MONETA Money Bank za první tři čtvrtletí roku vydělala 3,36 miliardy Kč, opět zlepšila celoroční výhled a mírně i plánovanou dividendu
|

MONETA Money Bank za první tři čtvrtletí roku vydělala 3,36 miliardy Kč, opět zlepšila celoroční výhled a mírně i plánovanou dividendu

Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za první tři čtvrtletí roku čistý zisk 3,36 miliardy Kč. Meziročně bance zisk stoupl o 7,8 %. Vedení Monety opět zlepšilo celoroční výhled a nepatrně zvýšilo i plánovanou dividendu.

MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Evropské banky Banky Akcie ČR Výsledková sezóna

Čistý úrokový příjem se Monetě v prvních devíti měsících roku snížil z 5,52 miliardy Kč na 5,44 miliardy Kč, výnos z poplatků a provizí klesl z 1,39 miliardy Kč na 1,35 miliardy Kč a čistý zisk z finančních operací se snížil z 619 milionů Kč na 298 milionů Kč. Celkové provozní výnosy se snížily ze 7,76 miliardy Kč na 7,53 miliardy Kč.

Čistý zisk na úrovni 3,36 miliardy Kč byl pozitivně ovlivněn prodejem části portfolia nesplácených úvěrů. Management díky tomu opět zvýšil odhad pro čistý zisk za celý letošní rok o dalších 100 milionů Kč na 4,1 miliardy Kč. Vedle výhledu zisku byl upraven i odhad nákladů na rizika (z 20-30 bazických bodů na 15-25 bazických bodů) či odhad provozních výnosů (z 9,9 miliardy Kč na 10 miliard Kč). Vedení společnosti by také podle aktualizovaného výhledu mělo zvážit návrh výplaty dividendy ve výši 5,60 Kč na akcii, předchozí plán počítal s výplatou 5,50 Kč na akcii. Růst nových úvěrů by měl letos činit minimálně 13 %, v září banka počítala s minimálně 11% růstem.

Prodej nevýkonných úvěrů navýšil čistý zisk o více než miliardu korun

Prodejem nevýkonných úvěrů MONETA od začátku roku vygenerovala zisk před zdaněním 1,072 miliardy Kč, z čehož 663 milionů Kč mělo pozitivní dopad do nákladů na riziko.

"Nevýkonné pohledávky meziročně klesly o 23,2 % na 4,2 miliardy Kč. Pokračující nízká úroveň tvorby NPL byla doplněná jejich proaktivním řízením, které vedlo k snížení poměru nevýkonných pohledávek z 4,4 % v loňském třetím čtvrtletí na 3 % v letošním třetím čtvrtletí," informoval předseda představenstva Monety Money Bank Tomáš Spurný.

Bilance hrubých retailových úvěrů se meziročně zvýšila z 58,7 miliardy Kč na 70,9 miliardy Kč (+20,8 %), mimo jiné díky růstu hypotečních úvěrů z 18,6 miliardy Kč na 28 miliard Kč (+50,7 %). Bilance hrubých úvěrů poskytnutých podnikům se meziročně zvýšila z 60,1 miliardy Kč na 64,5 miliardy Kč, z toho objem úvěrů pro malé firmy se zvýšil z 2,4 miliardy Kč na 4 miliardy Kč (+65,3 %).

Výrazně znovu přibylo úvěrů poskytnutých on-line. U spotřebitelských úvěrů šlo o nárůst o 30,2 %, u úvěrů pro podnikatele a malé firmy dokonce o 170,3 %.

MONETA má nadále silnou kapitálovou pozici, poměr CET1 dosahoval na konci třetího čtvrtletí 16,57 %, na konci loňského roku byl na úrovni 17,42 %. Poměr úvěrů ke vkladům dosahuje 90,9 %, na konci roku 2017 byl 87,4 %.

Za samotné třetí čtvrtletí banka vykázala zisk 1,24 miliardy Kč (3Q2017: 924 milionů Kč) při celkových provozních výnosech 2,76 miliardy Kč (3Q2017: 2,45 miliardy Kč). Čistý úrokový výnos Monetě v třetím čtvrtletí stoupl z 1,80 miliardy Kč na 1,86 miliardy Kč a čistý výnos z poplatků a provizí se snížil ze 474 milionů Kč na 447 milionů Kč.

Analytici: Výsledky jsou pozitivní, zvýšení výhledu je mírně překvapivé

"Jedinou kaňkou ve výsledkové zprávě je čistý výnos z poplatků a provizí, který klesl zejména kvůli servisním poplatkům u depozitních a úvěrových produktů a sankčním poplatkům včetně poplatků za předčasné splácení, což je dáno především silnou konkurencí na trhu. Tento vývoj je částečně kompenzován rostoucími výnosy z poplatků za zprostředkování pojištění a z prodeje a správy investičních fondů. Velkým plusem je pokračující růst čisté úrokové marže, která se z 3,9 % v druhém čtvrtletí zvýšila na 4,1 %. Další zvýšení celoročního výhledu je pro nás mírně překvapivé, působí však pozitivně," říká analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

"Čísla za třetí čtvrtletí předčila očekávání. Čistý úrokový příjem potěšil růstem, když se projevila dobrá dynamika růstu úvěrů a růst úrokových sazeb daný utahováním měnových podmínek ČNB. Plánovaná akvizice Air Bank a českých a slovenských aktiv skupiny Home Credit by měla být předmětem schvalování na valné hromadě v prvním čtvrtletí 2019," uvádí analytik Thomas Unger z Erste Group Bank.

"Monetě se podařilo zvrátit negativní trend meziročně klesajícího čistého úrokového výnosu, a to zejména díky silnému růstu úvěrů, který výrazně překonal dynamiku tuzemského trhu. Pozitivně hodnotíme i pokračující nákladovou disciplínu banky," zdůrazňuje analytik Michal Křikava z Fio banky.

"Celkově jsou zveřejněné informace pozitivní. Na výnosové straně se již otočil dosavadní nepříznivý vývoj úrokových výnosů, banka je nadále schopna zvyšovat svůj podíl na trhu s úvěry, provozní náklady zůstávají pod kontrolou, kvalita úvěrového portfolia se zlepšuje a společnost již počtvrté v tomto roce zvýšila svůj celoroční výhled. Očekáváme pozitivní reakci akcií," dodává Milan Lávička, analytik z J&T Banky.

Druhé navýšení dividendy díky prodeji nesplácených půjček

V rámci zveřejnění výsledků za první pololetí management banky navrhl dividendu ze zisku za letošní rok 5 Kč na akcii. Šéf banky Tomáš Spurný poté na tiskové konferenci uvedl, že vidí prostor i pro vyšší dividendu. V druhé polovině září poté banka po prodeji části portfolia nesplácených půjček zlepšila výhled a uvedla, že představenstvo zváží, že navrhne za rok 2018 dividendu 5,50 Kč na akcii, nyní bude zvažovat výplatu 5,60 Kč na akcii.

MONETA Money Bank na trhu do května 2016 působila pod názvem GE Money Bank. Společnost se přejmenovala poté, co došlo ke změně její vlastnické struktury, kdy skupina General Electric prodala všechny své akcie GE Money Bank. MONETA obsluhuje přes milion klientů, v Česku má přes 230 poboček a více než 650 bankomatů.

Začátkem října MONETA informovala o uzavření předběžné dohody se společností Home Credit Group o koupi Air Bank a české a slovenské pobočky Home Credit. Hodnota transakce je 19,75 miliardy Kč.

V rámci transakce, jejíž dokončení se očekává k 1. červenci 2019, má MONETA získat 100% podíly v Air Bank a v české a slovenské divizi Home Credit. Skupina Home Credit má v rámci vypořádání transakce získat 165,6 milionu nově vydaných akcií Monety v hodnotě 13 miliard korun. Zároveň má MONETA zaplatit skupině Home Credit ještě 6,75 miliardy korun v hotovosti. Emisní kurz nových cenných papírů Monety byl stanoven na 78,50 Kč. Nově vydané akcie neponesou nárok na výplatu dividendy ze zisku z tohoto roku, která by neměla být transakcí ovlivněna.

Po dokončení transakce by v bance se zhruba dvěma miliony klientů měla největší podíl (24,48 %) skupina Home Credit nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Nově vzniklá entita vystupující pod značkou Air Bank by byla českou bankovní dvojkou podle portfolia spotřebitelských úvěrů a trojkou podle velikosti bankovní sítě.

Zdroj: MONETA Money Bank, ČTK
Evropské akcie v pátek i v týdenním horizontu mírně zdražily
Evropské akcie v pátek i v týdenním horizontu mírně zdražily
před hodinou

Evropské akcie v pátek i v týdenním horizontu mírně zdražily

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v zelených číslech, když investoři netrpělivě čekali na zprávy...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
L'Espresso: O ruském financování Ligy se jednalo nejméně do února
před hodinou

L'Espresso: O ruském financování Ligy se jednalo nejméně do února

Jednání o ruském financování italské vládní strany Liga neskončilo setkáním šestice Italů a Rusů loni v říjnu v...
Rusko Itálie Politika
Ocelárny U.S. Steel sníží na Slovensku počet pracovníků o 2 500
17:03

Ocelárny U.S. Steel sníží na Slovensku počet pracovníků o 2 500

Slovenská divize amerických oceláren U.S. Steel sníží do konce roku 2021 zaměstnanost o 2 500 lidí. O práci ve...
Slovensko Ocelářské firmy
Pražská burza v pátek posílila, za celý týden získala 1,1 %
Pražská burza v pátek posílila, za celý týden získala 1,1 %
16:45

Pražská burza v pátek posílila, za celý týden získala 1,1 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v plusu, index PX vzrostl o 0,33 % na 1 067,41 bodu. Nahoru burzu táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Zahraniční obchod KLDR byl loni nejnižší za deset let
16:35

Zahraniční obchod KLDR byl loni nejnižší za deset let

Celkový objem zahraničního obchodu KLDR, tedy vývoz a dovoz dohromady, se loni snížil o 48,8 procenta na 2,84...
Severní Korea (KLDR) Mezinárodní obchod
PepsiCo koupí jihoafrickou Pioneer Food za 1,7 miliardy USD
PepsiCo koupí jihoafrickou Pioneer Food za 1,7 miliardy USD
16:21

PepsiCo koupí jihoafrickou Pioneer Food za 1,7 miliardy USD

Americký nápojový gigant PepsiCo se dohodl na koupi jihoafrické potravinářské firmy Pioneer Food Group za 1,7...
PepsiCo Fúze a akvizice Americké akcie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červenci…
16:02

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červenci podle předběžných dat stoupl na 98,4 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v červenci stoupl na 98,4 bodu z 98,2 bodu v červnu. Analytici...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Státní dluh v pololetí stoupl o 90,6 miliardy na 1,713 bilionu Kč
Státní dluh v pololetí stoupl o 90,6 miliardy na 1,713 bilionu Kč
15:20

Státní dluh v pololetí stoupl o 90,6 miliardy na 1,713 bilionu Kč

Státní dluh v prvním pololetí stoupl o 90,6 miliardy na 1,713 bilionu korun. Důvodem nárůstu dluhu byla snaha získat...
Zadlužení Česká republika
Ze světa investičních doporučení (19. července)
15:00

Ze světa investičních doporučení (19. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Nejzadluženější zemí eurozóny je Francie, předstihla Itálii
Nejzadluženější zemí eurozóny je Francie, předstihla Itálii
14:46

Nejzadluženější zemí eurozóny je Francie, předstihla Itálii

Nejzadluženější zemí eurozóny se stala Francie. Její veřejný dluh předstihl v prvním čtvrtletí v absolutních číslech...
Francie Zadlužení Itálie
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu meziročně stouply o 1 %
14:30

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu meziročně stouply o 1 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziročně zvýšily o 1 % po růstu o 3,7 % v dubnu. Analytici počítali s růstem...
Kanada Maloobchod Tržby
American Express díky růstu výdajů spotřebitelů zvýšil zisk
13:54

American Express díky růstu výdajů spotřebitelů zvýšil zisk

Americký vydavatel kreditních karet American Express ve druhém čtvrtletí zvýšil zisk zhruba o devět procent na 1,76...
Americké akcie Výsledková sezóna
Kanadský těžař zlata Barrick převezme celou firmu Acacia
Kanadský těžař zlata Barrick převezme celou firmu Acacia
13:37

Kanadský těžař zlata Barrick převezme celou firmu Acacia

Kanadská těžařská společnost Barrick Gold se dohodla s ostatními akcionáři na plném převzetí firmy Acacia Mining za...
Kanada Zlato Fúze a akvizice
Skupina Penta neuspěla s žalobou proti Slovensku
13:00

Skupina Penta neuspěla s žalobou proti Slovensku

Finanční skupina Penta u bratislavského soudu neuspěla s žalobou proti Slovensku na vyplacení odškodného za to, že...
Slovensko
AB InBev prodá své australské aktivity japonské firmě Asahi
AB InBev prodá své australské aktivity japonské firmě Asahi
12:25

AB InBev prodá své australské aktivity japonské firmě Asahi

Největší světový pivovar Anheuser-Busch InBev prodá za 16 miliard australských dolarů svou australskou dceřinou firmu...
Anheuser-Busch InBev Austrálie Fúze a akvizice
Bitcoin v závěr utýdne výrazně roste, daří se i dalším kryptoměnám
12:02

Bitcoin v závěr utýdne výrazně roste, daří se i dalším kryptoměnám

Nejpopulárnější digitální měny se v pátek pohybují v zelených číslech. Bitcoin kolem 12.00 SELČ podle serveru...
Bitcoin Kryptoměny
Nezaměstnanost na Slovensku v červnu po předchozím minimu stoupla
Nezaměstnanost na Slovensku v červnu po předchozím minimu stoupla
11:19

Nezaměstnanost na Slovensku v červnu po předchozím minimu stoupla

Pokles míry nezaměstnanosti na Slovensku se zastavil. V červnu se nezaměstnanost zvýšila na 4,97 procenta ze 4,88...
Slovensko Nezaměstnanost