Posedlost výsledky rozhodnutí jako největší zabiják investování?

Lidé mají tendenci soudit chování své i druhých podle jeho dopadů. Když řídí člověk opilý a nic se nestane, leckdo nad tím mávne rukou. Když někdo v opilosti způsobí dopravní nehodu, hned se ozve volání po tvrdém trestu. Jednání zkrátka posuzujeme až podle jeho důsledků či výsledků.
"Problémem je to, že stejně tak jako špatné rozhodnutí může, ale nemusí vést ke špatnému výsledku, tak dobré rozhodnutí může, ale nemusí vést k dobrému výsledku. Každé rozhodnutí je tak svého druhu sázkou, jejíž výsledek je do určité míry dán faktorem náhody," vysvětluje americký psycholog Ward Edwards.
Finanční trhy jsou dokonalým příkladem toho, že správné rozhodnutí není zárukou kladného výsledku. Při hodnocení výsledků svých rozhodnutí by tak investoři vždy měli brát v potaz i faktor štěstí či náhody, který hrál v jejich prospěch či neprospěch. Finanční trhy nejsou šachy.
Považovat výsledky za hlavní a jediné hodnoticí kritérium rozhodnutí, která k nim vedla, znamená zjednodušovat skutečnost a vystavovat se hrozbě jejího zkreslení. Pokud posléze investoři činí nová rozhodnutí výhradně na základě výsledků předchozích rozhodnutí, riskují, že se stanou obětí svých dřívějších (ne)úspěchů.
Zdroj: behaviouralinvestment.com