31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Nedostatečná výstavba ve větších městech, vysoká inflace i velké množství investičních bytů. Tři čtvrtiny dotázaných zvažují, že kvůli současné ekonomické situaci odloží nákup vlastního bydlení. Vyplývá to z průzkumu zpracovaného pro ČSOB.
Více než polovina oslovených (57,1 %) zvažuje kvůli vysokým cenám nemovitostí přestěhování do levnější lokality. Útočiště by přitom hledali na vesnici, 79,1 % Čechů totiž věří, že je bydlení na vesnici dostupnější než to ve městě.
Více než třetina (35,1 %) populace podle průzkumu uvažuje o vlastním bydlení. Pouze něco málo přes 9 % však hledá vlastní bydlení aktivně. Vedle neatraktivních nabídek a malého výběru nemovitostí přitom Češi nejčastěji bojují s vysokou cenou nemovitostí. Jako největší překážku to uvedlo 82,5 % dotázaných. Trh pak podle nich nejvíce ovlivňuje vysoká inflace (67,6 %), nedostatečná výstavba bytů, a to zejména ve větších městech (37,1 %), nebo vysoký počet investičních nemovitostí (26,6 %).
Hypotéky i tak zůstávají oblíbeným nástrojem pro pořízení vlastního bydlení. Tento typ úvěru považuje 67,2 % dotázaných za nejlepší cestu k pořízení vlastního bydlení, přes 74 % respondentů pak uvedlo, že je hypotéka na vlastní bydlení výhodnější než dlouhodobý pronájem. Celkový skepticismus ohledně pronájmů potvrzuje i obava ze zdražování. Více než 70 % Čechů očekává, že v příštích několika měsících porostou ceny nájmů.
Udržitelnost jako klíčový faktor vlastního bydlení
Průzkum také ukázal, že je pro výraznou většinu dotázaných (87,6 %) při výběru bydlení důležitá energetická udržitelnost. Úsporu energií přitom Češi nejčastěji řeší zateplením (39,8 %), instalací fotovoltaických panelů (23,7 %) nebo modernizací vytápění (22,3 %). Nejmenší zájem je o rekuperaci tepla, kterou by při hledání úspor zvažovalo jen 8,8 % respondentů. Více než 37 % respondentů nepodniká ani nezvažuje žádné kroky k energeticky udržitelnějšímu bydlení.
Průzkum pro ČSOB realizovala výzkumná agentura Nielson na vzorku 726 respondentů ve věku 18-55 let napříč Českou republikou. Respondenti byli vybíráni na základě věku, pohlaví, kraje bydliště, velikosti místa bydliště a dosaženého vzdělání. Výzkum byl realizován metodou CAWI, respondenti jsou součástí Českého národního panelu.