OPEC a podpora cen ropy: Cokoli, co bude potřeba!
|

OPEC a podpora cen ropy: Cokoli, co bude potřeba!

Dohoda OPEC o omezení těžby ropy se rodila složitě a téměř po celý rok 2016 nebylo jisté, zda vůbec dojde k jejímu uzavření. Její aktuální prodloužení naopak považujeme za skoro jisté, pokud tedy kartel nechce návrat cen výrazněji pod 50 USD za barel.

Ropa Ropa Brent Ropa WTI Komodity Těžba Těžba z břidlic Analytici ČS Roman Sedmera OPEC

Proč je ropa stále levná?

Dubnový i březnový pokles cen ropy byl důsledkem kombinace zpráv o amerických komerčních zásobách ropy, rostoucí aktivity těžařů (zejména producentů z břidlic v USA) a technické stránky obchodování.

Trhy aktuálně reagují na každý dodatečný barel americké ropy jako na zvětšující se převis nabídky nad poptávkou, který tlačí ceny ropy dolů. Investoři by se ale na rostoucí americkou produkci měli nebo mohli dívat jinak. Zvyšující se objemy těžby jsou přirozenou reakcí na vývoj poptávky.

Druhým významným cenotvorným faktorem byl technický aspekt obchodování. Od začátku roku se ceny barelu pohybovaly v těsné blízkosti svých klouzavých průměrů. Jakýkoli výraznější výkyv níže proto současně znamenal i průnik skrz linie těchto průměrů, což umocnilo rozsah pohybu ceny. Absence relevantních úrovní podpory pod 50 USD za barel umožnila propad cen až k 46,6 USD. Tato úroveň ale byla pro trhy již příliš nízká, a tak záhy došlo ke korekci výše.

Co sledovat?

Investoři by měli především sledovat vývoj globálních komerčních zásob a to, zda (případně jakým tempem) dochází k jejich poklesu zpět na úroveň pětiletého průměru zemí OECD (přibližně 2 750 milionů barelů). K tomu by mělo výrazně pomoci předpokládané prodloužení dohody OPEC a dalších 11 nečlenských států v čele s Ruskem o omezení produkce o 1,8 milionu barelů denně až do konce roku.

Prodloužení závazku považujeme za vysoce pravděpodobné. V opačném případě by totiž ceny ropy mohly klesnout hluboko pod 50 USD za barel. OPEC by měl rozhodnout 25. května na svém pravidelném zasedání. S blížícím se termínem očekáváme postupný návrat cen ropy na 55 USD za barel, prodloužení dohody by mohlo krátkodobě vychýlit ceny nad tuto hladinu. V případě, že by se ceny až do zasedání pohybovaly bez výraznějších změn okolo 50 USD za barel, očekáváme výraznější skokové posílení.

Proč je neprodloužení závazku tak nepravděpodobné? Saúdskoarabský ropný ministr Chálid Fálih se například nechal slyšet, že OPEC udělá "cokoli, co bude potřeba", aby vrátil komerční zásoby ropy na úroveň pětiletého průměru. Pro prodloužení závazku se vyslovilo i Rusko, druhý nejvýznamnější hráč.

Kolik bude stát ropa?

Rizikem ve směru nečekaně výrazného růstu cen ropy je případné oznámení o prodloužení dohody za horizont roku 2017 nebo dodatečném omezení těžby nad současných 1,8 milionu barelů denně. Mimochodem, právě dnes (11. května) bude zveřejněna další pravidelná zpráva OPEC, ze které se možná již dozvíme něco o možném výsledku zasedání 25. května.

Nadále očekáváme cenu ropy Brent v intervalu 50-60 USD za barel, přičemž cena se v průběhu roku bude postupně přibližovat k horní hranici pásma. V delším časovém horizontu by se jako klíčový mohl projevit nedostatek investic v oblasti objevování nových a rozvoje stávajících nalezišť konvenční ropy.


Souhrn rizik

Rizika směrem k růstu ceny ropy

- rychlejší růst světové poptávky
- dodatečné utažení produkce ze strany OPEC a dalších producentů
- obnovení íránských sankcí
- rychlejší návrat backwardation + podinvestování upstream sektoru (reálné dopady spíše až v roce 2018)

Rizika směrem k poklesu ceny ropy

- rychlejší obnovení těžby v Nigérii a Libyi, které mají výjimku z dohody
- negativní vývoj globální ekonomiky
- nad očekávání silný růst americké těžby
- stagnace nebo růst komerčních zásob ropy v zemích OECD