20 pravd o akciovém trhu

Akciový trh se sice neřídí ničím jiným než pocity, názory a poptávkou investorů, ovšem když ho budete pozorovat dostatečně dlouho, některé zákonitosti přece jen objevíte. Tady jsou některé věci, na které se při investování relativně můžete spolehnout.

1. Ceny akcií se pohybují v cyklech. Změny většinou přicházejí rychle a následují týdny obchodování bez jasného trendu.

2. Během drastických výprodejů jsou akcie vysoce korelované a stejné je to v počátku zotavení. Korelace je většinou intenzivnější během tržního propadu.

3. Býčí trh za sebou nechává vítěze i poražené. Největší pohyby zaznamenají akcie, které byly v nákupním, nebo naopak prodejním hledáčku institucionálních investorů.

Investujte jako opravdoví mistři: Lynch, Buffett a Templeton

4. V první a poslední fázi býčího trhu se nejlépe daří malým společnostem, stabilnějším a podceněným akciím.

5. Snažte se svézt na tržním trendu. Je to cesta nejmenšího odporu, ale také přináší nejvíce příležitostí. Stanovte si proto jednoduchou metodu, jak rozpoznat trend.

6. Pozornost investorů přitahují neobvyklé pohyby na trhu. Náhlé vybočení ceny z trendu často zahajuje nový trend.

7. Náklady ušlé příležitosti se počítají i na burze. Stihněte začátek trendu, povalování se v dlouhodobém bočním směru je k ničemu, pokud jde o zisk.

8. Velké vítěze poznáte až ve zpětném zrcátku. Během cesty vzhůru má akcie často stejné charakteristiky jako jiné akcie, kterým se růst nevydařil. Občas se i propadnou. Každý se splete. Ztrátovou pozici drží jen hlupák. Při investování můžete ovlivňovat jen míru rizika a to, jak dlouho budete držet růstové pozice.

Nebezpečná korelace: Dluhová krize dělá z diverzifikace téměř mrtvou strategii

9. Tržní podmínky nikdy nebudou ideální. A pokud se takové budou zdát, bude nejlepší trochu se stáhnout a vybrat zisky. Obchodovat nemusíte za každou cenu. Občas má smysl zůstat stranou.

10. Velcí investoři dosahují vysoké návratnosti tím, že sázejí na velké trendy v dlouhém horizontu. To je jediný způsob, jak mohou vydělat. Malé investice pro ně nemají smysl. Ale velké pozice se shromaždují poměrně dlouho, proto za sebou velcí investoři nechávají celkem jasné stopy pro jiné investory.

11. Malé prohry jsou často lepší než malé výhry. Pokud budete měnit pozici pokaždé, když trochu vyděláte, nikdy nedosáhnete rozumného zisku. Nepokryjete totiž nevyhnutelné ztráty. Přijímat malé prohry je přitom důležité. Amatéři kvůli tomu, že to nedokážou, často bankrotují. Profesionálové bankrotují proto, že malé zisky vybírají. Řada malých zisků sice dokáže nahromadit slušnou návratnost, ovšem jak velké by takové "malé" zisky měly být? 4-5% zhodnocení není nic moc. Pětina, to už je něco jiného.

12. Ceny se mění, když se mění očekávání trhu. Někdy se ovšem očekávání trhu mění až v návaznosti na změny cen na trhu. Existuje mnoho činitelů, které na trh působí. V dlouhém horizontu akcie reagují na sociální prostředí a ekonomický cyklus. V rámci měsíců ovlivňují cenu akcií odhady zisků a tržeb. V rámci dní a týdnů se tituly pohybují v závislosti na cenách.

13. Pokud chápete motivaci největších účastníků trhu, budete schopní předpovídat i jejich chování. Technická analýza je především o porozumění stimulům a rozpoznávání záměrů.

Taktická alokace aktiv: Mějte přehled, nenaleťte manažerům fondů a plaťte jen za úspěch

14. První ztráta bývá nejtěžší. Nikdo není neomylný, nemusíte být ani vy. Existují investoři, kteří vydělávají neuvěřitelné částky, přestože má jen třetinu obchodů v plusu. Je dobře, když jste při svých investičních plánech sebejistí, ale disciplína by vždy měla zvítězit nad přesvědčením.

15. Optimismus i pesimismus jsou nakažlivé. Investoři často ztrácejí hlavu a sázejí na city. Náladu na trhu nejvíce ovlivňují poslední pohyby cen a zprávy.

16. Padající akcie často změní směr ke konci roku. Investoři je nakupují kvůli daňovým účelům.

17. Fair value je klamný koncept, těžko se určuje. Nepotřebujete znát přesnou váhu člověka, abyste řekli, že trpí nadváhou, ale podobný systém na trhu nelze doporučit. Akcie jsou totiž často přeceněné nebo podceněné, neodrážejí realitu. To už je povaha trhu. Warren Buffett tvrdí, že cena je to, co platíte, hodnota to, co za své peníze dostanete. Je ovšem také možné, že hodnota je to, co si myslíte, že za své peníze dostáváte, cena je to, co jsou za ní ostatní lidé ochotní zaplatit.

18. Objem likvidity na trhu podléhá cyklům. Neustále se rozšiřuje a zužuje. Když jí ubývá, kapitál míří do amerických dluhopisů nebo dolaru, kterým investoři důvěřují.

19. Růst P/E (poměr ceny akcie a zisku na jednu akcii) indikuje rostoucí očekávání trhu a důvěru v budoucnost akcie. P/E tedy odráží optimismus či pesimismus investorů.

Investorské desatero do každého burzovního počasí

20. Když přemýšlíte, za jak dlouho dojedete do práce, musíte vzít v úvahu i situaci v silničním provozu. A stejné jako s provozem je to s akciovým trhem. Můžete tvrdit, že vás kolona neovlivní, ale pokud se do ní dostanete, určitě vás zpomalí. Není důležité, jak chytří jste, jaké máte informace a jak levná je akcie, kterou kupujete - když s vámi trh nesouhlasí, nic nezmůžete.

Zdroj:
Ivanhoff Capital
Investice
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat