9 tipů pro ty, kteří chtějí efektivně spořit

Spoření je prvním krokem k budování bohatství. A i když si to mnoho lidí dobře uvědomuje, většině se dlouhodobě nedaří spořit takové sumy, jaké by si představovali. Právě jim nabízíme devět triků, jak dosáhnout ve spoření požadovaných výsledků.

1. Čisté jmění je lepší než příjem

Ne každý zná své čisté jmění, ale většina lidí zná sumu na své poslední výplatní pásce. A přitom právě čisté jmění je možná ta nejdůležitější částka vyjadřující kondici osobních financí. Je to hodnota majetku, který člověk vlastní po odečtení toho, co dluží. Důležitost spočívá v tom, že čím je čisté jmění vyšší, tím je větší také finanční svoboda. S růstem čistého jmění roste potenciál pasivního příjmu. A čím větší možnost pasivního příjmu, tím je člověk méně závislý na výplatě.

Pasivní příjem jako výzva, nebo nesplnitelný sen?
Mít pasivní příjem je snem snad každého člověka, který kdy zauvažoval o penězích a budoucnosti. Nedělat nic, a přitom dosahovat zajímavého dodatečného příjmu, zní lákavě, skutečnost ovšem může být mnohem složitější, než se může zdát. Vlastně to většinou končí nepříjemným vystřízlivěním. V čem je problém?

2. Pravidlo 50/30/20

Každý musíme nějak utrácet, ale je potřeba to dělat s rozmyslem. Pro smysluplné spoření je dobré si peníze rozdělit na nezbytné a ostatní výdaje. Platby za potraviny, bydlení a ostatní nezbytné výdaje by měly činit 50 % příjmů. 30 % by si člověk měl vyčlenit na zábavu, cestování a podobně a pětina prostředků by měla být vyhrazena na spoření, případně splácení dluhů.

3. Porovnání úrokových sazeb

Může se stát, že po nějakém čase přijde na řadu refinancování dluhu nebo konsolidace studentské půjčky. Nalezení výhodnější úrokové sazby by mělo být prvním krokem, který může ušetřit nějaké peníze.

4. Stanovení si jasných cílů

K naspoření dostatečné částky je nejprve nutné si ujasnit, co je to vlastně dostatečná částka. K tomu je dobré si určit nějaké srovnávací body. Co se týče částky potřebné na důchod, k dosažení finanční nezávislosti je potřeba v českých podmínkách minimálně jednoho milionu korun. Je ale potřeba počítat s tím, že například inflace u výdajů, které jsou u důchodců běžné (zdravotní péče, léky a další), je zpravidla vyšší než inflace celková. Čím vyšší naspořená částka, tím lépe.

5. Pomalejší začátek je lepší než žádný

Již známý čínský filosof Lao-c' říkal, že "cesta dlouhá tisíce kilometrů začíná jedním krokem". Stejně jako si člověk zvykne na utrácení, měl by si zvyknout i na spoření. A pokud je to pro někoho problém, měl by začít menšími částkami a ty postupně navyšovat, například o 1 % po určité době. Není to možná mnoho, ale složené úročení v dlouhodobém horizontu dělá divy. Spoření na důchod nemusí být utrpení, které zruinuje rozpočet, je jen potřeba s ním začít co možná nejdříve.

6. Zvýšení platu pomůže k vyšším úsporám

Pro většinu lidí je možná problém dávat více peněz na úspory, což je dáno i jednou z psychologických chyb, kdy strach ze ztráty je silnější než naděje na zisk (averze ke ztrátám). Zkrátka mají pocit, že se něčeho vzdávají. Když ale dojde ke zvýšení příjmů nebo neočekávanému navýšení úspor, strach ze ztrát se zmenšuje. A právě nyní, když mzdy rostou a není až takový problém si najít lépe placené zaměstnání, je možná vhodný čas na změnu. Vyšší příjem umožní vyšší úspory bez toho, aby se někdo musel vzdávat výdajů, na které je zvyklý.

7. 72hodinový test

Impulzivní utrácení může mít negativní dopady na spoření. Možná by nebylo od věci využít takzvaný 72hodinový test. Ten spočívá v tom, že když někdo nakupuje přes internet, nechá si věci v košíku na delší dobu, například právě na 72 hodin (pokud to obchod umožňuje). Po této době se často ukáže, že nákup možná není až tak důležitý.

8. Automatizace

Stejně jako se hradí předplatné nebo jiná pravidelná služba, mohou fungovat i platby na spoření. Pokud je někdo schopen automaticky platit za kabelovou televizi nebo členství v nějakém klubu nebo posilovně a počítá s těmito výdaji ve svém měsíčním rozpočtu, neměl by mít problém do tohoto rozpočtu začlenit ani peníze určené na úspory.

9. Spoření na správném místě

Umístění peněz určených na úspory je důležité. Je potřeba využívat produkty s minimálními poplatky, které zároveň v co možná největší míře využívají již zmiňovaný efekt složeného úročení. Rovněž je dobré využívat produkty, které umožní daňové odpočty, případně ty, na něž přispívá zaměstnavatel. Kombinace více produktů může výrazně vylepšit konečnou naspořenou sumu.

Zdroj:
Forbes
Spoření
Přestat sledovat
Důchody
Přestat sledovat
14. 6. 2021 12:01
Investorský magazín: Tržní výhledy na druhé pololetí 2021
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
12. 6. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Další pokles amerických dluhopisových výnosů by byl špatnou zprávou…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
12. 6. 2021 6:51
Ekonom: Bitcoin není měna, vnímám jej spíše jako komoditu nebo předmět spekulace
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
11. 6. 2021 12:21
Nacher: České banky jsou v dobré kondici a rostoucí ceny nemovitostí dávají smysl
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat