Obchodní válka, volby do Kongresu a čínské akcie
|

Obchodní válka, volby do Kongresu a čínské akcie

Čínské akcie se jako celek dostaly na nejnižší cenové úrovně za bezmála tři roky. Nejen možné příležitosti na největším rozvíjejícím se trhu v souvislosti s obchodní válkou s USA komentuje George Efstathopoulos, portfoliomanažer z Fidelity International.

Čína Asijské akcie Asijská ekonomika Ocenění Mezinárodní obchod Ekonomické a politické hrozby Donald Trump

Na čínském akciovém trhu se začínají objevovat aktiva, která mají vzhledem k současné ceně zajímavou hodnotu. Ačkoli je nemožné nyní dohlédnout konec obchodní války mezi Čínou a USA (ta teprve začíná), protože obě země v duchu rčení "oko za oko, zub za zub" zhoršují podmínky vzájemného obchodu, investoři začínají být kompenzováni za rizika, která kvůli tomu vznikají pro růst čínského HDP.

Tyto dopady přitom nemusejí být tak dramatické, jak vykreslují nejhorší scénáře. Čína je totiž stále více zaměřená na domácí poptávku a má také více zahraničních obchodních partnerů.

Akciové indexy v Číně jsou přitom nyní zhruba o pětinu níže než na začátku roku. To také snižuje poměr cen akcií a zisků (P/E) na hodnoty pod desetiletým průměrem. To společně s faktem, že růst návratnosti kapitálu (ROE) je v Číně jeden z nejlepších v Asii (a podle odhadů by mohl být napříště ještě vyšší), je pro investory argumentem k návratu na čínský trh.

Volatilita ale zůstává vysoká. Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o zavedení a výši nových cel bylo přitom načasováno tak, aby ovlivnilo rozhodování americké veřejnosti v listopadových volbách do Kongresu. Trump by samozřejmě chtěl, aby republikáni ovládli obě komory parlamentu, průzkumy zatím vyznívají spíše pro demokraty. Nicméně prezident bude chtít nyní držet svou tvrdou linii minimálně do voleb. Výsledek republikánů pak může být podstatný i pro další vývoj napětí v mezinárodním obchodu.

Zdroj: Fidelity International