesemi a tržními krachy
O příchodu recese již nikdo nepochybuje. Aby se jí jednotlivé ekonomiky i celý svět vyhnuly, musel by se stát doslova zázrak. Očekávaný propad hospodářství si vybírá daň i na akciovém trhu, ostatně jako téměř vždy v historii.

3. Pražská burza v pondělí výrazně zpevnila, akcie Erste vyskočily o téměř 11 %

Pražská burza zahájila týden výraznějším růstem, index PX v pondělí stoupl o 4,34 % na 807,95 bodu. Posílily téměř všechny tituly, dařilo se zejména finančním emisím v čele s Erste Group Bank, jejíž akcie si připsaly téměř 11 %.

Investorský magazín: Levné peníze, měnové riziko a český drobný investor
Tiskárny peněz jedou na historicky nejvyšší výkon. Co to znamená pro drobného investora, který se ještě navíc musí doma skrývat před koronavirem? Odpovědi hledá Investorský magazín, ve kterém dostanou prostor ještě třeba nemovitostní fondy nebo česká koruna a s ní spojené riziko pro domácí drobné investory. Nechybí ani ekonomický kalendář na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

úterý nad ránem bude australská centrální banka jednat o nastavení měnové politiky. Ráno vyjde v Německu zpráva o průmyslové výrobě, v ČR statistika maloobchodních tržeb a v Británii index cen domů od banky Halifax. Odpoledne se investoři ve Spojených státech zaměří na index ekonomického optimismu IBD/TIPP a statistiku JOLTS z trhu práce. Hospodářské výsledky ve Spojených státech zveřejní společnost Levi Strauss. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. dubna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturou Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ursula von der Leyenová: EU potřebuje Marshallův plán, rozpočet se musí proměnit

Evropská unie potřebuje masivní záchranný plán pro dobu, kdy odezní pandemie COVID-19 těžce zasahující ekonomiky unijních zemí. Jeho stěžejní součástí bude příští sedmiletý rozpočet EU, jehož podoba se musí proti nedávným návrhům změnit. Napsala to v neděli předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v textu otištěném několika evropskými médii. Španělský premiér Pedro Sánchez varoval, že pokud EU nepřijde s daleko výraznějším hospodářským stimulem než dosud, je v sázce její budoucnost.

6. Eurokomisaři chtějí záchranný koronavirový fond pro celou EU

Země Evropské unie by měly vytvořit nový společný fond, který by pomohl unijním ekonomikám zotavit se z následků koronavirové krize. Státy by do něj mohly získávat peníze například vydáváním společných dlouhodobých dluhopisů nebo do něj nasměrovat část svých daňových příjmů. Ve společném prohlášení to v pondělí uvedli eurokomisaři pro vnitřní trh a ekonomiku Thierry Breton a Paolo Gentiloni. Nástroje ke zmírnění očekávané recese budou v úterý hledat během videokonference unijní ministři financí a takzvané koronové dluhopisy budou jedním z diskutovaných témat.

7. Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí

Více než polovina z 54 afrických států zavedla omezení pohybu, dopravní omezení nebo jiná opatření ve snaze zabránit šíření koronaviru. Kvůli těmto restrikcím i hospodářské situaci ve světě přicházejí miliony Afričanů o práci. Mnoho z nich přitom žije ze dne na den a nemá žádné úspory.

Ropa, zlato, stříbro a měď: Najdou komodity podporu u fiskální artilerie?
Pandemie koronaviru přinesla tři významné makroekonomické impulzy. Všechny budou mít v nadcházejících měsících velký dopad na komodity, zejména v energetickém sektoru. Světová ekonomika prožívá v současnosti největší poptávkový šok od globální finanční krize, šok nabídky a navíc i cenovou válku na trhu s ropou. To vše dohromady způsobuje destrukci kapitálu.

8. Ministr: Francii letos čeká nejhorší recese od roku 1945

Francouzské hospodářství letos čeká nejhorší recese od skončení druhé světové války, odhaduje francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Propad hrubého domácího produktu by mohl přesáhnout 2,2 %, řekl v pondělí ministr na slyšení v komisi pro ekonomické záležitosti francouzského Senátu.

9. Euler Hermes snížila kvůli koronaviru rating 18 zemím včetně ČR

Úvěrová pojišťovna Euler Hermes kvůli riziku prodloužené recese a vlně bankrotů způsobených vypuknutím pandemie koronaviru oznámila snížení ratingu 18 zemím včetně České republiky. Euler Hermes, která je světovým lídrem v pojištění pohledávek, to v pondělí oznámila ČTK.

10. MMF vidí povzbudivé signály oživení v Číně, i když omezené

Mezinárodní měnový fond vidí omezené, ale povzbudivé signály oživení v Číně, která byla první zemí zasaženou pandemií nemoci COVID-19. Současně ale varoval, že nelze vyloučit obnovení pandemie v Číně i jinde ve světě.

KONTEXT: Nad rozvíjejícími se trhy se blýská aneb (Ne)poučení se z krizového vývoje
Jihoafrická republika zvažuje žádost o pomoc od Mezinárodního měnového fondu, další rozvíjející se země se mohou brzy dostat do podobné situace. Pandemie COVID-19 a navazující preventivní opatření totiž zmrazily mnohé životadárné toky, bez nichž se (nejen) tyto země dlouho neobejdou. Trh na to reaguje masivními výprodeji, na to nejhorší se ale stále čeká.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Chytřejší než virus  

Pro všechny, kteří jsou zoufalí z toho, jak jim koronavirus znepříjemňuje život, případně z toho, že se nakonec stejně budou muset nakazit, máme jednu zásadní a nadmíru pozitivní zprávu. Prezident USA zjistil, že virus je odolný a chytrý, ale nebojte se. My jsme (nebo oni jsou, nebo jen on je) odolnější a chytřejší! Odteď budete spát klidněji.

A pro všechny, kteří si myslí, že si snad děláme legraci z amerického prezidenta, máme vysvětlení, jak to je s možností využívat hydrochlorochin. Není vám to jasné? Nám také ne, ale platí, že jsme odolnější a chytřejší.

Tisíce lidí ve Francii protestovaly proti propouštění v Renaultu
15:34

Tisíce lidí ve Francii protestovaly proti propouštění v Renaultu

Několik tisíc lidí v sobotu před továrnou automobilky Renault ve francouzském městě Maubeuge protestovalo proti...
Francie Pracovní trh Auta
EU a Berlín se domluvily stran záchranného balíčku pro Lufthansu
15:25

EU a Berlín se domluvily stran záchranného balíčku pro Lufthansu

Německá vláda se dohodla s Evropskou unií ohledně záchranného balíčku devět miliard eur pro leteckou společnost...
Německo Evropská unie Deutsche Lufthansa
Merkelová kvůli koronaviru odmítla pozvánku Trumpa na summit G7
08:22

Merkelová kvůli koronaviru odmítla pozvánku Trumpa na summit G7

Německá kancléřka Angela Merkelová odmítla pozvánku amerického prezidenta Donalda Trumpa na možný summit vůdců zemí...
Donald Trump Německo Spojené státy americké (USA)
Americké akcie v pátek převážně vzrostly, za celý týden přidaly…
Americké akcie v pátek převážně vzrostly, za celý týden přidaly…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek převážně vzrostly, za celý týden přidaly indexy Dow a S&P 500 více než 3 %

Americké akcie v pátek převážně zpevnily. Většinu průběžných ztrát smazaly po tiskové konferenci prezidenta Donalda...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie skončily v pátek ve ztrátě, za týden i měsíc ale…
Evropské akcie skončily v pátek ve ztrátě, za týden i měsíc ale…
včera v 18:00

Evropské akcie skončily v pátek ve ztrátě, za týden i měsíc ale skončily v plusu

Evropské akcie v pátek nedokázaly navázat na sérii čtyř ziskových dnů a poměrně výrazně ztrácely, protože je...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Na burze se objeví akcie České zbrojovky. Proč se s nimi (zatím)…
Na burze se objeví akcie České zbrojovky. Proč se s nimi (zatím)…
včera v 17:53

Na burze se objeví akcie České zbrojovky. Proč se s nimi (zatím) nebude obchodovat?

