7 pravidel pro rozeznávání investičních příležitostí

Investoři potřebují pravidla. Bez struktury a pořádku jsou totiž ztraceni. Mnozí komentátoři radí investovat prakticky jako roboti – bez emocí a vždy podle stejných zásad a pravidel. Howard Marks z Oaktree Capital Management doporučuje v investování dodržovat 7 principů.

1. Žádná firma, skupina nebo sektor nejsou předurčeny ke stálým vysokým ziskům

Neexistuje třída aktiv, které by se mělo dařit jen pro to, že je to zrovna ta konkrétní. Příkladem je realitní sektor – říkalo se: "Kupujte nemovitosti, jsou skvělým zajištěním proti inflaci." Ovšem poslední léta ukázala, že investice do realit v nevhodné době zkrátka nemusí fungovat.

2. Nejpodstatnější je, kdy a za kolik investujete, ne do čeho

Je krátkozraké tvrdit, že je nějaké investiční téma nevhodné. Jak kdy, za kolik a pro koho. Například výběr akcií jinak kvalitních firem neznamená automaticky úspěch – vzpomeňme na Xerox, Avon, Merck a zbytek akcií, které byly oblíbené v 60. a 70. letech 20. století (tzv. "nifty fifty") v roce 1974.

Každá investice může být v určité době výhodná, a v jiné nikoliv. Říká se, že "každý dluhopis může mít za určitou cenu rating AAA". Neexistuje tak dobré aktivum, aby nemohlo být nadhodnocené, a naopak tak špatné, aby nebylo za hodně nízkou cenu atraktivní.

3. V investování je psychologie důležitější než ekonomie a účetnictví

Klíčové je, kdo zrovna má, a kdo nemá určitou investici v oblibě. Budoucí ceny jsou závislé na tom, kolika lidem se dané aktivum bude líbit, a kolika ne. Investování je taková soutěž popularity. Nejnebezpečnější je něco nakupovat, když je to nejpopulárnější – v tu chvíli jsou totiž v ceně zahrnuty všechna "dobrozdání" a pozitivní fakta, a na trhu už nezbývají žádní noví kupci.

Nejbezpečnější a potenciálně nejvíce ziskové je tedy nakupovat to, co nikdo nechce. Časem se totiž takové aktivum může vyvíjet jediným směrem – nahoru. Sledujte proto, které společnosti jsou nejčastěji skloňované, které sektory jsou nejvíce populární. Většinou na ně dojde. Zajímejte se tedy spíše o tituly nebo celé sektory, které jsou mimo zájem "investorského mainstreamu".

4. Vsaďte na to, na co by nikdo nevsadil

Když je například ve fotbale jasný favorit, skoro se na něj nevyplatí vsadit – kurz je zkrátka moc nízký. Je tedy někdy lepší (pokud u fotbalového příkladu zapomeneme například na korupci) vsadit na outsidera.

Příkladem byly například junkbonds, tedy dluhopisy s nízkým ratingem. Jejich potenciální výnos kompenzoval vysoké riziko nesplacení. Základem je tedy být vždy na opačné straně než většina – pokud tomu všichni fandí, prodávejte, pokud to nenávidí, kupujte.

5. Jděte proti trhu – buďte kontrariány

Investice, o které všichni vědí, že je podhodnocená, je trochu oxymóron. Vzpomeňme na "mrtvé milenky cit", z něj už asi nový zážitek také nekápne. Pokud všichni vědí, že je aktivum podhodnocené, proč jej už dávno nekoupili a nevyhnali cenu nahoru?A pokud jej koupili, proč je cena stále nízká?

Možná už jste slyšeli něco podobného: "Do té restaurace se nechodí, ta je moc dobrá." A stejně, jako se těžko hledá logika v takovém hodnocení restaurace, nejsou oblíbené ty akcie nebo jiná aktiva, která jsou "tak levná".

6. Warren Buffett radí: "Když se bojí ostatní, nebojte se. Pokud jsou bezstarostní, buďte nejostražitější!"

Říká se, že trh je hnán strachem a nenasytností. Na začátku roku 1991 se všichni báli dluhopisů s vyšším výnosem. Vydávaly se tedy pouze "bezpečné" dluhopisy, takže nikdo nemusel nic analyzovat – trh to za všechny udělal. Všeobecné obavy zkrátka podmínily dodržování "vysokých standardů".

Jakmile však obavy pominou, lidé skupují cokoli. Inteligentní investoři pak mají o dostatek "domácích úkolů" postaráno – bez analýzy lze v takovém případě zrno od plev odlišit jen stěží.

Komu věří investoři víc – Obamovi, nebo Buffettovi?

7. Špatní investoři vytlačují z trhu ty dobré

Greshamův zákon říká, že špatné peníze vytlačují z oběhu ty dobré. Například papírové peníze vytlačily z oběhu zlato. A platí to i pro investory.

Nenároční investoři kupují prakticky cokoli. Ženou tím ceny nahoru nehledě na kvalitu kupovaných aktiv. Náročnějším, uvědomělejším investorům tím ztěžují orientaci ohledně možného rizika a zisku,a tím je vytlačují z hlavního investičního proudu.

Zdroj:
Pragmatic Capitalism
Investování
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat