AGRO Haná roste navzdory překážkám

"Tým AGRO Haná je čestný, vstřícný a flexibilní. Pečujeme o své zákazníky," stojí v představení zemědělského podniku, který ve Smržicích nedaleko Prostějova vznikl teprve před několika málo lety. Podnik začínal s peletizační linkou, bioplynovou stanicí a fotovoltaickou elektrárnou.

AGRO Haná vlastní více než 600 hektarů orné půdy, na půlce z nich pěstuje řepku ozimou, pšenici ozimou, ječmen jarní a kukuřici, kterou i suší. Zároveň vyrábí pelety, provozuje fotovoltaickou elektrárnu, bioplynovou stanici a odpadní biomasu zpracovává ve vlastní kompostárně. Aktuálně dostavuje 2,5hektarový skleník na pěstování cherry rajčat.

V plánu má dále pěstování dýní a populární ekofarmu. Punc moderního podniku podtrhuje sponzoring mládežnického fotbalu, konkrétně SK Prostějov. Živočišnou výrobu AGRO Haná nemá, pokud tedy nepočítáme několik málo ovcí, které spásají trávu kolem fotovoltaických panelů.

Obnovitelné zdroje energie (OZE)

"Nejsou OZE jako OZE. Já pod obnovitelnými zdroji energie vidím O jako optimismus z toho, jaký potenciál skrývají, Z jako zoufalství, co vše musíme překonat a skousnout, a E jako energii, kterou musíme mít, abychom mohli jít dál," říká s dávkou nadsázky jednatel společnosti AGRO Haná Marek Jedlička.

V jeho případě vše začalo v roce 2006, kdy se angažoval v projektu dvou větrných elektráren v obci Pavlov u Stonařova. Dle jeho slov využití obnovitelných zdrojů člověka nadchne, pochopí, že jsou tou správnou cestou, kterou znali již naši předkové, kteří ale ještě neměli naše moderní technologie.

Jedlička s povzdechem dodává, že dalšímu rozvoji větrníků v Česku zabránil boj s územním plánováním a zmanipulovaný názor veřejnosti. To byl konec využití větrné energie, který značil přeorientování se v oblasti obnovitelných zdrojů na fotovoltaiku a využití bioplynu. "Bylo to o mnoho let dříve, než fotovoltaika díky štědré podpoře státu zažila boom," upřesňuje Jedlička, který je alergický na to, když v něm někteří lidé kvůli jeho fotovoltaické elektrárně vidí solární barona.

AGRO Haná

V roce 2007 Marek Jedlička, který před rokem 1989 s rodiči emigroval do Rakouska, koupil starou výrobní halu v areálu bývalé cihelny ve Smržicích. V ní rozjel výrobní linku na pelety z biomasy. "Prázdný areál se nabízel k využití volné plochy pro osazení fotovoltaickými panely. Rozjeli jsme obchodní jednání s dodavateli technologie v Německu. Se státem jsme jednali o pronájmu volných pozemků v rámci brownfieldu, ale dohoda se úplně nepodařila," vzpomíná podnikatel, podle kterého je česká legislativa nepředvídatelná a rozhodně se nedá v jejím případě mluvit o dlouhodobé stabilitě a koncepci.

Fotovoltaickou elektrárnu ale i tak nakonec vybudoval. Přitom se ale už také soustředil na přípravu stavby bioplynové stanice, k níž ho přivedlo snížení cen ekopelet. Musel zlevnit výrobu. Jako ideální se jevila vlastní výroba elektřiny a tepla z bioplynu. A musel spěchat, protože podpora obnovitelných zdrojů se v té době dle jeho slov stala politicky nežádoucí.

"Jednalo se o dostavbě Temelína a v novinách byly rozmazávány kauzy drahých solárních elektráren. Nebyl čas na velké hraní. Do realizace projektu jsme se pustili na podzim 2011. První kilowatty jsme dodali do distribuční sítě v dubnu 2012 a bioplynka začala zásobovat elektřinou a teplem celý náš areál," popisuje Jedlička.

Jím obnovený areál zkrachovalé cihelny umožňoval využití biomasy hned dvojím způsobem – v bioplynce a ve výrobní lince na ekopelety. Druhou stránkou věci ale bylo, že provozovat vlastní bioplynovou stanici je bez vlastní zemědělské činnosti a půdy rizikové.

Rodová krev

"Když jsme začali skupovat první hektary zemědělské půdy, bylo to k velké nelibosti širokého okolí. Ale když už samotná podstata obnovitelných zdrojů jde ke kořenům, zemědělské hospodaření je v mém případě přímo probouzení staré rodové krve," vzpomíná muž, který si však uspokojení z nákupu zemědělské půdy za v té době stále ještě nízké ceny dlouho neužil. Kvůli dotacemi vynuceným změnám na trhu musel modernizovat linku na zpracování dřevní biomasy. Následovala kompostárna s termickou úpravou biomasy, jejímž výsledkem je stabilizovaná struktura uhlíku s pomalým rozkladem, která se hodí ke kultivaci půd.

Do plavek

V současnosti obsazuje 30 nových pracovních pozic do produkčního skleníku na pěstování cherry rajčat s dodávkou na trh na podzim a v zimních měsících. Skleník využije teplo z bioplynky v zimním období, ale využije z ní i elektrickou energii na svůj provoz včetně osvětlení.

Skleník, který září do okolí a nelze jej přehlédnout, stojí na vyvýšeném místě nedaleko areálu AGRO Haná. Je jasné, že i díky tomu v něm bude více než jen teplo. "Ke vhodným pozemkům jsme bohužel opět přes nepochopitelný odpor nedokázali ke skleníku přivést teplovod, a tak jsme museli zvolit stavebně náročnější místo," vysvětluje Jedlička.

"Když se podívám do blízké budoucnosti, produkci doplníme o pořádný hanácký statek, který bude ukázkou toho, jak se tu dříve hospodařilo, a kde bude možné pohodlně zakoupit všechny naše výrobky takzvaně ze dvora," říká Marek Jedlička, který do budoucna počítá s ovocnými sady, a pokud mu půjde podnikání dále, jak má, i s chovem hospodářských zvířat.

"Pozitivní informace jsou pro nás všechny mnohem důležitější než ty negativní. Těch druhých jsou plné noviny i bulvár, které se snaží ukořistit naši mysl. Ve výsledku jsme často podvědomě zbytečně ovládáni černými myšlenkami. Různé formy nepřejícnosti, závisti nebo zneužití příležitosti jsou asi největší překážkou v našem rozvoji," uzavírá Marek Jedlička.

Více o tématu: www.investicniweb.cz/agro

Mohlo by vás zajímat
8. 3. 2021 12:41
Vítězové a poražení koronavirové krize na realitním trhu
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Růst výnosů a sílící dolar jsou na trzích cítit, velký výprodej ale vypadá…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat