Penny Stocks: Jak obchodovat akcie za pár babek?

Penny stocks jsou mezi malými investory oblíbené. Nestojí totiž moc, a přitom slibují velký růstový potenciál. Na rozdíl od akcií velkých firem (blue chips), jako jsou Google nebo Apple, jsou dostupné téměř každému. Způsobů, jak kvůli obchodování těchto "akcií za pár babek" přijít na mizinu, je ovšem také bezpočet. Hru s penny stocks s vámi totiž mohou hrát i spekulanti nebo různí podvodníci. Jak na ně vyzrát a bezpečně proměnit "pár kaček" v tučné zisky?

1. Nevěřte senzačním příběhům zbohatnutí díky penny stocks

Zapomeňte na úžasné příběhy z mailů nebo sociálních sítí. Neberte penny stocks jako los se "zaručenou" šancí na výhru. Raději k nim přistupujte obezřetně! Vybírejte si ziskové akcie s konzistentním růstem, které jsou na 52týdenních maximech.

2. Ignorujte žhavé tipy a čtěte "poznámky pod čarou"

Penny stocks jsou více prodávány než nakupovány. Když už čtete nějaký ten bulletin v mailu vychvalující penny stocks, vždy si přečtěte prohlášení na konci dokumentu, kde se mezi řádky dozvíte, že vydavatelé jsou placeni za to, aby získali pro firmu další investory. Slibné vyhlídky bývají ve většině případů jen falešným zdáním. Musíte se naučit rozlišit, kdy je slibovaný růst akcií založený na ziscích, a kdy je cena hnána nahoru uměle.

3. Když prodávat, tak rychle

Jedním z lákadel penny stocks je fakt, že můžete během několika dní získat 20- až 30procentní výnosy. Problém tkví v tom, že některé investory ovládne chamtivost a chtějí dosáhnout nejméně 1 000% zisků. Zachovejte chladnou hlavu - akcii nedůvěřujte (viz první bod) a předpokládejte, že cena byla uměle vyšponována (viz druhý bod) – vyberte zisky, jak nejrychleji to půjde.

4. Neberte vážně výroky managementu

Ve světě penny stocks nemůžete důvěřovat tomu, co slyšíte od vedoucích představitelů firem. Společnosti často nemají věrohodný byznys model ani přesná a spolehlivá data. Většina penny stocks je bohužel vytvořena za účelem, aby se na účet investorů obohatili insideři.

Pozor na investiční pravdy. Nemusejí fungovat pokaždé
Jistě to znáte, investiční pořekadla typu "Sell in May and go away", různé sezónní a sektorové zvyklosti, například lednový efekt či tvrzení, že menší firmy nabízejí lepší výnosy. Statistiky tato pravidla často potvrzují. Investoři by ovšem neměli na podobných "pravdách" zakládat své investiční strategie.

5. Neshortujte penny stocks

Ačkoli může short selling u některých penny stocks vypadat lákavě, nepouštějte se do něj. Tyto akcie jsou nesmírně volatilní, takže se velmi snadno může přihodit, že se ocitnete na špatné straně a ztratíte 50 % a více.

6. Zaměřte se na likvidnější tituly

Obchodujte akcie s minimálním objemem 100 tisíc zobchodovaných akcií za den a cenou nad 50 centů za akcii. Pokud byste investovali do nelikvidního titulu a potřebovali jej rychle prodat, mohlo by pro vás být velmi obtížné pozici uzavřít.

7. Pozor na špatně nastavené stop-lossy

Vzhledem k tomu, že bid-ask spready mnoha penny stocks bývají často až 10%, špatně nastavené stop-lossy vás mohou stát hodně peněz. Zaměřte se proto raději na poměřování poměru rizika a výnosu.

Například, když budete chtít na třídolarové akcii dosáhnout zisku 1 USD, redukujte ztráty na 20 centů – získáte tak poměr riziko-výnos 5:1. Nevyužívejte nízkých poměrů (1:1 nebo 2:1).

Trading: 10 pravidel, díky nimž vám nebude stop-loss zlým pánem

8. Neobchodujte velké pozice

Buďte opatrní s velikostí pozice a neobchodujte více než 10 % denního objemu, abyste se akcií mohli případně rychle zbavit.

9. "Nezamilujte se" do svých akcií

Každá penny stock firma se snaží okouzlit investory vzrušujícím příběhem, kterým hodlá změnit svět. Pokud vstoupíte do světa penny stocks, musíte být cyničtí, vypracovávat si vlastní analýzy a diverzifikovat portfolio.

Petr Koblic: Dejte si víno a při investování nedávejte všechna vejce do jednoho košíku
Je hloupost si říct, že je dnes "den D" a prásknout všechny peníze do akcií. Proto by měli drobní investoři diverzifikovat v čase a rozložit peníze do různých typů investic, říká generální ředitel pražské burzy Petr Koblic, který by nesázel na katastrofický vývoj na trzích v roce 2012. Osobně dává přednost fondům soukromého kapitálu a investicím do nemovitostí.

Zdroj:
MarketWatch
Světové akcie
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Penny stocks
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
27. 1. 2023 12:06
Kacerovský (WOOD & Company): Kryptoměny může posunout dále jedině na nich budovaná infrastruktura.…
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Freeimages.com
26. 1. 2023 16:56
Birtová (Realitní Shaker): Jak je na tom český trh s byty, komu je nakloněné současné prostředí a na…
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
26. 1. 2023 10:24
Kubíček (WOOD & Company): Obchodní centra ustála krizové roky se ctí, do dvou let se inflace a vyšší…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Maloobchod
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
25. 1. 2023 6:24
Michálek: Konec růstu sazeb Fedu se blíží, nakupovat akcie začnu zřejmě začátkem jara
Akciový trh
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat