O2 Czech Republic: Proč prodejní tlak nedává smysl?
|

O2 Czech Republic: Proč prodejní tlak nedává smysl?

Akcie telekomunikačního operátora O2 Czech Republic na konci srpna klesly na tříleté minimum. Jedním z důvodů může být to, že byly v listopadu loňského roku vyřazeny z atraktivních indexů MSCI kvůli nízkému free floatu (volně obchodovanému podílu akcií).

O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Telekomunikace Dividendy

Cenové skoky níže, které jsou patrné na dlouhodobějším grafu, jsou způsobené výplatami dividend, respektive části emisního ážia. Vývoj kurzu v průběhu letošního léta ovšem nelze vysvětlit jen distribucí zisků akcionářům. Obchodníci musejí akciím O2 Czech Republic nevěřit i z jiného důvodu.

  • Tím může být plánovaný příchod čtvrtého operátora a s tím spojená chystaná aukce kmitočtů. Nejsou zatím známé kompletní podmínky, za jakých budou moci operátoři získat nové frekvence. Zároveň je ale jasné, že budou příznivější pro nového hráče.
  • Jiným faktorem může být stále přísnější regulace. V nedávné době došlo ke zrušení roamingových poplatků, byly upravovány podmínky pro přechod k jinému operátorovi, roste tlak na nižší ceny poskytovaných služeb a virtuální operátoři se chtějí domoci lepších služeb a cen na velkoobchodním trhu.
  • Dalším protivětrem je nařčení z možného omezování hospodářské soutěže kvůli sdílení sítí s T-Mobilem, které může vyústit až v pokutu ve výši 10 % celoročního obratu. Přitom hospodaření O2 Czech Republic není vůbec špatné. V prvním pololetí letošního roku výsledky překvapily spíše pozitivně, například EBITDA marže přes všechna vyjmenovaná úskalí dlouhodobě roste. Samozřejmě nelze očekávat, že ziskovost firmy poroste raketovým tempem. Na to je již příliš vyzrálá a bez akvizic dvouciferných temp určitě nedosáhne.

Ale to není na škodu. O2 Czech Republic je prakticky nezadlužená společnost, schopná generovat dostatečně vysoké provozní cash flow na financování rozvoje a modernizaci sítí a také štědré dividendové politiky. Co více si může přát defenzivní akciový investor, když ne téměř 10% dividendový výnos? Očekávám, že O2 Czech Republic udrží svoji současnou dividendovou výplatu společně s částí emisního ážia, což za předchozí tři roky představovalo celkem 21 Kč na akcii ročně. Z emisního ážia, které před začátkem rozdělování činilo 36 Kč na akcii, byla zatím vyplacena třetina.

Firma zároveň nabízí zpětný odkup akcií. V posledních týdnech začala být v této oblasti opět aktivní, zatímco loni například žádné vlastní akcie nenakoupila. Ve vzduchu visí otazníky, proč O2 opět nakupuje. Je důvodem nízká cena akcií a snaha ji opět povzbudit směrem nahoru? A podpořit tak skomírající obchodní aktivitu? Nebo má firma tolik hotovosti, že neví, co s ní? A nebo nakoupené akcie zruší, čímž se nepřímo zvýší podíl majoritního vlastníka PPF, který pak bude chtít vytěsnit minoritní akcionáře? Těžko říci, ale poslední argument mi přijde nejméně pravděpodobný s ohledem na to, že PPF podle dřívějších informací drží podíl v O2 CR jako finanční investici bez snahy operátora plně ovládnout. Věřme, že silný fundament nakonec obchodníky k nákupům opět přiměje.

Autorem textu pro E15 z 10. září 2019 je analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

Zdroj: E15