1. 4. 2023 13:28
Regionalizace vs. globalizace aneb Proč bude byznys napříště sázet na (ne)přátelské režimy
Proč chudí lidé zůstávají chudí? Asi všichni už slyšíme odpovědi, že za tím stojí jejich lenost, neschopnost efektivně hospodařit s penězi nebo neochota přijmout určité riziko spojené s možností polepšit si. Jistě, u některých lidí tomu tak může být, většinou je ale důvod jiný.
Na London School of Economics nedávno vznikla studie, jež došla k poměrně jasnému závěru. Největším handicapem chudých je nedostatek výchozího majetku. Zdrojem tohoto poznání byl mimo jiné pokus, při kterém byl náhodně vybraným chudým ženám v Bangladéši zajištěn určitý majetek (například hospodářská zvířata) s cílem zjistit, jak to ovlivní jejich finanční situaci.
"Došli jsme k závěru, že pokud nemajetný člověk získá prostředky, díky kterým jeho bohatství překročí určitou úroveň, je pro něj únik z chudoby výrazně snazší ve srovnání se situací, kdy by tímto výchozím majetkem nedisponoval," píše se ve studii.
Ne nadarmo se říká, že peníze dělají peníze. Lidé, kteří vykonávají špatně placenou práci a nemají vlastní bydlení, vydělané peníze každý měsíc utratí za základní potřeby, a tak stále nemají nic. A totéž platí o trhu práce.
"Když jsem byl student na vysoké, neměl jsem na první léto zajištěnou žádnou práci. Všude mě odmítli. Až teta mi nabídla práci ve skladu, kde bych za minimální mzdu mohl přerovnávat krabice. Zachránil mě můj profesor, se kterým jsem o tom poté mluvil. Řekl mi, abych takovou práci v žádném případě nedělal, a doslova mě donutil kontaktovat konzultační společnost, kterou vlastnil jiný profesor. Práci jsem získal a celé léto jsem se učil programovat. Byla to úžasná zkušenost," vzpomíná Nick Maggiulli z Ritholtz Wealth Management.
"Když o tom teď přemýšlím, byla právě tato zkušenost jednou z nejdůležitějších v rámci mé kariéry. Kdybych tehdy nastoupil do skladu, asi bych tam časem začal pracovat na plný úvazek a s minimální mzdou a nulovými znalostmi bych se nikam neposunul," dodává.
Maggiulli je stejně jako odborníci z London School of Economics přesvědčený, že silou bohatství není možnost dopřávat si luxusní dovolené nebo si kupovat drahá auta, ale potenciál efektivně pracovat se svým životem.