Na pražské burze se objeví v pondělí akcie České zbrojovky, ale obchodovat se s nimi zatím nebude. Mluvčí BCPP Jiří...
Pražská burza Akcie ČR Zbraně
Brusel ani Londýn nevěří v brzký pokrok pobrexitových jednání
včera v 17:46

Brusel ani Londýn nevěří v brzký pokrok pobrexitových jednání

Nevelkou naději na pokrok ve vyjednávání budoucích vztahů Evropské unie a Británie vkládají obě strany do dalšího...
Spojené království Evropská unie Politika
Pražská burza v pátek opět oslabila, nedařilo bankovním titulům
Pražská burza v pátek opět oslabila, nedařilo bankovním titulům
včera v 16:55

Pražská burza v pátek opět oslabila, nedařilo bankovním titulům

Pražská burza v pátek znovu oslabila. Index PX klesl o 0,68 % na 895,52 bodu. Nejvýrazněji ztrácely akcie bankovní...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Růst indické ekonomiky kvůli koronaviru zpomalil
včera v 16:30

Růst indické ekonomiky kvůli koronaviru zpomalil

Růst indické ekonomiky v prvním kalendářním čtvrtletí v důsledku koronaviru zpomalil na 3,1 % ze 4,1 % v předchozích...
Indie HDP Hospodářský růst
Spotřebitelské výdaje v USA v dubnu rekordně klesly
včera v 16:05

Spotřebitelské výdaje v USA v dubnu rekordně klesly

Spotřebitelské výdaje ve Spojených státech se v dubnu kvůli koronavirové krizi propadly o 13,6 %. To představuje...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelé
Švédská ekonomika v 1. čtvrtletí navzdory koronaviru vzrostla
včera v 15:20

Švédská ekonomika v 1. čtvrtletí navzdory koronaviru vzrostla

Švédská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí navzdory šíření koronaviru mírně vzrostla. Vyplývá to ze zpřesněných...
Švédsko HDP Hospodářský růst
Velké americké firmy vydávají dluhopisy ve velkém, letos si půjčily…
Velké americké firmy vydávají dluhopisy ve velkém, letos si půjčily…
včera v 14:33

Velké americké firmy vydávají dluhopisy ve velkém, letos si půjčily už bilion dolarů dolarů

Americké firmy s vysokým ratingem už letos od začátku roku emitovaly dluhopisy o objemu dvojnásobně větším, než ve...
Americké akcie Firemní dluhopisy Fed
Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy klesl
včera v 13:49

Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy klesl

Podíl zahraničních investorů, kteří drží české státní dluhopisy, ke konci dubna klesl na 36,85 % z 39,39 % ke konci...
České státní dluhopisy
Zisky firem v USA klesly v prvním čtvrtletí nejvíce od roku 2008
včera v 13:05

Zisky firem v USA klesly v prvním čtvrtletí nejvíce od roku 2008

Podle amerického ministerstva obchodu klesly zisky firem v USA v prvním čtvrtletí o 13,9 %. Jde o největší propad od...
Americké akcie Zisky Výsledková sezóna
JDE Peet's získal z nabídky akcií 2,3 miliardy eur, jejich cena roste
včera v 12:38

JDE Peet's získal z nabídky akcií 2,3 miliardy eur, jejich cena roste

Druhý největší výrobce balené kávy na světě, společnost JDE Peet's, získal z primární nabídky akcií 2,3 miliardy eur....
Primární úpis akcií (IPO) Evropské akcie
Ekonomiky Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí o 5,3 %
včera v 11:36

Ekonomiky Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí o 5,3 %

Hrubé domácí produkty Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí ve srovnání s předchozím kvartálem v důsledku...
Itálie Francie HDP
Růst cen v eurozóně v květnu dále zpomalil na 0,1 %
včera v 11:13

Růst cen v eurozóně v květnu dále zpomalil na 0,1 %

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v květnu zpomalilo na 0,1 % z dubnových 0,3 %. Vyplývá to z...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
včera v 10:30

Asijské akcie zakončily týden smíšeně

Asijské akcie byly i poslední den v týdnu nejvíce ovlivňovány děním v Hongkongu a čínskou snahou zvyšovat svůj vliv v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Akcie Philip Morris ČR budou k závěru obchodování vyřazeny z indexu…
včera v 10:16

Akcie Philip Morris ČR budou k závěru obchodování vyřazeny z indexu MSCI Global Small Cap

K závěru pátečního obchodování budou efektivní změny převážení MSCI indexů. V rámci tohoto převážení budou vyřazeny...
Philip Morris ČR Akcie ČR Indexy
MONETA se připojila k programu COVID III
včera v 10:10

MONETA se připojila k programu COVID III

MONETA Money Bank oznámila, že se připojila k programu zajištěných úvěrů COVID III pro podnikatele a malé firmy,...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Koronavirus