PPF prodává 30% podíl v CETIN Group investičnímu fondu GIC

Skupina PPF prodává 30% podíl v provozovateli sítí CETIN Group investičnímu fondu GIC s centrálou v Singapuru. PPF si ve skupině CETIN zachová majoritu 70 %. PPF to uvedla na webu. Vypořádání transakce podléhá schválení příslušných regulačních úřadů. Účastníci transakce se dohodli, že nezveřejní podrobnosti o její finanční stránce. Nový menšinový vlastník získá odpovídající zastoupení v představenstvu CETIN Group.

"Jako dlouhodobý investor věříme, že sektor digitální infrastruktury dále významným způsobem poroste. CETIN, jako přední telekomunikační platforma ve střední a východní Evropě, má všechny předpoklady k tomu, aby měl prospěch z tohoto růstu," uvedl investiční ředitel GIC Ang Eng Seng. Dodal, že fond je odhodlán budovat dlouhodobé partnerství s vedením PPF a CETIN.

Generálního ředitele skupiny PPF Ladislava Bartoníčka těší uzavření partnerství s významným a respektovaným mezinárodním investorem. Podle PPF je transakce výrazem důvěry jednoho z nejvýznamnějších světových investorů ve strategii rozvíjet a provozovat rozsáhlé pevné a mobilní telekomunikační sítě a nabízet infrastrukturu jako službu operátorům na retailovém trhu. Generální ředitel CETIN Group Juraj Šedivý očekává, že se s novým partnerstvím firmě otevřou nové možnosti a příležitosti pro další růst.

"Nový strategický partner ve skupině CETIN podle nás znamená, že výrazně klesá či téměř zanikla šance na uvedení firmy v brzké době na veřejný trh. O této možnosti se již delší dobu spekulovalo," napsal analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Transakce je podle zakladatele serveru Capitalinked.com Radima Dohnala důkazem, že PPF vidí tento sektor blízko vrcholu nebo se bojí regulatorních či daňových zásahů. "Pro takové případy je výhodné mít po svém boku vládní fond z prominentní země, jako je jedna z 11 zemí s ratingem S&P na úrovni AAA. Jestli je motivem pro PPF také potřeba přinést dodatečné zdroje do Home Credit, nevím, ale možné to je," řekl.

GIC uskutečňuje více konzervativní investiční politiku než jeho v Evropě známější sesterský vládní fond Temasek a patří mezi investičně nejvíce aktivní vládní penzijní fondy. "Zdá se, že konsolidace a zefektivňování telekomunikačních aktiv je u konce. To si myslím proto, že České Radiokomunikace patří fondu z britských ostrovů Guernsey, CETIN fondu z asijského ostrova Singapur. Majetkové přesuny u operátora O2 či T-Mobile v příštích také nejsou vyloučeny," dodal Dohnal.

CETIN vznikl v roce 2015 oddělením infrastruktury od telekomunikačního operátora O2 Czech Republic. Jako skupina funguje od roku 2020, kdy se oddělila infrastruktura od operátorů, kteří pod značkou Telenor působí v Bulharsku, Maďarsku a Srbsku. Součástí telekomunikačního portfolia PPF jsou od roku 2018. Členové skupiny CETIN loni vykázali výnosy dohromady okolo 874 milionů eur a zisk 157 milionů eur. Na český CETIN z toho připadá zisk téměř 2,5 miliardy korun.

GIC je globální investiční společnost založená roku 1981. Má investice ve více než 40 zemích světa.

Zdroj:
ČTK
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat

Videotéka

Obrázek: pixabay
27. 5. 2022 10:10
Zlato jako pojistka v portfoliu: Ano, nebo ne?
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
25. 5. 2022 20:30
Jak jsme na tom v Česku s investiční gramotností?
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
25. 5. 2022 17:10
Hansen (Saxo Bank): Komodity budou stále drahé, nejlepším lékem na vysoké ceny jsou ale právě vysoké…
Inflace
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
25. 5. 2022 9:45
Petr Zýma (XTB): Trh s kryptoměnami optikou technické analýzy
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat