Jak chránit úspory před agresivní inflací?

Říjen přinesl další zrychlení inflace v České republice, a to na 5,8 % meziročně. Dvě třetiny změny připadají na položky jako bydlení, doprava či zboží zbytné spotřeby v podobě cigaret a alkoholu. Možná ještě zajímavější je ale skutečnost, že za téměř polovinou vykázané inflace je domácí poptávka (tedy ne pouze zahraniční ceny). Navzdory tomu, že jak inflace, tak posun úrokových sazeb překvapily svojí výší, vrchol inflace může být teprve před námi.

Listopadové a prosincové odpuštění DPH sice může inflační čísla rozkolísat, ale již v lednu se může inflace snadno dostat až k 7 %. Predikce ekonomů pro konec roku 2022 hovoří o úrovni 4,1 % a v roce 2023 se očekává návrat ke 2 %.

Ve středoevropském regionu se nejedná o nic ojedinělého, například maďarský index spotřebitelských cen v říjnu vzrostl o 6,5 %. A také ve vyspělých ekonomikách řeší rychlý růst cen, v USA v říjnu míra inflace stoupla na 6,2 %. V globálním měřítku platí, že kombinace silné poptávky a omezení nabídky posouvá ceny výše. Důležitým faktorem jsou také energie, které se v říjnu dotkly rekordních úrovní.

Dražší hypotéky teď, mírnější inflace v budoucnu?

Je dobré neřešit jen současnou inflaci. Dlouhodobá očekávání trhu zmírňují napětí a dávají naději na střídmější vývoj. Pětileté inflační tržní predikce hovoří o zhruba 3% růstu cen, některé nástroje signalizují v pětiletém horizontu inflaci jen těsně nad 2 %.

Nepřímo má inflace dopad i na růst úroků u finančních produktů. Inflace totiž nutí centrální banku ke zvyšování sazeb, což má růst cen vrátit do blízkosti 2 %. Nejcitelněji to doléhá na hypotéční produkty. Ty na rozdíl od vkladových a termínovaných vkladů mnohem flexibilněji reagují na změny úroků, hypotéční sazby tedy rostou rychleji. Ještě na začátku roku přitom poskytovala většina bank hypotéku s úrokem pod 2 %, nyní jsou sazby pod 4 % naprostou výjimkou.

Ochrana hodnoty peněz? Investice!

Lidé, kteří mají většinu úspor na běžném účtu, se v současném prostředí logicky bojí o ztrátu hodnoty svých peněz. Jak úspory uchránit před znehodnocováním? A jak se daří například akciím v inflačním prostředí? Podívejme se na tři zajímavé statistiky, které argumentují v prospěch právě této třídy aktiv (myšleny jsou americké akcie).

  • V letech 1926-2020 při inflaci nad 3 % akcie v průměru zhodnotily o 6,6 % za rok, pod touto úrovní inflace bylo zhodnocování akcií v průměru výrazně rychlejší (12,9 %).
  • Při jemnějším dělení, které vychází z dat od roku 1948, jakmile se inflace pohybovala v intervalu 3-4 %, akcie se v ročním vyjádření blížily posílení o 8 %.
  • Pro ty, kdo k oběma předchozím statistikám namítnou, že průměrná data mohou být ovlivněna extrémními cenovými výkyvy, Goldman Sachs sesbírala všechny kvartální výkony amerických akcií od roku 1960 a očistila je o výši inflace. Pak z těchto "reálných" dat vypočítala medián (aby omezila vliv extrémních hodnot). Výsledkem je stále solidních +2,5 %.

Zároveň je ale pravda, že akciovému trhu nesvědčí takzvaná stagflace, tedy období ekonomické stagnace při současně vyšší inflaci. Právě míra hospodářského růstu tedy může být velice důležitá pro to, aby se právě investicemi do akcií dařilo lidem chránit své úspory před znehodnocením.

S&P 500 - ilustrační foto
9. 3. 2021 9:55
Vyšší inflace jako problém pro akcie? Burzovní almanach hovoří celkem jasně

V posledních týdnech se na americkém akciovém trhu opět zvýšila volatilita. Jedním z důvodů jsou rostoucí inflační...

Zdroj:
Fincentrum & Swiss Life Select
Inflace
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Úspory
Přestat sledovat
18. 1. 2022 10:28
Martin Jahn (Škoda Auto): Rok nebo dva vyšší inflace zvládneme, ekonomika jen dohání inflačně chudou…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
17. 1. 2022 12:00
Investorský magazín: Štěpán Pírko (Bohemian Empire), Steen Jakobsen (Saxo Bank) a jejich výhledy na…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
17. 1. 2022 9:30
Pavel Hadroušek (Fio banka): Dlouhodobé cykly naznačují, že je akciový trh v "časovém okně" pro…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
17. 1. 2022 6:26
Tětek (SatoshiLabs) & Vejmola (Bitcoinovej Kanál): Co je potřeba vědět o bitcoinu a spol. na prahu…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat