Co musíte ráno vědět (8. května)
|

Co musíte ráno vědět (8. května)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a ve Spojených státech, kdo maří boj s pandemií a jak se léčí covid-19 v Tanzanii a na Madagaskaru? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy ve čtvrtek přidaly okolo procenta, náladu podpořily některé firemní výsledky

Americké akcie zpevnily a index Nasdaq Composite se dostal do plusu od začátku roku. Přispěly k tomu dobré čtvrtletní hospodářské výsledky firem v čele s finanční společností PayPal Holdings. Nepříznivou statistiku z trhu práce investoři víceméně čekali. Index Dow stoupl o 0,89 % na 23 875,89 bodu, širší S&P 500 zpevnil o 1,15 % na 2 881,19 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,41 % na 8 979,66 bodu. Index volatility VIX klesl o 7,85 % na 31,44 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů klesl o více než sedm bazických bodů na 0,639 %. Ceny ropy klesly o 1-2 %, zlato přidalo bezmála 2 % a stříbro 3 %. Dařilo se i nejsledovanějším kryptoměnám (bitcoin +5 %, ethereum +2 %).

Já že jsem bohatý? Vždyť mám jen miliardu!
S jídlem roste chuť, říká se obrazně. Řečí peněz, čím více vyděláváte, tím více chcete mít. Třeba jako bývalý šéf americké banky Goldman Sachs Lloyd Blankfein, který nedávno v rozhovoru pro Financial Times naznačil, že se rozhodně nepovažuje za bohatého.
ETF a aktivní portfoliomanagement jako Rubikova kostka a sudoku
V uplynulé dekádě z klasických podílových fondů odteklo 190 miliard dolarů, zatímco burzovně obchodované fondy (ETF) zaznamenaly příliv více než 2,5 bilionu dolarů, z toho jen loni více než 320 miliard dolarů. Obliba ETF roste raketovým tempem a nic se na tom pravděpodobně v dohledné době nezmění.

2. Evropské akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory špatným ekonomickým vyhlídkám

Akciové trhy v Evropě ve čtvrtek přidávaly přes procento. Průmyslová výroba v Evropě kolabuje a Bank of England očekává bezprecedentní propad ekonomiky, ale maloobchodní sektor nakonec svými překvapivými výsledky akciové trhy podržel. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 1,09 % na 337,98 bodu, britský index FTSE 100 posílil o 1,4 % na 5 935,98 bodu, francouzský CAC 40 skončil se ziskem 1,54 % na 4 501,44 bodu a německý DAX vzrostl o 1,44 % na 10 759,27 bodu.   

Jak německý soud překročil Rubikon aneb Kde jsou mantinely evropského kvantitativního uvolňování?
Německý ústavní soud tento týden překročil Rubikon. Historicky poprvé se totiž postavil proti názoru Evropského soudního dvora, když označil politiku kvantitativního uvolňování ze strany ECB (konkrétně program PSPP z roku 2015) za teoreticky protiústavní. Pokud se ECB nevypořádá s námitkami německých soudců do tří měsíců, bude se německá Bundesbank muset přestat podílet na uvedeném programu odkupu aktiv.
Michálek (Bondsupermarket): Akcie mohou odepsat z březnových minim dalších 50 %
Případné zisky z investic do akcií typu Tesly nebo velkých technologických firem v USA bych zrealizoval, držel bych hotovost a přikupoval bych až později během letošního roku. Akciové trhy totiž klesají ve třech vlnách, přičemž březnový výplach byl pouze tou první z nich. Z lokálních minim ze začátku jara mohou akcie odepsat až polovinu hodnoty, uvedl zkušený investiční bankéř a zakladatel společnosti Bondsupermarket Tomas Michálek v rámci květnové debaty z cyklu ABCD investora.

3. Pražská burza ve čtvrtek stoupla o procento, dařilo se akciím ČEZ

Pražská burza si ve čtvrtek polepšila zhruba o procento po středečním mírném poklesu. Index PX stoupl o 0,99 % na 881,34 bodu. Dařilo se akciím energetické společnosti ČEZ, která příští týden v úterý zveřejní výsledky čtvrtletního hospodaření. Naopak dolů zamířily akcie Komerční banky a Monety Money Bank.

Úvěr jako alfa a omega současné ekonomiky aneb Proč (ne)vzroste inflace
Proč ani biliony dolarů navíc v globálním finančním systému nemusejí spustit prudký nárůst inflace? Podrobný a srozumitelný výklad na jediné stránce nabízí hlavní ekonom Roklen Dominik Stroukal.

4. Očekávané události

Páteční dopoledne bude patřit zprávě o německé obchodní bilanci. USA odpoledne na trh pošlou zprávu o situaci na trhu práce za duben a také zprávu o velkoobchodních zásobách. Analytici očekávají, že zpráva z trhu práce bude informovat o zániku rekordních 20 milionů pracovních míst. Výsledky hospodaření zveřejní v Evropě ING Groep a v USA firmy PPL nebo Noble Energy. Na pražské burze se na konci týdne kvůli státnímu svátku obchodovat nebude. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. května a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturou Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB srazila základní sazbu na 0,25 %, ekonomika podle ní letos spadne o 8 %

Bankovní rada České národní banky na květnovém měnověpolitickém jednání snížila dvoutýdenní repo sazbu o 75 bazických bodů na 0,25 %. Současně rozhodla o snížení lombardní sazby o procentní bod na 1,00 %, diskontní sazba zůstala na 0,05 %. Podle nové makroekonomické prognózy centrální banky česká ekonomika letos klesne o 8 % a na předkrizovou úroveň se nevrátí ani do konce příštího roku.

ČNB jako popelnice finančního sektoru? Toto jsou 4 důvody, proč nemít obavy (nejen) z případných odkupů dluhopisů
Vraťme se k novele zákona o ČNB, která zmocnila domácí centrální banku k širšímu okruhu obchodů na finančních trzích. Ekonom Michal Skořepa z České spořitelny se tématu obšírně věnoval v textu, který vyšel krátce předtím, než byla novela schválena českými poslanci. Má smysl si jej přečíst, snaží se totiž osvětlit, proč bylo toto rozšíření potřebné, a při té příležitosti zrekapituloval některé základní mechanismy, kterými ČNB ovlivňuje českou ekonomiku.

6. Bank of England potvrdila nastavení měnové politiky, očekává bezprecedentní propad ekonomiky

Britská centrální banka na květnovém měnověpolitickém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,1 %. Beze změny ponechala i program skupování aktiv v celkovém objemu 645 miliard liber. Upozornila také, že britská ekonomika by letos mohla kvůli koronaviru klesnout asi o 14 %.

7. Čínský export v dubnu překvapivě vzrostl

Čínský export se v dubnu navzdory koronavirové krizi meziročně zvýšil o 3,5 %. Zaznamenal tak první nárůst v letošním roce. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů čínského celního úřadu. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali propad o 15,7 % po březnovém poklesu o 6,6 %.

8. Průmysl v Německu v březnu klesl nejvíce od znovusjednocení země

Průmyslová výroba v Německu v březnu klesla o 9,2 %, a dostala se tak nejníže od roku 1991, kdy se tyto údaje začaly v současné podobě zveřejňovat. Na vině je propuknutí pandemie nemoci covid-19, které snížilo poptávku po zboží z největší evropské ekonomiky.

9. Velvyslanec EU v Pekingu: Spory Číny a USA maří boj s pandemií

Rostoucí napětí v čínsko-amerických vztazích je problematické a narušuje spolupráci světových zemí v boji s koronavirem. Uvedl to ve čtvrtek velvyslanec Evropské unie v Číně Nicolas Chapuis, kterého citovala agentura Reuters.

10. FDA povolila druhou fázi testování vakcíny proti koronaviru

Organizace Food and Drug Administration povolila druhou fázi testování vakcíny proti koronaviru způsobujícímu onemocnění covid-19 od společnosti Moderna.

11. Výbor Evropského parlamentu vyzval Babiše, aby vyřešil svůj možný střet zájmů

České úřady by měly řešit trvající střet zájmů premiéra Andreje Babiše, jenž má stále vliv na holding Agrofert a inkasuje peníze z fondů Evropské unie. Shodlo se na tom několik europoslanců kontrolního výboru Evropského parlamentu, který projednal zprávu z únorové mise v Česku. V nezávazných doporučeních výbor vyzval premiéra, aby odstoupil nebo přestal přes firmy spojené s holdingem Agrofert inkasovat peníze z unijního rozpočtu, pokud se střet zájmů skutečně prokáže.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Špatné testy a bylinky na COVID-19

Některé africké země, včetně takové Tanzanie, byly kritizovány za to, jak přistupují k řešení problému s pandemií koronaviru. Prezident John Magufuli měl pocit, že i když testovaných lidí není mnoho, pozitivních testů ano. Poslal tedy do laboratoře několik vzorků, kterým byla přiřazena jména a věk, ale patřily například ovci, koze, nebo dokonce papáje.

K překvapení všech byly vzorky z kozy a papáji pozitivní, na což prezident reagoval slovy, že testovací soupravy vykazují určité technické chyby, a že tedy někteří lidé, jejichž testy byly pozitivní, nemuseli být nemocní. Řešením tak podle Magufuliho mohou být léčivé byliny z Madagaskaru.

