Podmínky v českém průmyslu se v září dále zlepšovaly, růst ale zvolnil
Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v září dále zlepšovaly, nicméně index nákupních manažerů (PMI) klesl na 58 bodů ze srpnových 61 bodů. Informovala o tom v pátek společnost IHS Markit. Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi růstem a poklesem. Celkový růst podle průzkumu podpořilo zvýšení objemů výroby i nových zakázek, jejich tempo ale kleslo.
"Předstihové indikátory tak stále ukazují růst výroby, ale ta je pořád silně omezena zpožděnými dodávkami komponent a materiálů. Údaje o vývoji průmyslu za srpen a pravděpodobně i za září budou slabé," uvedl ekonom Komerční banky Michal Brožka.
Podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera zářijový pokles indikátoru PMI není příliš překvapivý, protože pokračující nedostatek čipů vedl k dalším odstávkám ve výrobě v automobilovém sektoru. "Zatím v šetření nebyly akcentovány ceny energií, to se však patrně v příštích změní, jelikož energetická krize a extrémní růst cen energií začne nepříznivě dopadat i na tuzemské výrobce," upozornil.
Obchodní důvěra klesla podle indexu na minimum za deset měsíců kvůli obavám z budoucího poklesu poptávky, který by mohl způsobit nedostatek materiálu a problémy v dodavatelských řetězcích. Zároveň růst nových zakázek vedl k zvýšení zaměstnanost. Nábor nových pracovníků tak podle IHS Markit uvolnil tlak na kapacity a rozpracovanost vzrostla nejnižším tempem za šest měsíců. Firmy podle průzkumu registrovaly v září také výrazné zvýšení cen vstupů i výstupů. Tempo inflace nicméně kleslo z vysokých hodnot zaznamenaných dříve v roce.
"České zpracovatelské firmy v celém sektoru v září registrovaly další prudkou expanzi. Tempo růstu kleslo z rekordních hodnot dříve v roce, ale poptávka zůstala podle zpráv silná. Narušení dodavatelských řetězců nicméně opět brzdilo růst, protože nedostatek materiálu mařil výrobu," uvedla ekonomka IHS Markit Sian Jonesová.
Zdroj: ČTK