Proč investovat do zlata? Hlavně kvůli diverzifikaci
|

Proč investovat do zlata? Hlavně kvůli diverzifikaci

Zlato jako uchovatel hodnoty hrálo důležitou roli v mnoha civilizacích a svůj status si uchovalo dodnes. V čem ale vlastně spočívá jeho hodnota, když jako klasická komodita nenese žádné úroky? Nebýt společenské shody, která trvá, pravda, již tisíce let, bylo by vzhledem ke své malé využitelnosti prakticky bezcenné.

Zlato Diverzifikace investic Investiční portfolio Bezpečné investice Investiční alternativy Komodity

Důvod, proč si zlato udržuje svou "hodnotu" i po tisíciletích a proč je za tu dobu například nenahradil jiný kov, spočívá v jeho vzácnosti, trvanlivosti a také poddajnosti.

Zlato je dostatečně vzácné na to, aby nebylo příliš obyčejné (jako například hliník), ale je zároveň dostatečně dostupné, aby jej nebylo příliš málo (jako například rhodia). Celkové zásoby zlata by se vešly do krychle o hraně jen málo přes dvacet metrů a kovu přibývá jen pozvolna. Tato vzácnost a zároveň relativní dostupnost z něj dělají skvělý prostředek uchování hodnoty a předmět obchodu.

Samotná vzácnost by nemusela stačit, kdyby zlato nebylo jedním z nejodolnějších kovů na světě. Nerezaví, neztrácí lesk a je velice složité je rozpustit. To z něj opět dělá ideální nástroj k uchování hodnoty.

Třetí důležitou vlastností je jeho poddajnost a tvárnost. Z trojské unce zlata (31,1 gramu) lze vytáhnout drát dlouhý 80 kilometrů, případně plát o ploše 10 metrů čtverečních. Lze je tedy poměrně jednoduše dělit, ukládat a přenášet. Není divu, že je lidé tak dlouho využívali jako platidlo.

Unce zlata se obchoduje nad 1 800 USD. Od roku 2011 nebyl kov v dolarech dražší
Cena zlata na spotovém trhu poprvé od listopadu 2011 překonala psychologicky zajímavou hladinu 1 800 USD za trojskou unci. Zájem o kov je podporovaný hlavně pokračující pandemií covidu-19 a nadále velkou nejistotou na finančních trzích.

Vedle těchto základních vlastností je pro zlato a jeho hodnotu důležité i to, že jeho těžba je poměrně složitá a finančně náročná. "Zlato je velice specifické. Pokud je dokážete těžit, dokázali jste, že máte schopnost řídit stát nebo podobnou entitu," říká k tomu Joe Weisenthal z Bloombergu. Zlato je tedy vyjádřením určitého postavení. Například průmyslová výroba hliníku byla ještě relativně nedávno poměrně složitá a jeho cena tomu odpovídala. Dnes jde o běžný kov, jehož cenu s hodnotou zlata nelze srovnávat.

Zlato jako investice

Zlato bylo ještě donedávna využíváno jako platební nástroj, to se ale změnilo, když byl zrušen takzvaný zlatý standard. Dnes je považováno spíše za dobrý nástroj k ochraně proti inflaci, i když i s tím lze polemizovat, pokud je srovnáme s výkonností akciového indexu S&P 500 (včetně dividend).

Největší slabinou zlata jsou jeho dlouhodobé cenové výkyvy. Kombinace volatility a malého celkového zhodnocení z něj dělá poměrně nevýhodné "aktivum" v porovnání s akciemi nebo nemovitostmi. I nyní, kdy je cena kovu devítiletých dolarových maximech, je stále ještě pod rekordem (v jiných měnách se cena pohybuje na historických rekordech, například v korunách nebo eurech).

Mnoho investorů podle toho také zlato hodnotí. Jeho síla ale ve skutečnosti nespočívá v samotné výkonnosti, ale v tom, jak "funguje" v portfoliu společně s jinými aktivy. Na dalším grafu je porovnána výkonnost dvou portfolií - žlutá linka zobrazuje portfolio, v němž jsou peníze rovnoměrně rozložené do amerických akcií (S&P 500), dlouhodobých amerických dluhopisů a akcií z rozvíjejících se trhů, tmavá linka pak zobrazuje vývoj hodnoty portfolia, v němž jsou rovnoměrně zastoupena čtyři aktiva (včetně zlata).

(Mírně) lepší celková výkonnost je jedna věc, ale co je podstatnější, portfolio se zlatem vykazovalo i nižší "riziko". Zlato samotné má horší poměr rizika a výkonnosti, v portfoliu ale funguje opačně, tedy snižuje riziko a zvyšuje výnos.

Logickým důvodem, proč zlato může snižovat riziko a zároveň zvýšit výnos, je nízká korelace kovu s akciemi. Z grafu níže je patrné, že i když v čase poměrně výrazně kolísá, dlouhodobý průměr se blíží k nule. Když tedy akcie klesají, cena zlata má tendenci růst (a naopak).

Na první pohled se tedy zlato jeví výborný nástroj diverzifikace. Ačkoli skutečnost nemusí být vždy tak růžová, svoji roli v portfoliu může v dlouhodobém horizontu plnit velice dobře.

Anketa: Co nyní čekat na trhu se zlatem (a stříbrem)? A do kterého drahého kovu raději investovat?
Cena trojské unce zlata se letos po delší době vrátila nad 1 700 USD, po propadu během nástupu pandemie koronaviru prudce posiluje také stříbro. Českých tržních expertů jsme se zeptali, jaký vývoj ceny zlata očekávají, zda může současné nadšení pro akcie a následný strach z pádu nahrávat právě žlutému kovu, a také na to, jaký mají názor na rozdílný vývoj cen zlata a stříbra.
Velká zlatá story roku 2020: Nákupy kovu jako kouření marihuany aneb Zaútočí zlato na rekord?
Cena zlata se v červnu zastavila na nejvyšší úrovni od srpna 2011, kdy šlo o maximální dolarovou cenu na měsíčním grafu v historii. Od té doby zlato v jiných měnách rekordy překonalo již mnohokrát, v dolarovém vyjádření má ale nakročeno k rekordu až nyní.
Zdroj: Of Dollars And Data