25. 3. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Pavel Hadroušek, Fio banka)
Investiční byznys je jedním z nejvíce konkurenčních prostředí, v nichž lze vydělávat peníze. A v takovém prostředí je potřeba mít schopnosti, které ostatní nemají, případně o jejich důležitosti nevědí. Jednou takovou dovedností je možná trochu překvapivě schopnost nestarat se o to, co bude.
Mnozí investoři si myslí, že k dosahování nadvýnosů stačí, když budou výjimečně chytří. Ani to ale nemusí stačit. Na trhu se pohybuje spousta chytrých lidí, ale jen malá část z nich dokáže být dlouhodobě úspěšná. K úspěchu je potřeba něco, co se nelze naučit ve škole. Jde o schopnost nestarat se, co se stane, právě ta může být tím, co odlišuje vítěze a ty ostatní.
Nejde však o lehkomyslnost. Stále je dobré přemýšlet o možných výsledcích, zajímat se o lidi, s nimiž spolupracujeme, a podobně. Pokud ale investor neřeší, co si o něm myslí cizí lidé, nebo neřeší šum ovlivňující investiční rozhodnutí, je to výhoda, kterou disponuje minimum účastníků trhu.
Investoři, kteří chtějí být úspěšní, musejí dělat to, co druzí nedělají, nebo dělat to co druzí, ale v době, kdy to ostatní nejsou ochotni dělat. Oba tyto přístupy vyžadují, aby se investor nestaral o to, co se děje okolo něj. Ekonomický komentátor a analytik Morgan Housel přidává několik rad, jak toho dosáhnout.
Housel to vysvětluje na příkladu. Peter Kaufman, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Glenair, výrobce a dodavatel vojenských a komerčních konektorů, jednou řekl Warrenu Buffettovi, že má teorii, proč je Buffett nejlepší investor v historii. "Myslím, že se vám vyplácí to, že jste ochoten vypadat tak hloupě, jak si to možná nikdo v historii nedovolil. Sledují vás miliony lidí, ale vy si neděláte nic z toho, že (občas) vypadáte hloupě," uvedl Kaufman v narážce na to, že v době technologické bubliny Buffettovi mnozí vyčítali, že je starý a nemoderní, když se vyhýbá technologickým titulům.
Již Napoleon říkal, že vojenský génius je ten, kdo "dokáže dělat průměrná rozhodnutí, když všichni kolem něj ztrácejí rozum". Je to ještě těžší, než to zní, a vyžaduje to pevnou vůli a odhodlání.
Některé věci se zkrátka nedají udělat dokonale, protože svět se mění. A přesně to platí pro stavbu portfolia. Optimální diverzifikaci a velikosti jednotlivých pozic věnují investoři hodně času, ale existuje mnoho proměnných ovlivňujících výkonnost, jež jsou mimo investorovu možnost volby.
Když se investor přestane snažit o sestavení ideálního portfolia, zůstane mu méně možností, jak a kdy může udělat nenapravitelnou chybu. Čím méně kritických rozhodnutí musí investor udělat, tím větší má šanci, že nakonec uspěje.
Když se někomu něco podaří, lidé ho začnou považovat za experta a budou od něj očekávat investiční rady. Když ale změní názor, přestane být pro ostatní zajímavý, protože už jim nemůže potvrzovat jejich názory.
Tento pokles zájmu ale není potřeba řešit, protože schopnost změnit názor na trhu, který se neustále mění, je pro úspěšného investora nutností. Ještě horší než měnit názor každou chvíli je nezměnit názor nikdy.
Investor nemusí vědět všechno. A buď se snaží zjistit, co se děje, nebo ho to zkrátka nezajímá, protože to nemá vliv na to, co dělá. Druhá možnost je sice hodně podceňovaná, ale je důležitější, protože nutí investora vědět, co je pro jeho strategii důležité.
Titulky typu "Akcie klesají po zprávách o pomalejším růstu" jsou nicneříkající. Nikdo u nich vlastně neví, proč akcie ztrácejí. Ale i kdyby to investor věděl, nemělo by to nijak ovlivnit jeho rozhodnutí nebo investiční strategii.
"Ne vše, co lze spočítat, se počítá a ne vše, co se počítá, lze spočítat," říkával Albert Einstein. Platí to pro bratru 98 % toho, co se děje na finančních trzích. Důležité je se soustředit na ta zbývající 2 %, jež lze tak či onak ovlivnit. Když se investor dokáže soustředit na to, co může ovlivnit, a nestará se o to, co ovlivnit nedokáže, nemá snad ještě vyhráno, ale je na lepší cestě než v opačném případě.