Obáváte se recese kvůli práci? Tyto pozice (vám) vydrží

Pokud se nechcete obávat o svůj budoucí příjem kvůli hrozící recesi, měli byste mít (případně si vybírat) práci ve větších městech s velkým výběrem pracovních pozic a soustředit se na místa vyžadující vysoké kognitivní schopnosti a komunikační dovednosti.

Podle studie Recession‐proof skills, cities, and resilience in economic downturns se regiony, v nichž je více pracovních pozic vyžadujících vysoké kognitivní schopnosti a komunikační dovednosti, dostávají z recese mnohem kratší dobu než ty ostatní. Tyto schopnosti a dovednosti jsou dokonce důležitější než úroveň dosaženého vzdělání, která je navzdory honosným titulům poměrně těžko měřitelná.

"Data ukazují, že recese posilují již existující trendy, a proto jsme se na údaje dívali s ohledem na několik recesí, zejména na poslední velkou recesi. S každou z nich se zdálo, že zotavení ekonomiky trvalo déle, a my jsme chtěli tento konkrétní trend lépe pochopit. V průběhu poslední recese ztratilo v USA zaměstnání 8,6 milionu lidí, ale ne vždy ve stejném poměru k počtu obyvatel dané komunity," říká spoluautorka zmíněné studie Carlianne Patricková, ekonomka z Georgia State University.

Studie srovnávala metropolitní oblasti s velkým zastoupením lidí s vysokými kognitivními a komunikačními dovednostmi s oblastmi, v nichž je velké zastoupení pozic vyžadujících motorické, respektive fyzické dovednosti a výkony. Výsledkem bylo zjištění, že lidé s kognitivními anebo komunikačními dovednostmi mají menší šanci ztratit zaměstnání, zejména v obdobích recese, než ti, kteří vynikají motorickými dovednostmi.

Trh práce v Česku: Koho (ne)budou bolet tektonické změny v ekonomice?
V době historicky nízké nezaměstnanosti to může znít jako zbytečné téma, nicméně ekonomika zpomaluje. Kdy jindy než v době hojnosti se chystat na horší časy? A koho budou změny na trhu práce bolet nejvíce, a naopak nejméně? Na to se v úvodu rozhovoru na platformě Alter Eko zeptal Roman Chlupatý, zakladatel Alter Eko a partner Save & Capital, ředitele Hays v České republice Ladislava Kučery.

Zajímavým zjištěním bylo, že oblasti, kde převažují zaměstnání vyžadující kognitivní dovednosti, pociťují důsledky recesí mnohem méně a jsou schopny se mnohem rychleji z recese vzpamatovat. "Data z pracovního trhu ukazují, že lidé s kognitivními dovednostmi mají také tendenci mít komunikační dovednosti. A právě schopnost vycházet s lidmi patří mezi nejdůležitější při zkrácení doby potřebné na zotavení po recesi," říká Patricková.

Pro lidi, kteří se spoléhají především na fyzické výkony, může být složitější se prosadit v zaměstnáních, která vyžadují vyšší úroveň kognitivních a komunikačních schopností. "Vzdělání je důležité, ale nemusí stačit. Je důležité rozvíjet komunikační dovednosti u zaměstnanců s motorickými dovednostmi a pomáhat jim zvládat měnící se ekonomické podmínky," dodává Patricková.

Potřeba těchto kognitivních a komunikačních dovedností vede autorky studie k řešení, v němž by vlády ve městech a regionech, které historicky více spoléhají na motorické a fyzické dovednosti tamních zaměstnanců, školily zaměstnance právě v dovednostech, které jim umožní vyrovnat se s horší ekonomickou situací. To by podle nich mohlo vést k rozvoji odolnějších ekonomik, které nejsou v obdobích recesí tak zranitelné.

Nejvyšší čas, chtělo by se dodat, pokud není (z hlediska možné relativně brzké recese) již pozdě. Studie vlastně popisuje něco, co docela dobře víme - ač ne každý fyzický a motorický výkon znamená rovnou nižší zaměstnaneckou pozici, je jasné, že nejvzdělanější a komunikačně nejvyspělejší pracovníci budou zpravidla spíše ve vedoucích místech, případně budou sami podnikat (to je spojeno během recesí se specifickými starostmi). A když se šetří, první jsou na řadě platy zaměstnanců, a tedy jejich pracovní místa, nikoli místa manažerů (ti si v první vlně tak maximálně sníží prémie).

Kučera (Hays): Automatizace je pro firmy nevyhnutelná, pracovní místa se po příští krizi nemusejí obnovit
Některé pracovní pozice v důsledku ochlazení ekonomiky zmizí a s dalším růstem se již nevrátí. I proto se blížící se konec hospodářského cyklu dotkne zejména práce s nižší přidanou hodnotou, uvedl na platformě Alter Eko ředitel personálně-poradenské společnosti Hays v České republice Ladislav Kučera partnerovi poradenské společnosti Save & Capital Romanovi Chlupatému.
Zdroj:
World Economic Forum
Pracovní trh
Přestat sledovat
Mezilidské a pracovní vztahy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Zaměstnání
Přestat sledovat
Nezaměstnanost
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat