Přehled: Koronavirus, pražská burza a dividendy
|

Přehled: Koronavirus, pražská burza a dividendy

Pražská burza je dlouhá léta atraktivní především svým vysoce nadprůměrným dividendovým výnosem. Velká část firem, s jejichž akciemi se v Rybné obchoduje, ovšem programy výplat podílů ze zisku pozastavila v důsledku pandemie koronaviru a na ni navazujících opatření.

Akcie ČR Pražská burza Dividendy Erste Group Bank Komerční banka MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) ČEZ O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Philip Morris ČR Kofola ČeskoSlovensko

Na pražské burze je několik společností, které standardně vyplácejí solidní dividendy. Jak to ovšem bude letos, kdy jsou hospodaření firem, obchodování a samotná výplata podílů ze zisků společností ovlivněny pandemií koronaviru a z ní vyplývající hospodářskou situací?

Bankovní domy obchodované na pražském trhu na doporučení regulátora výplaty dividend zrušily či odložily. Podobné je to v případě Kofoly ČeskoSlovensko, která využila vládní moratorium na bankovní úvěry (odsunutí splátek v čase), a během předmětné doby (do 31. října 2020) dividendu nesmí ani navrhovat, natož vyplácet. V listopadu by se nicméně k rozdělování zisků mezi akcionáře měla vrátit.

Některé společnosti ale dividendy vyplácet budou. ČEZ navrhuje akcionářům na valné hromadě (29. června 2020) výplatu 34 Kč na akcii. To znamená aktuálně solidní hrubý výnos přes 7 %. Investoři si mohou koupit akcie ČEZ s právem na tuto dividendu do 1. července 2020, tedy ještě dva dny po valné hromadě. Výplata začne 3. srpna 2020.

Philip Morris ČR plánuje dividendu 1 560 Kč na akcii (výnos 11,6 %). Fyzická valná hromada byla zrušena, akcionáři rozhodují o distribuci podílů ze zisku korespondenčně do 30. června 2020. Výplata by měla začít 22. července 2020.

O2 Czech Republic se rozhodla vyplatit zálohu na dividendu na úrovni 100 % návrhu managementu, tedy 17 Kč na akcii. Dále firma navrhuje vyplatit část emisního ážia odpovídající 4 Kč na akcii. Dohromady tak telekomunikační společnost vyplatí 21 Kč na akcii a potěší akcionáře výnosem okolo 9,5 %.

Dividendu vyplatí také Avast a Stock Spirits, očekávaný výnos (2-3 %) ale není tak vysoký jako u "dividendových dinosaurů" pražské burzy.

Některé tituly se již obchodují bez nároku na dividendu ze zisku za rok 2019, jiné je ještě možné nakoupit. Očekáváme navíc, že banky se vrátí k tématu dividend na konci letošního roku a obnoví distribuci podílů ze zisku mezi akcionáře.

Autorem článku pro E15 z 28. května 2020 je analytik Bohumil Trampota z Komerční banky.