NortonLifeLock kupuje firmu Avast, zaplatí za ni až 8,6 miliardy dolarů

Americká softwarová společnost NortonLifeLock oznámila, že se dohodla s českou antivirovou firmou Avast na jejím převzetí. Za spojení hodlá americký kybernetický podnik zaplatit až 8,6 miliardy dolarů. Společnost NortonLifeLock podala nabídku na převzetí Avastu se dvěma variantami vypořádání.

Jednání o fúzi společnosti oznámily v červenci. V úterý večer ve společném prohlášení uvedly, že akcionářům Avastu bude nabídnuta kombinace peněžního vyrovnání a nově vydaných akcií firmy NortonLifeLock. Nová společnost bude mít sídlo v Praze a v Tempe v americké Arizoně. Služby se chystá nabízet více než 500 milionům uživatelů.

"Obě společnosti mají vizi společné platformy," uvedl generální ředitel společnosti NortonLifeLock Vincent Pilette, podle kterého NortonLifeLock vyniká v oblasti ochrany proti krádeži identity, zatímco Avast je jedničkou v ochraně soukromí uživatelů.

Podobně vnímá výhody fúze generální ředitel společnosti Avast Ondřej Vlček. "Vznikne světový lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti zaměřený na koncové uživatele, který v sobě spojí sílu Avastu v ochraně soukromí a NortonLifeLocku v ochraně identity," sdělil Vlček v tiskovém prohlášení.

Dvě varianty vypořádání transakce

Společnost NortonLifeLock podala nabídku na převzetí Avastu se dvěma variantami. Při variantě s větším podílem hotovosti akcionáři Avastu za každou akcii dostanou 7,61 dolaru plus 0,0302 akcie NortonLifeLock (90% podíl hotovosti). Tato varianta představuje 6% prémii k poslední zavírací ceně akcií Avastu.

Při variantě s větším podílem akcií dostanou akcionáři Avastu za každý cenný papír 2,37 dolaru v hotovosti plus 0,1937 akcie NortonLifeLock (31% podíl hotovosti). Tato varianta znamená 3% diskont proti poslední zavírací ceně akcií Avastu a je určena pro akcionáře, kteří chtějí mít větší expozici vůči akciím sloučené společnosti a chtějí potenciálně profitovat z jejího růstu. Tuto variantu akcionář obdrží, pouze pokud si ji aktivně zvolí, jinak získá základní Majority Cash Option s 90% podílem hotovosti.

"Odhadujeme, že akcie Avastu by ve středu mohly posílit o nízké jednotky procent. Transakce bude akcionáři Avastu pravděpodobně schválena, zakladatelé a management podniku s 36% podílem ji podporují, konkrétně pak variantu s větším podílem akcií. Otázkou je schválení ze strany akcionářů NortonLifeLock a antimonopolních úřadů, obzvláště v USA. Transakce by měla mít okamžitý pozitivní dopad na zisk na akcii a NortonLifeLock by měl pokračovat ve výplatě dividend, což se pro akcionáře firmy jeví dobře. Nabídka oceňuje Avast na 21násobek (u varianty s většinou akcií) až 23násobek (u varianty s většinou hotovosti) dopředného upraveného P/E, zatímco NortonLifeLock oceňuje na 16násobek dopředného P/E. Ocenění Avastu tak zahrnuje dvojcifernou prémii oproti mediánu srovnávací skupiny firem. Nabízený forward FCF výnos je na úrovni 4,6 %, respektive 5 %. Obě varianty jsou podle nás pro akcionáře Avastu zajímavé, nabídka s převahou hotovosti o něco více, když má Avast v poslední době obtíže s růstem tržeb o více než střední jednotky procent při stabilních maržích," napsal analytik z České spořitelny Petr Bártek.

"Cena pro akcionáře Avastu je v základní variantě asi 6 % nad úterní zavírací cenou, proto považujeme oznámení za pozitivní pro tržní cenu akcií. Podotýkáme ovšem, že výsledná hodnota je v obou variantách závislá na aktuální tržní ceně akcií Nortonu. Proto očekáváme, že se bude nyní tržní cena akcií Avastu zčásti odvíjet podle tržní ceny akcií NortonLifeLock," doplnil analytik z J&T Banky Pavel Ryska.

Spojení bude dokončeno až příští rok, firma ponese nové jméno

Fúze společností bude dokončena nejdříve za devět až deset měsíců. Společnost ponese nové jméno, zatím ovšem není jasné jaké, řekl na on-line briefingu Ondřej Vlček. Upozornil také, že před dokončením spojení se mimo jiné musí uskutečnit valné hromady obou společností a transakce musí projít přes všechna regulatorní schvalování, a to v celé řadě zemí, kde firmy působí. "Z toho důvodu očekáváme samotné uzavření transakce až někdy v polovině příštího roku, do té doby budou firmy působit samostatně," řekl Vlček. Technicky fúze proběhne tak, že se dceřiná společnost Nitro Bidco, plně vlastněná firmou NortonLifeLock, sloučí s Avastem. S akciemi sloučeného podniku se poté bude obchodovat na americké burze Nasdaq.

"Díky fúzi také dojde k úsporám v hrubých nákladech, které jsme vyčíslili přibližně na 280 milionů dolarů, a dalším potenciálním synergiím na straně příjmů z příležitosti pro vstup na další trh," uvedl dále Vlček.

"Hodláme je částečně využít na financování nových investičních projektů ve výši 80 až 100 milionů dolarů, zejména v oblasti výzkumu a vývoje, inovací a dalšího byznysového růstu," řekl Vlček. Zdůraznil, že jde o fúzi, nikoliv o akvizici jedné z firem, po spojení podle Vlčka půjde o jednu z dvaceti největších softwarových společností na světě. Současní akcionáři Avastu budou vlastnit 14-26 % nové firmy, dodal.

Avast působí na trhu od roku 1988 a jeho akcie se obchodují na pražské a londýnské burze. Je jedním z průkopníků v oboru počítačového zabezpečení. Dodává bezpečnostní programy pro počítače a mobilní zařízení. Jeho produkty využívá přes 435 milionů uživatelů po celém světě, z velké části bezplatně. Společnost zaměstnává více než 1 700 lidí a každý měsíc zablokuje 1,5 miliardy počítačových útoků. Zakladatelé Avastu ve firmě drží zhruba 35% podíl.

NortonLifeLock sídlí ve městě Tempe v americké Arizoně. Podnik má tržní hodnotu zhruba 16 miliard dolarů a dříve na trhu působil pod názvem Symantec. Sekci výrobce bezpečnostního softwaru Symantec zaměřenou na podniky a úřady ovšem v roce 2019 prodal americkému výrobci čipů Broadcom. Jeho nejvýraznějšími obchodními artikly jsou nyní antivirus Norton a produkty LifeLock na ochranu proti krádeži identity.

Avast - ilustrační foto
11. 8. 2021 8:36
Avast v prvním pololetí zvýšil provozní zisk o 12 % na 270 milionů dolarů, vyplatí mezitímní dividendu 4,8 centu na akcii

Antivirová společnost Avast zvýšila v prvním pololetí upravený provozní zisk EBITDA o 11,9 % na 270,2 milionu dolarů a...

Zdroj:
Bloomberg, ČTK
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Software
Přestat sledovat

Videotéka

Obrázek: Thinkstock
11. 8. 2022 18:13
Zajíc (Amundi AM): Akciový trh má skvělý track record, dokázal zatím překonat všechno. Méně…
Akciový trh
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Likvidita
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
10. 8. 2022 10:16
Petr Vomastek: Ekonomická situace se zatím do realitního trhu ve větší míře nepropsala, dominuje…
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
9. 8. 2022 14:00
Martin Novák (ČEZ): Ceny elektřiny jsou určovány cenami zemního plynu, energie ale kvůli ekonomickým…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
6. 8. 2022 20:30
Aleš Vávra (Metatron Capital): Korekce na akciovém trhu jsou z pohledu dlouhodobých investorů…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat