MONETA Money Bank za první tři čtvrtletí roku vydělala 3,36 miliardy Kč, opět zlepšila celoroční výhled a mírně i plánovanou dividendu
|

MONETA Money Bank za první tři čtvrtletí roku vydělala 3,36 miliardy Kč, opět zlepšila celoroční výhled a mírně i plánovanou dividendu

Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za první tři čtvrtletí roku čistý zisk 3,36 miliardy Kč. Meziročně bance zisk stoupl o 7,8 %. Vedení Monety opět zlepšilo celoroční výhled a nepatrně zvýšilo i plánovanou dividendu.

MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Evropské banky Banky Akcie ČR Výsledková sezóna

Čistý úrokový příjem se Monetě v prvních devíti měsících roku snížil z 5,52 miliardy Kč na 5,44 miliardy Kč, výnos z poplatků a provizí klesl z 1,39 miliardy Kč na 1,35 miliardy Kč a čistý zisk z finančních operací se snížil z 619 milionů Kč na 298 milionů Kč. Celkové provozní výnosy se snížily ze 7,76 miliardy Kč na 7,53 miliardy Kč.

Čistý zisk na úrovni 3,36 miliardy Kč byl pozitivně ovlivněn prodejem části portfolia nesplácených úvěrů. Management díky tomu opět zvýšil odhad pro čistý zisk za celý letošní rok o dalších 100 milionů Kč na 4,1 miliardy Kč. Vedle výhledu zisku byl upraven i odhad nákladů na rizika (z 20-30 bazických bodů na 15-25 bazických bodů) či odhad provozních výnosů (z 9,9 miliardy Kč na 10 miliard Kč). Vedení společnosti by také podle aktualizovaného výhledu mělo zvážit návrh výplaty dividendy ve výši 5,60 Kč na akcii, předchozí plán počítal s výplatou 5,50 Kč na akcii. Růst nových úvěrů by měl letos činit minimálně 13 %, v září banka počítala s minimálně 11% růstem.

Prodej nevýkonných úvěrů navýšil čistý zisk o více než miliardu korun

Prodejem nevýkonných úvěrů MONETA od začátku roku vygenerovala zisk před zdaněním 1,072 miliardy Kč, z čehož 663 milionů Kč mělo pozitivní dopad do nákladů na riziko.

"Nevýkonné pohledávky meziročně klesly o 23,2 % na 4,2 miliardy Kč. Pokračující nízká úroveň tvorby NPL byla doplněná jejich proaktivním řízením, které vedlo k snížení poměru nevýkonných pohledávek z 4,4 % v loňském třetím čtvrtletí na 3 % v letošním třetím čtvrtletí," informoval předseda představenstva Monety Money Bank Tomáš Spurný.

Bilance hrubých retailových úvěrů se meziročně zvýšila z 58,7 miliardy Kč na 70,9 miliardy Kč (+20,8 %), mimo jiné díky růstu hypotečních úvěrů z 18,6 miliardy Kč na 28 miliard Kč (+50,7 %). Bilance hrubých úvěrů poskytnutých podnikům se meziročně zvýšila z 60,1 miliardy Kč na 64,5 miliardy Kč, z toho objem úvěrů pro malé firmy se zvýšil z 2,4 miliardy Kč na 4 miliardy Kč (+65,3 %).

Výrazně znovu přibylo úvěrů poskytnutých on-line. U spotřebitelských úvěrů šlo o nárůst o 30,2 %, u úvěrů pro podnikatele a malé firmy dokonce o 170,3 %.

MONETA má nadále silnou kapitálovou pozici, poměr CET1 dosahoval na konci třetího čtvrtletí 16,57 %, na konci loňského roku byl na úrovni 17,42 %. Poměr úvěrů ke vkladům dosahuje 90,9 %, na konci roku 2017 byl 87,4 %.

Za samotné třetí čtvrtletí banka vykázala zisk 1,24 miliardy Kč (3Q2017: 924 milionů Kč) při celkových provozních výnosech 2,76 miliardy Kč (3Q2017: 2,45 miliardy Kč). Čistý úrokový výnos Monetě v třetím čtvrtletí stoupl z 1,80 miliardy Kč na 1,86 miliardy Kč a čistý výnos z poplatků a provizí se snížil ze 474 milionů Kč na 447 milionů Kč.

Analytici: Výsledky jsou pozitivní, zvýšení výhledu je mírně překvapivé

"Jedinou kaňkou ve výsledkové zprávě je čistý výnos z poplatků a provizí, který klesl zejména kvůli servisním poplatkům u depozitních a úvěrových produktů a sankčním poplatkům včetně poplatků za předčasné splácení, což je dáno především silnou konkurencí na trhu. Tento vývoj je částečně kompenzován rostoucími výnosy z poplatků za zprostředkování pojištění a z prodeje a správy investičních fondů. Velkým plusem je pokračující růst čisté úrokové marže, která se z 3,9 % v druhém čtvrtletí zvýšila na 4,1 %. Další zvýšení celoročního výhledu je pro nás mírně překvapivé, působí však pozitivně," říká analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

"Čísla za třetí čtvrtletí předčila očekávání. Čistý úrokový příjem potěšil růstem, když se projevila dobrá dynamika růstu úvěrů a růst úrokových sazeb daný utahováním měnových podmínek ČNB. Plánovaná akvizice Air Bank a českých a slovenských aktiv skupiny Home Credit by měla být předmětem schvalování na valné hromadě v prvním čtvrtletí 2019," uvádí analytik Thomas Unger z Erste Group Bank.

"Monetě se podařilo zvrátit negativní trend meziročně klesajícího čistého úrokového výnosu, a to zejména díky silnému růstu úvěrů, který výrazně překonal dynamiku tuzemského trhu. Pozitivně hodnotíme i pokračující nákladovou disciplínu banky," zdůrazňuje analytik Michal Křikava z Fio banky.

"Celkově jsou zveřejněné informace pozitivní. Na výnosové straně se již otočil dosavadní nepříznivý vývoj úrokových výnosů, banka je nadále schopna zvyšovat svůj podíl na trhu s úvěry, provozní náklady zůstávají pod kontrolou, kvalita úvěrového portfolia se zlepšuje a společnost již počtvrté v tomto roce zvýšila svůj celoroční výhled. Očekáváme pozitivní reakci akcií," dodává Milan Lávička, analytik z J&T Banky.

Druhé navýšení dividendy díky prodeji nesplácených půjček

V rámci zveřejnění výsledků za první pololetí management banky navrhl dividendu ze zisku za letošní rok 5 Kč na akcii. Šéf banky Tomáš Spurný poté na tiskové konferenci uvedl, že vidí prostor i pro vyšší dividendu. V druhé polovině září poté banka po prodeji části portfolia nesplácených půjček zlepšila výhled a uvedla, že představenstvo zváží, že navrhne za rok 2018 dividendu 5,50 Kč na akcii, nyní bude zvažovat výplatu 5,60 Kč na akcii.

MONETA Money Bank na trhu do května 2016 působila pod názvem GE Money Bank. Společnost se přejmenovala poté, co došlo ke změně její vlastnické struktury, kdy skupina General Electric prodala všechny své akcie GE Money Bank. MONETA obsluhuje přes milion klientů, v Česku má přes 230 poboček a více než 650 bankomatů.

Začátkem října MONETA informovala o uzavření předběžné dohody se společností Home Credit Group o koupi Air Bank a české a slovenské pobočky Home Credit. Hodnota transakce je 19,75 miliardy Kč.

V rámci transakce, jejíž dokončení se očekává k 1. červenci 2019, má MONETA získat 100% podíly v Air Bank a v české a slovenské divizi Home Credit. Skupina Home Credit má v rámci vypořádání transakce získat 165,6 milionu nově vydaných akcií Monety v hodnotě 13 miliard korun. Zároveň má MONETA zaplatit skupině Home Credit ještě 6,75 miliardy korun v hotovosti. Emisní kurz nových cenných papírů Monety byl stanoven na 78,50 Kč. Nově vydané akcie neponesou nárok na výplatu dividendy ze zisku z tohoto roku, která by neměla být transakcí ovlivněna.

Po dokončení transakce by v bance se zhruba dvěma miliony klientů měla největší podíl (24,48 %) skupina Home Credit nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Nově vzniklá entita vystupující pod značkou Air Bank by byla českou bankovní dvojkou podle portfolia spotřebitelských úvěrů a trojkou podle velikosti bankovní sítě.

Zdroj: MONETA Money Bank, ČTK
Ze světa investičních doporučení (19. listopadu)
před 10 minutami

Ze světa investičních doporučení (19. listopadu)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Cílové ceny Americké akcie
Čínská CEFC prý zaplatila za Rosněfť kompenzaci 225 milionů eur
před 14 minutami

Čínská CEFC prý zaplatila za Rosněfť kompenzaci 225 milionů eur

Čínská energetická společnost CEFC zaplatila katarskému státnímu investičnímu fondu Qatar Investment Authority (QIA)...
Čína Rusko Ropa
Koncernu Volkswagen v říjnu klesl odbyt o desetinu
před hodinou

Koncernu Volkswagen v říjnu klesl odbyt o desetinu

Německému automobilovému koncernu Volkswagen v říjnu opět klesl odbyt. Celosvětově se meziročně snížil o deset...
Volkswagen Auta
Mayová před podnikateli hájila svůj brexitový plán
před hodinou

Mayová před podnikateli hájila svůj brexitový plán

Britská premiérka Theresa Mayová v pondělí v projevu k účastníkům výroční konference Konfederace britského průmyslu ...
Spojené království Evropská unie Politika
WSJ: Apple snížil výrobní objednávky nových iPhonů
13:31

WSJ: Apple snížil výrobní objednávky nových iPhonů

Americká technologická společnost Apple snížila výrobní objednávky na tři nové modely přístrojů iPhone, které teprve...
Apple Mobilní telefony
Equa bank v prvních třech čtvrtletích roku vzrostl čistý zisk o 43 %…
13:06

Equa bank v prvních třech čtvrtletích roku vzrostl čistý zisk o 43 % na 261 milionů Kč

Equa bank v prvních třech čtvrtletích letošního roku meziročně vzrostl čistý zisk o 43 % na 261 milionů korun. Počet...
Banky Finanční sektor Výsledková sezóna
Barnier: Spořádaný brexit je základ pro ambiciozní budoucnost
Barnier: Spořádaný brexit je základ pro ambiciozní budoucnost
12:24

Barnier: Spořádaný brexit je základ pro ambiciozní budoucnost

Spořádaný odchod Británie z Evropské unie na základě vládou odsouhlaseného návrhu smlouvy o vystoupení bude podle...
Spojené království Evropská unie Politika
Nissan odvolá svého šéfa Ghosna, zjistil u něj finanční podvody
11:59

Nissan odvolá svého šéfa Ghosna, zjistil u něj finanční podvody

Předseda správní rady japonské automobilky Nissan Carlos Ghosn používal firemní peníze pro vlastní účely a dopustil...
Auta Management Evropské akcie
V Londýně vznikla krypto-bankovní asociace
11:17

V Londýně vznikla krypto-bankovní asociace

V Londýně v minulých dnech vznikla Krypto-bankovní asociace BACCA (Crypto-banking association). Za cíl bude mít...
Kryptoměny
Tokijská prokuratura prý hodlá zadržet šéfa automobilové aliance…
10:47

Tokijská prokuratura prý hodlá zadržet šéfa automobilové aliance Renault-Nissan-Mitsubishi Carlose Ghosna

Tokijská prokuratura hodlá zadržet šéfa francouzsko-japonské automobilové aliance Renault-Nissan-Mitsubishi Carlose...
Japonsko Právo Management
Akcionáři vydavatelství Fairfax schválili fúzi s televizí Nine
10:19

Akcionáři vydavatelství Fairfax schválili fúzi s televizí Nine

Akcionáři australského vydavatele novin Fairfax Media schválili spojení podniku s televizní sítí Nine Entertainment....
Austrálie Média Fúze a akvizice
Asijské akcie v úvodu týdne rostly, proti proudu šla z hlavních trhů…
Asijské akcie v úvodu týdne rostly, proti proudu šla z hlavních trhů…
10:15

Asijské akcie v úvodu týdne rostly, proti proudu šla z hlavních trhů pouze Austrálie

Obchodování na většině asijských akciových trhů skončilo v pondělí v zelených číslech. Výjimkou byla v regionu jen...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Chmelař: Pro ČR je důležité, aby brexit nenarušil náš obchod
09:44

Chmelař: Pro ČR je důležité, aby brexit nenarušil náš obchod

Pro Českou republiku je v souvislosti s přípravou dohody o brexitu a související politické deklarace o budoucích...
Česká republika Česká koruna Spojené království
O2 Czech Republic: Přísnější podmínky pro vstup čtvrtého operátora na…
09:28

O2 Czech Republic: Přísnější podmínky pro vstup čtvrtého operátora na trh?

Nový náměstek ministryně průmyslu pro internetizaci Ivan Pilný nečeká, že do Česka příští rok díky chystané aukci...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Telekomunikace
Průzkum: Britské firmy jsou nejpesimističtější od roku 2009
08:55

Průzkum: Britské firmy jsou nejpesimističtější od roku 2009

Britské podniky jsou ohledně svých vyhlídek nejpesimističtější minimálně od roku 2009. Na jejich podnikatelské plány...
Spojené království Evropská unie Politika