Průměrná mzda v ČR podle odhadů v druhém čtvrtletí vzrostla až dvouciferným tempem

Růst průměrné mzdy v Česku podle odhadů analytiků oslovených ČTK v letošním druhém čtvrtletí zrychlil na 7,5 až 13 %. Po zohlednění inflace tak průměrná mzda podle odhadů stoupla o 4,5 až 10 %. Ekonomové upozornili, že výrazný nárůst je způsoben nízkou srovnávací základnou a vyplácením mimořádných odměn zdravotníkům. V dalších čtvrtletích by se růst průměrné mzdy měl vrátit k třem až čtyřem procentům.

Český statistický úřad zveřejní údaje o průměrných mzdách za druhé čtvrtletí v pátek 3. září. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

V prvním čtvrtletí průměrná mzda v Česku meziročně vzrostla o 3,2 % na 35 285 korun. Po zahrnutí růstu spotřebitelských cen výdělek reálně stoupl o procento.

"Mimořádné odměny zdravotníkům, vyplacené v druhém čtvrtletí, obrovským způsobem nafoukly průměrnou mzdu v celé české ekonomice. Její nominální růst tak odhadujeme meziročně na 11 %. Takové tempo v reálné mzdě je nevídané od roku 1996. Je třeba dodat, že se jednalo o jednorázový impulz a již v následném čtvrtletí se tempo nominálních mezd vrátí do intervalu tří až čtyř procent," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Dvouciferný meziroční růst průměrné mzdy i podle analytika společnosti AKCENTA CZ Miroslava Nováka na první pohled vypadá impozantně. "Ale toto číslo je výrazně zkresleno hospodářským vývojem v druhém čtvrtletí loňského roku. Loňské jarní měsíce byly silně ovlivněny pandemií covid-19, došlo k prudkému poklesu odpracovaných hodin a výsledně i k poklesu průměrné nominální mzdy. Zároveň bylo letošní druhé čtvrtletí zkreslováno specifickými faktory, jako byla výplata mimořádných odměn ve zdravotnictví či čerpání částečných náhrad mezd," upozornil. Novák počítá v druhém čtvrtletí s růstem průměrné mzdy o 11 až 13 %, po zohlednění inflace tedy až o 10 %.

Analytik ČSOB Petr Dufek upozornil, že odhadovat vývoj mezd v čtvrtletí, kdy významná část služeb byla ještě v lockdownu a zároveň začaly být vidět první známky útlumu průmyslu, je skoro loterie. "Vzhledem k nízkému srovnávacímu základu z loňského roku může vypadat růst mezd docela impozantně. Předpokládám, že by průměrná mzda za celou ekonomiku - což není nic než virtuální číslo - mohla meziročně vzrůst o 7,5 %," uvedl.

Novák upozornil, že situace na pracovním trhu s nedostatkem pracovníků začne v nadcházejících čtvrtletích tlačit na růst mezd. "Od začátku příštího roku navíc pravděpodobně dojde k výraznému navýšení minimální mzdy, což se promítne i do tlaku na růst mezd pod mediánem. V druhé polovině letošního a na začátku příštího roku je však zároveň nutné počítat s tím, že na reálný růst mezd bude negativně dopadat spotřebitelská inflace, která se v některých měsících může vyšplhat i přes čtyři procenta," uvedl.

Loni v druhém čtvrtletí průměrná mzda klesla o 0,6 % na 34 382 korun. Po zahrnutí růstu spotřebitelských cen výdělek reálně klesl o 3,6 %.

Zdroj:
ČTK
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Platy a osobní ohodnocení
Přestat sledovat
Pracovní trh
Přestat sledovat

Videotéka

23. 10. 2021 14:29
Blíží se první SPAC v Česku. Jaké jsou její výhody?
Evropské akcie
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 10. 2021 12:10
Šura: Amazon stále prudce roste, jeho akcie mám v portfoliu už roky
Akciové tipy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 21:00
Petr Novotný (Investiční web): Zůstávám věrný akciím, půdě a private equity. Věřím, že mé portfolio…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 17:00
Povolební Česko aneb Co čekat v ekonomice, politice a energetice
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat