Druhý "český Davos" v Kostelci: Revoluce práce je tu. (Ne)bojte se!

Globální ekonomika prochází dramatickou metamorfózou. Mění se desetkrát rychleji a s 300krát větší razancí než v době průmyslové revoluce, uvádí McKinsey Global Institute v často citované studii No Ordinary Disruption. Co to v praxi znamená? Technologie, demografie, urbanizace, přeshraniční toky a růst systémového významu rozvíjejících se zemí (z)mění svět, respektive pravidla hry, jimiž se svět řídí.

Rychlé a výrazné změny, jež globalizace na steroidech datující se od pádu Berlínské zdi způsobuje, přinášejí zásadní výzvy i obrovské příležitosti. Ale zatímco první platí plošně, druhé je podmíněno, s čímž si politický hardware ani software (tedy instituce ani lidé státní správy) dosud ve většině případů nedokázaly poradit. Výsledkem je nejvýraznější příklon voličů k antisystémovým politikům a hnutím, jaký moderní demokracie od svého vzniku na začátku 20. století zažila, vyplývá z analýzy Financial Times.

Chaos způsobený takzvanou no ordinary disruption se v důsledku neschopnosti politického establishmentu nebo antisystémových alternativ nabídnout odpověď na potřeby zítřka jen násobí. Degradace životního prostředí a další výzvy proto (zatím) zůstávají nezodpovězené. O to podstatnější je povědomí o příčinách a možných důsledcích megatrendů, což platí dvojnásob pro vysoce globalizované ekonomiky a společnosti.

To potvrzují i (po)krizová léta v Česku, které na jednu stranu zažívá bezprecedentní boom, na tu druhou se nicméně množí signály, že naše malá a otevřená ekonomika ani malá a uzavřená společnost nevstřebávají nápor globalizací diktovaných změn snadno.

Podobně jako v případě dalších citlivých témat přitom platí, že narůstající polarizace poháněná neochotou nebo neschopností diskutovat znemožňuje dialog, jenž je přitom nezbytnou podmínkou konstruktivního přístupu, respektive řešení všech stávajících i budoucích výzev. To se pak stále výrazněji podepisuje pod vše kolem nás, od politické (ne)kultury po chronickou nedůvěrou naleptávané podnikatelské prostředí.

Ve chvíli, kdy úspěšné obchodní modely přestávají platit, globální hospodářsko-politický řád stvořený a dozorovaný západem – a tím zprostředkovaně fungující (i) v náš prospěch – se rozpadá, a podloží, o které se Česko mohlo v posledních třech dekádách opřít, proto eroduje, jsme stále paralyzovanější, neschopni potřebné akce. Reálně proto hrozí, jak varuje například zakladatel 6D Academy Pavel Kysilka, že nám ujede vlak nové historické kapitoly a český ekonomický zázrak se zadrhne.

V roce 2011 s vědomím této hrozby (a souvisejících příležitostí) publicista a konzultant Roman Chlupatý založil platformu Alter Eko, jejímž cílem je identifikace a analýza trendů, které (z)mění svět, a jejich zasazení do českého kontextu. Na této platformě se setkávají špičkoví ekonomové, byznysmeni a akademici, mezi jinými exprezident Microsoftu pro Evropu Jan Mühlfeit nebo hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská, v případě zahraničních expertů například zakladatel Evian Group Jean-Pierre Lehmann či někdejší člen poradního sboru Bank of England Nick Beecroft.

Alterekaři ve snaze kultivovat veřejný prostor a nastartovat potřebnou debatu všech zúčastněných stran spolupracují s předními domácími médii, jsou podepsáni pod řadou vzdělávacích seminářů a kulatých stolů a poskytují soukromému sektoru i státním institucím konzultační a analytické služby. Středobodem jejich aktivit se pak stal v loňském roce "český Davos", dvoudenní diskuzní fórum pořádané pod záštitou hraběte Františka Kinského na rodovém zámku Kinských v Kostelci nad Orlicí.

Loni se akce v Kostelci s podtitulem "Malá země, velká výzva" věnovala osmi megatrendům, v jejichž důsledku se známé mění v neznámo, a možným východiskům z výzev, jež tento vývoj přináší. Letošní druhý ročník se zaměří na výzvy a příležitosti související se změnami v oblasti vzdělá(vá)ní a na trhu práce.

O své inspirativní vize i praktické tipy, jak obstát ve světě zítřka, se na Novém zámku 8.–9. listopadu podělí například ekonom a filozof Tomáš Sedláček, ředitel pražského Gymnázia Jana Palacha Michal Musil, hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil nebo Pavel Kysilka.

Jména dalších vystupujících a podrobnosti o fóru a účasti na něm nabízí web altereko.info. Za organizátory vás do Kostelce nad Orlicí srdečně zvou František Kinský (správce rodového majetku a člen poradního sboru Alter Eko) a Roman Chlupatý (partner poradenské společnosti Save & Capital a zakladatel Alter Eko).

Pracovní trh
Přestat sledovat
Zaměstnání
Přestat sledovat
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
Inovace
Přestat sledovat
Vzdělání
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat