Optikou technické analýzy: Hádanka na trhu se zlatem nerozřešena
|

Optikou technické analýzy: Hádanka na trhu se zlatem nerozřešena

Zlato a stříbro nedokázaly v uplynulém týdnu zdola prorazit 50denní klouzavý průměr. Z technického hlediska se trhy s oběma kovy nadále konsolidují, ceny se pohybují jen mírně oběma směry mezi rezistencí a podporou. Tu v případě zlata aktuálně tvoří 100denní průměr.

Zlato Vzácné kovy Bezpečné investice Investiční alternativy Technická analýza Komodity

V tržním éteru se šíří domněnky o tom, jak se může vyvíjet cena zlata po amerických prezidentských volbách. Často se skloňuje rok 2016, kdy po vítězství Donalda Trumpa cena zlata nejprve několik hodin rostla, ale vzápětí nastal prudký výprodej, který trval nakonec šest týdnů. Zlato tehdy korigovalo z 1 340 USD na 1 120 USD za unci (zhruba -15 %).

V podstatě může nastat cokoli. Může dojít na prudký výprodej, který bude následovaný strmou rally. Nebo může cena zlata začít silně růst, prorazit dosavadní historický vrchol, utvořit nová maxima, ale poté opět zamířit do korekce. Pravděpodobná je každopádně vysoká volatilita, a to nejen na trhu se zlatem.

Když se cena zlata 21. července "urvala" vzhůru a následně "vyletěla" během 14 obchodních dnů z 1 820 USD na 2 075 USD za unci, domníval jsem se, že může při zpětném pohybu otestovat původní průlomové pásmo. Na futures trhu již klesl aktuální prosincový kontrakt přesně na průrazovou cenu, ale na spotovém trhu se zlato vrátilo jen částečně, a nechalo tak pod sebou ještě drobný prostor k vyplnění pomyslné mezery. Kvůli vývoji na spotovém trhu proto stále nelze vyloučit ještě jeden výprodej směrem k průlomovému pásmu.

Pokud by cena zlata měla propadnout pod 1 848 USD z 28. září 2020, kterou prozatím považuji za počátek nového primárního cyklu, bylo by vysoce pravděpodobné, že se propad zastaví až u pásma 1 800 až 1 820 USD. V naprosto extrémním případě by mohlo dojít na otestování 200denního průměru, který je na spotovém trhu na ceně 1 760 USD a na futures trhu na 1 779 USD.

Na druhou stranu vyvstává otázka, kdo by měl zájem prodávat zlato na nízkých cenách. Na fyzickém trhu nadále převládají obří nákupy, podle reportů COT drží hedgeové fondy podprůměrné čisté dlouhé (net LONG) pozice a nevykazují velkou vůli k otevírání SHORT pozic. Ostatní kategorie (Other reportables, non-reportables) během posledních 3 měsíců prokázaly, že nehodlají trh opouštět při současných cenách, a sveřepě drží své kontrakty a při poklesech přikupují.

Vy se ptáte, experti odpovídají: Co čekat v nejbližších měsících na trzích se zlatem, stříbrem a ropou (plus bonusový tip)
Ceny ropy toho mají letos za sebou opravdu hodně, v posledních týdnech se ale relativně ustálily okolo 40 USD za barel. To ceny zlata a stříbra se vyvíjely i v uplynulých týdnech poměrně dynamicky. V rámci pravidelných expertních výhledů se na tři z nejpopulárnějších komodit často ptáte, vzhledem ke kolísání cen mohou ale krátkodobé výhledy vzít rychle zasvé. Proto jsme pro vás vybrali názory několika českých tržních profesionálů, jejichž životnost (názorů, nikoli samotných oslovených odborníků) je snad přece jen dostatečná na to, aby platily i poté, až si je přečtete.

Uvedené faktory předurčují spíše středně- až dlouhodobý vývoj na trhu se zlatem, který by měl tedy směřovat severním směrem. V krátkodobém horizontu je ovšem cenový vývoj velice nevyzpytatelný.

Závěrem lze z technického pohledu dodat, že dokud cena zlata neprolomí razantně a jednoznačně 50denní průměr a pásmo 1 945 až 1 950 USD za unci, bude trh nadále ohrožen zmíněným "finálním výprodejem".

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.