3. 6. 2023 19:00
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Pavel Hadroušek, Fio banka)
Dění na kryptoměnovém trhu dominuje aféra kolem osoby Sama Bankmana-Frieda a jeho projektů FTX a Alameda Research a s nimi spojeného nepřehledného spletence firem.
Vše začalo nenápadným popichováním mezi Samem Bankman-Friedem, majitelem FTX a Alameda Research, a Changpengem Zhaem, majitelem kryptoburzy Binance. Týkalo se uniklých finančních výkazů FTX. Z nich vyšlo najevo, že prostředky klientů burzy nejsou kryty jedna ku jedné, jak by měly správně být, ale v podstatně nižším poměru. FTX poskytla významnou část prostředků další firmě z impéria Sama Bankmana-Frieda, a to zmíněné Alameda Research.
Podle finančních výkazů byla významná část jejich financí kryta vlastním tokenem FTT, jehož většinu držely Alameda Research a FTX a který v daných objemech nebyl likvidní. Vůči tokenu FTT si FTX a Alameda pořizovaly další prostředky, z nichž část zřejmě používaly ke zvýšení hodnoty FTT. V podstatě takto kolem dokola vyráběly peníze z ničeho.
Binance byla jedním z prvních investorů do FTX a za to od ní obdržela vyrovnání ve výši více než dvou miliard dolarů, z toho významnou část v tokenech FTT. Po odhalení nekalých praktik pohrozil Changpeng Zhao, že Binance prodá velkou část jí vlastněných tokenů FTT. Tímto prodejem by rychle srazila cenu FTT na minimum, což by okamžitě spustilo takzvané margin calls na poskytnuté půjčky. Po zveřejnění této informace v podstatě okamžitě došlo k runu na burzu FTX, kterou během několika málo dnů klienti požádali o výběr více než šesti miliard dolarů. FTX, toho času druhá největší kryptoburza na světě, následně zastavila výběry, čímž způsobila na trhu paniku.
Sam Bankman-Fried postupně požádal o pomoc v podobě dodání likvidity konkurenty Coinbase, OKX a další firmy a nakonec i samotného Changpenga Zhaa. Ten zveřejnil zprávu o možném odkupu FTX. Binance pak zaslala nezávaznou nabídku na odkup s podmínkou due dilligence. Informace trhy částečně uklidnila, komunita však obvinila Changpenga Zhaa z naplánování akce tak, aby se zbavil největšího konkurenta.
Po due dilligence však Binance oznámila, že FTX je ve špatném stavu a ona není schopna ji zachránit. Zpráva spustila velký výprodej, který způsobil pokles kurzu bitcoinu z pásma kolem 21 000 dolarů až pod 16 000 dolarů. Hluboko v červených číslech skončila i většina altcoinů.
Je poměrně jasné, že celé impérium FTX stálo na hliněných nohách a zhroutí se. V posledních hodinách FTX ještě začala opět zpracovávat výběry, jak dokládají on-chain data. Zřejmě to však dopadne podobně jako u krachu burzy Cryptopia. Ta také několikrát spustila a zastavila výběry, než oznámila krach.
Celá situace silně poznamenává i další projekty a investory. Firmy kolem Sama Bankmana-Frieda byly významnými držiteli tokenu SOL, který se řítí dolů. Snaží se získat likviditu na Aavě a Curve Finance. Zde zase potápějí USDT, který se v posledních dnech odpojil od podkladového aktiva, tedy amerického dolaru. Dalšími postiženými mohou být investoři FTX, například BlackRock, Ontario Pension Fund, Sequoia, Paradigm, Tiger Global, SoftBank, Circle, Ribbit, Alan Howard, Multicoin, VanEck, Temasek a další. Sequoia Capital již přecenila svou investici ve výši 213 milionů dolarů do FTX na nulu.
Situace je nepříjemná, srazila kurz bitcoinu a altcoinů a mnoho investorů přišlo o peníze. Při důkladnější analýze se náznaky a důkazy problémů ukazovaly již dávno. Zároveň tuto situaci, stejně jako krach kryptofondu 3AC, lze považovat za svého druhu očistný proces. Odvětví se zbaví toxických projektů a vyjde z toho v lepší kondici.