Případ Theranos může donutit startupy dávat investorům realističtější sliby

Případ americké technologické společnosti Theranos, jejíž zakladatelku Elizabeth Holmesovou v pondělí soud shledal vinnou z podvodu a spiknutí, zřejmě ovlivní i další podobné firmy. Shodují se na tom právní experti, podle kterých budou zakladatelé a šéfové startupů, tedy začínajících firem, patrně více přemýšlet o tom, co ještě mohou investorům naslibovat, a kde už by se mohli dostat do problémů se zákonem.

Theranos byl jedním takovým typickým startupem. Firmu založila v roce 2003 právě Holmesová, když jí bylo 19 let, a investorům prodala myšlenku, že objevila moderní způsob testování krve. Získala od nich stovky milionů dolarů, třebaže její podnikatelský plán nenabízel prakticky žádné vědecké důkazy.

Právě o to ale u startupů jde. Tyto začínající firmy získávají peníze jednak od svých zakladatelů, jednak od lidí, kteří by rádi investovali volné peníze do něčeho, co jim počáteční investici může potenciálně zhodnotit o stovky i tisíce procent. Že je zde vysoké riziko neúspěchu a ztráty peněz, s tím se většinou počítá. Je to protipól té první možnosti - vysokého zhodnocení.

Soud s Holmesovou ale ukázal, že rizikovou povahou investic do startupů se nelze zaštiťovat za všech okolností. Pro Silicon Valley, jak se podle stejnojmenné lokality v Kalifornii přezdívá celému odvětví začínajících technologických firem, je to v každém případě milník.

"Silicon Valley bylo až dosud proslulé tím, že podobným soudním procesům dokázalo odolávat. Jejich podnikatelský model totiž předpokládá, že vůči svému produktu nebo službě zaujmete smělý a optimistický postoj, abyste přilákali investory," poznamenal právník Jack Sharman, který se v advokátní společnosti Lightfoot zaměřuje na obhajobu takzvaných bílých límečků, tedy zpravidla manažerů firem. "A když ten váš produkt nebo službu uspěje, tak nejste podvodník, ale vizionář," citoval jej server listu The Guardian.

Verdikt v kauze Theranos může vést k tomu, že firmy ze Silicon Valley začnou být opatrnější, myslí si bývalý federální prokurátor Neama Rahmani. "V Silicon Valley bude ten verdikt rezonovat u velkých právních firem, které radí startupům," řekl. "Advokáti teď budou svým klientům radit, aby byli opatrnější. Zvlášť v tom, co říkají investorům," dodal.

Pro amerického podnikatele Jasona Calacanise, který investuje do technologických firem ze Silicon Valley, je soudní verdikt s Holmesovou mementem pro zakladatele startupů. Calacanis začal investovat už do akcií internetových firem a v začátcích podpořil i podniky jako Uber nebo Robinhood, z kterých jsou dnes globální značky.

"Nesmíte lhát, nesmíte ohýbat pravdu. Vždy musíte být upřímní ohledně toho, kam jste se zatím se svými plány dostali. Zvlášť, když za to vybíráte peníze," napsal na Twitteru.

Zdroj:
ČTK
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Inovace
Přestat sledovat
Přestat sledovat

Videotéka

Obrázek: Pexels.com
3. 2. 2023 10:09
Koblic (BCPP): Ceny energií půjdou dolů, zestátnění ČEZ je ekonomická pitomost
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Dánsko
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 6:23
Hájek (XTB): Rok 2023 nebude přát akciovým býkům, americký trh není atraktivně oceněný
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat