Daně a koronavirus: (Některé) otázky a odpovědi

Česká vláda se snaží kompenzovat očekávané negativní dopady opatření na ochranu proti šíření onemocnění COVID-19. Jednou z kapitol opatření jsou změny v oblasti daní. Připomeňme si je.

Termín pro odevzdání přiznání z daně příjmů je do konce června. Platí to i pro platbu?

Zjednodušeně lze říci, že termín pro odevzdání daňového přiznání daně z příjmů fyzických i právnických osob je posunut do 1. 7., ale přesněji to není změna či posun termínu podání, nýbrž je prominuto penále za pozdní odevzdání. To znamená, že kdo chce podat včas, tedy do 1. 4., rozhodně může. To je důležité třeba pro poplatníky, kterým vyjde v daňovém přiznání přeplatek. Podají-li přiznání do 1. 4., bude jim přeplatek zaslán do konce dubna, tedy do 30 dnů od podání.

Prominutí penále platí i pro platbu daně z příjmů, a to ve stejném režimu jako podání daňového přiznání. Daň je tedy nutno zaplatit do 1. 7. 2020.

Toto opatření se týká jak OSVČ, tak právnických osob a zaměstnanců, kteří mají povinnost podat daňové přiznání sami.

Je posun i u daňových přiznání, která připravuje daňový poradce?

U daňových přiznání, jejichž zákonná lhůta je 1. července, se prozatím o plošném prominutí penále za pozdní podání nebo pozdní platbu neuvažuje. Tato lhůta je pro poplatníky, kteří mají lhůtu pro podání daňového přiznání 1. července 2020 buď z důvodu povinného ověření účetní závěrky auditorem, nebo jimž zpracovává a podává daňové přiznání daňový poradce. Pokud tito poplatníci zjistí, že nebudou moci podat daňové přiznání včas, případně jim chybí peníze na zaplacení, musí požádat o prodloužení lhůty správce daně, nebo mohou žádat individuálně o prominutí sankcí.

Pokud odevzdá poplatník přiznání později než v posunutém termínu, tedy po 1. 7., jak a odkdy bude počítáno penále?

Pokud prodlení vznikne v červenci, srpnu nebo září, bude penále počítáno od 1. července, nikoli z předchozího období, protože za období dubna až června je penále rozhodnutím Ministerstva financí prominuto.

Týká se obdobný posun také odevzdání přehledu ČSSZ a zdravotním pojišťovnám?

Ano, týká.

Komu jsou odpuštěny zálohy na zdravotní a sociální pojištění?

25. 3. 2020 schválil Senát návrh zákona, který na 6 měsíců odpustí minimální povinné platby záloh na zdravotní a sociální pojištění OSVČ. Po podpisu prezidenta zákon nabude účinnosti dnem vyhlášení.

Opatření bude platit pro všechny osoby podnikající na hlavní či vedlejší činnost. OSVČ tak nemusejí za období od března do srpna 2020 platit žádné zálohy na pojistné, ani zdravotní ani sociální.

Těm, kteří mají platit zálohy v minimální výši (v hlavní činnosti 2 544 Kč u sociálního pojištění a 2 352 Kč u zdravotního pojištění), bude prominuta celá výše zálohy. Těm, kteří mají platit zálohy vyšší než minimální, budou v tomto období také prominuty celé zálohy. Při podání přehledu za rok 2020 v roce 2021 pak zpětně doplatí rozdíl mezi minimální zálohou a skutečnou výší zálohy, kterou měli v období března až srpna odvádět.

Jak je to s podáním daně z nabytí nemovitosti? Je také odložena?

Ministryně financí rozhodla o plošném prominutí pokuty za pozdě podané daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí či za pozdě uhrazenou daň z nabytí nemovitých věcí nebo zálohu na tuto daň. Prominutí se vztahuje na všechna opožděná daňová přiznání s lhůtou podání v termínu od 31. 3. do 31. 7. 2020. Daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí může být bez hrozby sankce podáno nejpozději do 31. 8. 2020. Současně platí, že v těchto případech budou prominuty také úroky z prodlení nebo úroky z posečkání daně z nabytí nemovitých věcí. Fakticky bude tedy všem daňovým poplatníkům automaticky umožněno podat daňové přiznání k dani z nabytí domů, bytů, pozemků, garáží a podobně a uhradit tuto daň až o pět měsíců později.

Ale pozor, daň může být brzy úplně zrušena, jak Alena Schillerová navrhla v neděli.

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti, kterou platí kupující. Podle ní je v současné době ideální příležitost tímto krokem rozhýbat realitní trh. Schillerová to řekla v pořadu Partie na TV Prima. Opozice to navrhuje již delší dobu.
Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné
Zrušení daně z nabytí nemovitosti, které navrhuje ministryně financí Alena Schillerová, by byl správný krok, který by mohl rozhýbat realitní trh. Uvedli to zástupci většiny realitních firem a developerů, které ČTK oslovila. Za problém však považují zrušení daňových odpočtů z úroků u hypoték. Zatímco daň z nabytí nemovitosti se vztahuje pouze na starší byty, zrušení daňových odpočtů by se týkalo i novostaveb.
Zdroj:
TPA
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat