ČEZ v prvních třech čtvrtletích roku vydělal 13,6 miliardy Kč, meziročně zhruba o polovinu více
|

ČEZ v prvních třech čtvrtletích roku vydělal 13,6 miliardy Kč, meziročně zhruba o polovinu více

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ stoupl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně zhruba o polovinu na 13,6 miliardy Kč. Tržby se společnosti zvýšily o 12 % na 148,1 miliardy Kč. Pomohl k tomu zejména růst cen elektřiny a vyšší zisk z obchodování s komoditami.

ČEZ Energetika Jaderná energetika Elektřina Akcie ČR Výsledková sezóna

Po očištění o mimořádné vlivy čistý zisk skupiny ČEZ vystoupal až na 14,7 miliardy Kč. Za celý rok chce ČEZ dosáhnout provozního zisku EBITDA 58 miliard Kč a očištěného čistého zisku 17-18 miliard Kč. Dosud společnost čekala zisk EBITDA 57-59 miliard Kč, výhled pro očištěný čistý zisk společnost zpřesnila z předchozích 17-19 miliard Kč.

Provozní zisk EBITDA skupině v prvních třech čtvrtletích roku stoupl meziročně o 16 % na 44,7 miliardy Kč. "Na úrovni celého roku držíme ambici dosáhnout provozního zisku EBITDA ve výši 58 miliard korun navzdory negativnímu dopadu soudního sporu se SŽDC ve výši 1,3 miliardy korun. Daří se nám také v oblasti obchodování s komoditami a pokračujeme v opatřeních v oblasti vnitřní efektivity," sdělil předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Výrazně společnosti stouply tržby v segmentu ESCO. Od ledna do září se zvýšily o 33 % na 14,6 miliardy Kč. Za celý rok očekává vedení ČEZ tržby v tomto segmentu 22,5 miliardy Kč, což by znamenalo nárůst o 42 % (ČR a Slovensko +17 %, Německo +57 %, ostatní +43 %).

Vyšší výroba tradiční i nové energetiky

Výroba elektřiny z tradičních zdrojů dosáhla 45,1 TWh, a meziročně se tak zvýšila o 2 %, respektive o 0,8 TWh. Díky příznivým tržním podmínkám vzrostla o 80 % výroba v paroplynové elektrárně Počerady. Za celý rok čeká ČEZ výrobu z tradičních zdrojů v objemu 63,3 TWh oproti loňským 61,1 TWh. Mírně nižší by měla být výroba v uhelných elektrárnách, vyšší naopak v jaderných elektrárnách a ostatních zdrojích.

Výroba v segmentu nové energetiky dosáhla od ledna do září 1,6 TWh, a meziročně se tak zvýšila o 16 %. Za celý rok by se výroba v segmentu nové energetiky měla zvýšit o 13 % na 2,2 TWh, přispět by k růstu měly všechny regiony (ČR +24 %, Německo +12 %, Rumunsko +8 %).

Prodej elektřiny koncovým zákazníkům klesl o 5 % na 26,3 TWh. Prodej plynu ale stoupl o 4 % na 6,7 TWh a prodej tepla se zvýšil o 9 % na 16 100 terajoulů. Spotřeba elektřiny na distribučním území ČEZ stoupla za první tři čtvrtletí roku meziročně o 0,2 % (po očištění o klimatické a kalendářní vlivy o 0,3 %).

Čísla za třetí čtvrtletí ovlivnil spor se SŽDC

Výsledky za samotné třetí čtvrtletí byly negativně ovlivněny rozhodnutím odvolacího soudu ve sporu se Správou železniční dopravní cesty (SŽDC), na jehož základě firma ČEZ uhradila částku 1,3 miliardy Kč. Dlouholetý spor souvisí s neodebráním elektřiny SŽDC v roce 2010. SŽDC nejdříve částku za neodebranou elektřinu uhradila v roce 2015, nyní ale byly tyto prostředky včetně příslušenství vráceny. Proti rozsudku odvolacího soudu připravuje ČEZ dovolání k Nejvyššímu soudu.

Tržby za samotné třetí čtvrtletí dosáhly 48,03 miliardy Kč (3Q2018: 45,52 miliardy Kč) a provozní zisk EBITDA činil 9,8 miliardy Kč (3Q2018: 11,8 miliardy Kč). Čistý zisk se skupině v třetím čtvrtletí snížil o 88 % na 0,2 miliardy Kč a očištěný čistý zisk spadl o 85 % na 0,5 miliardy Kč.

Investice do dlouhodobého majetku vzrostly od ledna do září meziročně o 3,3 miliardy Kč na 18,6 miliardy Kč. Největší částka, 7,2 miliardy Kč, byla investována do distribuční sítě v ČR, kterou ČEZ připravuje pro potřeby moderní energetiky. Meziročně ale vzrostly rovněž investice do tradičních výrobních zdrojů. Jednalo se zejména o vyšší pořízení jaderného paliva a o investice do projektu výstavby horkovodu z Jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic, do zvýšení fyzické ochrany jaderných elektráren a o do ekologizace uhelných zdrojů v ČR.

Investice i zajišťování tržeb pokračují

V oblasti rozvoje pokračuje skupina ČEZ v akvizicích v segmentu nové energetiky. ČEZ získal 76% podíl v polské společnosti EUROKLIMAT, která je lídrem tamního trhu v oblasti klimatizace a chladicích zařízení, dceřiná Inven Capital vstoupila do inovativní společnosti ZOLAR. Mezi významné události uplynulého čtvrtletí patřilo i navázání spolupráce s americkou společností NuScale připravující výrobu malých jaderných modulárních reaktorů.

ČEZ standardně pokračuje v zajišťování tržeb z výroby ve střednědobém horizontu. Na rok 2020 měl na konci září předprodáno přibližně 78 % očekávané výroby za 43,20 EUR/MWh, na rok 2021 zhruba 48 % za 45,40 EUR/MWh, na rok 2022 asi 20 % za 46,70 EUR/MWh a na rok 2023 asi 4 % za 42,30 EUR/MWh.

Finanční ředitel skupiny ČEZ Martin Novák u příležitosti zveřejnění čísel za prvních devět měsíců tohoto roku oznámil, že prodej rumunských a polských aktiv chce společnost dokončit v roce 2021. O rumunské zdroje má podle Nováka zájem více než 30 subjektů, první fáze prodeje bude ukončena podáním nezávazných nabídek ze strany prověřených zájemců letos v prosinci. Zájemci o polská aktiva mají být osloveni do konce prvního pololetí příští roku.

Analytici: Čísla na první pohled vypadají negativně, celoroční výhled se ale téměř nezměnil a naznačuje vyšší dividendu

Výsledky skupiny ČEZ za třetí čtvrtletí byly horší, než očekávali analytici. Výhled na celý rok je ovšem podle nich spíše pozitivní. Firma by ze zisku z tohoto roku mohla vyplatit vyšší dividendu než ze zisku za loňský rok.

"Výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí jsou na první pohled pod odhady trhu. Negativní byly v třetím kvartálu výroba v tradičních, tzn. uhelných a jaderných elektrárnách a vratka 1,3 miliardy Kč SŽDC za objednanou, ale neodebranou elektřinu. Tržby ve výši 48,03 miliardy Kč jsou lehce pod konsenzem 49,2 miliardy Kč. Také zisk EBITDA ve výši 9,8 miliardy Kč zaostal za odhadem trhu na úrovni 11,5 miliardy Kč a pod konsenzem byl i čistý zisk ve výši 0,2 miliardy Kč. Důvodem zpřesnění výhledu pro celý rok je zmíněná vratka 1,3 miliardy Kč. Zveřejněná čísla za devět měsíců roku představují 75,8-78,4 % celoročního cíle u EBITDA a 77,4-86,5 % u celoročního cíle čistého zisku. Na první pohled vypadají čísla negativně, celoroční cíle se nicméně prakticky nezměnily, a stále tak naznačují vyšší dividendu než loni. I tak ale očekáváme spíše negativní reakci trhu," říká analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

"Výhled firmy pro objem výroby elektřiny se podle očekávání snížil o 2 % na 65,5 TWh, nicméně výhled pro výrobu v jaderných zdrojích se snížil jen mírně, což je překvapující vzhledem k poměrně dlouhému výpadku bloku v Dukovanech. Snížení odhadu je dané hlavně nižší očekávanou produkcí elektřiny z uhlí (-3%)," doplňuje analytik Petr Bártek z České spořitelny.

"Společnosti pomáhá pokračující růst cen elektřiny a fakt, že se v každém dalším čtvrtletí budoucí dodávka energie prodává za vyšší ceny. Meziroční zhoršení je naopak podstatné v objemech vyrobené elektřiny. V jaderných elektrárnách klesl v třetím čtvrtletí o procento v důsledku delší odstávky v Dukovanech, v uhelných elektrárnách se snížil o 5 %. Pozitivní je nárůst výroby v paroplynu o 80 %," uvedl analytik Capitalinked Radim Dohnal.

"Zveřejněné informace jsou z našeho pohledu negativní, nicméně jenom drobné úpravy v celoročním výhledu budou tento negativní dojem tlumit. Rostoucí cena předprodané elektřiny v dalších letech by pak měla přispět k postupnému zlepšení ziskovosti. Očekáváme nicméně negativní reakci investorů," dodávají analytici z J&T Banky.

Novák: Zisk společnosti poroste

Finanční ředitel firmy rovněž prohlásil, že vzhledem k rostoucím cenám elektřiny příští rok zisk společnosti určitě zase poroste. Upozornil také, že výsledky za letošní třetí čtvrtletí nejsou srovnatelné s výsledky za loňský třetí kvartál kvůli změně v oceňování zajišťovacích derivátů (ty jsou nyní oceňovány kvartálně).

Valná hromada ČEZ už dříve schválila vyplatit akcionářům 12,9 miliardy Kč z loňského zisku, což je v přepočtu na akcii (24 Kč) nejnižší dividenda za posledních 12 let. Výplata dividendy začala 1. srpna a ke konci září už bylo vyplaceno 99 % z přiznané částky.

ČEZ je největší tuzemskou energetickou firmou. Majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 % akcií. Počet zaměstnanců skupiny ČEZ činil ke konci třetího čtvrtletí zhruba 32 200, což bylo meziročně o 4 % více. Loni společnosti klesl čistý zisk o 45 % na 10,5 miliardy Kč a tržby se jí snížily o 10 % na 184,5 miliardy Kč.

Zdroj: ČEZ, ČTK
Fed v prosinci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny
Fed v prosinci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny
20:00

Fed v prosinci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny

Měnový výbor americké centrální banky v prosinci podle očekávání ponechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 1,50-1,75...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Úrokové sazby
Evropské akcie v polovině týdne zpevnily při čekání na výsledek…
Evropské akcie v polovině týdne zpevnily při čekání na výsledek…
18:00

Evropské akcie v polovině týdne zpevnily při čekání na výsledek zasedání Fedu

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v zelených číslech, když investoři čekali na novinky týkající...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
TUI kvůli zákazu létaní Boeingů 737 výrazně klesl zisk
17:46

TUI kvůli zákazu létaní Boeingů 737 výrazně klesl zisk

Cestovní kancelář TUI výrazně poškodil zákaz provozu strojů Boeing 737 MAX. Největšímu turistickému koncernu na světě...
Turismus a cestovní ruch Výsledková sezóna Německo
Škoda Auto dodala v listopadu 109 000 aut, meziročně méně
Škoda Auto dodala v listopadu 109 000 aut, meziročně méně
17:20

Škoda Auto dodala v listopadu 109 000 aut, meziročně méně

Automobilka Škoda Auto dodala v listopadu zákazníkům 109 000 vozů, meziročně o jedno procento méně. Na největším trhu...
Volkswagen Auta Česká republika
PKN požádala ruské dodavatele o odškodné za kontaminaci Družby
PKN požádala ruské dodavatele o odškodné za kontaminaci Družby
17:02

PKN požádala ruské dodavatele o odškodné za kontaminaci Družby

Největší polská rafinérská společnost PKN Orlen požádala své ruské dodavatele o odškodné za potíže způsobené na jaře...
Ropa PKN Orlen Rusko
Pražská burza ve středu znovu oslabila, táhly ji dolů ČEZ, Avast a…
Pražská burza ve středu znovu oslabila, táhly ji dolů ČEZ, Avast a…
16:45

Pražská burza ve středu znovu oslabila, táhly ji dolů ČEZ, Avast a banky

Pražská burza ve středu oslabila třetí den v řadě, index PX klesl o 0,49 % na 1 079,96 bodu. Nejvýrazněji, zhruba 1,5...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Libanonská ekonomika je vlivem politické krize ve vážné krizi
16:21

Libanonská ekonomika je vlivem politické krize ve vážné krizi

Libanonská ekonomika přichází kvůli politické krizi denně o 70 až 80 milionů dolarů. Řekl to ve středu v Paříži...
Blízký a Střední východ Politika HDP
Ze světa investičních doporučení (11. prosince)
16:00

Ze světa investičních doporučení (11. prosince)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Šéfka EK představila klimatický plán, počítá se zákonem i fondem
14:51

Šéfka EK představila klimatický plán, počítá se zákonem i fondem

Evropská komise chce v rámci přechodu ke klimaticky odpovědnému hospodářství v nejbližších měsících přijít s řadou...
Evropská unie Ekologie a životní prostředí
Růst spotřebitelských cen v USA v listopadu překonal očekávání
Růst spotřebitelských cen v USA v listopadu překonal očekávání
14:40

Růst spotřebitelských cen v USA v listopadu překonal očekávání

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v listopadu zvýšily proti předchozímu měsíci o 0,3 procenta, oznámilo ve...
Spojené státy americké (USA) Inflace Americká ekonomika
Kofola koupila Karlovarskou Korunní a Ondrášovku
Kofola koupila Karlovarskou Korunní a Ondrášovku
14:31

Kofola koupila Karlovarskou Korunní a Ondrášovku

Skupina Kofola ČeskoSlovensko koupila stoprocentní podíl ve společnostech Karlovarská Korunní a Ondrášovka. Transakci...
Kofola ČeskoSlovensko Fúze a akvizice Akcie ČR
Havlíček jednal o příležitostech pro české firmy na severu Afriky
14:13

Havlíček jednal o příležitostech pro české firmy na severu Afriky

Geologické průzkumy pro hledání nerostných surovin, jejich těžba a zpracování, ale i dodávky nových technologií jsou...
Česká republika Byznys a podnikání Afrika
Babiš: Uhlíková neutralita v ČR bude stát 675 miliard korun
13:55

Babiš: Uhlíková neutralita v ČR bude stát 675 miliard korun

Náklady na dosažení uhlíkové neutrality v Česku budou činit 675 miliard korun. Evropská unie by to měla zohlednit v...
Česká republika Ekologie a životní prostředí Energetika
USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 6. prosince stoupl o 3,8 % …
13:15

USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 6. prosince stoupl o 3,8 % (předchozí týden: -9,2 %)

Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 6. prosince po sezónním očištění údajů stoupl proti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Hypotéky
Bild: Tesla chce v Německu vyrábět 500 000 aut ročně
13:03

Bild: Tesla chce v Německu vyrábět 500 000 aut ročně

Americký výrobce elektromobilů Tesla plánuje ve svém novém závodě v Německu vyrábět 500 000 vozů ročně. Uvedl to ve...
Tesla Auta Německo
Euler Hermes: Globální ekonomická recese v příštím roce nepřijde
Euler Hermes: Globální ekonomická recese v příštím roce nepřijde
12:34

Euler Hermes: Globální ekonomická recese v příštím roce nepřijde

Přes potíže, se kterými se globální ekonomika letos potýkala, v příštím roce nepřijde plnohodnotná hospodářská recese...
Světová ekonomika Výhled na rok 2020 Investiční a ekonomický výhled
Německá vláda odškodní klienty německé CK Thomas Cook
12:07

Německá vláda odškodní klienty německé CK Thomas Cook

Spolková vláda odškodní klienty německé pobočky zkrachovalé britské cestovní kanceláře Thomas Cook. Dohodla se na tom...
Turismus a cestovní ruch Německo
Chevron odepíše majetek až za 11 miliard USD, čeká nízké ceny ropy
11:45

Chevron odepíše majetek až za 11 miliard USD, čeká nízké ceny ropy

Americká energetická společnost Chevron plánuje v tomto čtvrtletí odepsat majetek až za 11 miliard dolarů a zvažuje...
Chevron Ropa