Schillerová nepodporuje státní záruku pro společnost Smartwings
před 36 minutami

Schillerová nepodporuje státní záruku pro společnost Smartwings

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nepodporuje státní záruku pro leteckou skupinu Smartwings. V debatě...
Česká republika Doprava Koronavirus
Schillerová chce o schodku až půl bilionu korun debatovat v koalici
před hodinou

Schillerová chce o schodku až půl bilionu korun debatovat v koalici

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) už má připravenou novelu zákona o státním rozpočtu, kterou by zvýšila...
Česká republika Česká ekonomika Politika
Kvůli koronaviru byla zrušena zakázka u 59 % stavebních firem
10:03

Kvůli koronaviru byla zrušena zakázka u 59 % stavebních firem

Se zrušením zakázky se kvůli opatřením proti koronaviru setkalo 59 procent stavebních firem. V průměru jim bylo...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Meziroční inflace v Česku podle odhadů v květnu klesla na 2,6 procenta
08:57

Meziroční inflace v Česku podle odhadů v květnu klesla na 2,6 procenta

Meziroční inflace v květnu klesla na 2,6 % z dubnových 3,2 %, odhadují analytici oslovení ČTK. Za meziročním snížením...
Česká ekonomika Česká republika Inflace
Čínský vývoz i dovoz v květnu klesly, dovoz nejvíce za čtyři roky
Čínský vývoz i dovoz v květnu klesly, dovoz nejvíce za čtyři roky
08:00

Čínský vývoz i dovoz v květnu klesly, dovoz nejvíce za čtyři roky

Vývoz z Číny v květnu klesl, propad dovozu byl dokonce největší za čtyři roky. Oznámil to čínský celní úřad. Omezení...
Čína Mezinárodní obchod Emerging Markets
Němečtí zákonodárci hledají cestu ven z rozhodnutí soudu o ECB
03:33

Němečtí zákonodárci hledají cestu ven z rozhodnutí soudu o ECB

Skupina německých zákonodárců napříč stranami chce spolupracovat na vyřešení námitky německého ústavního soudu vůči...
Německo Eurozóna Centrální banky
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 21:00

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Polský premiér doufá, že ekonomika neklesne o více než 4 %
včera v 12:53

Polský premiér doufá, že ekonomika neklesne o více než 4 %

Polský premiér doufá, že ekonomika letos následkem koronavirové krize neklesne více než o čtyři procenta a míra...
Polsko Recese Střední a východní Evropa
Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow…
Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow…
5. 6. 2020 22:30

Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow za celý týden zpevnil bezmála o 7 %

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne prudce vzrostly a index Nasdaq Composite uzavřel těsně pod rekordem z...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Dodávky Airbusu v květnu meziměsíčně vzrostly
5. 6. 2020 20:44

Dodávky Airbusu v květnu meziměsíčně vzrostly

Evropskému výrobci letadel Airbus se podařilo v květnu zlepšit dodávky letadel ve srovnání s předchozím měsícem. I...
Airbus Průmysl Doprava
Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií
5. 6. 2020 18:48

Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií

Společnost Facebook začíná na stejnojmenné sociální síti k obsahu některých ruských, čínských a dalších médií...
Média Facebook
Evropské akcie v pátek opět výrazně zpevnily, pomohla jim data z…
Evropské akcie v pátek opět výrazně zpevnily, pomohla jim data z…
5. 6. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek opět výrazně zpevnily, pomohla jim data z amerického trhu práce

Akcie na evropských trzích v pátek od rána sílily a nervozita z očekávaných údajů z trhu práce USA nebyla příliš znát...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Majitel aerolinek BA zvažuje právní kroky kvůli karanténě
5. 6. 2020 17:19

Majitel aerolinek BA zvažuje právní kroky kvůli karanténě

Společnost IAG, která mimo jiné vlastní aerolinky British Airways, zvažuje právní kroky kvůli britskému karanténnímu...
Doprava Koronavirus
Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se…
Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se…
5. 6. 2020 16:50

Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se bankám

Pražská burza rostla popáté za sebou, index PX v pátek posílil nejvýrazněji za zhruba dva měsíce, a to o 2,7 % na 957...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Jednání EU s Británií nepokročila, obě strany chtějí zrychlit
5. 6. 2020 15:05

Jednání EU s Británií nepokročila, obě strany chtějí zrychlit

Další kolo vyjednávání o budoucích vztazích Evropské unie a Británie nepřineslo zásadní sblížení postojů v klíčových...
Evropská unie Spojené království
Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v…
Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v…
5. 6. 2020 14:30

Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v květnu vzniklo 2,51 milionu míst a míra nezaměstnanosti klesla na 13,3 %

Ve Spojených státech v květnu mimo zemědělství vzniklo 2,51 milionu pracovních míst. Analytici přitom odhadovali, že...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Centrální banka: Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 procenta
5. 6. 2020 13:22

Centrální banka: Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 procenta

Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 %, uvedla v páteks ve svém odhadu centrální banka. Pokud na podzim přijde i jen...
Rakousko HDP Koronavirus
Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je…
Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je…
5. 6. 2020 12:36

Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je kupovat s cílovou cenou 72 Kč

Analytici společnosti Patria Finance začali pokrývat akcie finančního domu MONETA Money Bank s doporučením kupovat a...
Investiční doporučení Cílové ceny MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Maloobchod se v dubnu propadl méně, než se čekalo
5. 6. 2020 12:01

Maloobchod se v dubnu propadl méně, než se čekalo

Maloobchodní tržby v dubnu zaznamenaly slabší pokles, než analytici předpovídali. Mohou za to především revidovaná...
Maloobchod Česká ekonomika