Jak zajistit portfolio v nejisté době pro případ další "černé labutě"?

Mark Spitznagel, zakladatel fondu Universa Investments, spolu se svými třemi kolegy čeká na příchod dalších hrozivých událostí, tzv. černých labutí, které běžným investorům decimují portfolia. Jeho hedgeový fond sází na nejkatastrofálnější scénáře, které by mohly nastat jen s nepatrnou pravděpodobností, ale významně by ochromily světové trhy. V 95 případech ze 100 zaznamenává ztrátu.

Spitznagel zatím ve své kanceláři za zvuku Bachových suit a tlumeného vysílání CNBC chladnokrevně vyčkává. "Nezajímají nás měsíční, roční ani dvouletá data," říká. !Uvažujeme v mnohem delším horizontu, což je nezbytnost, když pracujete s velmi řídkými jevy."

Černá labuť podle Nassima Taleba

Spitznagel de facto provádí "časovou arbitráž". Kalkuluje s tím, že nepředstavitelné a nepředvídatelné krize mají enormní dopad na celý svět, z investorského hlediska pak na kapitálové trhy. Takové jevy jsou mezi investory nazývány "černé labutě". Ve své stejnojmenné knize tento termín proslavil Nassim Taleb.

Nassim Taleb: Život v nejistotě

V 17. století holandští badatelé tvrdili, že všechny labutě jsou jenom bílé. Ovšem jen do doby, než se setkali s nevyvratitelným důkazem žijící labutě s peřím černé barvy.

Přeneseně se tak dnes výraz používá pro něco málo pravděpodobného, se značnými důsledky, u čehož se navíc později ukáže, že to bylo možné logicky odvodit už předem.

Za černé labutě poslední doby jsou považovány finanční krize nebo jaderná katastrofa následující po japonském zemětřesení. Stále vzrůstající propojenost celého světa navíc násobí negativní důsledky. Dnešní černé labutě tak mají ve srovnání s minulostí mnohem drastičtější dopad.

Po dobu pěti let do roku 2004 vedli Spitznagel a Taleb hedgeový fond Empirica, který se se svou strategií zaměřenou na krátké pozice podobal současnému fondu Universa. Poté co Taleb vážně onemocněl, ukončil fond svou činnost. Taleb se od té doby zaměřuje spíše na výuku risk managementu na Polytechnic Institute of New York University v Brooklynu a na psaní knih. Co se týče fondu Universa, podílí se nadále na výzkumu, ale už ne na denním obchodování.

Risk management zaměřený na krajní rizika

Taleb zůstal zaníceným obhájcem strategie řízení i nepravděpodobných, krajních rizik. Svým studentům klade na srdce, že by investor neměl podlehnout touze po rychlém zisku zaujmutím příliš mnoha nezajištěných pozic.

Jeho mantra zní: Zajistěte portfolio proti černým labutím. Investoři, kteří profitují z propadů trhu, budou navíc do budoucna inkasovat další zisky tím, jak nakoupí aktiva v době největší paniky, tedy za nejnižší ceny.

Taleb dále upozorňuje na přirozený lidský rys, kdy nahlížíme zkresleně na výnosy, přičemž nebereme v úvahu potenciální ztráty. "Pokud se vám podaří naučit se redukovat největší ztráty, celkové výnosy vzrostou."

Spitznagelova strategie většinou spočívá v nákupu nejvíce OTM (out of the money) prodejních opcí na akcie a nejvíce ITM (in the money) kupních opcí na komodity. Tyto opce dávají fondu Universa právo, ne však povinnost, prodat či nakoupit akcie nebo komodity.

Kupují především takové call a put opce, kde lze právo uplatnit obvykle po šesti měsících a jejich realizační ceny jsou více než o 20 % vzdáleny od aktuální tržní ceny podkladového aktiva v době sjednání kontraktu.

Z toho plyne, že zisk může portfoliomanažerům z Universy zajistit jedině "kalamita na trzích", protože tak se jejich opce dostanou "do peněz".

Když investorům vstávají vlasy hrůzou, Universa slaví

Universa od svého založení v roce 2007 dokázala zvětšit svůj kapitál z 300 milionů na zhruba 6 miliard. Jen díky tomu, že index S&P 500 koncem roku 2008 spadl o 38,5 %, fond svým investorům vložené prostředky zdesetinásobil. Spitznagel proto radí investorům vytvořit si pojistku proti černé labuti alokací zhruba 1 % svého portfolia do podobně zaměřených fondů.

Podle Taleba lze využít k zajištění rizika také tzv. barbell strategie, které spočívají v rozdělení investic mezi dva extrémy: 80 % portfolia vložit do relativně nejstabilnějších investic, mezi něž patří vládní obligace nebo depozita, a zbývajících 20 % do rizikovějších aktiv, tedy například do akcií rozvíjejících se trhů, do small caps nebo do nejrizikovější skupiny dluhopisů - tzv.junk bonds. Pravděpodobně nejoblíbenějším zajištěním proti černým labutím je zlato.

V červenci se Universa chystá pro drobné investory uvést na trh svůj vlastní "černolabutí" ETF fond. Měl by napodobovat strategii hedgeového fondu určeného pouze pro institucionální investory.

Zda se však hedgeovým manažerům podaří zopakovat v případě další krize na trzích abnormální zisky, není jisté. Podle Clifforse Davise, šéfa oddělení pro akciové deriváty z BNP Paribas, se totiž pravá černá labuť podle definice musí od předešlých zásadně lišit a trhy na ni nikdy nezareagují stejným způsobem.

Spitznagela to však nechává v ledovém klidu. Přichází denně o další a další peníze a vyčkává na soudný den, kdy černé labutě znovu přiletí.

Zdroj:
Forbes
Černé labutě
Přestat sledovat
Risk management
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
13. 8. 2022 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Tržní expertní výhled (Štěpán Hájek, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
12. 8. 2022 10:17
Pilíšek (ZLATÉ REZERVY): Recesi se nejspíše nevyhneme, zlato v českých korunách je mimořádně…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
11. 8. 2022 18:13
Zajíc (Amundi AM): Akciový trh má skvělý track record, dokázal zatím překonat všechno. Méně…
Akciový trh
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Likvidita
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
10. 8. 2022 10:16
Petr Vomastek: Ekonomická situace se zatím do realitního trhu ve větší míře nepropsala, dominuje…
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat