Příležitost na trhu s dluhopisy, jaká tu nebyla více než deset let
|

Příležitost na trhu s dluhopisy, jaká tu nebyla více než deset let

Propad cen akcií potěšil ty, kdo seděli na hotovosti a vyčkávali. Atraktivní investiční příležitosti ale koronavirová krize nevytvořila jen na akciových trzích.

Dluhopisový trh Americké státní dluhopisy Investiční tipy Inflace

Před několika měsíci se Adam Collins z investiční společnosti Movement Capital zamýšlel nad tím, jestli na trhu s dluhopisy ještě někdy uvidíme situaci podobnou té z roku 2008. Po 12 letech se opravdu dočkal. Jak ukazuje přiložený graf, rozdíl mezi výnosy amerických vládních dluhopisů a protiinflačních bondů se stejnou délkou splatnosti je opět minimální.

Když si investor koupí standardní dluhopis za 1 000 USD s výnosem 1 %, získá každý rok 10 USD v podobě úroku a na konci spatnosti dluhopisu i 1 000 USD jistiny. Pokud si však koupí protiinflační dluhopis americké vlády, při inflaci na úrovni 2 % se hodnota jistiny navýší na 1 020 USD a na úrocích při sazbě 1 % získá za rok 10,20 USD. A tak stále dokola.

Atraktivitu protiinflačních dluhopisů v současnosti podporuje mimo jiné fakt, že v historii v měsících a letech následujících po obdobích nízkých hodnot breakeven inflation rate výkonností tyto takzvané TIPS výrazně překonávaly standardní bondy.

"Pokud protiinflační dluhopisy ještě stále nemáte v portfoliu, máte jedinečnou příležitost to napravit. Obzvláště vezmeme-li v potaz, že vlády po celém světě mají nachystané obří balíky pomoci ekonomikám trpícím koronavirovou krizí. Tak levné jako nyní protiinflační bondy vzhledem k výhledu dalšího vývoje dlouho nebyly," říká Adam Collins.

Zdroj: Movement Capital