Koboty jako naše blízká budoucnost?

Česká republika je druhou nejprůmyslovější zemí Evropy. Průmysl se na výkonu domácí ekonomiky podílí z 32,1 %, což je bezmála dvojnásobek průměru zemí Evropské unie a více než v Německu (25,6 %). Další růst tuzemských firem je přitom limitován nedostatkem pracovních sil a "zastaralými technologiemi".

Počet průmyslových robotů v Česku je oproti Německu třetinový a podprůměrný mezi průmyslovými zeměmi. Hodinové náklady práce ve zpracovatelském průmyslu jsou na čtvrtinové úrovni těch v Německu. Přidaná hodnota českého exportů je jedna z nejnižších v rámci OECD a provozní marže českého průmyslu (EBIT/výnosy) dosahuje jen 6,3 %.

"Český průmysl je stále zaměřen hlavně na subdodávky koncovým výrobcům. Týká se to až 60 % firem. Tím přichází o vyšší přidanou hodnotu, provozní marži i zisky a zároveň je i závislý na svých odběratelích i na dění na světových trzích," vysvětluje analytik z České spořitelny Radek Novák.

Podle něj české firmy stále těží z nízké ceny tuzemské práce, která i tak ale v poslední době jen roste. "Trh práce v ČR je v současné době vyluxovaný, zaměstnavatelé nemají kde brát jak kvalifikovanou, tak nekvalifikovanou pracovní sílu. Kvůli nepříznivému demografickému vývoji bude navíc disponibilní pracovní síla dále ubývat," upozorňuje dále Novák.

To potvrzují i statistiky. Počet obyvatel v produktivním věku (od 20 do 64 let) byl v roce 2015 téměř 6,6 milionu (necelých 63 % populace), v roce 2030 to má být už jen 6 milionů (asi 58 % populace).

Průmysl 4.0 jako řešení

Podle analytiků jsou jedním z řešení současné situace investice českých firem do robotizace, pokročilé automatizace a digitalizace. Trh práce to neohrozí a českým firmám to přinese konkurenční výhodu. "Robotizace, automatizace a digitalizace průmyslu přijdou tak jako tak. Průmysl 4.0 je nutný ke zvýšení konkurenceschopnosti, produktivity práce i mezd. Je to příležitost posunout se k výrobě s vysokou přidanou hodnotou a k produkci finálních výrobků," říká Radek Novák.

Dokument Ministerstva práce a sociálních věcí s názvem Iniciativa práce 4.0 z prosince 2016 hovoří o tom, že je v Česku v průběhu následujících 20 let ohroženo automatizací 10 % pracovních míst (zhruba 400 tisíc) a u 35 % pracovních míst (1,4 milionu) dojde k podstatným změnám ve vykonávaných činnostech.

"Podle našeho názoru pokročilá automatizace, robotizace a digitalizace výroby nejsou pro český průmysl hrozbou, ale velkou příležitostí a v podstatě nutností, jak zvýšit produktivitu práce, efektivitu výroby a konkurenceschopnost v mezinárodním prostředí, jak se ve výrobním řetězci dostat na vyšší úroveň a v důsledku zajistit zaměstnancům i vyšší odměnu za práci," oponuje Novák.

Podmínkami pro úspěšné zavádění robotů jsou podle něj mimo jiné připravená a kvalifikovaná pracovní síla a procesní a organizační změny ve firmách, jež podpoří nárůst produktivity, který roboty přinášejí.

Výhody robotů

Automatizace a nasazování robotů do výroby není žádnou novinkou. Postupná automatizace výroby začala v 50. letech 20. století, první průmyslový robot byl vyvinut a instalován v továrně japonské firmy FANUC v roce 1974. Od té doby i díky obrovskému rozvoji výpočetní techniky ušly průmyslové roboty obrovský kus cesty. Nejprve se jednalo o velké nebezpečné stroje, které musely pracovat v uzavřené místnosti. Postupem času docházelo k jejich zdokonalování, a především rozšiřování do stále více oblastí průmyslu.

V rámci mnoha odvětví a činností jsou již hodinové náklady robotu nižší než hodinové náklady na pracovníka. Roboty mohou pracovat 24 hodin denně, vykrývat sezónní špičky, nepotřebují odpočinek, nechtějí zvyšovat mzdy a nestávkují. Jsou přesnější a méně chybové než lidé. Budoucností jsou pak roboty/koboty spolupracující s lidmi a umělá inteligence (čímž by se přiblížilo využití toho, čemu by se konečně ospravedlnitelně mohlo říkat roboti/koboti).


Roboty se dělí do několika kategorií. Je to robot lineární, SCARA robot, kloubový robot, paralelní robot a cylindrický robot. Novinkou jsou takzvané koboty, tedy roboty určené k blízké spolupráci s lidmi. A co všechno umějí? Skoro vše - lití kovů, barvení, lakování, smaltování, lisování plastů a aplikace lepidel, těsnění ražení, manipulace s výlisky, dále roboty kovají, ohýbají, sprejují, manipulují s částmi strojů nebo díly, řežou podle laseru, vodním paprskem, vrtají, brousí, frézují, stříhají balení, balí, vybalují, umísťují, nakládají a tak dále.

Více informací o Průmyslu 4.0 najdete na adrese www.investicniweb.cz/inovace

26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat