25. 3. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Pavel Hadroušek, Fio banka)
Guvernér americké centrální banky Jerome Powell při středečním vystoupení před výborem pro finanční služby americké Sněmovny reprezentantů potvrdil jestřábí postoj, který nabídl už v úterý během vystoupení před senátním výborem pro bankovnictví a bydlení. Zopakoval, že Fed bude muset zřejmě zvýšit sazby více, než se čeká, a znovu také řekl, že je ve hře i návrat ke zvyšování sazeb vyšším tempem než o 0,25 procentního bodu v jednom kroku. Zároveň ale zdůraznil, že rozhodnutí ještě nepadla a že Fed bude nadále všechny kroky činit v závislosti na datech.
"Pokud - a zdůrazňuji, že žádná rozhodnutí dosud nebyla přijata - data ukážou, že je razantnější utahování měnové politiky žádoucí, budeme připraveni zvyšování úrokových sazeb zintenzivnit, řekl ve středu Powell. Aktuálně se čeká zejména na páteční data z amerického trhu práce za únor a na data o inflaci, která vyjdou v USA příští týden. Příští zasedání měnového výboru Fedu je naplánováno na 21. a 22. března.
Powellovy projevy ukazují, že proces snižování inflace nemusí být snadný. Inflace sice klesá z loňského vrcholu, proces jejího návratu na dvě procenta má před sebou ale ještě dlouhou cestu a nebude snadný.
Míra nezaměstnanosti v zemi v současnosti činí 3,4 %, což je nejnižší údaj od roku 1969. Powell už v úterý naznačil, že trh práce bude možná muset oslabit, aby se zmírnila inflace v širokém sektoru služeb, tedy v části ekonomiky s vysokým podílem lidské práce, kde ceny nadále rostou.
Na posledním zasedání na začátku února Fed zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 4,50 až 4,75 %, nejvýše od října 2007. Bylo to osmé zvýšení od března 2022, ale také nejnižší. Předtím Fed zvyšoval úroky o půl a tři čtvrtě procentního bodu.