Investice: Nevěřte deseti největším akciovým mýtům!

Na webu Wall Street Journalu se nedávno objevil článek o deseti akciových mýtech, které jsou podle autora článku nesmrtelné. Jejich kritika vyvolala v diskuzi k článku poměrně kontroverzní reakce. Určitě i mnozí z vás již tyto mýty někdy slyšeli, a tak není od věci si je připomenout.

Investoři dnes nemají na růžích ustláno. Nejistota na trzích a komentáře, jejichž závěry se pohybují v rozmezí od přehnaně optimistických až po tragicky pesimistické, jim na rozhodnosti nepřidají. A nemusí jít pouze o ty, kteří se těmito radami při investování řídí. Ať už jsou dnešní rady a moudra jakákoli, Brett Arends z WSJ se pokusil podívat na zoubek těm nejpoužívanějším. A samozřejmě se je snažil vyvrátit.

Kritika mýtů sice možná není ve všech případech úplně fér, ale jako upozornění na to, že tyto mýty a tvrzení stále častěji vykazují nejistou úspěšnost, je určitě na místě.

1. Toto je pravý čas na investování do akcií

Od vypuknutí realitní krize a nejvýraznějších propadů na akciových trzích za desítky let tuto větu slýcháme často. Je pravdou, že obchodník s cennými papíry bude investorovi jen stěží říkat, že dnes určitě není ten správný čas na investování. A je úplně jedno, zda jsme na vrcholu bubliny, nebo po dlouhém býčím trendu.

Jak uvádí WSJ, ptát se brokera, jestli je vhodný čas na nákup akcií, je stejné jako ptát se holiče, jestli potřebuji ostříhat. Je tedy si pouze potřeba dávat pozor, kdy nám tuto radu odborník dává. Kdo ji uposlechl v březnu 2009, byl na konci roku v pohodě. Kdo se jí řídil v srpnu 2008, je možná o něco moudřejší a opatrnější při poslouchání rad.

2. Akcie v průměru vydělávají kolem deseti procent ročně

Je pravdou, že je to hodně diskutabilní tvrzení, zejména v době, kdy se akcie vzpamatovávají z výrazných propadů. Je založeno na historii, která se již nikdy nemusí opakovat. Na druhé straně je to ale logické, že to obchodníci a poradci klientům často říkají.

Nic to sice nezmění na tom, že takové zjednodušení a zevšeobecňování je diskutabilní, ale nezkušený investor chce vidět graf, který v posledních letech hezky stoupá. A když ten není k dispozici (dnes je to téměř jisté), chce slyšet, kolik vydělá. Deset procent je hezká kulatá suma, na kterou ziskuchtiví investoři dobře slyší. Problém je, když ani po několika letech akcie tento výnos nedosáhnou - a to je dnes velmi častá situace.

3. Naši ekonomové předpovídají, že...

Prognózy jsou kapitolou samou o sebe. Jak říká Warren Buffett, prognostici jsou věštci, kteří se tváří jako seriózní lidé. Jednoznačné prognózy mají většinou tristní úspěšnost, často v případě obratů na trzích nebo nečekaných událostí.

Současná krize a propad akcií na přelomu let 2008 a 2009 je toho důkazem. Často se pak setkáváme s prognózami, které připouštějí více scénářů, což je pouhá úniková cesta pro případ, že prognóza nebude úspěšná. Jednoznačné doporučení zní: jakékoli prognózy nebrat.

4. Investováním do akcií se podílíte na růstu ekonomiky

I když je to vlastně logické tvrzení, i zde může být skutečnost poněkud jiná.

A autor článku uvádí jako příklad Japonsko, jehož ekonomika sice od roku 1989 vzrostla o čtvrtinu, ale akciové trhy ztratily 75 %. Podobných příkladů najdeme v minulosti i v současnosti celou řadu.

5. Pro vyšší zisky je potřeba podstoupit vyšší riziko

To také nezní úplně zcestně. I když ani v tomto případě není výjimkou, že riskantnější trhy zaznamenávají nižší výnosy než ty, které jsou považovány za méně riskantní.

WSJ naráží na to, že vyšším rizikem je ze stran obchodníků míněna vyšší volatilita. Ale investoři si také musejí uvědomit, že bez jakéhokoli rizika (volatility, čehokoli) zajímavé výnosy zkrátka nemohou očekávat. Mohou se dočkat klidnějšího spánku, to ano, ale milionáři se z nich nestanou (o čemž se nás zase snaží přesvědčovat reklamy na spořicí účty).

6. Trhy jsou dnes skutečně levné. P/E je pouze 13

Velmi oblíbený ukazatel může být skutečně matoucí nejen proto, že v různých dobách cyklu jsou zisky společností jiné, ale také proto, že pro akcie v odlišných sektorech může stejné P/E (poměr ceny akcie a zisku na akcii, např. za poslední rok, v jiných případech například P/E může být založeno na odhadovaných ziscích a podobně) znamenat různé ohodnocení.

Dalším problémem tohoto zjednodušení je fakt, že P/E je pouze jedním z mnoha ukazatelů, které zkušenější investoři ve fundamentální analýze využívají, a určitě není svatým grálem pro ohodnocení akcií. Jako mnohem lepší uvádí WSJ například dividendový výnos nebo Tobinovo q (vyjadřuje podíl tržní hodnoty fyzických aktiv - dané diskontovanou hodnotou jejich budoucích očekávaných výnosů - a reprodukčních nákladů na aktiva - nákladů spojených s případnou výrobou aktiva).

Zbylé 4 akciové mýty najdete v původním článku na serveru investujeme.cz

Investování
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat