Co musíte ráno vědět (8. června)
|

Co musíte ráno vědět (8. června)

Jak zakončily týden světové trhy, jak nečekaná čísla z amerického trhu práce k tomu přispěla a co s nadsázkou navrhuje uznávaný ekonom z Wall Street? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA zpevnily, index Dow za celý týden přidal bezmála 7 %

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne prudce posílily a index Nasdaq Composite uzavřel těsně pod rekordem z letošního února. Růst podpořila zpráva o nečekaném poklesu míry nezaměstnanosti za květen, která naznačila, že by americká ekonomika mohla začít ožívat po koronavirové krizi dříve, než se čekalo. Index Dow stoupl o 3,15 % na 27 110,98 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 2,62 % na 3 193,93 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 2,06 % na 9 814,08 bodu. Index volatility VIX spadl o pět procent na 24,52 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o sedm a půl bazického bodu na 0,893 %. Za celý týden index Dow vzrostl o 6,8 %, S&P 500 si připsal 4,9 % a Nasdaq Composite se zvýšil 3,4 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci si troufají, americké akcie jsou již překoupené
Za první červnový týden index S&P 500 posílil o 4,91 %, a zapsal tak do historie divokého roku 2020 třetí zelenou týdenní svíčku v řadě. Chystá se snad donedávna pro letošní rok těžko představitelný útok na únorová historická maxima?

2. Evropské akcie v pátek opět výrazně zpevnily, pomohla jim data z amerického trhu práce

Akcie na evropských trzích v pátek od rána sílily a nervozita z očekávaných údajů z trhu práce USA nebyla příliš znát, protože investoři byli stále optimističtí ohledně otevírání ekonomik a návratu zemí do běžného života. Údaje o míře nezaměstnanosti i nových pracovních místech pak byly faktorem, který páteční růst jen dle podpořil. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 2,48 % na 375,32 bodu, britský index FTSE 100 se zvýšil o 2,25 % na 6 484,30 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 3,71 % na 5 197,79 bodu a německý DAX si připsal zisk 3,36 % na 12 847,68 bodu. Za celý týden si index STOXX Europe 600 připsal zisk 7,12 %, britský index FTSE 100 vzrostl o 6,71 %, francouzský CAC 40 skončil se ziskem 10,68 % a německý DAX přidal 10,7 %.

Nový ekonomický řád: Kam COVID-19 (po)může nasměrovat svět?
S tím, jak se vyvíjí krize spojená s pandemií nemoci COVID-19, zdá se vysoce pravděpodobné, že některé nové trendy dlouhodobě nasměrují svět jinam. Klíčovými rysy nových zítřků budou státní intervence, fiskální aktivita a pokračující ekonomická síla Asie.

3. Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se bankám

Pražská burza zpevnila popáté za sebou, index PX v pátek posílil nejvýrazněji za zhruba dva měsíce, a to o 2,7 % na 957,55 bodu. Zůstává tak na nejvyšší úrovni od 6. března, kam se dostal již v úterý. V pátek se dařilo zejména bankovním emisím, Erste Group Bank získala přes devět procent, MONETA Money Bank téměř sedm procent a Komerční banka více než 6,5 %. Naopak technologická firma Avast 2,5 % odepsala. Za celý týden index PX vzrostl o 6,9 %.

Anketa: (Některé) české akcie pohledem domácích tržních profesionálů
V rámci pravidelných pondělních expertních výhledů se snažíme mimo jiné reagovat na vaše otázky. Tento týden jich zůstalo nezodpovězených více, a tak jsme je postoupili českým akciovým odborníkům. Ptali jste se mimo jiné na akcie Stock Spirits, Avastu nebo bank.
Vládní podpora české ekonomiky: Přísliby vs. realita
Česká vláda na začátku koronavirové krize slíbila, že podpoří domácnosti a firmy. Slíbila, že zhruba 4,3 % HDP budou směřovat na přímou pomoc a odklad daní, 17,2 % HDP má mít podobu zaručených úvěrů.
Automobilový průmysl po pandemii koronaviru: Co (ne)čeká jeden z pilířů českého i evropského hospodářství?
Výroba automobilů a jejich komponent zajišťuje podstatnou část výkonu ekonomiky řady zemí. Co čeká tradiční odvětví průmyslu v době po pandemii koronaviru?

4. Očekávané události

V úvodu týdne budou investoři nejprve reagovat na obchodní bilanci Číny, údaje o japonském HDP a průmyslové výrobě v Německu. Vyjde také index investorské důvěry Sentix pro celou eurozónu. V Česku budou sledované údaje o obchodní bilanci a hlavně o stavební a průmyslové výrobě. Ve Spojených státech pak odpoledne bude zveřejněn index podmínek na pracovním trhu. V 10 hodin dopoledne vám tradičně nabídneme aktuální pohled na trhy se stratégem Filipem Kejlou z WOOD & Company. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v květnu vzniklo 2,51 milionu míst a míra nezaměstnanosti klesla na 13,3 %

Ve Spojených státech v květnu mimo zemědělství vzniklo 2,51 milionu pracovních míst. Analytici přitom odhadovali, že ekonomika přišla o osm milionů míst po úbytku 20,69 milionu v dubnu (revidováno z 20,5 milionu). Celková míra nezaměstnanosti klesla na 13,3 % ze 14,7 %, čekal se její růst na 19,8 %. Údaje v pátek zveřejnilo ministerstvo práce USA. Data posilují víru investorů v rychlé zotavení ekonomiky po pandemii nemoci covid-19. Meziroční růst mezd v květnu zpomalil na 6,7 % z 8 %.

6. Analytici: Středoevropské měny budou posilovat, v čele s českou korunou

Středoevropské měny budou v příštích dvanácti měsících převážně posilovat, v čele s českou korunou. Přispěje k tomu hlavně zotavování ekonomik z útlumu způsobeného koronavirovou krizí. Vyplývá to z průzkumu, který si mezi analytiky udělala agentura Reuters. Koruna by mohla posílit o 3,6 % na 25,705 EUR/CZK.

7. Musk vyzval k rozdělení internetového obchodu Amazon

Elon Musk, zakladatel americké firmy na výrobu elektromobilů Tesla, vyzval k rozdělení amerického internetového obchodu Amazon. "Je čas rozbít Amazon. Monopoly jsou špatné," napsal podnikatel, který stojí také například za internetovým platebním systémem PayPal či vesmírnou společností SpaceX.

8. Zakázky německého průmyslu v dubnu klesly nejvíce od roku 1991

Zakázky německého průmyslu v dubnu v důsledku koronavirové krize klesly nejvíce od roku 1991, kdy se tyto údaje začaly zveřejňovat. Ve srovnání s březnem klesly o 25,8 %, slabší byla přitom jak domácí, tak zahraniční poptávka. Oznámil to v pátek německý statistický úřad.

9. Jednání EU s Británií nepokročila, obě strany chtějí zrychlit

Další kolo vyjednávání o budoucích vztazích Evropské unie a Británie nepřineslo zásadní sblížení postojů v klíčových sporných otázkách. Prohlásili to v pátek hlavní vyjednávači obou stran Michel Barnier a David Frost. Zatímco na témata rozhovorů měli rozdílný pohled, shodli se v tom, že tempo jednání musí výrazně zrychlit. Barnier navrhl uspořádat další jednání ještě do konce června, kdy vyprší možnost k prodloužení přechodného období.

10. Čínský vývoz i dovoz v květnu klesly, dovoz nejvíce za čtyři roky

Vývoz z Číny v květnu klesl, propad dovozu byl dokonce největší za čtyři roky. Oznámil to čínský celní úřad. Omezení způsobená epidemií nemoci covid-19 po celém světě prudce snížila poptávku po čínském zboží. Bilance obchodu ale vykázala rekordní přebytek 62,93 miliardy USD.

11. Světová banka: V extrémní chudobě se kvůli pandemii koronaviru ocitne 60 milionů lidí

Ekonomické dopady pandemie způsobené novým typem koronaviru budou možná patrné až deset let. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC Radio 4 to řekl prezident Světové banky David Malpass. Pandemie podle něj zasadila globální ekonomice zničující ránu, po které se více než 60 milionů lidí ocitne v extrémní chudobě. Až miliardy lidí pocítí dopady na své životní úrovni.

12. Bloomberg: AstraZeneca chce převzít Gilead Sciences

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca se obrátila na konkurenční americkou firmu Gilead Sciences s návrhem na sloučení. S odkazem na své zdroje to uvedla agentura Bloomberg. Pokud se informace potvrdí, bude to ve farmaceutickém odvětví největší podnikové spojení v historii. Obě firmy hrají vedoucí úlohu ve vývoji léku proti nemoci covid-19.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Rosenberg provokuje

Známý ekonom David Rosenberg, který dlouhá léta patří k hojně citovaným a finančními médii oblíbeným postavám z Wall Street, se na Twitteru nechal slyšet, že by vlastně nebylo špatné, kdyby se americká centrální banka rozhodla natisknout pár bilionů dolarů navíc a zaplatit těmito penězi za Američany daně. Nebo si snad běžní pracující zaslouží menší podporu než manažeři fondů investujících do vysokovýnosových dluhopisů?

Trh s ropou se upíná k zasedání OPEC
Trh s ropou se upíná k zasedání OPEC
před 6 minutami

Trh s ropou se upíná k zasedání OPEC

Po prudkém poklesu zásob ropy v USA (o 8,3 milionu barelů) ceny ropy rostou a trh čeká na další kroky OPEC. Cena...
Ropa Ropa Brent Ropa WTI
Inflace v Británii v červnu vzrostla, čekal se pokles
před 27 minutami

Inflace v Británii v červnu vzrostla, čekal se pokles

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Británii v červnu nečekaně zrychlilo na 0,6 z květnových 0,5 procenta,...
Spojené království Inflace Ekonomika
Nissan odhalil nové elektrické SUV Ariya, má být symbolem změny
Nissan odhalil nové elektrické SUV Ariya, má být symbolem změny
před 31 minutami

Nissan odhalil nové elektrické SUV Ariya, má být symbolem změny

Společnost Nissan představila nové SUV Ariya, které se má stát symbolem nového trendu a cesty k zotavení po déle než...
Doprava Japonsko
MONETA v rámci programů COVID II, COVID Praha a COVID III obdržela…
před 39 minutami

MONETA v rámci programů COVID II, COVID Praha a COVID III obdržela žádosti v objemu téměř 2 miliard Kč

MONETA Money Bank uvedla, že v rámci vládních úvěrových programů COVID II, COVID Praha a COVID III obdržela přes 900...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Úvěry
Co musíte ráno vědět (15. července)
Co musíte ráno vědět (15. července)
00:00

Co musíte ráno vědět (15. července)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a v USA, jaká byla ve Spojených státech v červnu inflace a jak Amazon mění...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý posílily, dolar klesl
Americké akcie v úterý posílily, dolar klesl
včera v 22:30

Americké akcie v úterý posílily, dolar klesl

Akcie ve Spojených státech v úterý zpevnily. Zisk technologického indexu Nasdaq však byl nižší, protože se investoři...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Spotify rozšířila nabídku do dalších 13 zemí včetně Ruska
včera v 20:49

Spotify rozšířila nabídku do dalších 13 zemí včetně Ruska

Služba pro streamování hudby Spotify se rozšířila do 13 dalších zemí v Evropě včetně Ruska, které je nejrychleji...
Zábava a zábavní průmysl Americké akcie
Dodávky letadel Boeing v pololetí klesly o 71 procent
včera v 19:46

Dodávky letadel Boeing v pololetí klesly o 71 procent

Americký výrobce letadel Boeing dodal v prvním pololetí letošního roku zákazníkům pouhých 70 letadel, o 71 procent...
Americké akcie Boeing Koronavirus
HDP Singapuru kvůli koronaviru klesl o rekordních 41 procent
včera v 18:33

HDP Singapuru kvůli koronaviru klesl o rekordních 41 procent

Singapurská ekonomika se kvůli pandemii nemoci covid-19 ve druhém čtvrtletí propadla do recese a hrubý domácí produkt...
Singapur HDP Hospodářský růst
Evropské akcie v úterý klesaly, dolů je táhly technologie
Evropské akcie v úterý klesaly, dolů je táhly technologie
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý klesaly, dolů je táhly technologie

Akcie na západoevropských trzích v úterý pokračovaly v trendu nastoleném v USA v pondělí večer. Investoři negativně...
Shrnutí obchodování v Evropě Evropské akcie
Swatch se poprvé propadl do ztráty, rekordně propouštěl
včera v 17:12

Swatch se poprvé propadl do ztráty, rekordně propouštěl

Švýcarský výrobce hodinek Swatch Group se v prvním pololetí letošního roku poprvé propadl do ztráty kvůli pandemii...
Evropské akcie Výsledková sezóna Švýcarsko
Pražská burza v úterý oslabila, klesla většina hlavních emisí
Pražská burza v úterý oslabila, klesla většina hlavních emisí
včera v 16:55

Pražská burza v úterý oslabila, klesla většina hlavních emisí

Pražská burza v úterý oslabila, index PX klesl o 1,54 % na 937,84 bodu. Nedařilo se většině emisí v čele s...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Google v Belgii dostal za neodstranění odkazů rekordní pokutu
včera v 16:07

Google v Belgii dostal za neodstranění odkazů rekordní pokutu

Za neodstranění internetových odkazů, které mohou poškodit jednotlivce, uložily belgické úřady americké firmě Google...
Alphabet (Google) Regulace Americké akcie
Spotřebitelské ceny v USA se v červnu vrátily k růstu
Spotřebitelské ceny v USA se v červnu vrátily k růstu
včera v 15:10

Spotřebitelské ceny v USA se v červnu vrátily k růstu

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v červnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po předchozích třech poklesech za...
Americká ekonomika Spotřebitelé Spojené státy americké (USA)
Británie vyloučila čínskou firmu Huawei z budování sítí 5G
Británie vyloučila čínskou firmu Huawei z budování sítí 5G
včera v 14:43

Británie vyloučila čínskou firmu Huawei z budování sítí 5G

Vláda premiéra Borise Johnsona zakázala mobilním operátorům v Británii, aby po letošním 31. prosinci využívali při...
5G sítě Spojené království Čína
Smartwings zahájí propouštění
Smartwings zahájí propouštění
včera v 14:40

Smartwings zahájí propouštění

Letecká skupina Smartwings, do níž patří i dopravci Smartwings a ČSA, ve středu zahájí propouštění. V jeho první vlně...
Doprava Česká republika Pracovní trh