Akcie: 21 kritérií pro výběr dividendového hitu

Existuje celá řada způsobů výběru nejen dividendových akcií. Pro pasivně spravované dividendové portfolio jsme se pokusili tato měřítka shrnout. Zřejmě žádná akcie nebude ideálně vyhovovat všem jednadvaceti požadavkům, ale ty, které naplní vaše očekávání ve většině z nich, mohou být skvělým tipem pro vaše dlouhodobé investování.

Měřítka týkající se dividendy

Aktuální dividendový výnos Zajímavý je výnos alespoň 2 %. Příliš vysoký výnos ovšem může signalizovat aktuální rychlý pokles ceny akcie. Pozor na to.

100 dividendových hvězd indexu S&P 500

Růst dividendy Doporučujeme sledovat alespoň 5letou historii, lépe delší. Doporučují se společnosti, které zvyšují vyplácenou dividendu dlouhodobě o 3-4 % ročně. Tanto růst vám kromě absolutního příjmu dá i velice slušnou šanci samotnou dividendou porazit inflaci.

Stabilita dividendy Pravidelná dividenda každé čtvrtletí nebo pololetí je jistě zajímavější než jednorázová mimořádná dividenda jednou za čas. Řada firem například ze sektoru přírodních zdrojů vyplácí dividendy každý měsíc nebo čtvrtletí, a navíc rozdělí část zisku i na konci roku.

Vývoj dividendy Firmy se snaží vyhnout snížení dividendy. Proč? protože nechtějí dát špatné znamení svým investorům. Pokud je firma k podobnému kroku donucena, znamená to zpravidla, že dividendu snižuje na delší období. Jednu splátku by ve většině případů raději překlenula, například z nerozděleného zisku.

Měřítka týkající se firmy

Růst tržeb Znak zdraví firmy. Zisky můžete hnát nahoru úsporami nákladů, ale tržby? Lepší mírný růst tržeb než zisk při menších tržbách.

Růst zisku Solidní dividendové tituly musejí mít odkud čerpat peníze. Bez zisku to nejde. A chceme-li zvyšování dividend, musejí dlouhodobě i přibývat peníze na firemních účtech. P/E ratio Velice relativní ukazatel, ale většina analytiků se shoduje, že alespoň zhruba by se měl držet v rozmezí 10-15. Je ovšem vždy potřeba zároveň sledovat růst zisku, tržeb a ceny akcie.

Růst marží Firma, jíž se zužují marže, se dříve nebo později dostane pod tlak na straně zisku, a tedy i dividendy. Podstatné je, aby firma měla dostatečnou schopnost udržet své prodejní ceny.

Výplatní poměr Jak velkou část zisku firma vyplatí na dividendě? Většina analytiků doporučuje zhruba rozmezí 40-50 %, někdy je v pořádku i vyšší poměr. Cokoli nad 80 % by mělo být varováním - dlouhodobě nelze tak vysoký výplatní poměr udržet.

Čistý příjem z majetku (ROE) Čím vyšší, tím lepší. Ukazuje to, jak dobře umí firma vložený kapitál přetavit v zisk.

Poměr dluhu k celkovému kapitálu Svět prožil kreditní krizi. Odevšad na nás svítí nápisy DLUHY, ZADLUŽENÍ a DEFICIT. Když se firma umí obejít bez velkých dluhů, je to dobré znamení. Dluh firmy by neměl překročit 30 % celkového kapitálu.

Management Jaký je přístup šéfů firmy k dividendě? Některé firmy mají dividendy mezi prioritami svého vztahu s investory, některé pouze využijí přebytečný cash jako určité prebendy. Ten první případ by měl dividendově orientovaného investora zajímat mnohem víc.

Měřítka týkající se akcie

Určení trendu Kromě fundamentálních hodnot o dané firmě stojí za to zohlednit i technický pohled. Ani dividendový investor nechce akcii, která je v silném "downtrendu".

Cena akcie Platí předchozí bod, ale navíc se připojuje varování před vyloženě levnými akciemi (v absolutní hodnotě, tzv. pennystocks, ne akcie levné svým oceněním, například P/E a podobně). Tyto akcie jsou většinou spíše spekulativní investicí a málo investorů je drží dlouhodobě.

Jak postavit a spravovat dividendové portfolio s dvěma sty tisíci korun? Objem obchodů Malý objem obchodů na daném titulu není dobrým znamením. S cenou pak hýbe každá větší objednávka.

Měřítka týkající se odvětví

Odvětví Je celý sektor v útlumu? Je hodně volatilní? Je potřeba zvážit dlouhodobý výhled celého odvětví. Například solární energetika je střednědobě jistě zajímavá, dlouhodobě ovšem budou spíše dominovat klasické průmyslové tituly. také je potřeba zohlednit pozici firmy v daném sektoru a jeho náročnost co do konkurence. Vyšší konkurence přirozeně tlačí na ceny, zisky a tak dále.

Podíl na trhu Je firma dominantní? Má sílu určovat ceny? Stačí se podívat například na Coca-Colu a Pepsi - to jsou klasičtí lídři, jejichž akcie jsou proto vyhledávanou dividendovou sázkou.

Potenciální hrozby pro odvětví Legislativa, technologické změny, řada dalších. Podívejte se na hudební a filmový průmysl po masivním nástupu internetu.

Potenciální příležitosti odvětví Facebook a další sociální sítě - v co mohou přerůst? jaké možnosti nabídnou. Nebo například farmaceutická firma, která vyvíjí lék na nějakou dosud neléčitelnou nemoc. Budoucí zisky mohou lákat k včasnému nákupu.

Měřítka vhodnosti pro portfolio

Sektorová diverzifikace Kdo má již silně zainvestováno ve finančním sektoru, bude hledat například farmacii nebo utility. Kvalitní dividendové tituly lze najít napříč sektory, takže není důvod v rámci dividendového portfolia zapomenout na diverzifikaci podle odvětví.

Diverzifikace podle ekonomického cyklu Některým firmám se v těžkých ekonomických dobách daří lépe. A ty zajímají dividendového investora. Vydělat během růstu hlavních indexů o desítky procent umí leckdo, ale udržet portfolio nad vodou, když benchmarky propadají, to je investorské umění. A dividendová hra do něj bezesporu patří. Jasnou sázkou jsou tady například právě zmíněné utility, protože nehledě na ekonomický cyklus musejí veřejné služby fungovat.

Zdroj:
Intelligentspeculator.net
Světové akcie
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat