Proč Česko potřebuje nové jaderné bloky
|

Proč Česko potřebuje nové jaderné bloky

Vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl nedávno v rozhovoru pro deník E15 položil na stůl argumenty, proč se Česká republika v budoucnu neobejde bez výstavby jaderné elektrárny. Shrnutí nabízí analytik Radek Novák z České spořitelny.

Česká republika Česká ekonomika Jaderná energetika Energetika

Důvodem je podle Míla stav české a evropské energetiky a to, že Česko do roku 2040 odstaví výkon 6 000 megawattů v desítkách zdrojů na celém území republiky. Výsledkem bude, že nebudeme mít žádný "systémový zdroj" v západních Čechách, na Vysočině, na jihu ani severu Moravy (tam budou pouze dvě závodní elektrárny), v severních Čechách pak zůstane jeden, maximálně dva a ve východních Čechách jeden.

Odstavovat se budou hlavně hnědouhelné elektrárny a jaderná elektrárna v Dukovanech. Celkově to znamená, že ČR ztratí výkon, jenž svou výrobou aktuálně pokrývá 40 % spotřeby elektřiny. To je objem, který není možné dovézt ze zahraničí. Navíc se počítá s tím, že Česko již nebude vývozcem elektrické energie.

Hodně přes 600 miliard Kč se investuje do úspor energií. Jaderná elektrárna je podle Jaroslava Míla jediným bezemisním zdrojem, který jsme schopni zajistit s potřebným výkonem a odpovídající výrobou. Podle vládního zmocněnce nelze doporučit ani plynové elektrárny (závislost na dovozu plynu a transportních trasách, emise) a obnovitelnými zdroji se celá chybějící výrobní kapacita nahradit nedá. Obnovitelné zdroje ale podle Míla budou důležitou složkou při nahrazování chybějícího výkonu, právě společně s jádrem.

Zdroj: E15