Pilulka loni podle auditovaných čísel dosáhla v ČR zisku EBITDA 23 milionů Kč

Společnost Pilulka Lékárny loni podle auditovaných výsledků hospodařila v Česku s tržbami 1,33 miliardy Kč a ziskem EBITDA 23 milionů Kč při EBITDA marži 1,7 %. Po očištění o transakce se spřízněnými stranami (například tržby za služby zahraničním firmám ve skupině) dosáhla zisku 10 milionů Kč a EBITDA marže 0,7 %.

Pilulka.cz - ilustrační foto
Obrázek: Pilulka

Internetové tržby stouply Pilulce meziročně o 57 %. Na úrovni čistého výsledku společnost dosáhla ztráty 9,6 milionu Kč. Po očištění o transakce se spřízněnými stranami v čisté výši 11,6 milionu Kč a o náklady na IPO ve výši 17,5 milionu Kč se pohybovala ztráta kolem 3,7 milionu Kč.

Firma čeká, že vlastní tržby za skupinu, které budou předmětem konsolidace, přesáhnou za loňský rok 1,8 miliardy Kč a skupinové tržby včetně franšíz překročí tři miliardy. Tržby ze Slovenska a Rumunska by tedy měly být blízko 500 milionů Kč, což by představovalo meziroční růst přes 80 %.

V rámci majetkových účastí Pilulka rovněž uvádí neauditované výsledky hospodaření nekonsolidovaných ovládaných společností, podle nichž slovenská pobočka dosáhla loni zisku 1,5 milionu Kč a rumunská vykázala ztrátu 12,4 milionu Kč. Celkově tak lze dovodit přibližný konsolidovaný výsledek za rok 2020 na úrovni ztráty kolem 22 milionů Kč.

Pilulka Lékárny - výsledky za rok 2020
Pilulka Lékárny - výsledky za rok 2020, zdroj: Česká spořitelna

"Rok 2020 byl pro naši společnost ve znamení významného růstu. Loňský rok byl oproti předcházejícím ovlivněn dvěma významnými událostmi. První, kterou jsme nemohli ovlivnit, byla situace týkající se covidu-19. Nástup pandemie urychlil digitalizaci a automatizaci a došlo ke zvýšení zájmu zákazníků o naše služby. Druhou významnou událostí byl vstup společnosti na trh START pražské burzy. V říjnu 2020 proběhl velice úspěšný veřejný úpis akcií, zájem investorů o akcie byl více než pětinásobný v poměru k nabídce. Hodnota akcií a zájem investorů i po IPO výrazně rostou," říká Petr Kasa, šéf skupiny Pilulka.

Ke konci roku 2020 vykázala Pilulka na nekonsolidované úrovni úvěrové závazky v objemu 24,6 milionu Kč (meziročně -68 %) a čistý záporný dluh 103,2 milionu Kč, což znamená čistou hotovostní pozici.

V roce 2021 skupina Pilulka očekává další významný meziroční růst tržeb. "Pokud vše půjde podle plánu, očekáváme ve skupině organický růst tržeb okolo 40 %," uvedl finanční ředitel David Staněk. Takový růst by znamenal tržby asi na úrovni 2,5 miliardy Kč. EBITDA marži firma odhaduje kolem 0,5 %, což implikuje EBITDA zisk přibližně 13 milionů Kč. Pilulka oznámila, že zahájila přípravy pro vstup na hlavní trh BCPP. Zatím neuvedla, zda v souvislosti s tím zvažuje další prodej nových či stávajících akcií.

"Tržby za rok 2020 v ČR se jeví slabší, než jsme očekávali, kvůli nižšímu růstu v on-line segmentu, o něco lépe asi dopadnou tržby ze zahraničí, jež budou zveřejněny až v rámci konsolidovaných výsledků. Čistý výsledek po úpravě o neauditované výsledky ze zahraničí je na úrovni o 50 % nižší ztráty, než jsme očekávali. Výhled firmy na tržby v roce 2021 naznačuje pokračující silný růst o 40 %, mírně nad našimi odhady, což hodnotíme pozitivně. EBITDA marže na úrovni 0,5 % je pod našimi odhady. Celkově hodnotíme výsledky neutrálně," napsal analytik Jan Šafránek z České spořitelny.

"Akcie Pilulky se obchodují na úrovni 1,6násobku námi očekávaných tržeb za rok 2021, což považujeme za vysoké ocenění. A aktuální výsledky tento pohled nemění. Silná výkonnost akcií Pilulky z poslední doby může souviset i s informacemi, že skupina poslanců plánuje navrhnout novelu zákona, jež by umožnila prodej léků na předpis on-line. To by vedlo ke zvýšení našich odhadů a růstu oprávněnosti aktuálního ocenění akcií, nicméně proti takové úpravě je údajně Česká lékárnická komora a schválení v tuto chvíli není jisté," doplnil Jan Šafránek.

Pilulka působí na třech evropských trzích. Hlavní činností společnosti je provoz internetových lékáren. Mimo to provozuje 32 vlastních kamenných lékáren a 125 partnerských.

Zdroj:
Pilulka Lékárny, Česká spořitelna
Pilulka Lékárny
Přestat sledovat

Videotéka

29. 11. 2021 12:00
Investorský magazín: Tržní rok 2022 ve výhledu Pavla Kohouta a inflační (ne)bezpečí spojené s…
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
29. 11. 2021 9:30
Petr Novotný (Investiční web): Další vlna pandemie může zpomalit zpřísňování měnové politiky v USA,…
Americké akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
27. 11. 2021 14:20
Zelená dohoda: Co (ne)přinese střední třídě? A jak také uvažovat o klimatické změně?
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
25. 11. 2021 17:13
Na co si dát pozor při výběru finančního poradce (i samotného produktu)?
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční a finanční poradenství
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat