Cesta do hlubin investorovy duše. Nebo jen těsně pod povrch?

V myslích investorů, kteří si nepamatují jiné tržní prostředí než to současné, případně investují tak krátce, že si je ani pamatovat nemohou, snadno vznikají nejen názory, ale celé filozofie, se kterými tito lidé mohou v realitě tvrdě narazit.

O psychologických zkresleních, která mají vliv na lidské vnímání, a to včetně toho, jež se týká dění na trzích, v některých svých starších textech psal Michal Stupavský. Velice významné je recency bias, tedy pocit, že to, co se právě nyní stalo, se s vyšší pravděpodobností bude dít i nadále. Podobné je availability bias, které má za následek to, že děje, na něž si vzpomeneme jako první, mají v našich myšlenkách, výpočtech či odhadech největší váhu či význam. Na co si ostatně nejlépe vzpomeneme, než na to, co se právě stalo, že?

Včerejší výhry

Když se po delší dobu pohybujete ve specifickém tržním prostředí, logicky postupně získáte pocit, že právě toto prostředí je standardem. Tento pocit pak postupně přejde v něco většího a silnějšího, v celou filozofii. Někdo, komu se podařilo třeba za poslední rok nebo dva na trzích výrazně zhodnotit peníze, jen těžko odolá dojmu, že tak to zkrátka na trzích chodí. A lidská psychika je tak hravá, že nezřídka získá pocit, že za tržním úspěchem jsou správná rozhodnutí, prozíravost a práce, takže jde o úspěch zasloužený.

Pravda je ale taková, že co fungovalo včera, dnes již fungovat nemusí. A trh navíc není žádná milosrdná sestra, takže nevaruje, zkrátka pouze zařídí, že minulá vítězná sestava portfolia aktuálně prohrává na celé čáře. Čím méně zkušeností investor má, tím hůře si představuje měnu podmínek na trhu, obrat trendu a podobně.

V posledních letech nepochybně hodně lidí pohádkově rychle zbohatlo na nákupu kryptoměn. Jak jim vysvětlit, že když deset měsíců v řadě vydělávali desítky procent, v jedenáctém měsíci můžou přijít klidně o půlku peněz, případně o víc? Jak je přesvědčit, že to, že pravidelně přikupovali a každá přikoupená pozice se zhodnocovala, není záruka toho, že to po příštím nákupu bude pokračovat? Že nevymysleli žádný zázračný systém či strategii, ale že jim zkrátka jen trh byl nakloněný (měli štěstí)? Ano, platí, že třeba úžasně vydělali, to se jim vzít nedá, ale pocit, který získali, jim může příště na trzích zlomit vaz.

Vlastní rozum

Nikdy nebylo snadnější se chlubit svými úspěchy než dnes, v době sociálních sítí. Z každé zmíněné "filozofie" v hlavě jednoho investora se tak může rychle stát hromadná, davová záležitost. Z investorů, kteří třeba jen v poslední době měli kliku, se na internetu stávají experti, hrdinové, influenceři a tak dále. A korunu tomu dávají někteří veřejně známí lidé a celebrity, když se pustí do sdílení svých tržních názorů.

Pozor, každý má právo si psát na svoji "zeď", co se mu zachce, a třeba pozpátku a s růžovými grafy. Zodpovědnost je na čtenářích a divácích, aby dokázali filtrovat pocity a "filozofie" ostatních a snažili se sestavovat vlastní obrázek dění na trzích, se specifickými dopady na jejich případná finanční rozhodnutí, která by měla odpovídat jejich a jen jejich postoji k riziku, finančnímu či investičnímu cíli a tak dále.

Čas od času se navíc opravdu objeví nový přístup, nový způsob uvažování, který funguje lépe než ty předchozí. To je základ inovací, které jsou i nedílnou součástí dění na trzích. Co zůstává, je lidský mozek, který veškeré přicházející informace zpracovává a vytváří v nich v mysli každého jednoho investora podhoubí, ze kterého vycházejí konkrétní rozhodnutí. A ačkoli technologický a jiný pokrok nepochybně vede nejen k investicím do stále nových produktů, ale také k vývoji fungování lidské psychiky, některá zkreslení a chyby, k nimž nás vede naše vnímání, se nemění. Je dobré o nich vědět, a to bez ohledu na to, jak dlouho ještě ono současné tržní prostředí (ne přesně, ale celkem ilustrativně se mu někdy přezdívá "everything bubble") potrvá.

Bublina, bubliny - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
27. 9. 2021 12:13
12 let řečí o bublině aneb Proč s námi tržní mánie (ne)budou navždy

Americké akcie se od doby, kdy index S&P 500 dosedl na pandemické dno, úspěšně vyhýbají korekci. Není divu, že o možné...

Zdroj:
The Reformed Broker
Chyby v investování
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Psychologie
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
23. 3. 2023 16:56
Miloš Filip (Schönfeld & Co): Náš nemovitostní fond v uplynulých letech překonal konkurenci, sázíme…
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
23. 3. 2023 10:18
Nervozita kvůli stavu bank se na trzích přelévá i do jiných odvětví. Nakupuji ve slevě Komerční…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
22. 3. 2023 16:26
Dodavatelské řetězce SHORT aneb Jak a proč sázet na nearshoring?
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Těžba
Přestat sledovat
Obrázek: Fruitisimo
21. 3. 2023 6:16
Jan Hummel (Fruitisimo): Nabízíme porci zdraví i místo, kde se cítíte dobře. Po expanzi na další…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Krása a zdraví
Přestat sledovat
Potraviny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat