Pád turecké liry v souvislostech
|

Pád turecké liry v souvislostech

Turecká lira je ve volném pádu, během srpna do pondělního rána oslabila o třetinu. Záminkou pro prudký výprodej minulý týden bylo zhoršení vztahů Ankary a Washingtonu. Lira si ale propady zaslouží fundamentálně, upozorňuje David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.

Turecko Emerging Markets Mezinárodní obchod Geopolitická rizika David Navrátil Analytici ČS

Důvody napětí a "nezávislá" centrální banka

Důvodů pro oslabování turecké měny je několik. Tím prvním je ekonomické napětí. Spojené státy Turecku zdvojnásobují dovozní cla uvalená na ocel a hliník. Důvodem je předchozí oslabení liry, které v Trumpových očích vykompenzovalo dopad tarifů na původní úrovni.

Druhým faktorem je politické napětí. Turecko například odmítlo propustit zatčeného amerického pastora, USA na druhé straně nechtějí propustit bankéře z turecké Halkbank. A ač spojenci v NATO, USA chtějí Turecku zablokovat dodávku stíhaček F-35.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se snažil během neděle situaci "uklidnit" přiléváním oleje do do ohně. Prý si může najít nové spojence a trhy, nedovolí centrální bance zvýšit sazby, aby se zastavil pád liry, a nepřijme mezinárodní pomoc. Turecko je podle něj v obchodní válce.

Prohlášení vlády o nezávislosti centrální banky vedle toho ztrácejí na síle. Banka přichystala vějířek opatření, která mají především zvýšit přísun likvidity tureckým bankám – změkčuje požadavky na kolaterál pro banky, které si chtějí půjčit od centrální banky, zvyšuje limit pro FX depozita a povoluje vypsat dodatečné repo aukce, a to i více během jednoho dne.

Důvody a záminky

Nestabilita Turecka souvisí s makroekonomickými nerovnováhami. Země má hluboký deficit běžného účtu (přes 5 %). To znamená, že musí být schopno ročně přilákat přes 5 % nového dluhu ze zahraničí. Na to potřebujete mít důvěru finančního trhu, případně mít bohatého sponzora.

Pokud si Ankara nezajistí externí financování svého deficitu běžného účtu, hrozí zemi propad domácí poptávky minimálně o těchto pět procent. V realitě ovšem výraznější, protože se k přesným makroekonomickým počtům přidá krize tureckých bank a zadření úvěrového kanálu, negativní sentiment a panika.

Jaká pozitiva na turecké situaci najít, o co se opřít? Snad to, že NATO a EU Turecko potřebují, byť to je samozřejmě faktor působící oběma směry. Turecký prezident si ale hlubší krizi nemůže dovolit, uzavírá David Navrátil.

Zdroj: Česká spořitelna