MONETA Money Bank za první tři čtvrtletí roku vydělala 3,36 miliardy Kč, opět zlepšila celoroční výhled a mírně i plánovanou dividendu
|

MONETA Money Bank za první tři čtvrtletí roku vydělala 3,36 miliardy Kč, opět zlepšila celoroční výhled a mírně i plánovanou dividendu

Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za první tři čtvrtletí roku čistý zisk 3,36 miliardy Kč. Meziročně bance zisk stoupl o 7,8 %. Vedení Monety opět zlepšilo celoroční výhled a nepatrně zvýšilo i plánovanou dividendu.

MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Evropské banky Banky Akcie ČR Výsledková sezóna

Čistý úrokový příjem se Monetě v prvních devíti měsících roku snížil z 5,52 miliardy Kč na 5,44 miliardy Kč, výnos z poplatků a provizí klesl z 1,39 miliardy Kč na 1,35 miliardy Kč a čistý zisk z finančních operací se snížil z 619 milionů Kč na 298 milionů Kč. Celkové provozní výnosy se snížily ze 7,76 miliardy Kč na 7,53 miliardy Kč.

Čistý zisk na úrovni 3,36 miliardy Kč byl pozitivně ovlivněn prodejem části portfolia nesplácených úvěrů. Management díky tomu opět zvýšil odhad pro čistý zisk za celý letošní rok o dalších 100 milionů Kč na 4,1 miliardy Kč. Vedle výhledu zisku byl upraven i odhad nákladů na rizika (z 20-30 bazických bodů na 15-25 bazických bodů) či odhad provozních výnosů (z 9,9 miliardy Kč na 10 miliard Kč). Vedení společnosti by také podle aktualizovaného výhledu mělo zvážit návrh výplaty dividendy ve výši 5,60 Kč na akcii, předchozí plán počítal s výplatou 5,50 Kč na akcii. Růst nových úvěrů by měl letos činit minimálně 13 %, v září banka počítala s minimálně 11% růstem.

Prodej nevýkonných úvěrů navýšil čistý zisk o více než miliardu korun

Prodejem nevýkonných úvěrů MONETA od začátku roku vygenerovala zisk před zdaněním 1,072 miliardy Kč, z čehož 663 milionů Kč mělo pozitivní dopad do nákladů na riziko.

"Nevýkonné pohledávky meziročně klesly o 23,2 % na 4,2 miliardy Kč. Pokračující nízká úroveň tvorby NPL byla doplněná jejich proaktivním řízením, které vedlo k snížení poměru nevýkonných pohledávek z 4,4 % v loňském třetím čtvrtletí na 3 % v letošním třetím čtvrtletí," informoval předseda představenstva Monety Money Bank Tomáš Spurný.

Bilance hrubých retailových úvěrů se meziročně zvýšila z 58,7 miliardy Kč na 70,9 miliardy Kč (+20,8 %), mimo jiné díky růstu hypotečních úvěrů z 18,6 miliardy Kč na 28 miliard Kč (+50,7 %). Bilance hrubých úvěrů poskytnutých podnikům se meziročně zvýšila z 60,1 miliardy Kč na 64,5 miliardy Kč, z toho objem úvěrů pro malé firmy se zvýšil z 2,4 miliardy Kč na 4 miliardy Kč (+65,3 %).

Výrazně znovu přibylo úvěrů poskytnutých on-line. U spotřebitelských úvěrů šlo o nárůst o 30,2 %, u úvěrů pro podnikatele a malé firmy dokonce o 170,3 %.

MONETA má nadále silnou kapitálovou pozici, poměr CET1 dosahoval na konci třetího čtvrtletí 16,57 %, na konci loňského roku byl na úrovni 17,42 %. Poměr úvěrů ke vkladům dosahuje 90,9 %, na konci roku 2017 byl 87,4 %.

Za samotné třetí čtvrtletí banka vykázala zisk 1,24 miliardy Kč (3Q2017: 924 milionů Kč) při celkových provozních výnosech 2,76 miliardy Kč (3Q2017: 2,45 miliardy Kč). Čistý úrokový výnos Monetě v třetím čtvrtletí stoupl z 1,80 miliardy Kč na 1,86 miliardy Kč a čistý výnos z poplatků a provizí se snížil ze 474 milionů Kč na 447 milionů Kč.

Analytici: Výsledky jsou pozitivní, zvýšení výhledu je mírně překvapivé

"Jedinou kaňkou ve výsledkové zprávě je čistý výnos z poplatků a provizí, který klesl zejména kvůli servisním poplatkům u depozitních a úvěrových produktů a sankčním poplatkům včetně poplatků za předčasné splácení, což je dáno především silnou konkurencí na trhu. Tento vývoj je částečně kompenzován rostoucími výnosy z poplatků za zprostředkování pojištění a z prodeje a správy investičních fondů. Velkým plusem je pokračující růst čisté úrokové marže, která se z 3,9 % v druhém čtvrtletí zvýšila na 4,1 %. Další zvýšení celoročního výhledu je pro nás mírně překvapivé, působí však pozitivně," říká analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

"Čísla za třetí čtvrtletí předčila očekávání. Čistý úrokový příjem potěšil růstem, když se projevila dobrá dynamika růstu úvěrů a růst úrokových sazeb daný utahováním měnových podmínek ČNB. Plánovaná akvizice Air Bank a českých a slovenských aktiv skupiny Home Credit by měla být předmětem schvalování na valné hromadě v prvním čtvrtletí 2019," uvádí analytik Thomas Unger z Erste Group Bank.

"Monetě se podařilo zvrátit negativní trend meziročně klesajícího čistého úrokového výnosu, a to zejména díky silnému růstu úvěrů, který výrazně překonal dynamiku tuzemského trhu. Pozitivně hodnotíme i pokračující nákladovou disciplínu banky," zdůrazňuje analytik Michal Křikava z Fio banky.

"Celkově jsou zveřejněné informace pozitivní. Na výnosové straně se již otočil dosavadní nepříznivý vývoj úrokových výnosů, banka je nadále schopna zvyšovat svůj podíl na trhu s úvěry, provozní náklady zůstávají pod kontrolou, kvalita úvěrového portfolia se zlepšuje a společnost již počtvrté v tomto roce zvýšila svůj celoroční výhled. Očekáváme pozitivní reakci akcií," dodává Milan Lávička, analytik z J&T Banky.

Druhé navýšení dividendy díky prodeji nesplácených půjček

V rámci zveřejnění výsledků za první pololetí management banky navrhl dividendu ze zisku za letošní rok 5 Kč na akcii. Šéf banky Tomáš Spurný poté na tiskové konferenci uvedl, že vidí prostor i pro vyšší dividendu. V druhé polovině září poté banka po prodeji části portfolia nesplácených půjček zlepšila výhled a uvedla, že představenstvo zváží, že navrhne za rok 2018 dividendu 5,50 Kč na akcii, nyní bude zvažovat výplatu 5,60 Kč na akcii.

MONETA Money Bank na trhu do května 2016 působila pod názvem GE Money Bank. Společnost se přejmenovala poté, co došlo ke změně její vlastnické struktury, kdy skupina General Electric prodala všechny své akcie GE Money Bank. MONETA obsluhuje přes milion klientů, v Česku má přes 230 poboček a více než 650 bankomatů.

Začátkem října MONETA informovala o uzavření předběžné dohody se společností Home Credit Group o koupi Air Bank a české a slovenské pobočky Home Credit. Hodnota transakce je 19,75 miliardy Kč.

V rámci transakce, jejíž dokončení se očekává k 1. červenci 2019, má MONETA získat 100% podíly v Air Bank a v české a slovenské divizi Home Credit. Skupina Home Credit má v rámci vypořádání transakce získat 165,6 milionu nově vydaných akcií Monety v hodnotě 13 miliard korun. Zároveň má MONETA zaplatit skupině Home Credit ještě 6,75 miliardy korun v hotovosti. Emisní kurz nových cenných papírů Monety byl stanoven na 78,50 Kč. Nově vydané akcie neponesou nárok na výplatu dividendy ze zisku z tohoto roku, která by neměla být transakcí ovlivněna.

Po dokončení transakce by v bance se zhruba dvěma miliony klientů měla největší podíl (24,48 %) skupina Home Credit nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Nově vzniklá entita vystupující pod značkou Air Bank by byla českou bankovní dvojkou podle portfolia spotřebitelských úvěrů a trojkou podle velikosti bankovní sítě.

Zdroj: MONETA Money Bank, ČTK
Americké akcie ve čtvrtek stouply, dařilo se technologickému sektoru
Americké akcie ve čtvrtek stouply, dařilo se technologickému sektoru
včera v 21:30

Americké akcie ve čtvrtek stouply, dařilo se technologickému sektoru

Akcie ve Spojených státech uzavřely čtvrteční obchodování se ziskem. Středeční varování americké centrální banky před...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Do Říma přiletěl čínský prezident, Itálie se otevírá Číně
včera v 21:04

Do Říma přiletěl čínský prezident, Itálie se otevírá Číně

Do Říma ve čtvrtek večer přiletěl na třídenní návštěvu Itálie čínský prezident Si-Ťin-pching. Řím s Pekingem navzdory...
Čína Itálie Mezinárodní obchod
Facebook léta ukládal přístupová hesla v nezašifrované podobě
Facebook léta ukládal přístupová hesla v nezašifrované podobě
včera v 19:01

Facebook léta ukládal přístupová hesla v nezašifrované podobě

Facebook léta ukládal miliony přístupových hesel svých uživatelů na interních serverech v nezašifrované podobě....
Facebook Sociální sítě Americké akcie
Přepravní služba Bolt chce nabízet dodávky jídla
včera v 18:27

Přepravní služba Bolt chce nabízet dodávky jídla

Provozovatel estonské taxislužby Bolt (donedávna Taxify) chce expandovat v Evropě a v Africe na trh s dodávkami jídla...
Doprava Evropské akcie Technologie
Evropské akcie se obchodovaly smíšeně, centrální banky se držely…
Evropské akcie se obchodovaly smíšeně, centrální banky se držely…
včera v 18:00

Evropské akcie se obchodovaly smíšeně, centrální banky se držely zpátky

Ceny akcií na velkých trzích západní Evropy nenašly během čtvrtečního obchodování společný směr. Investory vybízely k...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zaměstnanci největšího chorvatského stavitele lodí opět stávkují
včera v 17:32

Zaměstnanci největšího chorvatského stavitele lodí opět stávkují

Zaměstnanci největšího chorvatského stavitele lodí již potřetí od srpna stávkují. Krachující firma Uljanik, která...
Chorvatsko Privatizace
Pražská burza přidala téměř půl procenta, ČEZ i banky stoupaly
Pražská burza přidala téměř půl procenta, ČEZ i banky stoupaly
včera v 16:30

Pražská burza přidala téměř půl procenta, ČEZ i banky stoupaly

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,47 procenta a uzavřel seanci na hodnotě 1078,39...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
FT: Boeing umístí do strojů 737 MAX nový alarm pro piloty
včera v 16:13

FT: Boeing umístí do strojů 737 MAX nový alarm pro piloty

Americký výrobce letadel Boeing umístí do svých strojů 737 MAX v reakci na dvě nedávné nehody nové bezpečnostní...
Americké akcie Boeing
Eurozóna: Spotřebitelská důvěra v březnu podle prvních dat vzrostla…
včera v 16:02

Eurozóna: Spotřebitelská důvěra v březnu podle prvních dat vzrostla na -7,2 bodu

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v březnu podle prvních údajů mírně vzrostla, ačkoli stále zůstává v záporných...
Evropská ekonomika Eurozóna Spotřebitelská důvěra
USA: Zásob zemního plynu ubylo 47 miliard krychlových stop
včera v 15:49

USA: Zásob zemního plynu ubylo 47 miliard krychlových stop

Objem zásob zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 15. března zmenšil o 47 miliard krychlových stop....
Zemní plyn Americká ekonomika
ČEZ: Výstavba vysokého napětí přes Lužické hory dostala zelenou
včera v 15:36

ČEZ: Výstavba vysokého napětí přes Lužické hory dostala zelenou

Výstavba vedení velmi vysokého napětí 110 kilovoltů z České Lípy před Nový Bor a Lužické hory do Varnsdorfu dostala...
Akcie ČR ČEZ Elektřina
VW a Northvolt zakládají Evropskou unii pro baterie
včera v 14:07

VW a Northvolt zakládají Evropskou unii pro baterie

Konsorcium evropských společností v čele s německou automobilkou Volkswagen a švédským výrobcem baterií Northvolt...
Volkswagen Elektřina Evropské akcie
USA: Index filadelfského Fedu prudce stoupl
včera v 13:37

USA: Index filadelfského Fedu prudce stoupl

Index americké průmyslové aktivity, jejž sestavuje filadelfský Fed, se v březnu vyšvihl na 13,7 bodu z -4,1 bodu v...
Americká ekonomika Fed Indexy nákupních manažerů (PMI)
USA: Počet týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti stoupl na…
včera v 13:30

USA: Počet týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti stoupl na 225 tisíc

Americké ministerstvo práce ve čtvrtek oznámilo, že úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 16. března 221 tisíc nově...
Americká ekonomika Nezaměstnanost
Britská centrální banka potvrdila nastavení měnové politiky, varovala…
Britská centrální banka potvrdila nastavení měnové politiky, varovala…
včera v 13:00

Britská centrální banka potvrdila nastavení měnové politiky, varovala před dopady nejistoty kolem brexitu

Britská centrální banka na březnovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,75 %. Trh tento...
Bank of England Centrální banky Úrokové sazby