ČEZ v prvních třech čtvrtletích roku vydělal 13,6 miliardy Kč, meziročně zhruba o polovinu více
|

ČEZ v prvních třech čtvrtletích roku vydělal 13,6 miliardy Kč, meziročně zhruba o polovinu více

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ stoupl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně zhruba o polovinu na 13,6 miliardy Kč. Tržby se společnosti zvýšily o 12 % na 148,1 miliardy Kč. Pomohl k tomu zejména růst cen elektřiny a vyšší zisk z obchodování s komoditami.

ČEZ Energetika Jaderná energetika Elektřina Akcie ČR Výsledková sezóna

Po očištění o mimořádné vlivy čistý zisk skupiny ČEZ vystoupal až na 14,7 miliardy Kč. Za celý rok chce ČEZ dosáhnout provozního zisku EBITDA 58 miliard Kč a očištěného čistého zisku 17-18 miliard Kč. Dosud společnost čekala zisk EBITDA 57-59 miliard Kč, výhled pro očištěný čistý zisk společnost zpřesnila z předchozích 17-19 miliard Kč.

Provozní zisk EBITDA skupině v prvních třech čtvrtletích roku stoupl meziročně o 16 % na 44,7 miliardy Kč. "Na úrovni celého roku držíme ambici dosáhnout provozního zisku EBITDA ve výši 58 miliard korun navzdory negativnímu dopadu soudního sporu se SŽDC ve výši 1,3 miliardy korun. Daří se nám také v oblasti obchodování s komoditami a pokračujeme v opatřeních v oblasti vnitřní efektivity," sdělil předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Výrazně společnosti stouply tržby v segmentu ESCO. Od ledna do září se zvýšily o 33 % na 14,6 miliardy Kč. Za celý rok očekává vedení ČEZ tržby v tomto segmentu 22,5 miliardy Kč, což by znamenalo nárůst o 42 % (ČR a Slovensko +17 %, Německo +57 %, ostatní +43 %).

Vyšší výroba tradiční i nové energetiky

Výroba elektřiny z tradičních zdrojů dosáhla 45,1 TWh, a meziročně se tak zvýšila o 2 %, respektive o 0,8 TWh. Díky příznivým tržním podmínkám vzrostla o 80 % výroba v paroplynové elektrárně Počerady. Za celý rok čeká ČEZ výrobu z tradičních zdrojů v objemu 63,3 TWh oproti loňským 61,1 TWh. Mírně nižší by měla být výroba v uhelných elektrárnách, vyšší naopak v jaderných elektrárnách a ostatních zdrojích.

Výroba v segmentu nové energetiky dosáhla od ledna do září 1,6 TWh, a meziročně se tak zvýšila o 16 %. Za celý rok by se výroba v segmentu nové energetiky měla zvýšit o 13 % na 2,2 TWh, přispět by k růstu měly všechny regiony (ČR +24 %, Německo +12 %, Rumunsko +8 %).

Prodej elektřiny koncovým zákazníkům klesl o 5 % na 26,3 TWh. Prodej plynu ale stoupl o 4 % na 6,7 TWh a prodej tepla se zvýšil o 9 % na 16 100 terajoulů. Spotřeba elektřiny na distribučním území ČEZ stoupla za první tři čtvrtletí roku meziročně o 0,2 % (po očištění o klimatické a kalendářní vlivy o 0,3 %).

Čísla za třetí čtvrtletí ovlivnil spor se SŽDC

Výsledky za samotné třetí čtvrtletí byly negativně ovlivněny rozhodnutím odvolacího soudu ve sporu se Správou železniční dopravní cesty (SŽDC), na jehož základě firma ČEZ uhradila částku 1,3 miliardy Kč. Dlouholetý spor souvisí s neodebráním elektřiny SŽDC v roce 2010. SŽDC nejdříve částku za neodebranou elektřinu uhradila v roce 2015, nyní ale byly tyto prostředky včetně příslušenství vráceny. Proti rozsudku odvolacího soudu připravuje ČEZ dovolání k Nejvyššímu soudu.

Tržby za samotné třetí čtvrtletí dosáhly 48,03 miliardy Kč (3Q2018: 45,52 miliardy Kč) a provozní zisk EBITDA činil 9,8 miliardy Kč (3Q2018: 11,8 miliardy Kč). Čistý zisk se skupině v třetím čtvrtletí snížil o 88 % na 0,2 miliardy Kč a očištěný čistý zisk spadl o 85 % na 0,5 miliardy Kč.

Investice do dlouhodobého majetku vzrostly od ledna do září meziročně o 3,3 miliardy Kč na 18,6 miliardy Kč. Největší částka, 7,2 miliardy Kč, byla investována do distribuční sítě v ČR, kterou ČEZ připravuje pro potřeby moderní energetiky. Meziročně ale vzrostly rovněž investice do tradičních výrobních zdrojů. Jednalo se zejména o vyšší pořízení jaderného paliva a o investice do projektu výstavby horkovodu z Jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic, do zvýšení fyzické ochrany jaderných elektráren a o do ekologizace uhelných zdrojů v ČR.

Investice i zajišťování tržeb pokračují

V oblasti rozvoje pokračuje skupina ČEZ v akvizicích v segmentu nové energetiky. ČEZ získal 76% podíl v polské společnosti EUROKLIMAT, která je lídrem tamního trhu v oblasti klimatizace a chladicích zařízení, dceřiná Inven Capital vstoupila do inovativní společnosti ZOLAR. Mezi významné události uplynulého čtvrtletí patřilo i navázání spolupráce s americkou společností NuScale připravující výrobu malých jaderných modulárních reaktorů.

ČEZ standardně pokračuje v zajišťování tržeb z výroby ve střednědobém horizontu. Na rok 2020 měl na konci září předprodáno přibližně 78 % očekávané výroby za 43,20 EUR/MWh, na rok 2021 zhruba 48 % za 45,40 EUR/MWh, na rok 2022 asi 20 % za 46,70 EUR/MWh a na rok 2023 asi 4 % za 42,30 EUR/MWh.

Finanční ředitel skupiny ČEZ Martin Novák u příležitosti zveřejnění čísel za prvních devět měsíců tohoto roku oznámil, že prodej rumunských a polských aktiv chce společnost dokončit v roce 2021. O rumunské zdroje má podle Nováka zájem více než 30 subjektů, první fáze prodeje bude ukončena podáním nezávazných nabídek ze strany prověřených zájemců letos v prosinci. Zájemci o polská aktiva mají být osloveni do konce prvního pololetí příští roku.

Analytici: Čísla na první pohled vypadají negativně, celoroční výhled se ale téměř nezměnil a naznačuje vyšší dividendu

Výsledky skupiny ČEZ za třetí čtvrtletí byly horší, než očekávali analytici. Výhled na celý rok je ovšem podle nich spíše pozitivní. Firma by ze zisku z tohoto roku mohla vyplatit vyšší dividendu než ze zisku za loňský rok.

"Výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí jsou na první pohled pod odhady trhu. Negativní byly v třetím kvartálu výroba v tradičních, tzn. uhelných a jaderných elektrárnách a vratka 1,3 miliardy Kč SŽDC za objednanou, ale neodebranou elektřinu. Tržby ve výši 48,03 miliardy Kč jsou lehce pod konsenzem 49,2 miliardy Kč. Také zisk EBITDA ve výši 9,8 miliardy Kč zaostal za odhadem trhu na úrovni 11,5 miliardy Kč a pod konsenzem byl i čistý zisk ve výši 0,2 miliardy Kč. Důvodem zpřesnění výhledu pro celý rok je zmíněná vratka 1,3 miliardy Kč. Zveřejněná čísla za devět měsíců roku představují 75,8-78,4 % celoročního cíle u EBITDA a 77,4-86,5 % u celoročního cíle čistého zisku. Na první pohled vypadají čísla negativně, celoroční cíle se nicméně prakticky nezměnily, a stále tak naznačují vyšší dividendu než loni. I tak ale očekáváme spíše negativní reakci trhu," říká analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

"Výhled firmy pro objem výroby elektřiny se podle očekávání snížil o 2 % na 65,5 TWh, nicméně výhled pro výrobu v jaderných zdrojích se snížil jen mírně, což je překvapující vzhledem k poměrně dlouhému výpadku bloku v Dukovanech. Snížení odhadu je dané hlavně nižší očekávanou produkcí elektřiny z uhlí (-3%)," doplňuje analytik Petr Bártek z České spořitelny.

"Společnosti pomáhá pokračující růst cen elektřiny a fakt, že se v každém dalším čtvrtletí budoucí dodávka energie prodává za vyšší ceny. Meziroční zhoršení je naopak podstatné v objemech vyrobené elektřiny. V jaderných elektrárnách klesl v třetím čtvrtletí o procento v důsledku delší odstávky v Dukovanech, v uhelných elektrárnách se snížil o 5 %. Pozitivní je nárůst výroby v paroplynu o 80 %," uvedl analytik Capitalinked Radim Dohnal.

"Zveřejněné informace jsou z našeho pohledu negativní, nicméně jenom drobné úpravy v celoročním výhledu budou tento negativní dojem tlumit. Rostoucí cena předprodané elektřiny v dalších letech by pak měla přispět k postupnému zlepšení ziskovosti. Očekáváme nicméně negativní reakci investorů," dodávají analytici z J&T Banky.

Novák: Zisk společnosti poroste

Finanční ředitel firmy rovněž prohlásil, že vzhledem k rostoucím cenám elektřiny příští rok zisk společnosti určitě zase poroste. Upozornil také, že výsledky za letošní třetí čtvrtletí nejsou srovnatelné s výsledky za loňský třetí kvartál kvůli změně v oceňování zajišťovacích derivátů (ty jsou nyní oceňovány kvartálně).

Valná hromada ČEZ už dříve schválila vyplatit akcionářům 12,9 miliardy Kč z loňského zisku, což je v přepočtu na akcii (24 Kč) nejnižší dividenda za posledních 12 let. Výplata dividendy začala 1. srpna a ke konci září už bylo vyplaceno 99 % z přiznané částky.

ČEZ je největší tuzemskou energetickou firmou. Majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 % akcií. Počet zaměstnanců skupiny ČEZ činil ke konci třetího čtvrtletí zhruba 32 200, což bylo meziročně o 4 % více. Loni společnosti klesl čistý zisk o 45 % na 10,5 miliardy Kč a tržby se jí snížily o 10 % na 184,5 miliardy Kč.

Zdroj: ČEZ, ČTK
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické firmy. Za celý týden ale Dow a S&P 500 klesly už počtvrté v řadě

Americké akcie v pátek zdražily, hlavní indexy vzhůru táhly technologické podniky. Benchmarky Dow a S&P 500 za sebou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní
včera v 22:00

Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní

Maďarsko chce zotavení ekonomiky z dopadů koronavirové krize nastartovat investicemi a snížením daní, řekl v pátek v...
Maďarsko Podpora ekonomiky Daně
Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy
včera v 19:06

Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy

Ministři financí zemí skupiny G7, která sdružuje nejvyspělejší státy světa, v pátek podpořili rozšíření programu...
Světová ekonomika Chudoba
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od poloviny června

Akciové indexy na západoevropských trzích v pátek po volatilním průběhu většinou ztrácely a mají za sebou jeden z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března
včera v 17:09

Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března

Důvěra britských spotřebitelů dosáhla v září nejvyšší úrovně od březnového zavedení plošné karantény, ale stále je...
Spojené království Spotřebitelská důvěra
Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila
Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila
včera v 16:50

Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila

Pražská burza v pátek, podobně jako ve čtvrtek, mírně posílila. Index PX zpevnil o 0,1 procenta na 863,93 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
včera v 16:43

Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč

Skupina Home Credit, která poskytuje po světě spotřebitelské půjčky, vykázala v prvním pololetí ztrátu 619 milionů...
Půjčky PPF
Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu
včera v 15:56

Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu

Zástupci podnikatelů nejsou spokojení s výslednou verzí kurzarbeitu, kterou v pátek schválila vláda. Jeho aktuální...
Česká ekonomika Pracovní trh
Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
včera v 14:49

Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky

Očekávání německých exportérů se v září vyšplhala na nejlepší úroveň za téměř dva roky. Optimismus se výrazně zvýšil...
Německo Mezinárodní obchod
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly
včera v 14:30

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v srpnu pomalejší růst, než se čekalo. V...
Americká ekonomika Osobní spotřeba
EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz
včera v 13:12

EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz

Regulátoři by v listopadu mohli povolit obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX, která by se tak mohla do konce roku...
Boeing Regulace
EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
včera v 12:46

EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku

Evropská komise se rozhodla podat odvolání proti červencovému rozhodnutí soudu, které zrušilo její nařízení, aby...
Apple Evropská unie Daně
Dukovany podle plánu odstavují 2. blok kvůli výměně části paliva
včera v 12:34

Dukovany podle plánu odstavují 2. blok kvůli výměně části paliva

V Jaderné elektrárně Dukovany v pátek energetici odstavují druhý výrobní blok kvůli výměně pětiny paliva za čerstvé,...
ČEZ Jaderná energetika
Trvalý kurzarbeit je podle odborníků pro firmy přínosem
včera v 11:31

Trvalý kurzarbeit je podle odborníků pro firmy přínosem

Zavedení kurzarbeitu podle trvalých pravidel bude pro firmy přínosné, protože nahradí sérii jednorázových pravidel a...
Pracovní trh Česká republika Koronavirus
AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
včera v 10:56

AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google

Americké ministerstvo spravedlnosti zřejmě v příštích týdnech podá antimonopolní žalobu na internetovou společnost...
Spojené státy americké (USA) Alphabet (Google) Právo
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
včera v 10:30

Asijské akcie zakončily týden smíšeně

Akcie v Asii a Tichomoří skončily v pátek smíšeně. Většina trhů posilovala v návaznosti na růst v USA díky naději na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Vláda USA žádá soud, aby umožnil odstranění WeChatu z obchodů
včera v 09:46

Vláda USA žádá soud, aby umožnil odstranění WeChatu z obchodů

Americké ministerstvo spravedlnosti požádalo soud, aby vládě prozatímně umožnil nařídit odstranění čínské komunikační...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě
Vláda schválila pravidla kurzarbeitu,platit by mohla od listopadu
včera v 09:12

Vláda schválila pravidla kurzarbeitu,platit by mohla od listopadu

Vláda schválila nová pravidla kurzarbeitu. Zkrácená práce s částí mzdy od státu by se mohla zavést od listopadu....
Česká ekonomika Pracovní trh Koronavirus