Fúze a akvizice: Česko je jedničkou v regionu střední a jihovýchodní Evropy
Objem nákupů a prodejů firem v letošním prvním pololetí v Česku činil podle analytiků 4,5 miliardy dolarů (zhruba 99 miliard korun), což je meziroční pokles o osm procent. Přesto ČR byla v pololetí jedničkou v regionu střední a jihovýchodní Evropy. Investoři v ČR v prvním pololetí uskutečnili 113 transakcí, meziročně o 42 % méně.

Jednou z největších transakcí prvního pololetí v ČR byl prodej brněnského obchodního centra Olympia německé investiční firmě Deutsche EuroShop za zhruba 405 milionů dolarů. Na více než 400 milionů dolarů pak vyšel nákup energetických aktiv skupiny Centrica českým Energetickým a průmyslovým holdingem. K prodeji došlo i u portfolia 11 logistických a distribučních skladů českou společností PointPark Properties za 258 milionů dolarů. Další významnou operací byl nákup padesáti procent ve společnosti FTV Prima Holding. Za 124 milionů dolarů je získali Vladimír Komár a Ivan Zach. Případně koupě společnosti Hattrick Sports Group skupinou Fortuna Entertainment Group za 90 milionů dolarů.
ČR, Polsko, Maďarsko
V regionu střední a jihovýchodní Evropy skončilo za ČR na druhém místě Turecko s objemem transakcí 3,6 miliardy dolarů následované Polskem s 3,2 miliardy dolarů. V počtu transakcí se do první trojice vedle ČR a Polska (107 transakcí) zařadilo Maďarsko s 66 transakcemi. Největší transakcí v celém regionu střední a jihovýchodní Evropy se stal prodej turecké divize Petrol Ofisi, která patřila rakouské energetické skupině OMV, za 1,4 miliardy USD. Novým majitelem tureckého distributora a prodejce pohonných hmot se stala společnost Vitol Investment.
Počet transakcí v regionu klesl o 28 % na 473, objem naopak stoupl o 42 % na zhruba 20 miliard dolarů.
Domácí akvizice
Investoři stále častěji využívají kapitál na domácí akvizice, které tak tvoří až polovinu transakcí. Téměř třetinu tvoří investice směřující do ČR. Zájem o firmy v Česku projevili především investoři z USA a Německa. Nenaplňují se naopak vysoká očekávání od investorů z Číny. V první desítce největších obchodů nenajdeme ani jedno zastoupení čínské společnosti.
Podle sektorů byl v pololetí v ČR největší zájem o nemovitosti, které v prvním pololetí roku 2017 představovaly téměř čtvrtinu transakcí. Největší pokles zaznamenal sektor IT. Podle analytiků se tak po nezvykle hektickém prvním pololetí loňského roku hnaném kurzovými intervencemi, nízkými sazbami i pozitivním ekonomickým výhledem trh fúzí a akvizic letos vrací k dlouhodobému trendu.