MONETA Money Bank za první tři čtvrtletí roku vydělala 3,36 miliardy Kč, opět zlepšila celoroční výhled a mírně i plánovanou dividendu
|

MONETA Money Bank za první tři čtvrtletí roku vydělala 3,36 miliardy Kč, opět zlepšila celoroční výhled a mírně i plánovanou dividendu

Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za první tři čtvrtletí roku čistý zisk 3,36 miliardy Kč. Meziročně bance zisk stoupl o 7,8 %. Vedení Monety opět zlepšilo celoroční výhled a nepatrně zvýšilo i plánovanou dividendu.

MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Evropské banky Banky Akcie ČR Výsledková sezóna

Čistý úrokový příjem se Monetě v prvních devíti měsících roku snížil z 5,52 miliardy Kč na 5,44 miliardy Kč, výnos z poplatků a provizí klesl z 1,39 miliardy Kč na 1,35 miliardy Kč a čistý zisk z finančních operací se snížil z 619 milionů Kč na 298 milionů Kč. Celkové provozní výnosy se snížily ze 7,76 miliardy Kč na 7,53 miliardy Kč.

Čistý zisk na úrovni 3,36 miliardy Kč byl pozitivně ovlivněn prodejem části portfolia nesplácených úvěrů. Management díky tomu opět zvýšil odhad pro čistý zisk za celý letošní rok o dalších 100 milionů Kč na 4,1 miliardy Kč. Vedle výhledu zisku byl upraven i odhad nákladů na rizika (z 20-30 bazických bodů na 15-25 bazických bodů) či odhad provozních výnosů (z 9,9 miliardy Kč na 10 miliard Kč). Vedení společnosti by také podle aktualizovaného výhledu mělo zvážit návrh výplaty dividendy ve výši 5,60 Kč na akcii, předchozí plán počítal s výplatou 5,50 Kč na akcii. Růst nových úvěrů by měl letos činit minimálně 13 %, v září banka počítala s minimálně 11% růstem.

Prodej nevýkonných úvěrů navýšil čistý zisk o více než miliardu korun

Prodejem nevýkonných úvěrů MONETA od začátku roku vygenerovala zisk před zdaněním 1,072 miliardy Kč, z čehož 663 milionů Kč mělo pozitivní dopad do nákladů na riziko.

"Nevýkonné pohledávky meziročně klesly o 23,2 % na 4,2 miliardy Kč. Pokračující nízká úroveň tvorby NPL byla doplněná jejich proaktivním řízením, které vedlo k snížení poměru nevýkonných pohledávek z 4,4 % v loňském třetím čtvrtletí na 3 % v letošním třetím čtvrtletí," informoval předseda představenstva Monety Money Bank Tomáš Spurný.

Bilance hrubých retailových úvěrů se meziročně zvýšila z 58,7 miliardy Kč na 70,9 miliardy Kč (+20,8 %), mimo jiné díky růstu hypotečních úvěrů z 18,6 miliardy Kč na 28 miliard Kč (+50,7 %). Bilance hrubých úvěrů poskytnutých podnikům se meziročně zvýšila z 60,1 miliardy Kč na 64,5 miliardy Kč, z toho objem úvěrů pro malé firmy se zvýšil z 2,4 miliardy Kč na 4 miliardy Kč (+65,3 %).

Výrazně znovu přibylo úvěrů poskytnutých on-line. U spotřebitelských úvěrů šlo o nárůst o 30,2 %, u úvěrů pro podnikatele a malé firmy dokonce o 170,3 %.

MONETA má nadále silnou kapitálovou pozici, poměr CET1 dosahoval na konci třetího čtvrtletí 16,57 %, na konci loňského roku byl na úrovni 17,42 %. Poměr úvěrů ke vkladům dosahuje 90,9 %, na konci roku 2017 byl 87,4 %.

Za samotné třetí čtvrtletí banka vykázala zisk 1,24 miliardy Kč (3Q2017: 924 milionů Kč) při celkových provozních výnosech 2,76 miliardy Kč (3Q2017: 2,45 miliardy Kč). Čistý úrokový výnos Monetě v třetím čtvrtletí stoupl z 1,80 miliardy Kč na 1,86 miliardy Kč a čistý výnos z poplatků a provizí se snížil ze 474 milionů Kč na 447 milionů Kč.

Analytici: Výsledky jsou pozitivní, zvýšení výhledu je mírně překvapivé

"Jedinou kaňkou ve výsledkové zprávě je čistý výnos z poplatků a provizí, který klesl zejména kvůli servisním poplatkům u depozitních a úvěrových produktů a sankčním poplatkům včetně poplatků za předčasné splácení, což je dáno především silnou konkurencí na trhu. Tento vývoj je částečně kompenzován rostoucími výnosy z poplatků za zprostředkování pojištění a z prodeje a správy investičních fondů. Velkým plusem je pokračující růst čisté úrokové marže, která se z 3,9 % v druhém čtvrtletí zvýšila na 4,1 %. Další zvýšení celoročního výhledu je pro nás mírně překvapivé, působí však pozitivně," říká analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

"Čísla za třetí čtvrtletí předčila očekávání. Čistý úrokový příjem potěšil růstem, když se projevila dobrá dynamika růstu úvěrů a růst úrokových sazeb daný utahováním měnových podmínek ČNB. Plánovaná akvizice Air Bank a českých a slovenských aktiv skupiny Home Credit by měla být předmětem schvalování na valné hromadě v prvním čtvrtletí 2019," uvádí analytik Thomas Unger z Erste Group Bank.

"Monetě se podařilo zvrátit negativní trend meziročně klesajícího čistého úrokového výnosu, a to zejména díky silnému růstu úvěrů, který výrazně překonal dynamiku tuzemského trhu. Pozitivně hodnotíme i pokračující nákladovou disciplínu banky," zdůrazňuje analytik Michal Křikava z Fio banky.

"Celkově jsou zveřejněné informace pozitivní. Na výnosové straně se již otočil dosavadní nepříznivý vývoj úrokových výnosů, banka je nadále schopna zvyšovat svůj podíl na trhu s úvěry, provozní náklady zůstávají pod kontrolou, kvalita úvěrového portfolia se zlepšuje a společnost již počtvrté v tomto roce zvýšila svůj celoroční výhled. Očekáváme pozitivní reakci akcií," dodává Milan Lávička, analytik z J&T Banky.

Druhé navýšení dividendy díky prodeji nesplácených půjček

V rámci zveřejnění výsledků za první pololetí management banky navrhl dividendu ze zisku za letošní rok 5 Kč na akcii. Šéf banky Tomáš Spurný poté na tiskové konferenci uvedl, že vidí prostor i pro vyšší dividendu. V druhé polovině září poté banka po prodeji části portfolia nesplácených půjček zlepšila výhled a uvedla, že představenstvo zváží, že navrhne za rok 2018 dividendu 5,50 Kč na akcii, nyní bude zvažovat výplatu 5,60 Kč na akcii.

MONETA Money Bank na trhu do května 2016 působila pod názvem GE Money Bank. Společnost se přejmenovala poté, co došlo ke změně její vlastnické struktury, kdy skupina General Electric prodala všechny své akcie GE Money Bank. MONETA obsluhuje přes milion klientů, v Česku má přes 230 poboček a více než 650 bankomatů.

Začátkem října MONETA informovala o uzavření předběžné dohody se společností Home Credit Group o koupi Air Bank a české a slovenské pobočky Home Credit. Hodnota transakce je 19,75 miliardy Kč.

V rámci transakce, jejíž dokončení se očekává k 1. červenci 2019, má MONETA získat 100% podíly v Air Bank a v české a slovenské divizi Home Credit. Skupina Home Credit má v rámci vypořádání transakce získat 165,6 milionu nově vydaných akcií Monety v hodnotě 13 miliard korun. Zároveň má MONETA zaplatit skupině Home Credit ještě 6,75 miliardy korun v hotovosti. Emisní kurz nových cenných papírů Monety byl stanoven na 78,50 Kč. Nově vydané akcie neponesou nárok na výplatu dividendy ze zisku z tohoto roku, která by neměla být transakcí ovlivněna.

Po dokončení transakce by v bance se zhruba dvěma miliony klientů měla největší podíl (24,48 %) skupina Home Credit nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Nově vzniklá entita vystupující pod značkou Air Bank by byla českou bankovní dvojkou podle portfolia spotřebitelských úvěrů a trojkou podle velikosti bankovní sítě.

Zdroj: MONETA Money Bank, ČTK
Americké akcie v pátek podpořila zpráva, že Čína možná navýší dovoz z…
Americké akcie v pátek podpořila zpráva, že Čína možná navýší dovoz z…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek podpořila zpráva, že Čína možná navýší dovoz z USA. V plusu skončily indexy i za celý týden

Americkým akciím v pátek pomohla vzhůru zpráva agentury Bloomberg, že Čína zvažuje výrazné navýšení dovozu ze...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Volkswagen chce nabízet prémii za staré diesely po celém Německu
včera v 21:45

Volkswagen chce nabízet prémii za staré diesely po celém Německu

Automobilka Volkswagen zvažuje, že bude nově nabízet prémii za výměnu starých dieselových vozů za novější po celém...
Volkswagen Auta Německo
Reuters: EU nepovolí fúzi železničních aktivit Siemensu a Alstomu
včera v 21:08

Reuters: EU nepovolí fúzi železničních aktivit Siemensu a Alstomu

Evropská komise (EK) zablokuje spojení železničních aktivit francouzské společnosti Alstom a německé firmy Siemens. S...
Doprava Fúze a akvizice Siemens
ČR může EK předložit návrh energetického plánu až do konce ledna
včera v 19:18

ČR může EK předložit návrh energetického plánu až do konce ledna

Česko si vyjednalo, že může Evropské komisi předložit návrh Národního energeticko-klimatického plánu až do konce...
Česká republika Evropská unie Energetika
Evropské burzy v pátek zpevnily, za celý týden stouply zhruba o 2 %
Evropské burzy v pátek zpevnily, za celý týden stouply zhruba o 2 %
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek zpevnily, za celý týden stouply zhruba o 2 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v zelených čísleh, když investory potěšila čtvrteční slova amerického...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
V ČR loni přibylo 13 000 podnikatelů, nejvíce za šest let
včera v 17:05

V ČR loni přibylo 13 000 podnikatelů, nejvíce za šest let

V ČR loni přibylo 13 000 fyzických osob podnikatelů, což je nejvyšší přírůstek za posledních šest let. Polovinu...
Česká republika Bankrot Byznys a podnikání
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden získala 0,9 %
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden získala 0,9 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden získala 0,9 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v zelených číslech, a odrazila se tak od čtvrteční ztráty. Index PX...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Reuters: Křetínský dokončuje podmínky financování akvizice Makra
včera v 16:19

Reuters: Křetínský dokončuje podmínky financování akvizice Makra

Český investor Daniel Křetínský se připravuje na převzetí německé maloobchodní společnosti Metro, v níž už má podíl a...
Fúze a akvizice Maloobchod
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle…
včera v 16:02

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle předběžných dat klesl na 90,7 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v lednu klesl na 90,7 bodu z 98,3 bodu v prosinci. Analytici...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra Spotřebitelé
Rupert Murdoch chce spojit listy The Times a The Sunday Times
Rupert Murdoch chce spojit listy The Times a The Sunday Times
včera v 15:21

Rupert Murdoch chce spojit listy The Times a The Sunday Times

Britské listy The Times a The Sunday Times mediálního magnáta Ruperta Murdocha požádaly britskou vládu o povolení...
Média Fúze a akvizice
Průmyslová výroba v USA v prosinci meziměsíčně stoupla o 0,3 %
včera v 15:15

Průmyslová výroba v USA v prosinci meziměsíčně stoupla o 0,3 %

Průmyslová výroba ve Spojených státech v prosinci meziměsíčně vzrostla o 0,3 % po růstu o 0,6 % v předchozím měsíci ...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Průmysl
Ze světa investičních doporučení (18. ledna)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (18. ledna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Babiš věří, že evropský audit na SZIF dopadne dobře
včera v 14:46

Babiš věří, že evropský audit na SZIF dopadne dobře

Premiér Andrej Babiš nesleduje postup auditorské mise Evropské unie ve Státním zemědělském intervenčním fondu (SZIF)....
Česká republika Evropská unie
Inflace v Kanadě v prosinci meziročně stoupla na 2 %
včera v 14:30

Inflace v Kanadě v prosinci meziročně stoupla na 2 %

Spotřebitelské ceny v Kanadě v prosinci meziročně vzrostly o 2 % po růstu o 1,7 % v předchozím měsíci (odhad: 1,7 %)....
Kanada Inflace
MPO: Konkurenceschopnost ČR neroste, HDP to zatím neovlivňuje
včera v 14:01

MPO: Konkurenceschopnost ČR neroste, HDP to zatím neovlivňuje

Česko v posledních letech ustrnulo ve zvyšování konkurenceschopnosti. Ačkoli patří mezi nejkonkurenceschopnější...
Česká republika Česká ekonomika HDP
Čínská ekonomika předloni rostla pomaleji, než se předpokládalo
Čínská ekonomika předloni rostla pomaleji, než se předpokládalo
včera v 13:41

Čínská ekonomika předloni rostla pomaleji, než se předpokládalo

Čínský statistický úřad v pátek opravil tempo růstu čínské ekonomiky v roce 2017 na 6,8 procenta z dříve uváděných 6...
Čína HDP Hospodářský růst
CME zrušila plán na prodej slovinských aktiv, odhadovaná cena…
CME zrušila plán na prodej slovinských aktiv, odhadovaná cena…
včera v 13:22

CME zrušila plán na prodej slovinských aktiv, odhadovaná cena transakce byla 169 milionů dolarů

Mediální skupina CME ukončila smlouvu z 10. července 2017, na jejímž základě plánovala prodat své slovinské aktivity...
CME (CETV) Média Televize
Růst cen domů a bytů v Česku se zvýšil, v EU byl čtvrtý nejvyšší
včera v 13:05

Růst cen domů a bytů v Česku se zvýšil, v EU byl čtvrtý nejvyšší

Meziroční růst cen domů a bytů v Česku ve třetím čtvrtletí loňského roku vzrostl z 8,1 procenta na konci června na 8...
Česká republika Nemovitosti Realitní trh